Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Жамоатчилик палатасини ташкил этиш тўғрисида​
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 24 январдаги Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисига Мурожаатномасида белгиланган “Жамият – ислоҳотлар ташаббускори” деган янги ғояни амалда рўёбга чиқариш, аҳолининг давлат ва жамият ишларини бошқаришдаги иштироки кўламини кенгайтириш, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш, фуқаролар, жамият ва давлатнинг ўзаро яқин ҳамкорлигини ўрнатиш, шунингдек, давлат органлари ва муассасалари фаолияти устидан жамоатчилик назоратини кучайтириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Жамоатчилик палатаси (кейинги ўринларда – Жамоатчилик палатаси) ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар жамоатчилик палаталари (кейинги ўринларда – ҳудудий жамоатчилик палаталари) ташкил этилсин.
2. Қуйидагилар Жамоатчилик палатаси фаолиятининг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
давлат, фуқаролар ва фуқаролик жамияти институтларининг мамлакатни янада жадал ва ҳар томонлама ривожлантиришга қаратилган саъй-ҳаракатларини бирлаштирувчи замонавий шаклдаги тизимли ҳамда самарали мулоқотини йўлга қўйиш ҳамда уларнинг ижтимоий манфаатлари келишилишини таъминлаш;
фуқароларнинг давлат ва жамият ишларидаги иштирокини фаоллаштиришга ҳамда давлат-хусусий шерикликнинг замонавий механизмларини жорий этишга кўмаклашиш;
аҳоли фикрини тизимли ўрганиб бориш, жойларда ва соҳаларда аҳолини, фуқаролик жамияти институтларини ҳамда жамоатчиликни ташвишлантираётган долзарб масалаларни муҳокама қилиш, шунингдек, уларнинг ечими бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти, Олий Мажлиси палаталарига ва Ҳукуматга тегишли норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ишлаб чиқиш бўйича таклифлар киритиб бориш;
илмий-эксперт гуруҳлари иштирокида фуқаролик жамиятини ривожлантириш соҳасида фундаментал ва амалий тадқиқотлар олиб бориш юзасидан ташаббус кўрсатиш, бу борадаги давлат сиёсати ва унинг амалий натижалари ҳақидаги жамоатчилик фикрини тизимли ўрганиш, умумлаштириш ва таҳлил қилишни ташкил этиш;
фуқаролик жамияти институтларининг давлат органлари билан ҳамкорлиги даражаси, уларнинг мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга қўшаётган ҳиссасини баҳоловчи кўрсаткичларни ишлаб чиқиш ҳамда улар асосида фуқаролик жамиятининг ҳолати ва ривожланиш тенденциялари тўғрисида йиллик миллий маърузаларни тайёрлаш;
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда фуқаролик жамияти институтларининг амалий ва самарали ҳамкорлигини йўлга қўйишга кўмаклашиш ҳамда мазкур масала бўйича жамоатчилик эшитувларини ташкил этиш;
давлат органлари ҳузуридаги жамоатчилик кенгашлари фаолиятини кучайтириш, уларга услубий ва бошқа амалий ёрдам кўрсатиш;
норма ижодкорлиги сифатини тубдан яхшилашга кўмаклашиш, жумладан, мамлакат ижтимоий-иқтисодий ҳаётига оид ва жамоатчиликда алоҳида қизиқиш уйғотадиган ўта долзарб масалаларга доир норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаларини жамоатчилик экспертизасидан ўтказиш, уларни жамоатчилик билан маслаҳатлашув ва эшитувлари асосида такомиллаштиришга кўмаклашиш;
фуқaрoлaр, нoдaвлaт нoтижoрaт тaшкилoтлaри, oммaвий axбoрoт вoситaлaри вaкиллaри вa блогерларни сўз эркинлиги, фуқaрoлaрнинг axбoрoт олиш ва тaрқaтиш ҳуқуқини aмaлгa oшириш, ахборот эркинлиги кaфoлaтлaрини тaъминлaш бўйича муҳoкaмaларга жaлб этиш ҳамда мазкур масалаларга оид амалий таклифлар ишлаб чиқиш;
