Доимий прописка қилиш ҳамда турган жойи бўйича ҳисобга олиш тартибини ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 24 январдаги Олий Мажлисга Мурожаатномаси ҳамда 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили”да амалга оширишга оид давлат дастурида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг мамлакат ҳудудида бир жойдан иккинчи жойга кўчиш борасидаги ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш кафолатларини мустаҳкамлаш мақсадида:
1. Кенг жамоатчилик фикрларини инобатга олган ҳолда, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари, Вазирлар Маҳкамаси ва Ички ишлар вазирлигининг рухсат бериш хусусиятига эга бўлган доимий прописка қилиш тизимидан босқичма-босқич хабар бериш хусусиятидаги рўйхатдан ўтказиш тизимига ўтиш ҳамда биринчи босқичда қуйидагиларни амалга ошириш ҳақидаги таклифларига розилик берилсин:
“доимий прописка қилиш” ва “турган жойи бўйича ҳисобга олиш” тушунчаларини “доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олиш” ва “вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олиш” тушунчаларига ўзгартириш;
фуқароларга биринчи ва иккинчи даражадаги қариндошларини ўзи доимий яшаш жойи бўйича рўйхатда бўлган манзил билан бир қаторда эгалигида бўлган уй-жой майдонига доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга қўйиш имкониятини яратиш;
доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга қўйиш учун эр-хотиннинг никоҳдан кейин бир йил давомида биргаликда яшаш шарти ҳамда бир йил ичида никоҳ бекор қилинган тақдирда доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олиниши йўқотилиши тўғрисидаги қоидани олиб ташлаш;
оилага тарбияга олинган (патронат) шахслар уларнинг тутинган ота-онасининг доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олиниши;
илгари Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олинган фуқаролар доимий яшаш учун тегишинча қайтиб келганида, уларни Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятига ҳеч қандай тўсиқларсиз доимий яшаш жойи бўйича қайта рўйхатга олиш;
тегишли лавозимларга сайланган, тайинланган, тасдиқланган фуқароларга ҳамда республика аҳамиятига молик бошқа давлат ташкилотларига ишга таклиф этилаётган юқори малакали мутахассислар учун лавозимни эгаллаб туриш даврига бериладиган доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олиниш ҳуқуқига чекловни бекор қилиш;
Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида жойлашган давлат органлари ва ташкилотларида 5 йил муддат мобайнида узлуксиз меҳнат фаолиятини юритаётган мутахассисларни (техник, хизмат кўрсатувчи ва ишлаб чиқариш ходимларидан ташқари) мазкур ҳудудларда доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олиш;
республиканинг бошқа ҳудудларида доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олинган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги янги қурилган уйларни сотиб олиб, уч йил ичида сотган ҳолатларда давлат божининг алоҳида ставкаларини қўллаш тартибини бекор қилиш.
Вазирлар Маҳкамаси бир ҳафта муддатда мазкур бандда назарда тутилган талаблардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига тегишли қонун лойиҳасини киритсин.
2. Маълумот учун қабул қилинсинки:
а) 2020 йил 1 апрелдан Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида кўчмас мулкни олишда Ўзбекистон Республикаси фуқаролари учун ушбу ҳудудларда доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олинганлиги талаб қилинмайди;
б) Ўзбекистон Республикаси фуқароларини доимий яшаш ва вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олиш билан боғлиқ ишлар идоралараро электрон ҳамкорлик орқали “ягона дарча” тамойили асосида Ички ишлар вазирлигининг “Манзил” автоматлаштирилган ахборот тизими (кейинги ўринларда – “Манзил” тизими) воситасида амалга оширилади. Бунда Ўзбекистон Республикаси фуқароларини “Манзил” тизими орқали доимий яшаш ва вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олиш:
Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида – 2020 йил 1 сентябрдан;
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда – 2021 йил 1 январдан бошлаб амалга оширилади;
в) доимий яшаш ва вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олиш тартибини бузганлик Ўзбекистон Республикаси фуқароларини тегишли ҳудуд ва манзилдан чиқариб юбориш учун асос бўлиб ҳисобланмайди.
