Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 март куни Туркиянинг етакчи инжиниринг ва қурилиш компанияси – «Ренессанс Холдинг» президенти Эрман Илижак бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Ушбу учрашув ўтган ой Анқарада ўтган олий даражадаги Ўзбекистон-Туркия музокараларининг мантиқий давоми бўлди.
Бугунги кунда «Ренессанс Холдинг» компанияси мамлакатимизда умумий қиймати 2 миллиард доллардан зиёд бўлган йирик инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда фаол иштирок этмоқда.
Хусусан, Тошкент вилоятининг етакчи металлургия корхоналари негизида замонавий объектлар – лойиҳавий қуввати йилига 60 миллион тонна бўлган мис бойитиш фабрикаси ва қуввати 1 миллион тоннагача бўлган металл прокати ишлаб чиқариш мажмуасини барпо этиш лойиҳалари тайёрланмоқда.
Учрашувда ушбу лойиҳалар доирасидаги амалий ишларни жадаллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, Туркия компаниясининг дастлабки босқичда Тошкент шаҳрида, кейинги босқичларда Самарқанд ва Фарғона шаҳарларида илғор халқаро тажриба ҳамда технологияларни жалб қилган ҳолда кўп тармоқли шифохоналар ташкил этиш борасидаги лойиҳавий таклифлари тақдимоти ўтказилди.
Мазкур лойиҳалар давлат-хусусий шериклиги асосида амалга оширилади, шунингдек, туркиялик шериклар шифохоналарни бошқариш ва юқори малакали тиббиёт мутахассисларини тайёрлашда иштирок этади.
Бундан ташқари, муҳим ижтимоий объектларни реконструкция қилишда, инжиниринг, лойиҳалаштириш ва қурилиш соҳаларида ҳамкорлик имкониятлари кўриб чиқилди.

Президент Республики Узбекистан принял делегацию турецкой компании «Ренессанс Холдинг»
Сегодня, 9 марта, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию ведущей турецкой инжиниринговой и строительной компании«Ренессанс Холдинг» во главе с ее президентом Эрманом Илижаком.
Встреча стала логическим продолжением узбекско-турецких переговоров на высшем уровне, прошедших в прошлом месяце в Анкаре.
Сегодня «Ренессанс Холдинг» активно участвует в реализации крупных инвестиционных проектов в нашей стране общей стоимостью более 2 миллиардов долларов.
В частности, ведется подготовка проектов строительства на базе ведущих металлургических предприятий Ташкентской области современных медно-обогатительной фабрики проектной мощностью 60 миллионов тонн в год и производственного комплекса по выпуску металлопроката мощностью до 1 миллиона тонн.
На встрече обсуждены вопросы ускорения практических работ в рамках этих проектов.
Проведена также презентация проектных предложений турецкой компании по созданию многопрофильных клиник в Ташкенте, Самарканде и Фергане на основе привлечения передового международного опыта и технологий.
При этом реализация этих проектов будет осуществляться на основе государственно-частного партнерства, а также участия турецких партнеров в управлении клиниками и подготовке высококвалифицированных медицинских специалистов.
Помимо этого, рассмотрены возможности сотрудничества по реконструкции важных социальных объектов, кооперации в сфере инжиниринга, проектирования и строительства.