жамоатчилик назоратининг самарали тизимини шакллантириш, “жамоатчилик эшитуви”, “жамоатчилик экспертизаси”, “жамоатчилик мониторинги” каби таъсирчан замонавий назорат шаклларини амалда жорий этиш;
ислоҳотлар ва давлат дастурларининг жойларда ва соҳаларда амалга оширилиши устидан жамоатчилик мониторингини ташкиллаштириш, уларни сифатли бажариш учун қўшимча чоралар кўриш бўйича тавсиялар ишлаб чиқиш, эришилган кўрсаткичлар, ижобий ўзгаришлар ва мавжуд муаммолар тўғрисидаги ахборотни Ўзбекистон Республикаси Президенти, Олий Мажлиси палаталари ва Ҳукуматга мунтазам киритиб бориш;
“халқ дипломатияси” институтини ривожлантириш, жумладан, мамлакат ташқи сиёсатининг устувор вазифаларини ҳаётга татбиқ этиш, унинг нуфузли халқаро рейтингларда эгаллаган ўрнини яхшилашда фуқаролик жамияти институтларининг имкониятларидан кенг фойдаланиш ҳамда хориждаги ватандошлар билан яқиндан алоқалар ўрнатиш, нодавлат нотижорат ташкилотларига халқаро ҳамкорликни ривожлантиришда ёрдам кўрсатиш.
а) Жамоатчилик палатаси ва ҳудудий жамоатчилик палаталари доимий фаолият юритувчи маслаҳат-кенгаш органлари ҳисобланади;
б) Жамоатчилик палатаси жамоатчилик асосида ишлайдиган 50 нафар аъзодан иборат бўлиб, унинг таркиби қуйидаги тартибда шакллантирилади:
Жамоатчилик палатасининг 18 нафар аъзоси Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан жамият ривожи, ҳуқуқий давлатни шакллантириш ва миллий қонунчиликни такомиллаштириш, аҳолининг ҳуқуқий маданиятини ошириш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш, Ўзбекистон илм-фани, спорти, маданияти ва иқтисодиёти ривожи, соғлом ва баркамол авлодни вояга етказишга катта ҳисса қўшган, эл-юрт иззат-ҳурматига сазовор бўлган фуқаролар, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари орасидан тайинланади;
Жамоатчилик палатасининг 18 нафар аъзоси республика миқёсида фаолият кўрсатаётган нодавлат нотижорат ташкилотлари (Ўзбекистон Республикасида фаолият юритаётган чет эл нодавлат нотижорат ташкилотлари ваколатхоналари ва филиаллари бундан мустасно), оммавий ахборот воситалари ва кенг жамоатчилик вакиллари тақдим этган номзодлар орасидан танлов асосида Жамоатчилик палатаси қарорига асосан аъзо этиб қабул қилинади;
Жамоатчилик палатасининг 14 нафар аъзоси ҳудудий жамоатчилик палаталари вакиллари бўлиб, улар лавозими бўйича ҳудудий жамоатчилик палаталари раислари ҳисобланади;
в) ҳудудий жамоатчилик палатаси жамоатчилик асосида ишлайдиган 21 нафар аъзодан иборат бўлади;
г) ҳудудий жамоатчилик палаталари таркиби жамоатчилик форумларида тавсия этилган ҳудудларда фаолият олиб бораётган нодавлат нотижорат ташкилотлари (Ўзбекистон Республикасида фаолият юритаётган чет эл нодавлат нотижорат ташкилотлари ваколатхоналари ва филиаллари бундан мустасно), илмий доиралар, оммавий ахборот воситалари ва кенг жамоатчилик вакилларидан шакллантирилади;
д) Жамоатчилик палатасининг ва ҳудудий жамоатчилик палаталарининг биринчи умумий йиғилишларида:
уларнинг фаолиятларини ташкил этиш билан боғлиқ масалалар кўриб чиқилади;
уларнинг комиссиялари шакллантирилади ва раҳбарлари сайланади;
Жамоатчилик палатаси раиси – Жамоатчилик палатаси Кенгаши раиси ва унинг учта ўринбосари, жумладан, битта биринчи ўринбосари – Жамоатчилик палатаси аппарати раҳбари, шунингдек, ҳудудий жамоатчилик палаталарининг раислари ва уларнинг ўринбосарлари сайланади;
