Ёввойи ҳолда ўсувчи доривор ўсимликларни муҳофаза қилиш, маданий ҳолда етиштириш, қайта ишлаш ва мавжуд ресурслардан оқилона фойдаланиш чора-тадбирлари тўғрисида
Республикада сўнгги йилларда доривор ўсимликларни муҳофаза қилиш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш, доривор ўсимликлар етиштириладиган плантациялар ташкил этиш ва уларни қайта ишлаш борасида изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Маҳаллий флорага мансуб 4,3 мингдан ортиқ ўсимликларнинг 750 тури доривор ҳисобланиб, улардан 112 тури илмий тиббиётда фойдаланиш учун рўйхатга олинган, шундан 70 тури фармацевтика саноатида фаол қўлланиб келинмоқда.
2019 йилда 48 миллион АҚШ доллари қийматидаги қайта ишланган доривор ўсимликлардан олинган маҳсулотлар экспорт қилинган.
Шу билан бирга, таҳлиллар доривор ўсимликларни муҳофаза қилиш, уларнинг плантацияларини ташкил этиш, қайта ишлаш орқали қўшимча қиймат занжирини яратиш зарурлигини кўрсатмоқда.
Доривор ўсимликлар етиштириш ва қайта ишлашни янада ривожлантириш учун қулай муҳит яратиш, соҳанинг экспорт салоҳиятини ошириш, шунингдек, таълим, илм-фан ва ишлаб чиқариш жараёнларини интеграциялаш мақсадида:
1.Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлигининг 2020 йил 1 майдан бошлаб доривор ўсимликларни етиштириш, сақлаш, бирламчи ёки чуқур қайта ишлаш кластерларини (кейинги ўринларда – доривор ўсимликлар кластери) ташкил этиш, шунингдек, ҳудудларни доривор ўсимликлар етиштириш бўйича ихтисослаштириш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
2.Доривор ўсимликларни етиштиришга ихтисослаштириладиган ҳудудлар рўйхати иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3.Белгилаб қўйилсинки:
а) доривор ўсимликлар кластерига ер майдони Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳокимликлари ва ташаббускорлар ўртасида тузиладиган битим асосида ажратилади;
б) хорижий инвесторлар иштирокида ташкил этиладиган доривор ўсимликлар кластерига ер майдони Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, ўрмон фонди ерларида эса Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси билан тузиладиган инвестиция киритиш тўғрисидаги шартнома имзолангандан сўнг Вазирлар Маҳкамаси томонидан ажратилади.
Бунда, доривор ўсимликлар кластерларига ер майдони доривор ўсимликлар етиштиришга мос бўлган, юридик ва жисмоний шахсларга ажратилмаган ва қишлоқ хўжалиги учун мўлжалланган ерлардан, захирадаги ерлардан, шунингдек, лалми ва ўрмон фонди ерларидан ажратилади;
в) доривор ўсимликлар кластерини ташкил этадиган ташаббускор томонидан тегишли равишда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳокимликлари ва Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (ўрмон фонди ерларида – Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси)га қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади:
доривор ўсимликлар кластерини ташкил этиш бўйича ариза;
доривор ўсимликлар кластери фаолиятини ташкил этишда доривор ўсимликларни етиштириш, муҳофаза қилиш, қайта ишлаш ва ресурс тежайдиган технологияларни жорий этиш бўйича инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан бизнес-режа ёки техник-иқтисодий асоснома;
доривор ўсимликлар кластерининг фаолият юритиши учун зарур инфратузилма объектлари (фойдаланиш ҳуқуқи асосида), шунингдек, мол-мулк ва бошқа воситаларнинг мавжудлиги ҳақида маълумотнома.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ҳокимлари доривор ўсимликлар кластерларини ташкил этишда иқтисодий жиҳатдан барқарор фаолият юритаётган, зарур инфратузилма объектлари, шунингдек, мол-мулк ва бошқа воситаларга эга бўлган салоҳиятли юридик шахсларни танлаш ва шакллантиришга шахсан масъул ҳисобланади.