а) 2020 йил 1 сентябрдан қуйидагиларни назарда тутувчи тартиб жорий этилади:
Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг доимий яшаш ва вақтинча турган жойи бўйича рўйхатдан ўтмасдан истиқомат қилиш муддати 15 кун ҳисобланади;
доимий яшаш ва вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олишни расмийлаштириш бир кун ичида амалга оширилади;
Ўзбекистон Республикаси фуқароларини доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олишда аввалги доимий яшаш жойидан рўйхатдан чиқиш тартиби бекор қилинади;
Ўзбекистон Республикаси фуқароларига доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олинишини расмийлаштиришда паспорт, уй дафтари ёки хонадон карточкасига рўйхатга олиш штампини босиш амалиёти бекор қилинади;
доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олишда ҳарбий хизматга мажбурларнинг мудофаа ишлари бўлимларига ҳарбий ҳисобдан чиқиш ва ҳарбий ҳисобга туриш учун бориши тартиби бекор қилинади;
Ўзбекистон Республикаси фуқароси томонидан солиқ идораларида ҳисобга олинган ижара шартномаси ҳақида маълумот тақдим этилганда вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олинишда уй-жой эгасининг розилиги талаб этилмайди;
б) туғилган болага фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш органлари томонидан туғилганлик тўғрисида гувоҳномани расмийлаштириш чоғида отаси ёки онасининг доимий яшаш жойи бўйича рўйхатдан ўтган манзилига идоралараро электрон ҳамкорлик орқали маълумотларни киритиш йўли билан уни доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олиш тартиби жорий қилинади;
в) Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрининг муайян ҳудудида доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олинган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари тегишинча ушбу ҳудуднинг бошқа манзилида истиқомат қилса, турган жойи бўйича вақтинча рўйхатга олиниши шарт эмас ва у паспорт тизими қоидаларини бузган деб ҳисобланмайди.
4. “Манзил” тизимининг “ягона дарча” тамойили асосида тўлиқ ишлашини таъминлаш мақсадида:
а) Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги:
2020 йил 1 августга қадар Ўзбекистон Республикаси фуқароларини онлайн тарзда ҳарбий ҳисобга олиш ва ҳисобдан чиқариш тизимини жорий қилсин;
2021 йил 1 январга қадар ҳарбий ҳисоб ҳужжатларини автоматлаштириш мақсадида картотека маълумотларини жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақамига боғлаган ҳолда рақамлаштириш чораларини кўрсин;
мазкур Фармоннинг 2-банди “б” кичик бандида белгиланган муддатлардан келиб чиққан ҳолда, “Автоматлаштирилган ахборот тизими ва маълумотлар базаси” автоматлаштирилган ахборот тизимини Ички ишлар вазирлиги ҳамда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат персоналлаштириш маркази билан биргаликда “Манзил” ва “Хорижга чиқиш паспорти” ахборот тизимлари билан интеграция қилсин;
ҳарбий ҳисоб ҳужжатларини, ҳарбий хизматга мажбур фуқаролар тўғрисидаги маълумотларни ҳудудий мудофаа ишлари бўлимларига реал вақт режимида электрон тизим орқали юбориш учун Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат персоналлаштириш маркази маълумотлар базаси билан идоралараро электрон ҳамкорликни йўлга қўйсин;
б) Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги Ички ишлар вазирлиги билан биргаликда 2020 йил 1 августга қадар “Фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш органларининг ягона электрон архиви” ахборот тизимини “Манзил” тизимига интеграция қилсин;
в) Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги 2020 йил 1 сентябрга қадар вояга етмаганларни туғилганлик ҳақида гувоҳномаси маълумотларига ҳамда вояга етганларни жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақамига боғлаган ҳолда васийлик ва ҳомийликни тасдиқловчи ҳужжатларнинг электрон базасини яратсин ва уни Ички ишлар вазирлиги билан биргаликда “Манзил” тизимига интеграция қилсин;
г) Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги “Ягона миллий меҳнат тизими” идоралараро дастурий-аппарат комплексини Ички ишлар вазирлиги билан биргаликда “Манзил” тизимига интеграция қилсин;
д) Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитаси Ички ишлар вазирлиги билан биргаликда ҳисобга олинган ижара шартномалари бўйича ижарачи ва уй эгасининг жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақами ҳамда кўчмас мулкнинг кадастр рақами тўғрисидаги маълумотларни тақдим этиш мақсадида “Солиқ” ахборот тизимлари комплексини “Манзил” тизимига интеграция қилсин;
е) Ўзбекистон Республикаси Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси мазкур Фармоннинг 2-банди “б” кичик бандида белгиланган муддатлардан келиб чиққан ҳолда:
