Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 10 апрель куни пахтачилик ва ғаллачиликда кластер тизимини ривожлантириш, баҳорги агротехник ишларни самарали ташкил қилиш, ҳосилдорликни ошириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди. Йиғилиш аввалида давлатимиз раҳбари коронавирус пандемиясига қарши курашиш борасидаги ишларга алоҳида тўхталиб ўтди.
– Авваламбор, дунёнинг кўплаб давлатларида коронавируснинг тез тарқалиши билан боғлиқ бугунги вазият биз Ўзбекистонда карантин ва аҳолининг бесабаб кўчага чиқмаслик режимини ўз вақтида жорий этганимизни исботлаганини таъкидламоқчиман.
Буни тўғри тушуниб ва маъқуллаб, сабр-тоқат билан уйида ва карантин масканларида ўтирган барча фуқароларимизга, шунингдек ўз бурчини мардлик ва матонат билан бажараётган шифокорларимизга чуқур миннатдорлигимни билдираман.
Очиғини айтиш керак, агар халқимизнинг менталитети ва турмуш тарзини, жумладан, иш-ўқиш, тўй-маърака, маҳалла, бозор, қариндошлар, қўшнилар, дўстлар, айниқса, беморлардан тез-тез хабар олиш каби жуда кенг ижтимоий муносабатларимизни ҳисобга олсак, карантин ва чеклаш тадбирларини вақтида киритмаганимизда, беморлар ва йўқотишлар бундан анча кўп бўлиши аниқ эди.
Инфекция тарқалишини деярли бир ой давомида секинлаштириб, бу вақтдан даволаш ўринларини кўпайтириш, чет давлатларнинг даволаш тажрибасини ўрганиш ва жорий қилишда унумли фойдаландик.
Шунингдек, Россиядан 500 та сунъий нафас бериш аппаратини харид қилдик. Уларнинг биринчи қисми яқин кунларда олиб келинади. Хитойдан касалликни аниқловчи 200 минг дона ва Германиядан 50 минг дона тест олиб келинмоқда.
Биз бу иллатга қарши курашишда халқаро ҳамжамият билан кенг ҳамкорлик қиляпмиз. Бугун Туркий тилли давлатлар кенгашининг айнан шу масалага бағишланган навбатдан ташқари саммити видеоконференция шаклида бўлиб ўтди.
Анжуманда Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия, Туркманистон, Ўзбекистон ва Венгриянинг давлат ва ҳукумат раҳбарлари, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти Бош директори Тедрос Адханом Гебрейесус иштирок этди.
Саммитда биз Туркий кенгаш доирасида қўшма эпидемиологик кузатув тизимини шакллантириш, диагностика, даволаш масалалари бўйича ўзаро маълумотлар ва тажриба алмашиш юзасидан келишиб олдик, кенг йўлга қўйишни таклиф этдик.
Шуни алоҳида айтиб ўтмоқчиманки, барча делегация раҳбарлари биринчи навбатда савдо-иқтисодий, инвестициявий, молия ва транспорт соҳаларидаги ҳамкорлигимизни пандемия тарқалиши шароитида ривожлантириш учун янги механизм ва форматлар кераклигини таъкидладилар.
Туркий кенгаш давлатларининг ўзаро савдо айланмаси ҳажмларини инқирозолди даражасида сақлаб қолиш,
инвестицияларни рағбатлантириш ва устувор лойиҳаларни амалга оширишда ўзаро кўмак кўрсатиш,
транспорт инфратузилмасидан самарали фойдаланиш ва юк ташиш тарифларини пасайтириш,
умуман олганда, давлатларимиз учун биринчи галда зарур бўлган маҳсулотлар ташувлари учун ҳеч қандай тўсиқлар бўлмаслиги ҳақида атрофлича келишиб олдик.
Биз бу хатарга қарши курашда мамлакат ичида бўладими, юртимиздан ташқарида бўладими, бор куч ва имкониятларимизни тўла сафарбар этамиз.
Ватанимизда яшаётган ҳеч бир инсон, ҳеч бир оила давлатимиз ва жамиятимизнинг эътибори ва ғамхўрлигидан четда қолмаслиги керак.
Шунинг учун жойлардаги 6 та сектор раҳбарлари, барча мутасаддилар, республикадан бириктирилган вазирлар жуда қаттиқ иш олиб боришлари керак!
Хавф ҳали ўтиб кетгани йўқ. Ҳали олдинда жуда катта синовлар кутмоқда.
Темир интизом ва юксак масъулият билан кечаю кундуз иш давом этиши керак!