4.Қуйидагилар доривор ўсимликлар кластерининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
доривор ўсимлик етиштирувчилар билан етиштирилган маҳсулотни харид қилиш бўйича шартномалар тузиш, уларни уруғлик, минерал ўғитлар, техника, ёқилғи ва бошқа воситалар билан таъминлаш;
ихтисослаштирилган ҳудудларда доривор ўсимликларни етиштириш, уруғликлар ва кўчатлар тайёрлаш, босқичма-босқич замонавий доривор ўсимликлар плантациялари ташкил этиш;
доривор ўсимликларни етиштириш ва уруғчилигини ташкил этишда илғор илм-фан ютуқларини қўллаш;
доривор ўсимликлар етиштириш ва уларни қайта ишлаш бўйича халқаро ташкилотлар билан ўзаро фаол ҳамкорлик қилиш ва соҳага босқичма-босқич инновацион ечимлар (ноу-хау) жорий этиш;
доривор ўсимликлар етиштириш ва уларни қайта ишлашга хорижий компанияларнинг инвестициялари ҳамда илғор технологияларини жалб қилиш;
доривор ўсимликлар ва улардан олинадиган маҳсулотларга бўлган ички бозор талабини қондириш ҳамда уларни экспорт қилиш;
тажриба ва маълумотларнинг доимий алмашинувини ташкил этиш орқали ушбу йўналишдаги хорижий илмий-тадқиқот марказлари билан ҳамкорликни йўлга қўйиш, халқаро тадқиқот дастурлари, анжуманлар ва симпозиумларда иштирок этиш.
а) доривор ўсимликлар плантациялари ресурс тежовчи технологияларни қўллаган ҳолда, “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури доирасида ажратиладиган, Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси, Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси, халқаро молия институтлари маблағлари ҳисобидан барпо этилади;
б) доривор ўсимликлар кластерларига:
ер майдонларини фойдаланишга киритишда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 17 июндаги “Қишлоқ хўжалигида ер ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–5742-сон Фармонида;
қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмалари, энергия самарадоргаз-горелкали қурилмалар ва қозонлар, шунингдек, энергия самарадор бошқа ускуналарни харид қилишда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 22 августдаги “Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологияларни жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг тезкор чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–4422-сон қарорида;
қишлоқ хўжалиги техникаларини харид қилишда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 4 апрелдаги “Аграр секторни қишлоқ хўжалиги техникалари билан ўз вақтида таъминлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ–4268-сон қарорида назарда тутилган имтиёзлар татбиқ этилади.
6.Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, Инновацион ривожланиш вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлигининг доривор ўсимликлар кластерлари, доривор ўсимликлар етиштирувчилар ва уларни қайта ишловчилар томонидан 2023 йил 1 январга қадар Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун белгиланган тартибда тасдиқланадиган рўйхат бўйича олиб келинадиган хомашё, шу жумладан, маданий плантациялар барпо этиш учун уруғ ва кўчатларни, ускуналар ҳамда махсус техникаларни, шунингдек, фитобарлар учун вендинг автоматларини божхона божидан озод қилиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Бунда, вендинг автоматлари фақат фитобарлар ташкил этиш учун, божхона имтиёзлари берилиши ҳисобидан бўшайдиган маблағлар ишлаб чиқаришни техник қайта жиҳозлаш ва модернизация қилишга мақсадли йўналтирилади.
7. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Инновацион ривожланиш вазирлиги билан биргаликда:
бир ой муддатда камайиб бораётган табиий ҳолда ўсувчи ноёб доривор ўсимликлар рўйхатини шакллантирсин ва тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
илмий-тадқиқот ва олий таълим муассасалари томонидан амалга оширилган доривор ўсимликларга доир илмий тадқиқотлар, янги инновацион ишланмалар бўйича маълумотлар базасини шакллантирсин, шунингдек, уларнинг тизимли равишда янгилаб борилишини таъминласин;
тиббиётда қўлланиладиган доривор ўсимликлар коллекцияси участкаси ва генбанкини ташкил этсин;
Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги билан биргаликда икки ой муддатда ўсимлик хомашёсини чуқур қайта ишлаш асосида дори субстанциялари ишлаб чиқаришни ташкил этиш механизмларини жорий этиш бўйича чора-тадбирлар режасини тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
8.Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги:
а) Инновацион ривожланиш вазирлиги билан биргаликдадори дори воситалари билан бир қаторда кимёвий дори воситаларининг организмга салбий таъсирининг олдини олиш хусусиятларига қараб доривор ўсимликларни минимум стандарт рецептларига киритиш бўйича тегишли ҳужжатларга ўзгартиришлар киритсин;
2020 йилнинг 1 июндан бошлаб тиббиёт муассасалари, шу жумладан, оилавий поликлиникалар ва қишлоқ (овул) врачлик пунктларида фитобарлар ташкил этсин;
б) Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги қошидаги Фармацевтика тармоғини ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш фонди маблағлари ҳисобидан халқ табобати усулларидан фойдаланган ҳолда тиббий хизмат кўрсатувчи ташкилотлар ва мутахассислар, уларнинг иш тажрибаси, кўрсатадиган хизмат турлари ҳақидаги маълумотларни ўз ичига олган ягона маълумотлар базасини шакллантирсин.