идоралараро электрон ҳамкорлик тизими асосида “Манзил” тизимига кўчмас мулк эгаси ёки унинг юридик манзили ўзгарганда, кўчмас мулк объектларининг манзиллари ягона реестридан ўзгарган маълумотларнинг тақдим этилишини;
кўчмас мулк эгаси бўлган жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақами мавжуд бўлмаганда, “Электрон ҳукумат” тизимининг идоралараро интеграциялашув платформасидан фойдаланиб ва ахборот хавфсизлиги талабларига риоя этган ҳолда, уни Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат персоналлаштириш маркази ҳамда Ички ишлар вазирлиги маълумотлар базасидан олишни йўлга қўйсин;
ж) Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда:
икки ҳафта муддатда аҳолига тақдим этилаётган электрон давлат хизматларини кўрсатиш доирасида электрон рақамли имзо ўрнига шахсни тасдиқлашнинг муқобил шаклларини, шу жумладан, мобиль алоқа телефон рақамлари орқали шахсни тасдиқлашнинг қўшимча имкониятларини яратишни назарда тутувчи Вазирлар Маҳкамаси қарори лойиҳасини киритсин;
мазкур Фармоннинг 2-банди “б” кичик бандида белгиланган муддатлардан келиб чиққан ҳолда, Ўзбекистон Республикаси фуқароларини доимий яшаш ва вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олиш ишларини Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали амалга ошириш имкониятини яратсин.
Бунда Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги, Адлия вазирлиги, Мудофаа вазирлиги, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси “Электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиёт лойиҳаларини бошқариш маркази” ДУК билан биргаликда 2020 йил 1 августгача Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари порталида Ўзбекистон Республикаси фуқароларини доимий яшаш ва вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олиш билан боғлиқ жараёнларни амалга ошириш мақсадида тегишли ахборот тизимларини Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари порталига интеграция қилсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Мудофаа вазирлигининг мурожаатига мувофиқ 2021 йил 1 январга қадар Мудофаа вазирлигининг “Автоматлаштирилган ахборот тизими ва маълумотлар базаси” тизимини жорий этиш учун туман (шаҳар) мудофаа ишлари бўлимларининг белгиланган тартибда Электрон ҳукуматнинг идоралараро маълумотлар узатиш тармоғига уланишини таъминласин.
6. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги уч ой муддатда Ички ишлар вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда:
доимий яшаш ва вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олишда давлат хизматларининг автоматик тарзда кўрсатилиши учун тегишли идораларга хабарнома юборилишини ташкиллаштирсин;
доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олишни талаб этадиган барча давлат хизматлари ҳамда бошқа маъмурий тартиб-таомилларни вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олиниш орқали амалга ошириш имкониятини яратиш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Олий суди мазкур Фармоннинг 2-банди “б” кичик бандида белгиланган муддатлардан келиб чиққан ҳолда Олий суд ахборот тизимини Ички ишлар вазирлигининг “Манзил” тизими билан интеграция қилиш чораларини кўрсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги:
а) 2021 йил 1 январга қадар шахснинг жазони ижро этиш муассасасидан озод қилинганлиги тўғрисидаги электрон маълумотлар базасини юритиш тизимини йўлга қўйсин ва ички ишлар органлари тизимида мавжуд ҳужжатлар ва маълумотларни фуқаролардан талаб қилмаслик бўйича чоралар кўрсин;
б) бир ой муддатда ушбу Фармоннинг ижроси юзасидан фуқаролардан келиб тушадиган мурожаатлар асосида тизимли мониторинг олиб бориш мақсадида ўз веб-сайтида тушган мурожаатларнинг мазмуни барчага очиқ бўлган ва уларни муҳокама этиш имконини берадиган махсус саҳифанинг ишга туширилишини таъминласин ҳамда зарурат бўлганда идоралараро маълумот алмашинуви тизимини янада такомиллаштириш юзасидан чора-тадбирларни амалга ошириб борсин;
в) икки ой муддатда Ўзбекистон Республикаси фуқароларини доимий яшаш ва вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олиш тартибининг ислоҳ этилиши ҳамда яратилаётган электрон тизим имкониятларидан келиб чиқиб, фуқаролиги бўлмаган шахслар ва чет эл фуқаролари учун белгиланган тартиботларни такомиллаштириш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин;
г) манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда уч ой муддатда:
паспорт режимини бузиш ҳолатларини аниқлаш тизимини янада такомиллаштириш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин;
ўзлари қабул қилган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ушбу Фармонга мувофиқлаштирсин.
