Ахборот технологиялари соҳасидаги йирик олим, Ўзбекистон Фанлар академиясининг академиги Жўра Абдуллаев шу йил 18 апрель куни 93 ёшида вафот этди.
Ж.Абдуллаев 1927 йил 21 февралда Тошкент шаҳрида туғилди.
1953 йилда Ўрта Осиё политехника институти (ҳозирги Тошкент давлат техника университети)ни тугатиб, Россия Фанлар академиясининг Автоматика ва телемеханика институти аспирантурасида таҳсил олди. 1959 йилда номзодлик, 1974 йилда докторлик диссертациясини ҳимоя қилди. 1989 йилда Ўзбекистон Фанлар академиясининг академиги этиб сайланди.
Ж.Абдуллаев ўз меҳнат фаолиятини 1956 йили Ўзбекистон Фанлар академиясининг Энергетика ва автоматика институтининг кичик илмий ходими сифатида бошлади. Ушбу масканда катта илмий ходим, лаборатория мудири лавозимларида самарали меҳнат қилди. Кейинчалик Ўзбекистон Олий ва ўрта махсус таълим вазири, Тошкент электротехника ва алоқа институти (ҳозирги Тошкент ахборот технологиялари университети) ректори, Ўзбекистон Фанлар академиясининг президенти вазифасини бажарувчиси, механика ва информатика фанлари бўлими раиси, Информацион технологиялар ва коммуникацияларни ривожлантириш вазирлигининг Фан-техника ва маркетинг тадқиқотлари маркази бош илмий ходими каби масъул вазифаларда самарали хизмат қилиб, республикамизда малакали илмий кадрлар тайёрлаш, замонавий илм-фан тармоқларини ривожлантиришга муносиб ҳисса қўшди.
Заҳматкаш олимнинг ахборот технологиялари соҳасининг назарий ва амалий масалаларига бағишланган кўплаб мақолалари, китоб ва монографиялари юртимиз ва хорижий мамлакатлар илмий жамоатчилиги ўртасида яхши маълум. Унинг бир қатор илмий ишланмалари иқтисодиётимиз тармоқларида муваффақиятли қўлланиб келмоқда.
Жонкуяр устоз, моҳир педагогнинг бевосита раҳбарлигида ўнлаб фан номзодлари ва фан докторлари тайёрланган.
Академик Ж.Абдуллаевнинг мамлакатимиз илм-фанини ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб баҳоланди. У “Ўзбекистонда хизмат кўрсатган фан арбоби” фахрий унвони, “Меҳнат шуҳрати” ордени ва “Шуҳрат” медали билан мукофотланган эди.
Атоқли олим, меҳрибон устоз, камтарин инсон Жўра Абдуллаевнинг хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

18 апреля в возрасте 93-х лет скончался крупный ученый в области информационных технологий, академик Академии наук Узбекистана Джура Абдуллаев.
Дж.Абдуллаев родился 21 февраля 1927 года в городе Ташкенте. В 1953 году окончил Среднеазиатский политехнический институт (ныне – Ташкентский государственный технический университет), затем прошел аспирантуру в Институте автоматики и телемеханики Российской Академии наук. В 1959 году защитил кандидатскую, в 1974 году – докторскую диссертацию. В 1989 году был избран академиком Академии наук Узбекистана.
Свою трудовую деятельность Дж.Абдуллаев начал в Институте энергетики и автоматики Академии наук Узбекистана в качестве младшего научного сотрудника. Здесь он продолжил плодотворную деятельность на должностях старшего научного сотрудника, заведующего лабораторией. Затем продуктивно работал на таких ответственных должностях, как министр высшего и среднего специального образования Узбекистана, ректор Ташкентского института электротехники и связи (ныне – Ташкентский университет информационных технологий), исполняющий обязанности президента, председатель отдела механики и информатики Академии наук Узбекистана, главный научный сотрудник Центра научно-технических и маркетинговых исследований Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций. Внес достойный вклад в подготовку квалифицированных научных кадров, развитие современных отраслей науки.
Множество статей, книг и монографий талантливого ученого, посвященные теоретическим и прикладным вопросам сферы информационных технологий, хорошо известны среди отечественного и зарубежного научного сообщества. Ряд его научных разработок успешно применяется в отраслях экономики нашей страны.
Под непосредственным руководством заботливого педагога были подготовлены десятки кандидатов и докторов наук.
Заслуги академика Дж.Абдуллаева в развитии отечественной науки были достойно оценены государством. Ему было присвоено почетное звание “Заслуженный деятель науки Республики Узбекистан”, был награжден орденом “Мехнат шухрати” и медалью “Шухрат”.
Память об известном ученом, о добром наставнике, скромном человеке Джуре Абдуллаеве навсегда сохранится в наших сердцах.