9.Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ҳар йили 1 декабрга қадар фармацевтика тармоғининг доривор ўсимликларга бўлган талаби (тури, ҳажми, технологик талаблар ва бошқалар)ни Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги ва Ўрмон хўжалиги давлат қўмитасига киритсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг марказий аппаратида Доривор ва зиравор ўсимликларни ривожлантириш бўлими негизида 5 та штат бирлигидан иборат Доривор ва зиравор ўсимликларни ривожлантириш бошқармаси ташкил этилсин.
Мазкур бошқарманинг қўшимча штат бирликлари Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг ҳудудий бўлинмалари ва тизимидаги 3 та штат бирлигини қисқартириш ҳисобидан шакллантирилади.
11. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат таъминоти илмий-ишлаб чиқариш маркази Ўсимликшунослик илмий-тадқиқот институтида мавжуд штат бирликлари доирасида доривор ўсимликлар селекцияси, уруғчилиги ва агротехникаси бўлимини ташкил қилсин.
Бунда, мазкур бўлимга доривор ўсимликларни етиштириш, уларнинг селекцияси ва уруғчилиги бўйича илмий тадқиқотлар олиб бориш ҳамда агрокимёкартограммалар ишлаб чиқиш вазифалари юклатилсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, Агросаноат мажмуи ва озиқ-овқат таъминоти соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш агентлиги, тижорат банклари билан биргаликда доривор ўсимликларни етиштириш, қайта ишлаш, уларнинг маданий плантацияларини яратиш, уруғчилиги ва оналик кўчатзорларини ташкил этиш учун халқаро ташкилотлар ва молия институтлари, хорижий ҳукумат ташкилотларининг маблағлари ва грантларини жалб қилиш чораларини кўрсин.
камайиб бораётган табиий ҳолда ўсувчи ноёб доривор ўсимликларни тўплаш (ғамлаш) ва ташқарига олиб чиқиш учун рухсатномалар ажратиладиган квотанинг камида 50 фоизи ҳажмида табиий плантацияларни барпо этиш шарти билан берилади;
доривор ўсимликларни тўплаш (ғамлаш), уларни олиб кириш ва ташқарига олиб чиқишга рухсатномалар учун, аризаларни кўриб чиққанлик ва рухсатнома берганлик учун ундирилиб, маҳаллий бюджетга йўналтириладиган тўловлар (ўрмон фонди ерлари бундан мустасно) табиий ҳолда ўсувчи, шу жумладан, йўқолиб бораётган доривор ўсимликларни сақлаш, хатловдан ўтказиш, уларнинг маданий плантацияларини яратиш, оналик кўчатзорларини ташкил этиш, доривор ўсимликларни етиштиришга доир технологик хариталар ишлаб чиқиш харажатларини қоплаш учун сарфланади;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳокимликлари табиий ҳолда ўсувчи, шу жумладан, йўқолиб бораётган доривор ўсимликларни сақлаш, хатловдан ўтказиш, уларнинг маданий плантацияларини яратиш, оналик кўчатзорларини ташкил этиш, доривор ўсимликларни етиштиришга доир технологик хариталар ишлаб чиқиш харажатларини қоплаш учун маҳаллий бюджетга йўналтириладиган маблағларни сарфланишига шахсан жавобгар ҳисобланади.
14. Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси:
а) Фанлар академияси билан биргаликда:
йўқолиб кетиш хавфи остида бўлган ёввойи ҳолда ўсувчи доривор ўсимликлар муҳофазасини кучайтириш, уларни табиий плантациялар барпо этиш йўли билан тиклаш чораларини кўрсин;
икки ой муддатда камайиб бораётган ноёб доривор ўсимликлар мавжуд бўлган “махсус ҳудуд”ларни ажратиш ва уларни муҳофазага олиш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин;
б) Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда бир ой муддатда йўқолиб бораётган доривор ўсимликларни сақлаш, хатловдан ўтказиш, уларнинг маданий плантацияларини, оналик кўчатзорларини ташкил этиш, доривор ўсимликларни етиштиришга доир технологик хариталарни ишлаб чиқиш харажатларини қоплаш тартибини ишлаб чиқсин ҳамда Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги бир ой муддатда:
а) Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан биргаликда доривор ўсимликлар плантацияларини барпо этиш бўйича фундаментал ва амалий тадқиқотлар ҳамда инновацион илмий-техник лойиҳалар бўйича грант танловларини эълон қилишни таъминласин. Бунда, доривор ўсимликлар маданий плантацияларини яратиш, уруғчилиги оналик кўчатзорларни ташкил этиш ва инновацион технологияларни жорий қилишга алоҳида эътибор қаратилсин;
доривор ўсимликлар маданий плантацияларини барпо этиш ва қайта ишлаш бўйича “стартап” лойиҳалар шакллантирилишини ҳамда грант танловлари асосида амалга оширилишини таъминласин;
б) Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, Фанлар академияси билан биргаликда давлат-хусусий шериклик шартлари асосида “Ўзбекистон доривор ўсимликлари” кичик инновацион корхонасини ташкил этсин. Бунда, ушбу корхонанинг асосий вазифаси этиб доривор ўсимликларнинг намунавий кластерини ташкил этиш, доривор ўсимликларга оид илмий-тадқиқот ишлари натижаларини жорий этиш ва тарғиб қилиш, ҳудудларда фитобарлар очиш, доривор ўсимлик етиштирувчиларни қўллаб-қувватлаш, халқаро молия институтлари маблағларини, хорижий инвестицияларни жалб этиш ҳисобланади.
Белгилансинки, “Ўзбекистон доривор ўсимликлари” кичик инновацион корхонаси фаолияти Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Инновацион ривожланиш ва новаторлик ғояларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари, банк кредитлари, ташаббускорлар маблағлари, ҳомийлик, хизмат кўрсатишдан тушадиган, халқаро молия институтлари маблағлари ва қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади.
16. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги:
2020/2021 ўқув йилидан бошлаб 2025/2026 ўқув йилига қадар ўрта, ўрта махсус ва олий таълим тизимида доривор ўсимликларга оид махсус соатларни ўқув режаларига киритсин;
2020/2021 ўқув йили бошлангунга қадар Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан биргаликда ўқув дастурлари, дарсликлар ва қўлланмаларга доривор ўсимликлар ҳақида маълумотлар киритилишини таъминласин;
2020/2021 ўқув йилидан бошлаб мактаб ва олий таълим муассасаларида фитобарлар ташкил этсин.
17. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси 2020 йилнинг 1 июнидан бошлаб босқичма-босқич барча вазирлик ва идораларда, Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропорти ҳамда маҳаллий аэропортларда, барча турдаги автовокзал, темир йўл вокзалларида, бозорлар, санаторий-курорт муассасаларида ҳамда бошқа аҳоли гавжум жойларда фитобарлар ташкил этиш чораларини кўрсин.
18. Белгилаб қўйилсинки, тадбиркорлик субъектлари томонидан давлат муассасаларида фитобарлар ташкил этилганда, давлат мулки объектларидан фойдаланганлик учун ижара тўлови белгиланган миқдорлари 50 фоизга камайтирилган ҳолда ҳисобланади.
Бунда, фитобарлар вендинг автоматлари орқали ташкил қилинган ҳолларда, давлат мулки объектларидан фойдаланганлик учун ижара тўловлари ҳисобланмайди.
19. Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси, Инновацион ривожланиш вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг палата марказий аппаратида мавжуд штат бирликлари доирасида Доривор ва зиравор ўсимлик етиштирувчиларни қўллаб-қувватлаш бўлимини ташкил этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин;
Бунда, мазкур бўлимнинг асосий вазифалари доривор ва зиравор ўсимлик етиштирувчилар манфаатларини қўллаб-қувватлаш, хорижий мамлакатларда кўргазмалар ташкил этиш, етиштириладиган доривор ва зиравор ўсимликларнинг хусусиятлари, улар етиштириладиган ҳудудлар тўғрисидаги маълумотларни ўз ичига олувчи электрон ахборот тизимни яратиш эканлиги маълумот учун қабул қилинсин.
20. Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг аграр ва озиқ-овқат соҳаларини ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари (Ў.Барноев):
икки ҳафта муддатда 2020 йилда доривор ўсимликларни етиштирувчи, қайта ишловчи ва экспорт қилувчилар томонидан ташкил этиладиган кластерларнинг манзилли рўйхати ва доривор ўсимликлар етиштиришнинг прогноз кўрсаткичларини тасдиқласин;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликларининг таклифига кўра, ҳар йили 1 октябрга қадар доривор ўсимликлар кластерлари ташкил этувчиларнинг рўйхатини шакллантирсин.
21. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўсимликлар карантини давлат инспекцияси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ҳафта муддатда доривор ўсимликлар маданий плантацияларини ва оналик кўчатзорларини барпо этиш учун олиб келинадиган уруғ ва кўчатлар учун карантин рухсатномасини бериш тартибини соддалаштириш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
22. Агросаноат мажмуи ва озиқ-овқат таъминоти соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш агентлиги Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳамда Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлигининг буюртмасига асосан доривор ўсимликлар соҳасида халқаро молия институтлари иштирокида амалга оширилаётган лойиҳалар доирасида доривор ўсимликлар етиштирувчилар, қайта ишловчилар ва мутахассисларни хорижий мамлакатларга юборсин.
23. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, Тошкент шаҳар ва вилоятлар ҳокимлари:
Ўзбекистон доривор ўсимликлари кичик инновацион корхонаси томонидан намунавий доривор ўсимликлар кластерлари ва жойларда фитобарлар ташкил этилишини;
Доривор ўсимликлар кластерларига доривор ва зиравор ўсимликларни етиштиришга мос бўлган ер майдонлари ажратилишини таъминласин.
24. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Инновацион ривожланиш вазирлиги, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
25. Ўзбекистон миллий телерадиокомпаниясига доривор ўсимликларнинг тиббий аҳамияти, тиббиётда қўлланилиши, халқ табобати, доривор ўсимликлар табиий плантацияларини яратиш, оналик кўчатзорларни ташкил этиш, инновацион технологияларни жорий қилишга оид махсус кўрсатувлар ва роликларни мунтазам намойиш этиб бориш юклатилсин.
26. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ў.И.Барноев зиммасига юклансин.

В последние годы в республике реализуются последовательные реформы по охране лекарственных растений, рациональному использованию природных ресурсов, сооружению плантаций по выращиванию лекарственных растений и их переработке.
750 видов из более 4,3 тысячи растений местной флоры считаются лекарственными, из них 112 видов зарегистрированы для применения в научной медицине, из которых 70 видов активно используются в фармацевтической промышленности.
В 2019 году экспортирована продукция, полученная из переработанных лекарственных растений, на сумму 48 млн долларов США.
Вместе с тем анализ показывает необходимость создания цепочки добавленной стоимости посредством охраны, сооружения плантаций и переработки лекарственных растений.
В целях создания благоприятной среды для дальнейшего развития выращивания и переработки лекарственных растений, повышения экспортного потенциала отрасли, а также интеграции образования, науки и процессов производства:
1. Одобрить предложения Министерства сельского хозяйства, Министерства инновационного развития, Государственного комитета по лесному хозяйству, Агентства по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан о создании с 1 мая 2020 года кластеров по выращиванию, хранению, первичной или глубокой переработке лекарственных растений (далее – кластеры лекарственных растений), а также специализации регионов на выращивании лекарственных растений.
2. Утвердить перечень регионов, специализируемых на выращивании лекарственных растений, согласно приложению.
а) земельные площади кластерам лекарственных растений выделяются на основе соглашения, заключаемого между Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и инициаторами;
б) земельные площади кластерам лекарственных растений, создаваемым при участии иностранных инвесторов, выделяются Кабинетом Министров Республики Узбекистан после подписания соглашения о внесении инвестиций с Министерством сельского хозяйства, на землях лесного фонда – с Государственным комитетом по лесному хозяйству.