Жамоатчилик палатасининг ва ҳудудий жамоатчилик палаталарининг фаолиятларини самарали ташкил этиш мақсадида уларнинг бошқарув органлари – Жамоатчилик палатаси Кенгаши ва ҳудудий жамоатчилик палаталарининг кенгашлари тузилади. Жамоатчилик палатаси Кенгашининг ва ҳудудий жамоатчилик палаталарининг кенгашлари таркибига тегишлича Жамоатчилик палатаси раиси ва унинг ўринбосарлари, ҳудудий жамоатчилик палаталари раислари ва уларнинг ўринбосарлари ҳамда комиссиялар раҳбарлари киради;
е) Жамоатчилик палатаси ва ҳудудий жамоатчилик палаталари аъзоларининг ваколат муддати Жамоатчилик палатаси ва ҳудудий жамоатчилик палаталарининг биринчи умумий йиғилишлари ўтказилган кундан бошлаб, 3 йил этиб белгиланади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Жамоатчилик палатасининг тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар жамоатчилик палаталарининг тузилмаси 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Жамоатчилик палатасининг фаолияти унинг ижро органи  юридик шахс ҳисобланган Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Жамоатчилик палатаси аппарати (кейинги ўринларда – Аппарат) томонидан таъминланади;
Аппарат Ўзбекистон Республикасининг Давлат герби тасвири туширилган ҳамда ўз номи давлат тилида ёзилган муҳрига, бланкига, мустақил балансига, Молия вазирлигида шахсий ғазна ҳисоб варақларига, тижорат банкларида хорижий валютадаги ҳисоб рақамларига эга бўлади;
ҳудудий жамоатчилик палаталари аппаратлари Аппаратнинг ҳудудий бўлинмалари (кейинги ўринларда – ҳудудий бўлинмалар) ҳисобланади.
6. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари, Вазирлар Маҳкамаси, Фуқаролик жамиятини ривожлантириш маркази (кейинги ўринларда – Марказ) таъсисчилари, “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати ҳамда кенг жамоатчиликнинг қуйидаги таклифларига розилик берилсин:
Жамоатчилик палатаси ташкил этилганлиги муносабати билан ҳамда унинг фуқаролик жамиятини ривожлантиришга оид ваколатлари бошқа орган ва жамоатчилик тузилмалари вазифалари билан такрорланишининг олдини олиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Фуқаролик жамиятини ривожлантириш бўйича маслаҳат кенгаши ва Марказни тугатиш;
Аппарат штат бирликларини ва моддий-техника базасини тугатилаётган Марказ ҳисобидан шакллантириш;
ҳудудий бўлинмалар штат бирликларини тугатилаётган Марказ ҳудудий бўлинмалари штат бирликлари ҳисобидан шакллантириш.
Жамоатчилик палатаси раиси ва ҳудудий жамоатчилик палаталари раислари жамоатчилик асосида фаолият юритади;
Жамоатчилик палатаси раиси мақоми ҳамда транспорт ва тиббий таъминотига кўра вазирга тенглаштирилади;
Жамоатчилик палатаси раисининг биринчи ўринбосари ва ўринбосарлари мақоми, меҳнатга ҳақ тўлаш, тиббий ва транспорт таъминотига кўра тегишлича вазирнинг биринчи ўринбосари ва вазир ўринбосарларига тенглаштирилади;
Аппарат ходимлари – вазирликлар марказий аппарати, Аппаратнинг ҳудудий бўлинмалари ходимлари эса – вазирликларнинг ҳудудий бўлинмалари ходимларига тенглаштирилади;
Ягона тариф сеткаси бўйича меҳнатга ҳақ тўлашнинг тасдиқланган разрядларига кўра Аппарат ҳамда унинг ҳудудий бўлинмалари ходимларининг лавозим маошларини белгилашда тариф коэффициентлари икки баравар оширилган миқдорда қўлланилади.
8. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари ва “Юксалиш” умуммиллий ҳаракатининг “Mening fikrim” веб-порталини Жамоатчилик палатаси тасарруфига ўтказиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
9. Қуйидагилар Аппарат фаолиятини молиялаштиришнинг манбалари этиб белгилансин:
Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан ўтказиладиган танловлар натижалари бўйича ажратиладиган грантлар;
халқаро молия ва бошқа институтлар, чет эл ташкилотлари грантлари;
жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳомийлик хайриялари ва қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар, туман (шаҳар) Кенгашларида Жамоатчилик палатаси ва ҳудудий жамоатчилик палаталари томонидан жамоатчилик учун долзарб бўлган масалалар юзасидан ўтказилган ўрганиш ва таҳлил натижаларини ҳар чоракда кўриб чиқиш амалиёти жорий этилади;
Жамоатчилик палатаси ҳар йили Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарига фуқаролик жамиятининг ҳолати ва ривожланиш тенденциялари тўғрисида йиллик миллий маърузаларни тақдим этади;
Жамоатчилик палатаси ва ҳудудий жамоатчилик палаталари аъзолари ҳар бир давлат органининг очиқ ҳайъат мажлисида, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг мажлисларида, “Ҳукумат соати”да, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар, туман (шаҳар) Кенгашлари мажлисларида иштирок этишга ҳақли;
Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартириш ҳамда тузатишлар киритиш тўғрисидаги таклифлар, мамлакат ижтимоий-иқтисодий ҳаётига оид ва жамоатчиликда алоҳида қизиқиш уйғотадиган ўта долзарб масалаларга доир норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари Жамоатчилик палатасига кўриб чиқиш учун юборилади;
Жамоатчилик палатаси ва ҳудудий жамоатчилик палаталарининг қарорлари давлат органлари ва ташкилотлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ҳамда бошқа тузилмалар учун тавсиявий хусусиятга эга;
Жамоатчилик палатаси ва ҳудудий жамоатчилик палаталари давлат органлари ва ташкилотларига қонунларнинг, турли соҳалардаги давлат дастурларининг ижроси ҳамда уларнинг ваколатларига кирадиган бошқа муҳим масалалар юзасидан асослантирилган тушунтириш бериш ёки нуқтаи назарини баён этиш талаби билан Жамоатчилик палатаси сўровини юбориш ҳуқуқига эга. Бунда давлат органлари ва ташкилотлари сўровга жавобни, агар бошқа муддат белгиланган бўлмаса, у олинган кундан эътиборан ўн кундан кечиктирмай юбориши лозим;
Жамоатчилик палатаси ва ҳудудий жамоатчилик палаталари ҳар бир давлат органи, жумладан, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳузуридаги жамоатчилик кенгашлари (ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ҳузуридаги жамоатчилик кенгашлари бундан мустасно) таркибларини шакллантиришда иштирок этади;
давлат ҳокимияти ва маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ўз фаолиятини нодавлат нотижорат ташкилотларининг мустақиллиги ва улар фаолиятига аралашмаслик принципларига қатъий риоя қилган ҳолда Жамоатчилик палатаси ва ҳудудий жамоатчилик палаталари билан ўзаро яқин ҳамкорликда амалга оширади;
давлат органлари ва маҳаллий ижро ҳокимияти органлари раҳбарлари Жамоатчилик палатаси ва ҳудудий жамоатчилик палаталари ишининг ташкил этилиши ва амалга оширилишида зарур шарт-шароитлар яратади ва ҳар томонлама кўмаклашади.
11. Жамоатчилик палатаси манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда уч ой муддатда кенг жамоатчилик фикрини ва илғор тажрибани ҳисобга олган ҳолда, шу жумладан, қуйидагиларни назарда тутувчи “Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Жамоатчилик палатаси тўғрисида”ги қонун лойиҳасини ишлаб чиқсин ва Вазирлар Маҳкамасига киритсин:
Жамоатчилик палатаси фаолиятининг ҳуқуқий асослари;
Жамоатчилик палатасининг мақсад ва вазифалари, ҳуқуқ, мажбуриятлари ва функциялари;
Жамоатчилик палатаси таркибини шакллантириш тартиби;
Жамоатчилик палатаси аъзоси мақоми, фаолияти кафолатлари, ҳуқуқ ва мажбуриятлари, шунингдек, улар ваколатини тўхтатиш ва тугатиш тартиби;
масаласи бўйича Жамоатчилик палатаси билан келишилиши лозим бўлган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари қатъий турлари;
Жамоатчилик палатасининг давлат органлари ва ташкилотлар билан ўзаро ҳамкорлиги;
Жамоатчилик палатаси фаолиятини молиявий ва моддий-техник жиҳатдан таъминлаш тартиби.