Бугунги кунда коронавирус пандемияси инсонлар ҳаётига хавф солиш билан бир қаторда бутун дунёни иқтисодий инқирозга олиб келаётгани тобора аниқ бўлиб бормоқда. Халқаро ташкилотлар таҳлилларига кўра, пандемиянинг жаҳон иқтисодиётига зарари камида 5 триллион долларни ташкил қилади.
Хусусан, юқори даромад берадиган халқаро туризм, транспорт ва логистика соҳаларида тушумлар 2 баробаргача камайиши кутилмоқда. Саноатнинг кўплаб тармоқларида ишлаб чиқариш занжири бузилиши ҳисобига ҳам зарар катта бўлиши тахмин қилинмоқда.
Бу вазиятда озиқ-овқат таъминоти масаласи кучайиб, айрим давлатлар ўзи етиштирган асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотларини четга чиқармаслик чораларини кўрмоқда. Шунинг учун қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш бугунги кунда энг долзарб масалага айланиб боряпти.
Жаҳон банки ўз ҳисоботида Европа ва Марказий Осиё давлатларида иқтисодиётнинг ўсиш суръатларини таъминлайдиган манба қишлоқ хўжалиги эканини эълон қилиб, бу борада Ўзбекистонда имкониятлар катталигига алоҳида эътибор қаратди.
Йиғилишда давлатимиз раҳбари энди барча ҳокимлар, сектор раҳбарлари аграр соҳадаги резервларни сафарбар қилиб, маҳсулот ишлаб чиқаришни кўпайтириши зарурлигини таъкидлади. Шундагина иқтисодиётнинг бошқа тармоқларидаги йўқотишлар ўрнини қисман тўлдириб, аҳоли бандлиги ва даромадини таъминлаш мумкин.
Маълумки, мамлакатимиз қишлоқ хўжалигида ғоят кенг қамровли ва жиддий ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Хусусан, пахта ва ғаллага давлат буюртмасидан воз кечилиб, нарх белгилаш эркинлаштирилди. Маҳсулот ишлаб чиқаришда кластер тизимига ўтилди ва уларнинг ривожланиши учун барча шароит яратилди. Бундан мақсад – маҳсулот ҳажмини кескин ошириш, юқори қўшимча қиймат ва янги иш ўринлари яратиш, энг асосийси – даромад ва манфаатдорликни оширишдан иборат.
Кластерлар қишлоқ хўжалигида инновацион ғоялар ва тежамкор технологияларни жорий қилиб, иқтисодий самарадорликни таъминлаяпти.
Мисол учун, ўтган йили Қуйичирчиқ туманидаги “ТСТ кластер”, Дўстлик туманидаги “Сангзор текстиль” кластери пахтадан гектаридан ўртача 30-35 центнер хирмон кўтариб, ҳосилдорликни олдинги йилгига нисбатан қарийб 2 баробар оширди. Қўрғонтепа туманидаги “Хантекс” кластери томчилатиб суғориш жорий қилинган пахта майдонларида ўртача 70 центнергача ҳосил олди.
Бундай натижалар пахтачиликда ҳали резерв кўплигини яққол кўрсатиб турибди. Йиғилишда кластерлар бу имкониятлардан тўлиқ фойдаланиб, ўзи фаолият юритаётган туманнинг ижтимоий-иқтисодий ривожига ҳисса қўшиши, одамларнинг онги ва турмуш тарзини ижобий томонга ўзгартириши кераклиги қайд этилди.
Бунинг учун зарур қулайлик яратилмоқда. Масалан, пандемия таъсирини юмшатиш бўйича қабул қилинган фармонларга мувофиқ, кредитларни қайтариш муддати узайтирилди, солиқ бўйича қатор енгилликлар жорий қилинди.
Буни тўғри баҳолаган, юртини севган кластерлар раҳбарлари пахта ҳосилдорлигини 10 центнерга ва ғалла бўйича 20 центнерга ошириш бўйича ташаббус билан чиқди.
Президентимиз бугунги оғир шароитда барча раҳбарлар ва фермерлар бир бўлиб, маҳсулот ишлаб чиқаришни кўпайтириш билан шуғулланиши лозимлигини таъкидлади.
Кластерлар фаолиятини мувофиқлаштириш, илғор тажрибаларни кенг жорий қилиш мақсадида Пахта етиштирувчи ва қайта ишловчи кластерлар уюшмасини ташкил қилиш ташаббуси маъқулланди.