При этом кластерам лекарственных растений выделяются земельные участки из земель сельскохозяйственного назначения, пригодные для выращивания лекарственных растений, не выделенные физическим и юридическим лицам, резервных земель, а также богарных земель и земель лесного фонда;
в) инициатором создания кластера лекарственных растений представляются соответственно в Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан (на землях лесного фонда – в Государственный комитет по лесному хозяйству) следующие документы:
заявление для создания кластера лекарственных растений;
бизнес-план либо технико-экономическое обоснование реализации инвестиционных проектов по выращиванию, охране и переработке лекарственных растений, а также внедрению ресурсосберегающих технологий при организации деятельности кластера лекарственных растений;
справку о наличии необходимых объектов инфраструктуры (на основе права пользования) для ведения деятельности кластера лекарственных растений, а также имущества и других средств.
Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимы областей при создании кластеров лекарственных растений несут персональную ответственность за отбор и формирование потенциальных юридических лиц, ведущих стабильную экономическую деятельность, имеющих необходимые объекты инфраструктуры, а также имущество и иные средства.
4. Определить основными задачами кластера лекарственных растений:
заключение договоров с производителями лекарственных растений о закупке выращенной продукции, обеспечение их семенами, минеральными удобрениями, техникой, топливом и иными средствами;
выращивание лекарственных растений, заготовку семян и саженцев, поэтапное сооружение современных плантаций лекарственных растений в специализированных регионах;
применение передовых достижений науки в выращивании и организации семеноводства лекарственных растений;
активное взаимное сотрудничество с международными организациями в выращивании и переработке лекарственных растений и поэтапное внедрение в отрасль инновационных решений (ноу-хау);
привлечение инвестиций и передовых технологий зарубежных компаний в выращивание и переработку лекарственных растений;
удовлетворение спроса внутреннего рынка на лекарственные растения и продукцию из них, а также их экспорт;
налаживание сотрудничества с зарубежными научно-исследовательскими центрами путем организации постоянного обмена опытом и информацией, участие в международных исследовательских программах, конференциях и симпозиумах.
а) сооружение плантаций лекарственных растений с применением ресурсосберегающих технологий осуществляется за счет средств, выделяемых в рамках программы «Хар бир оила – тадбиркор» Государственным фондом содействия занятости, Фондом поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, международных финансовых институтов;
б) на кластеры лекарственных растений распространяются льготы, предусмотренные в:
Указе Президента Республики Узбекистан от 17 июня 2019 года № УП–5742 «О мерах по эффективному использованию земельных и водных ресурсов в сельском хозяйстве» – при введении в оборот земельных площадей;
постановлении Президента Республики Узбекистан от 22 августа 2019 года №ПП–4422 «Об ускоренных мерах по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии» – при закупке установок возобновляемых источников энергии¸ энергоэффективных газогорелочных установок и котлов, а также иного энергоэффективного оборудования;
постановлении Президента Республики Узбекистан от 4 апреля 2019 года № ПП–4268 «О дополнительных мерах по своевременному оснащению аграрного сектора сельскохозяйственной техникой» – при приобретении сельскохозяйственной техники.
6. Одобрить предложения Министерства сельского хозяйства, Государственного комитета по лесному хозяйству, Министерства инновационного развития и Агентства по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан об освобождении до 1 января 2023 года от таможенных пошлин сырья, в том числе семян и саженцев, оборудования и специальной техники для сооружения культурных плантаций, а также вендинговых автоматов для фитобаров, не производимых в Республике Узбекистан, ввозимых кластерами лекарственных растений, производителями и переработчиками лекарственных растений по перечню, утверждаемому в установленном порядке.
При этом средства, высвобождаемые за счет предоставления таможенных льгот при ввозе вендинговых автоматов исключительно для организации фитобаров, направляются на техническое перевооружение и модернизацию производства.
7. Академии наук совместно с Министерством инновационного развития Республики Узбекистан:
в месячный срок сформировать и внести на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан перечень сокращающихся редких лекарственных растений естественного происхождения;
сформировать базу данных по научным исследованиям и новейшим инновационным разработкам о лекарственных растениях, проводимым научно-исследовательскими и высшими образовательными учреждениями с обеспечением ее обновления на системной основе;
создать коллекционный участок и генбанк лекарственных растений, применяемых в медицине;
8. Министерству здравоохранения Республики Узбекистан:
а) совместно с Министерством инновационного развития Республики Узбекистан внести изменения в соответствующие акты о включении лекарственных растений наряду с лекарственными препаратами в минимальные стандартные рецепты в зависимости от свойств по предупреждению отрицательного воздействия химических лекарственных препаратов на организм;
создать фитобары в медицинских учреждениях, в том числе семейных поликлиниках и врачебных пунктах кишлаков (аулов) начиная с 1 июня 2020 года;
б) сформировать за счет средств Фонда поддержки и развития фармацевтической отрасли при Агентстве по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан единую базу данных, включающую в себя сведения об организациях и специалистах, оказывающих медицинские услуги с использованием методов народной медицины, их опыте работы и видах оказываемых услуг.