12. Аппарат:
Молия, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш, Бандлик ва меҳнат муносабатлари, Ички ишлар вазирликлари, Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитаси, Давлат божхона қўмитаси, Давлат статистика қўмитаси, Бош прокуратураси, Олий суди, бошқа вазирлик ва идораларнинг статистика ахбороти;
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги Бюджет-солиқ тадқиқотлари институти ҳамда Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институтининг таҳлилий материаллари мажбурий юбориладиган реестрга киритилсин.
13. Аппаратга қуйидаги ҳуқуқлар берилсин:
давлат ва хўжалик бошқаруви органлари мутахассисларини, фуқаролик жамияти институтлари вакилларини, илмий-тадқиқот институтлари ва марказлари ходимларини, шунингдек, маҳаллий ва хорижий олимлар ва мутахассисларни шартнома асосида тадқиқотлар олиб боришга жалб қилиш;
тадқиқотлар олиб бориш ва кадрлар тайёрлаш бўйича халқаро ташкилотлар, жамғармалар, маҳаллий ва хорижий тадқиқот марказлари ва ўқув муассасалари билан шартномалар тузиш;
ноширлик фаолиятини амалга ошириш, ахборот-таҳлилий шарҳлар ва маърузалар, “Фуқаролик жамияти” журнали, “Жамият” газетаси ва бошқа нашрларни чоп этиш;
давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, хўжалик бошқаруви органлари ва бошқа ташкилотлардан зарур статистик, таҳлилий ва бошқа маълумотларни сўраш ва олиш.
14. Аппарат Тошкент шаҳар, Шайхонтоҳур тумани, Фурқат кўчаси, 1А-уй манзилида текин фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилсин.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Аппаратга 4 та автомобиль таъминоти учун лимит ажратсин.
15. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари:
а) ҳудудий бўлинмаларнинг тугатилаётган Марказнинг ҳудудий бўлинмалари эгаллаб турган биноларидан беғараз фойдаланиш ҳуқуқи сақланиб қолишини таъминласин;
б) Қорақалпоғистон Республикаси бюджети, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетларининг қўшимча манбалари маблағлари ҳисобидан:
ҳудудий жамоатчилик палаталарининг ўз вазифа ва функцияларини самарали бажариши учун зарур моддий-техник шароитлар яратиб берсин;
ҳудудий жамоатчилик палаталарининг буюртманомалари асосида бино ва хоналарни капитал ва жорий таъмирлаш, уларни замонавий ташкилий техника, мебель ва зарур алоқа воситаси турлари билан жиҳозлаш бўйича ишларни ташкил этсин.
16. Жамоатчилик палатаси манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда уч ой муддатда:
Аппарат тўғрисидаги низом лойиҳасини ишлаб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига киритсин;
қонун ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
17. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси Р.С.Қосимов зиммасига юклансин.

В целях воплощения на практике новой идеи «Инициатор реформ – само общество», обозначенной в Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису Республики Узбекистан от 24 января 2020 года, расширения масштаба участия населения в управлении делами государства и общества, достижения Целей устойчивого развития Организации Объединенных Наций, установления тесного взаимного сотрудничества граждан, общества и государства, а также усиления общественного контроля за деятельностью государственных органов и учреждений:
1. Создать Общественную палату при Президенте Республики Узбекистан (далее – Общественная палата), а также общественные палаты Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента (далее – региональные общественные палаты).