9. Вазирлар Маҳкамаси:
бир ҳафта муддатда “Ўзбекистон Республикаси фуқароларини Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида доимий яшаш ва вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олиш тартиби тўғрисида”ги Низомни тасдиқласин;
бир ой муддатда ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартиришларни қонун ҳужжатларига киритиш чораларини кўрсин.

О мерах по реформированию порядка постоянной прописки и учета по месту пребывания
В целях обеспечения исполнения задач, определенных в Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису от 24 января 2020 года и Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики», а также укрепления гарантий обеспечения прав и свобод граждан Республики Узбекистан на свободное передвижение по территории страны:
1. Принимая во внимание мнение широкой общественности, согласиться с предложениями палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Кабинета Министров и Министерства внутренних дел о поэтапном переходе от системы постоянной прописки, имеющей разрешительный характер, к системе регистрации уведомительного характера, а также реализации на первом этапе следующих нововведений:
замене понятий «постоянная прописка» и «учет по месту пребывания» понятиями «регистрация по месту постоянного проживания» и «регистрация по месту временного пребывания»;
создании гражданам возможности регистрации по месту постоянного проживания на жилой площади, владельцами которой они являются, родственников первой и второй степеней наряду с адресом регистрации по месту своего постоянного проживания;
отмене условия совместного проживания супругов в течение одного года после заключения брака для регистрации по месту постоянного проживания, а также нормы об утрате регистрации по месту постоянного проживания в случае расторжения брака в течение одного года;
регистрации лиц, взятых на воспитание в семью (патронат), по месту постоянного проживания их приемных родителей;
беспрепятственной перерегистрации по месту постоянного проживания в городе Ташкенте и Ташкентской области граждан, ранее имевших регистрацию по месту постоянного проживания соответственно в городе Ташкенте и Ташкентской области, при их возвращении на постоянное проживание;
отмене ограничения права на регистрацию по месту постоянного проживания, предоставляемого гражданам, избранным, назначенным и утвержденным на соответствующие должности, а также специалистам высокой квалификации, приглашаемым на работу в государственные организации республиканского значения, на период пребывания в данной должности;
регистрации по месту постоянного проживания в городе Ташкенте и Ташкентской области специалистов (за исключением технического, обслуживающего и производственного персонала), ведущих непрерывную трудовую деятельность на протяжении 5 лет в государственных органах и организациях, расположенных в данных регионах;
отмене порядка применения отдельной ставки государственной пошлины в случаях продажи в течение трех лет недвижимого имущества, купленного в новостройках города Ташкента и Ташкентской области гражданами Республики Узбекистан, зарегистрированными по месту постоянного проживания в других регионах республики.
Кабинету Министров в недельный срок внести в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан соответствующий проект закона исходя из требований, предусмотренных в настоящем пункте.