Мутахассисларнинг фикрига кўра, бу йил сув таъминоти жуда оғир бўлади. Шунинг учун сув ресурсларини тежаб ишлатиш ғоят муҳим, сувни 2 баробар иқтисод қилиш чораларини кўриш зарур.
Сув хўжалиги вазирлигига ушбу ҳаётий ресурснинг аниқ ҳисоб-китоблар асосида ажратилишини таъминлаш, бу йил 150 минг гектар майдонда сув тежовчи, жумладан, 44 минг гектарда томчилатиб суғориш технологияларини жорий қилиш вазифаси юклатилди.
Видеоселектор йиғилишида ғаллачиликка доир чора-тадбирлар ҳам муҳокама қилинди.
Пандемия натижасида охирги уч ойда мамлакатимизга кириб келаётган ун ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан қарийб 50 фоизга, дон 31 фоизга камайди. Бугунги эпидемиологик вазият ҳар қандай шароитга тайёр бўлиш даркорлигини, озиқ-овқат аҳолининг талаби даражасида захира қилиниши зарурлигини кўрсатмоқда.
Ўтган йили ғалланинг давлат харид нархлари оширилиб, деҳқонларнинг манфаатдорлиги таъминлангани ва қўшимча дон етиштирилгани учун ички бозордаги нархлар барқарор сақланиб турибди.
Бу мавсумда эса қўшимча агротехник тадбирларни бажариб, ғалла ҳосилдорлигини 20 центнер кўпайтириш, гектаридан камида 70 центнердан ҳосил олиш чораларини кўриш зарурлиги таъкидланди.
Шу мақсадда ҳар бир вилоят ва туман учун илмий асосланган тавсиялар ишлаб чиқиб, уларга мувофиқ агротехник тадбирларнинг тўғри йўлга қўйилишини ташкил этиш муҳимлиги қайд этилди. Ғаллани озиқлантириш, занг касаллиги, зараркунанда ва бегона ўтларга қарши кимёвий ишлов бериш, ўрим-йиғимни уюшқоқлик билан ташкил этиш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Жорий йилда ташкил қилинган 102 та ғаллачилик кластери фермерларга намуна бўлиб, олинган қўшимча дон ҳисобидан аҳолига арзон гўшт, балиқ ва паррандачилик маҳсулотлари етказиб бериши мақсадга мувофиқ.
Пандемия даврида барча давлатлар озиқ-овқат маҳсулотлари танқислиги юзага келишининг олдини олишга қаратилган жиддий чоралар кўрмоқда. Ўтган йили май-декабрь ойларида юртимизга 116 минг тонна кунгабоқар, 7 минг тонна соя, 15 минг тонна гуруч, 2,6 минг тонна дуккакли экин ёрмалари импорт қилинган.
Бу озиқ-овқат маҳсулотлари турлари ва ҳажмини кўпайтириш устида жиддий ишлаш кераклигини англатади. Нафақат импорт ўрнини тўлдириш, балки янги экспорт бозорларида ўрин топиш зарур. Шунда ҳозирги глобал инқироздан кучли давлат бўлиб чиқиш мумкин.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ҳажмини кўпайтириш мақсадида 10 минг гектар янги боғ ва 9 минг гектар токзорлар орасига картошка, сабзи, пиёз, саримсоқпиёз, кўкат, нўхат, мош, ловия, помидор, бодринг, булғор қалампири ва полиз экинлари экиш бўйича кўрсатма берилди.
Бахмал, Янгиобод, Фориш ва Қўшработ туманларида юзлаб қудуқлар қазилиб, 10 минг гектар лалми ер майдонларида узумзорлар барпо этилган эди. Йиғилишда бу тажрибани барча вилоятларда жорий қилиш, лалми ерли туманларга бурғулаш техникалари етказиб бериш зарурлиги қайд этилди.
Барча сектор раҳбарлари ўз ҳудудида озиқ-овқат захирасини ҳисоб-китоб қилиб, ички имкониятларини кенгайтириб бориши кераклиги айтилди.
Соҳа мутасаддилари, вилоят ҳокимлари ва кластерлар раҳбарлари йиғилишда белгиланган вазифалар ижросини ташкил этиш юзасидан ахборот берди.

Производство сельскогохозяйственной и продовольственной продукции – самый актуальный вопрос
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 10 апреля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития кластерной системы в хлопководстве и зерноводстве, эффективной организации весенних агротехнических мероприятий, повышения урожайности.
В начале совещания глава нашего государства особо остановился на принимаемых мерах по противодействию пандемии коронавируса.