2. Определить основными направлениями деятельности Общественной палаты:
налаживание современной формы системного и эффективного диалога, объединяющего усилия государства, граждан и институтов гражданского общества, направленные на дальнейшее ускоренное и всестороннее развитие страны, а также обеспечение согласованности их социальных интересов;
содействие в активизации участия граждан в делах государства и общества, а также во внедрении современных механизмов государственно-частного партнерства;
системное изучение мнения населения, обсуждение актуальных вопросов на местах и в отраслях, волнующих население, институты гражданского общества и общественность, а также внесение предложений Президенту Республики Узбекистан, в палаты Олий Мажлиса и правительство о разработке соответствующих нормативно-правовых актов по их разрешению;
инициирование проведения фундаментальных и практических исследований в области развития гражданского общества при участии научно-экспертных групп с организацией системного изучения, обобщения и анализа общественного мнения о государственной политике в данной области и ее практических результатах;
разработку показателей оценки уровня сотрудничества институтов гражданского общества с государственными органами, их вклада в социально-экономическое развитие страны, защиту прав и законных интересов физических и юридических лиц с подготовкой на их основе ежегодных национальных докладов о состоянии и тенденциях развития гражданского общества;
оказание содействия в налаживании практического и эффективного сотрудничества институтов гражданского общества в достижении Целей устойчивого развития Организации Объединенных Наций с организацией общественных слушаний по данному вопросу;
усиление деятельности общественных советов при государственных органах, оказание им методической и другой практической помощи;
содействие в коренном улучшении качества нормотворческой деятельности, в частности проведение общественной экспертизы проектов нормативно-правовых актов по наиболее актуальным вопросам социально-экономической жизни страны и вызывающим особый интерес у общественности, а также их совершенствованию на основе консультаций и общественных слушаний;
привлечение граждан, представителей негосударственных некоммерческих организаций, средств массовой информации и блогеров к обсуждению вопросов реализации свободы слова, прав граждан на получение и распространение информации, обеспечения гарантий свободы информации с разработкой практических предложений по этим вопросам;
формирование эффективной системы общественного контроля, внедрение в практику таких действенных форм современного контроля, как общественное слушание, общественная экспертиза, общественный мониторинг;
разработку рекомендаций по совершенствованию общественного мониторинга за реализацией реформ и государственных программ на местах и в отраслях, принятию дополнительных мер по их качественному выполнению с регулярным внесением Президенту Республики Узбекистан, в палаты Олий Мажлиса и правительству информации о достигнутых показателях, положительных изменениях и имеющихся проблемах;
развитие института «народной дипломатии», в частности широкое использование возможностей институтов гражданского общества в практическом воплощении приоритетных задач внешней политики страны, улучшении ее позиции в ведущих международных рейтингах, а также установление тесных связей с соотечественниками за рубежом, оказание содействия негосударственным некоммерческим организациям в развитии международного сотрудничества.
а) Общественная палата и региональные общественные палаты считаются постоянно действующими консультативно-совещательными органами;
б) Общественная палата состоит из 50 членов, работающих на общественных началах, ее состав формируется в следующем порядке:
18 членов Общественной палаты назначаются Президентом Республики Узбекистан из числа граждан, представителей негосударственных некоммерческих организаций и средств массовой информации, внесших большой вклад в развитие общества, формирование правового государства и совершенствование национального законодательства, повышение правовой культуры населения, защиту прав и свобод граждан, развитие науки, спорта, культуры и экономики Узбекистана, воспитание здорового и гармонично развитого поколения, заслуживших уважение и авторитет среди населения;
18 членов Общественной палаты принимаются в члены на основе решения Общественной палаты и конкурсного отбора из числа кандидатов, представленных негосударственными некоммерческими организациями, осуществляющими деятельность на республиканском уровне (за исключением представительств и филиалов зарубежных негосударственных некоммерческих организаций, осуществляющих деятельность в Республике Узбекистан), средствами массовой информации и представителями широкой общественности;
14 членов Общественной палаты являются представителями региональных общественных палат, которые по должности являются председателями региональных общественных палат;
в) региональная общественная палата состоит из 21 члена, работающего на общественных началах;
г) состав региональных общественных палат формируется из представителей негосударственных некоммерческих организаций, осуществляющих деятельность в регионах (за исключением представительств и филиалов зарубежных негосударственных некоммерческих организаций, осуществляющих деятельность в Республике Узбекистан), научных кругов, средств массовой информации и широкой общественности, рекомендованных на общественных форумах;
д) на первых общих собраниях Общественной палаты и региональных общественных палат:
рассматриваются вопросы, связанные с организацией их деятельности;
формируются их комиссии и избираются руководители;
избираются председатель Общественной палаты – председатель Совета Общественной палаты и три его заместителя, в том числе один первый заместитель – руководитель аппарата Общественной палаты, а также председатели и заместители председателей региональных общественных палат;
в целях эффективной организации деятельности Общественной палаты и региональных общественных палат создаются органы их управления – Совет Общественной палаты и советы региональных общественных палат. В составы Совета Общественной палаты и советов региональных общественных палат соответственно входят председатель Общественной палаты и его заместители, председатели региональных общественных палат и их заместители, а также руководители комиссий;
е) срок полномочий членов Общественной палаты и региональных общественных палат составляет три года, начиная со дня проведения первого общего собрания Общественной палаты и региональных общественных палат.