а) с 1 апреля 2020 года не требуется наличие регистрации по месту постоянного проживания в городе Ташкенте и Ташкентской области для граждан Республики Узбекистан при приобретении недвижимого имущества в данных регионах;
б) деятельность, связанная с регистрацией по месту постоянного проживания и месту временного пребывания граждан Республики Узбекистан, осуществляется посредством автоматизированной информационной системы «Манзил» Министерства внутренних дел (далее – система «Манзил») на основе принципа «одно окно» путем межведомственного электронного взаимодействия. При этом регистрация граждан Республики Узбекистан по месту постоянного проживания и месту временного пребывания посредством системы «Манзил» проводится:
в городе Ташкенте и Ташкентской области – с 1 сентября 2020 года;
в Республике Каракалпакстан и областях – с 1 января 2021 года;
в) нарушение порядка регистрации по месту постоянного проживания и месту временного пребывания не может служить основанием для выдворения граждан Республики Узбекистан с соответствующей территории и адреса.
а) с 1 сентября 2020 года внедряется порядок, в соответствии с которым:
срок пребывания без регистрации по месту постоянного проживания и месту временного пребывания для граждан Республики Узбекистан составляет 15 дней;
оформление регистрации по месту постоянного проживания и месту временного пребывания производится в течение одного дня;
отменяется порядок выписки с прежнего места постоянного проживания при регистрации граждан Республики Узбекистан по другому месту постоянного проживания;
отменяется практика проставления штампа в паспорт, домовую книгу либо поквартирную карточку при оформлении регистрации граждан Республики Узбекистан по месту постоянного проживания;
отменяется порядок посещения военнообязанными отделов по делам обороны для снятия с воинского учета и принятия на воинский учет в процессе регистрации по месту постоянного проживания;
не требуется согласия владельца жилья при предоставлении гражданином Республики Узбекистан сведений о договоре аренды, взятом на учет в налоговых органах при регистрации по месту временного пребывания;
б) внедряется порядок регистрации по месту постоянного проживания новорожденного по адресу места постоянного проживания его отца либо матери при оформлении свидетельства о его рождении органами записи актов гражданского состояния путем внесения сведений посредством межведомственного электронного взаимодействия;
в) гражданам Республики Узбекистан, зарегистрированным по месту постоянного проживания на определенной территории Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, пребывающим по другому адресу соответственно данной территории, не требуется регистрация по месту временного пребывания, и они не считаются нарушителями правил паспортной системы.
4. В целях обеспечения полноценного функционирования системы «Манзил» на основе принципа «одно окно»:
а) Министерству обороны Республики Узбекистан:
до 1 августа 2020 года внедрить систему принятия и снятия с воинского учета граждан Республики Узбекистан в режиме онлайн;
до 1 января 2021 года принять меры по оцифровке данных картотеки с привязкой к персональному идентификационному номеру физического лица в целях автоматизации документов воинского учета;
совместно с Министерством внутренних дел и Государственным центром персонализации при Кабинете Министров Республики Узбекистан интегрировать автоматизированную информационную систему «Автоматлаштирилган ахборот тизими ва маълумотлар базаси» с информационными системами «Манзил» и «Хорижга чикиш паспорти» исходя из сроков, установленных в подпункте «б» пункта 2 настоящего Указа;
наладить межведомственное электронное взаимодействие с Государственным центром персонализации при Кабинете Министров Республики Узбекистан для отправки в режиме реального времени через электронную систему учетно-воинских документов и сведений о военнообязанных гражданах в территориальные отделы по делам обороны;
б) Министерству юстиции Республики Узбекистан совместно с Министерством внутренних дел до 1 августа 2020 года интегрировать информационную систему «Единый электронный архив органов записи актов гражданского состояния» с системой «Манзил»;
в) Министерству народного образования Республики Узбекистан до 1 сентября 2020 года создать электронную базу документов, подтверждающих опеку и попечительство, с привязкой к данным свидетельства о рождении несовершеннолетних и персональному идентификационному номеру физического лица совершеннолетних, а совместно с Министерством внутренних дел – интегрировать данную базу с системой «Манзил»;
г) Министерству занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан совместно с Министерством внутренних дел интегрировать межведомственный программно-аппаратный комплекс «Единая национальная система труда» с системой «Манзил»;
д) Государственному налоговому комитету Республики Узбекистан совместно с Министерством внутренних дел интегрировать комплекс информационных систем «Солик» с системой «Манзил» в целях предоставления сведений о персональном идентификационном номере физического лица арендатора и владельца жилья, а также кадастрового номера недвижимого имущества по договорам аренды, взятым на учет;