9. Агентству по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения ежегодно до 1 декабря вносить в Министерство сельского хозяйства, Министерство инновационного развития и Государственный комитет Республики Узбекистан по лесному хозяйству информацию о потребности фармацевтической отрасли (видах, объемах, технологических требованиях и других) в лекарственных растениях.
10. Образовать в центральном аппарате Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан Управление по развитию лекарственных и пряных растений численностью 5 штатных единиц на базе отдела развития лекарственных и пряных растений.
При этом формирование дополнительных штатных единиц данного управления осуществляется за счет сокращения 3 штатных единиц территориальных подразделений и системы Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан.
11. Научно-производственному центру сельского хозяйства и продовольственного обеспечения при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан образовать в Научно-исследовательском институте растениеводства отдел селекции, семеноводства и агротехники лекарственных растений в рамках действующих штатных единиц.
При этом возложить на данный отдел задачи по выращиванию лекарственных растений, проведению научных исследований в области селекции и семеноводства лекарственных растений, разработке агрохимических картограмм.
12. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством здравоохранения, Министерством инвестиций и внешней торговли, Государственным комитетом Республики Узбекистан по лесному хозяйству, Агентством по реализации проектов в области агропромышленного комплекса и продовольственного обеспечения и коммерческими банками принять меры по привлечению средств и грантов международных организаций и финансовых институтов, зарубежных правительственных организаций для выращивания, переработки, сооружения культурных плантаций, организации семеноводства и маточных питомников лекарственных растений.
разрешение на сбор (заготовку) и вывоз сокращающихся редких лекарственных растений естественного происхождения выдается с условием сооружения естественных плантаций в объеме не менее 50 процентов выделяемой квоты;
платежи, взысканные от разрешений на сбор (заготовку), ввоз и вывоз лекарственных растений, рассмотрения заявлений и выдачи разрешений (за исключением земель лесного фонда), направляемые в местный бюджет, расходуются для возмещения затрат на сохранение, проведение инвентаризации, сооружение культурных плантаций и создание маточных питомников лекарственных растений естественного происхождения, в том числе сокращающихся, а также разработку технологических карт выращивания лекарственных растений;
Совет Министров Республики Каракалпакстан и хокимияты областей несут персональную ответственность за расходование средств, направляемых в местные бюджеты для возмещения затрат на сохранение, проведение инвентаризации, сооружение культурных плантаций, создание маточных питомников лекарственных растений естественного происхождения, в том числе сокращающихся, а также разработку технологических карт выращивания лекарственных растений.
14. Государственному комитету Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды:
а) совместно с Академией наук:
принять меры по усилению охраны дикорастущих лекарственных растений, находящихся под угрозой исчезновения, а также их восстановлению путем сооружения естественных плантаций;
в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об отделении и взятии под охрану специальных зон, в которых имеются сокращающиеся редкие лекарственные растения;
б) совместно с Министерством сельского хозяйства, Государственным комитетом по лесному хозяйству и хокимиятами областей в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан порядок возмещения затрат на сохранение, проведение инвентаризации, сооружение культурных плантаций и маточных питомников сокращающихся лекарственных растений, а также разработку технологических карт выращивания лекарственных растений.
15. Министерству инновационного развития Республики Узбекистан в месячный срок:
а) совместно с Министерством сельского хозяйства обеспечить объявление грантовых конкурсов на фундаментальные и прикладные исследования, инновационные научно-технические проекты по сооружению плантаций лекарственных растений. При этом уделить особое внимание на сооружение культурных плантаций, организацию семеноводства и маточных питомников лекарственных растений, внедрение инновационных технологий;
обеспечить формирование и реализацию на основе грантовых конкурсов стартап-проектов по сооружению и переработке культурных плантаций лекарственных растений;
б) совместно с Торгово-промышленной палатой, Государственным комитетом по лесному хозяйству и Академией наук Республики Узбекистан образовать малое инновационное предприятие “Узбекистон доривор усимликлари” на условиях государственно-частного партнерства. При этом основными задачами данного предприятия определить создание образцового кластера лекарственных растений, внедрение и пропаганду результатов научно-исследовательских работ о лекарственных растениях, создание фитобаров в регионах, поддержку производителей лекарственных растений, привлечение средств международных финансовых институтов, зарубежных инвестиций.