структуру Общественной палаты при Президенте Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
структуры общественных палат Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента согласно приложению № 2.
деятельность Общественной палаты обеспечивается ее исполнительным органом – аппаратом Общественной палаты при Президенте Республики Узбекистан (далее – Аппарат), являющимся юридическим лицом;
Аппарат имеет печать с изображением Государственного герба Республики Узбекистан и со своим наименованием на государственном языке, бланк, самостоятельный баланс, собственные казначейские лицевые счета в Министерстве финансов, расчетные счета в коммерческих банках в иностранной валюте;
аппараты региональных общественных палат считаются региональными подразделениями Аппарата (далее – региональные подразделения).
6. Согласиться с предложениями палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Кабинета Министров, учредителей Центра развития гражданского общества (далее – Центр), Общенационального движения «Юксалиш» и широкой общественности по:
упразднению в связи с созданием Общественной палаты и в целях предотвращения дублирования ее полномочий по развитию гражданского общества с задачами других органов и общественных структур Консультативного совета по развитию гражданского общества при Президенте Республики Узбекистан и Центра;
формированию штатных единиц и материально-технической базы Аппарата за счет упраздняемого Центра;
формированию штатных единиц региональных подразделений за счет штатных единиц региональных подразделений упраздняемого Центра.
председатель Общественной палаты и председатели региональных общественных палат ведут деятельность на общественных началах;
председатель Общественной палаты по статусу, транспортному и медицинскому обеспечению приравнивается к министру;
первый заместитель и заместители председателя Общественной палаты по статусу, оплате труда, медицинскому и транспортному обеспечению приравниваются соответственно к первому заместителю министра и заместителям министра;
сотрудники Аппарата приравниваются к сотрудникам центрального аппарата министерств, сотрудники региональных подразделений Аппарата – к сотрудникам региональных подразделений министерств;
при определении должностных окладов сотрудников Аппарата и его региональных подразделений согласно утвержденным разрядам по оплате труда по Единой тарифной сетке тарифные коэффициенты применяются с увеличением в два раза.
8. Согласиться с предложением палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Общенационального движения «Юксалиш» о передаче в ведение Общественной палаты веб-портала «Mening fikrim».
9. Определить источниками финансирования деятельности Аппарата:
благотворительные пожертвования физических и юридических лиц, а также иные источники, не запрещенные законодательством.