– Прежде всего хочу отметить, что нынешняя ситуация со стремительным распространением коронавируса во многих странах мира доказывает, что мы в Узбекистане своевременно ввели карантин и ограничительные мероприятия.
Выражаю глубокую благодарность всем нашим гражданам, которые правильно понимают и разделяют это, терпеливо соблюдают правила домашней самоизоляции и карантина, а также врачам, отважно и стойко выполняющим свой долг.
Следует открыто признать, если бы не были вовремя введены карантин и ограничительные мероприятия, то с учетом менталитета и образа жизни нашего народа, в том числе очень обширных социальных связей, охватывающих поездки на работу, посещение уроков, участие в различных церемониях, походы на рынок, частое проведывание родственников, соседей, друзей и особенно больных, заболевших и человеческих потерь могло быть намного больше.
В течение почти месяца мы замедлили распространение инфекции и эффективно воспользовались этим временем для увеличения числа лечебных мест, изучения и внедрения медицинского опыта зарубежных стран.
Мы закупили в России 500 аппаратов искусственной вентиляции легких. Первая партия будет доставлена в ближайшие дни. Закуплены также тест-системы – 200 тысяч в Китая и 50 тысяч в Германии.
В противодействии пандемии мы тесно сотрудничаем с международным сообществом.
Сегодня состоялся посвященный этому вопросу внеочередной саммит Совета сотрудничества тюркоязычных государств в формате видеоконференции.
В работе саммита приняли участие главы государств и правительств Азербайджана, Казахстана, Кыргызской Республики, Турции, Туркменистана, Узбекистана и Венгрии, Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Адханом Гебрейесус.
Мы договорились о формировании в рамках Тюркского совета совместной системы эпидемиологического надзора, обмене информацией и опытом в области диагностики, лечения и предложили широко наладить эти работы.
Хочу особо отметить, что все главы делегаций констатировали необходимость в новых механизмах и форматах в условиях пандемии для развития сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, финансовой и транспортной сферах.
Мы договорились поддерживать объемы товарооборота между государствами Тюркского совета на докризисном уровне, оказывать взаимное содействие в стимулировании инвестиций и реализации приоритетных проектов, эффективно использовать транспортную инфраструктуру и снизить тарифы на грузоперевозки, в целом обеспечивать беспрепятственное передвижение грузов с продукцией первоочередной необходимости для наших стран.
Мы задействуем все силы и возможности, будь то внутри страны или за ее пределами, в борьбе с этим вызовом.
Ни один человек, ни одна семья в нашей стране не должны остаться без внимания и заботы государства и общества.
Поэтому руководители 6 секторов на местах, все ответственные лица и закрепленные министры должны работать не покладая рук!
Опасность еще не миновала. Впереди нас ожидают большие испытания.
Работа должна продолжаться круглосуточно, с железной дисциплиной и чувством ответственности!
В настоящее время становится очевидным, что пандемия коронавируса наряду с угрозой жизни людей все более приближает мир к краю экономической пропасти. По прогнозам международных организаций, экономический ущерб от пандемии составит минимум 5 триллионов долларов.
В частности, ожидается двукратное сокращение выручки в сферах международного туризма, транспорта и логистики. Прогнозируется большой спад во многих отраслях промышленности вследствие разрушения цепочек производства.
В этой ситуации обостряется вопрос продовольственного снабжения, некоторые государства вводят запреты на экспорт продуктов питания. Поэтому сельское хозяйство и производство продовольственной продукции становятся сегодня самыми актуальными вопросами.
Всемирный банк в своем отчете отметил, что основными источниками роста экономики в странах Европы и Центральной Азии будет сельское хозяйство, обратив особое внимание на наличие у Узбекистана больших возможностей в этой сфере.
На совещании глава нашего государства отметил, что отныне все хокимы, руководители секторов должны мобилизовать резервы в аграрной отрасли и увеличить производство продукции. Только так можно частично компенсировать потери в других отраслях экономики, обеспечить занятость и доходы населения.
Как известно, в нашей стране реализуются масштабные и серьезные реформы в сельском хозяйстве. В частности, отменен порядок государственного заказа на хлопок и зерно, либерализовано ценообразование. Совершен переход на кластерную систему производства и созданы все условия для кластеров. Цель – значительно нарастить производство продукции, создать высокую добавленную стоимость и новые рабочие места, самое главное – повысить доходы и заинтересованность людей.
Кластеры внедряют в сельском хозяйстве инновационные идеи и сберегающие технологии, обеспечивают экономическую эффективность.