е) Государственному комитету Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру исходя из сроков, установленных в подпункте «б» пункта 2 настоящего Указа, наладить:
предоставление системе «Манзил» обновленных данных из единого реестра адресов объектов недвижимого имущества при изменении владельца недвижимого имущества либо его юридического адреса на основе системы межведомственного электронного взаимодействия;
их получение из базы данных Государственного центра персонализации при Кабинете Министров Республики Узбекистан и Министерства внутренних дел с использованием межведомственной интеграционной платформы системы «Электронное правительство» и соблюдением требований информационной безопасности – при отсутствии персонального идентификационного номера физического лица владельца недвижимого имущества;
ж) Национальному агентству проектного управления при Президенте Республики Узбекистан совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций:
в двухнедельный срок внести проект постановления Кабинета Министров, предусматривающий создание в рамках предоставляемых населению электронных государственных услуг альтернативных форм подтверждения личности взамен электронной цифровой подписи, в том числе дополнительных возможностей подтверждения личности через номер телефона мобильной связи;
создать возможность проведения мероприятий регистрации граждан Республики Узбекистан по месту постоянного проживания и месту временного пребывания через Единый портал интерактивных государственных услуг исходя из сроков, установленных в подпункте «б» пункта 2 настоящего Указа.
При этом Министерству внутренних дел, Министерству юстиции, Министерству обороны, Министерству занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан, Государственному комитету Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру совместно с ГУП «Центр управления проектами электронного правительства и цифровой экономики» до 1 августа 2020 года интегрировать соответствующие информационные системы с Единым порталом интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан в целях ведения процессов, связанных с регистрацией граждан Республики Узбекистан по месту постоянного проживания и месту временного пребывания на Едином портале интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан.
5. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций в соответствии с обращением Министерства обороны до 1 января 2021 года обеспечить подключение в установленном порядке отделов по делам обороны районов (городов) к Межведомственной сети передачи данных электронного правительства с целью внедрения системы «Автоматлаштирилган ахборот тизими ва маълумотлар базаси» Министерства обороны Республики Узбекистан.
6. Министерству юстиции совместно с Министерством внутренних дел, Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, а также другими заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок:
организовать рассылку уведомлений в соответствующие учреждения для автоматического оказания государственных услуг при регистрации по месту постоянного проживания и месту временного пребывания;
внести в Кабинет Министров предложения о предоставлении доступа ко всем государственным услугам и иным административным процедурам требующих регистрации по месту постоянного проживания на основе регистрации по месту временного пребывания.
7. Верховному суду Республики Узбекистан исходя из сроков, установленных в подпункте «б» пункта 2 настоящего Указа, принять меры по интеграции информационной системы Верховного суда с системой «Манзил» Министерства внутренних дел.
8. Министерству внутренних дел Республики Узбекистан:
а) до 1 января 2021 года наладить систему ведения электронной базы данных об освобождении лиц из учреждений по исполнению наказания, а также принять меры по отмене практики истребования от граждан документов и сведений, имеющихся в системе органов внутренних дел;
б) в месячный срок в целях проведения системного мониторинга на основе обращений, поступающих от граждан, касательно исполнения настоящего Указа, обеспечить создание общедоступной специальной страницы, предоставляющей возможность обсуждения содержания обращений, поступивших на свой веб-сайт, при необходимости, принимать меры по дальнейшему совершенствованию системы межведомственного обмена данными;
в) в двухмесячный срок, учитывая реформирование порядка регистрации по месту постоянного проживания и месту временного пребывания граждан Республики Узбекистан, а также возможностей создаваемой электронной системы, внести в Кабинет Министров предложение о совершенствовании процедур, установленных для лиц без гражданства и иностранных граждан;
г) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок:
внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложение по дальнейшему совершенствованию системы выявления фактов нарушения паспортного режима;
9. Кабинету Министров:
в недельный срок утвердить Положение «О порядке регистрации по месту постоянного проживания и месту временного пребывания граждан Республики Узбекистан в городе Ташкенте и Ташкентской области»;
в месячный срок принять меры по внесению в законодательство изменений, вытекающих из настоящего Указа.