вводится практика ежеквартального рассмотрения в палатах Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан, Кенгашах народных депутатов областей и города Ташкента, районов (городов) результатов изучений и анализа актуальных для общественности вопросов, проведенных Общественной палатой и региональными общественными палатами;
Общественная палата ежегодно представляет Президенту Республики Узбекистан и палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан годовой национальный доклад о состоянии и тенденциях развития гражданского общества;
члены Общественной палаты и региональных общественных палат вправе присутствовать на открытых коллегиальных заседаниях каждого государственного органа, а также на заседаниях палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, «Правительственном часе», на заседаниях Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, Кенгашей народных депутатов областей, города Ташкента, районов (городов);
предложения о внесении изменений и поправок в Конституцию Республики Узбекистан, проекты нормативно-правовых актов по наиболее актуальным вопросам социально-экономической жизни страны и вызывающие особый интерес у общественности направляются для рассмотрения в Общественную палату;
решения Общественной палаты и региональных общественных палат носят рекомендательный характер для государственных органов и организаций, органов государственной власти на местах и других структур;
Общественная палата и региональные общественные палаты имеют право направлять в государственные органы и организации запрос Общественной палаты с требованием предоставления обоснованных разъяснений либо изложения своей точки зрения по реализации законов, государственных программ в различных сферах, а также по другим важным вопросам, входящим в их ведение. При этом государственные органы и организации обязаны направить ответ на запрос не позднее десяти дней со дня его получения, если не установлен иной срок;
Общественная палата и региональные общественные палаты участвуют в формировании состава общественного совета при каждом государственном органе, в том числе Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента (за исключением общественных советов при правоохранительных органах);
органы государственной власти и органы государственной власти на местах осуществляют свою деятельность в тесном взаимном сотрудничестве с Общественной палатой и региональными общественными палатами со строгим соблюдением принципов независимости негосударственных некоммерческих организаций и невмешательства в их деятельность;
руководители государственных органов и органов исполнительной власти на местах создают необходимые условия и оказывают всестороннее содействие в организации и осуществлении деятельности Общественной палаты и региональных общественных палат.
11. Общественной палате совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок с учетом мнения широкой общественности и передового опыта разработать и внести в Кабинет Министров проект Закона «Об Общественной палате при Президенте Республики Узбекистан», в том числе предусматривающего:
правовые основы деятельности Общественной палаты;
цели и задачи, права, обязанности и функции Общественной палаты;
порядок формирования состава Общественной палаты;
статус, гарантии деятельности, права и обязанности, порядок приостановления и прекращения полномочий члена Общественной палаты;
конкретные виды проектов нормативно-правовых актов по вопросам, подлежащим обязательному согласованию с Общественной палатой;
взаимное сотрудничество Общественной палаты с государственными органами и организациями;
порядок финансового и материально-технического обеспечения деятельности Общественной палаты.
12. Включить Аппарат в реестр обязательной рассылки:
статистической информации министерств финансов, экономического развития и сокращения бедности, занятости и трудовых отношений, внутренних дел, Государственного налогового комитета, Государственного таможенного комитета, Государственного комитета по статистике, Генеральной прокуратуры, Верховного суда Республики Узбекистан, других министерств и ведомств;
аналитических материалов Института бюджетно-налоговых исследований при Министерстве финансов Республики Узбекистан и Института прогнозирования и макроэкономических исследований при Министерстве экономического развития и сокращения бедности.
13. Предоставить Аппарату право:
привлекать специалистов органов государственного и хозяйственного управления, представителей институтов гражданского общества, работников научно-исследовательских институтов и центров, а также отечественных и зарубежных ученых и специалистов для проведения исследований на договорной основе;
заключать договоры с международными организациями, фондами, отечественными и зарубежными исследовательскими центрами и учебными учреждениями о проведении исследований и подготовке кадров;
осуществлять издательскую деятельность, издавать информационно-аналитические обзоры и доклады, журнал «Гражданское общество», газету «Жамият» и другие издания;
запрашивать и получать необходимую статистическую, аналитическую и другую информацию от органов государственной власти и управления, органов хозяйственного управления и других организаций.
14. Разместить Аппарат на основе права безвозмездного пользования по адресу: город Ташкент, Шайхантахурский район, улица Фурката, 1 А.
Министерству финансов Республики Узбекистан выделить Аппарату лимит на содержание четырех автомобилей.
15. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента:
а) обеспечить сохранение за региональными подразделениями права безвозмездного пользования зданиями, ранее занимаемыми региональными отделениями упраздняемого Центра;
создать необходимые материально-технические условия для эффективного выполнения региональными общественными палатами своих задач и функций;
организовать работы по капитальному и текущему ремонту зданий и помещений, оснащению их современной оргтехникой, мебелью и необходимыми средствами связи на основе заявок региональных общественных палат.
16. Общественной палате совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок:
разработать и внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан проект Положения об Аппарате;
внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
17. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш. и советника Президента Республики Узбекистан Косимова Р.С.