К примеру, в прошлом году «ТСТ кластер» в Куйичирчикском районе, кластер «Сангзор текстиль» в Дустликском районе получили в среднем по 30-35 центнеров хлопка с гектара и вдвое увеличили показатели урожайности по сравнению с предыдущим годом. Кластер “Хантекс” в Кургантепинском районе, где внедрена система капельного орошения, получил в среднем по 70 центнеров с каждого гектара хлопковых полей.
Эти результаты отчетливо говорят о том, что в хлопководстве имеются большие резервы. На совещании отмечалось, что кластеры должны в полной мере использовать свои возможности и вносить вклад в социально-экономическое развитие своего района, изменить в положительную сторону сознание и образ жизни людей.
И для этого создаются все необходимые условия. Так, в соответствии с принятыми указами по смягчению последствий пандемии продлен срок возврата кредитов кластерами, для них введен ряд налоговых преференций.
Руководители кластеров, достойно оценившие оказываемую поддержку, выступили с инициативой повысить урожайность хлопка на 10 центнеров и зерна на 20 центнеров с гектара.
Президент отметил, что все руководители и фермеры в нынешних сложных условиях должны действовать как единое целое и работать над наращиванием заготовки продукции.
В целях координации деятельности кластеров, широкого внедрения передового опыта одобрена инициатива об организации Ассоциации кластеров, производящих и перерабатывающих хлопок.
По мнению специалистов, в этом году будет ощущаться серьезная нехватка воды. Поэтому чрезвычайно важно экономить водные ресурсы, принять меры по двукратному снижению объемов их расхода.
Министерству водного хозяйства поручено обеспечить отпуск этого жизненно важного ресурса на основе точных расчетов, внедрить в текущем году водосберегающие технологии на 150 тысячах гектаров полей, в том числе капельное орошение на 44 тысячах гектаров.
На видеоселекторном совещании обсуждены также меры в зерноводческой отрасли.
В результате пандемии за последние три месяца объем импорта муки в нашу страну снизился почти на 50 процентов, зерна – на 31 процент по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Нынешняя эпидемиологическая ситуация требует от нас всесторонней готовности к любой ситуации, создания достаточных для обеспечения потребностей населения резервов продовольствия.
За счет повышения государственных закупочных цен на зерно в прошлом году выросла заинтересованность дехкан и было заготовлено больше пшеницы, благодаря чему на внутреннем рынке сохраняются стабильные цены.
А в нынешнем сезоне, отмечалось на совещании, необходимо выполнить дополнительные агротехнические мероприятия, повысить урожайность пшеницы на 20 центнеров и принять меры для получения с каждого гектара не менее 70 центнеров урожая.
Для этого важно разработать научно обоснованные рекомендации для каждой области и района, используя их, правильно организовать агротехнические мероприятия. Затронуты также вопросы подпитки пшеницы, химической обработки растений против вредителей и сорняков, организованного проведения сбора урожая.
Будет весьма уместно, если организованные в текущем году 102 зерноводческих кластера подадут хороший пример фермерам и осуществят поставку населению мяса, рыбы и птицеводческой продукции по доступным ценам за счет излишков урожая.
В период пандемии все государства принимают серьезные меры по недопущению недостатка продовольственной продукции. В мае-декабре прошлого года в нашу страну было импортировано 116 тысяч тонн семян подсолнуха, 7 тысяч тонн сои, 15 тысяч тонн риса, 2,6 тысячи тонн крупы.
Это означает необходимость более серьезной работы над расширением ассортимента и увеличением производства продуктов питания. Следует не только замещать импорт, но и выходить на новые экспортные рынки. Только так можно выйти из глобального кризиса сильной страной.
Для увеличения объемов заготовки сельскохозяйственной продукции поручено посадить картофель, морковь, лук, чеснок, салат, горох, маш, фасоль, помидоры, огурцы, болгарский перец, бахчевые культуры между рядами новых садов площадью 10 тысяч гектаров и виноградников площадью 9 тысяч гектаров.
В Бахмальском, Янгиабадском, Фаришском и Кушрабатском районах сооружены сотни колодцев, разбиты виноградники на богарных землях площадью 10 тысяч гектаров. На совещании отмечалось, что необходимо распространить этот опыт во всех регионах, доставить буровую технику в богарные районы.
Указано, что все руководители секторов должны вести учет продовольственных запасов на своей территории и расширять внутренние возможности.
Ответственные лица сферы, хокимы областей и руководители кластеров представили информацию о том, какие организационные меры будут приняты во исполнение поставленных на совещании задач.