Установить, что деятельность малого инновационного предприятия “Узбекистон доривор усимликлари” финансируется за счет средств Фонда поддержки инновационного развития и новаторских идей при Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан, банковских кредитов, средств инициаторов, благотворительности, а также средств, поступающих от оказания услуг, средств международных финансовых институтов и иных источников, не запрещенных законодательством.
16. Министерству народного образования, а также Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан:
с 2020/2021 учебного года включить в учебные планы системы среднего, среднего специального и высшего образования специальные часы о лекарственных растениях на срок до 2025/2026 учебного года;
до начала 2020/2021 учебного года совместно с Министерством сельского хозяйства, Государственным комитетом по лесному хозяйству и Министерством здравоохранения Республики Узбекистан обеспечить включение сведений о лекарственных растениях в учебные программы, учебники и пособия;
с 2020/2021 учебного года создать фитобары в школах и высших образовательных учреждениях.
17. Кабинету Министров Республики Узбекистан принять меры по поэтапному созданию, начиная с 1 июня 2020 года, фитобаров во всех министерствах и ведомствах, Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова и местных аэропортах, всех типах автовокзалов, железнодорожных вокзалов, рынках, санаторно-курортных учреждениях и многолюдных местах.
18. Установить, что при создании субъектами предпринимательства фитобаров в государственных учреждениях, установленные размеры арендной платы за пользование объектами государственной собственности начисляются с уменьшением на 50 процентов.
При этом в случаях создания фитобаров с вендинговыми автоматами арендная плата за пользование объектами государственной собственности не начисляется.
19. Одобрить предложение Торгово-промышленной палаты, Министерства инновационного развития, Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан об образовании в центральном аппарате Торгово-промышленной палаты отдела по поддержке производителей лекарственных и пряных растений в рамках действующих штатных единиц.
При этом принять к сведению, что основными задачами данного отдела считаются поддержка интересов производителей лекарственных и пряных растений, организация выставок в зарубежных странах, создание электронной информационной системы, включающей в себя сведения о свойствах лекарственных и пряных растений и регионах их выращивания.
20. Заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан по вопросам развития аграрной и продовольственной сфер (У.Барноеву):
в двухнедельный срок утвердить адресный перечень кластеров, создаваемых производителями, переработчиками и экспортерами лекарственных растений, а также прогнозные показатели выращивания лекарственных растений в 2020 году;
ежегодно до 1 октября формировать перечень организаторов кластеров лекарственных растений на основе предложений Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей.
21. Государственной инспекции по карантину растений при Кабинете Министров Республики Узбекистан совместно с Министерством здравоохранения, заинтересованными министерствами и ведомствами в двухнедельный срок внести в Кабинет Министров предложение по упрощению порядка выдачи карантинных разрешений на семена и саженцы, ввозимые для сооружения культурных плантаций и маточных питомников лекарственных растений.
22. Агентству по реализации проектов в области агропромышленного комплекса и продовольственного обеспечения на основе заказов Министерства сельского хозяйства, Государственного комитета по лесному хозяйству, Министерства инновационного развития и Агентства по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан в рамках реализации проектов в области лекарственных растений с участием международных финансовых институтов направить в зарубежные страны производителей, переработчиков и специалистов лекарственных растений.
23. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента обеспечить:
создание малым инновационным предприятием “Узбекистон доривор усимликлари” образцовых кластеров лекарственных растений и фитобаров на местах;
выделение кластерам лекарственных растений земельных площадей, пригодных для выращивания лекарственных и пряных растений.
24. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством инновационного развития, Государственным комитетом Республики Узбекистан по лесному хозяйству, заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
25. Возложить на Национальную телерадиокомпанию Узбекистана регулярную трансляцию специальных передач и роликов о медицинском значении лекарственных растений, их применении в медицине, народной медицине, сооружении естественных плантаций лекарственных растений, создании маточных питомников, внедрении инновационных технологий.
26. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Барноева У.И.