Сўнгги йилларда Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида янги Ўзбекистонда хотин-қизларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, азиз опа-сингилларимизнинг жамият ҳаётидаги мақоми ва обрў-эътиборини янада ошириш, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш масалаларига устувор йўналиш сифатида қаралмоқда.
Айниқса, баҳорий гўзаллик ва нафосат айёми – Халқаро хотин-қизлар куни арафасида мўътабар оналаримиз, мунис ва дилбар аёлларимиз, латофатли қизларимизга меҳр-оқибат ва юксак иззат-икром кўрсатишдек эзгу ва хайрли анъаналаримиз кенг миқёсда намоён бўлмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев 5 март куни мамлакатимиз хотин-қизларининг энг фаол ва ташаббускор вакилларидан бири – Фарғона вилояти, Олтиариқ туманидаги “Нурли обод” фермер хўжалигининг раҳбари, Ўзбекистон Қаҳрамони, Олий Мажлис Сенати аъзоси Лола Муротова билан телефон орқали мулоқотда бўлиб, яқинлашиб келаётган қутлуғ байрам билан қизғин табриклади.
Лола Муротова ўзининг қирқ йилдан ортиқ давр мобайнида бой тажрибаси, бутун билими ва куч-ғайратини диёримиз ободлиги ҳамда элимиз фаровонлигига сафарбар этгани, шунингдек жонкуяр, камтар ва оқила ўзбек аёли сифатида ёш авлод ва бутун мамлакатимиз хотин-қизлари учун чинакам ўрнак ва намуна бўлаётгани ҳурмат билан қайд этилди.
Президентимиз ҳозирги вақтда даволанишда бўлган машҳур фермерга мустаҳкам сиҳат-саломатлик ва бардамлик, ҳамиша яқинлари эъзозу ардоғида бўлиб юришликни тилади.
Лола Муротова, ўз навбатида, юртбошимизга иш жадвали тиғиз бўлишига қарамай кўрсатган чексиз ғамхўрлик ва қўллаб-қувватлашлари учун чин қалбдан ташаккур изҳор этди.
Бундай самимий илтифот ва рағбатни мамлакатимизнинг барча аёлларига доимий равишда кўрсатиб келинаётган юксак эҳтиромнинг ёрқин ифодаси сифатида мамнунлик ила қабул қилишини айтиб ўтди.
Давлатимиз раҳбарининг топшириғига биноан, шу куни Олий Мажлис Сенатининг раиси Танзила Норбоева Ўзбекистон Қаҳрамони Лола Муротовани қутлуғ айём муносабати билан қутлаш ва ҳолидан хабар олиш учун Фарғона вилоятига шахсан ташриф буюрди ҳамда Президентимизнинг байрам совғаларини топширди.

Яркое воплощение высокого уважения
В последние годы в нашей стране под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева приоритетное внимание уделяется вопросам всесторонней поддержки женщин, повышения их авторитета в жизни общества, защиты их прав и интересов.
В преддверии прекрасного весеннего праздника красоты и изящества – Международного женского дня особенно ярко проявляются благородные ценности нашего народа, связанные с уважением и почитанием наших дорогих матерей, милых сестер и дочерей.
Президент Республики Узбекистан 5 марта побеседовал по телефону с одной из самых активных и инициативных женщин нашей страны – руководителем фермерского хозяйства “Нурли обод” Алтыарыкского района Ферганской области, Героем Узбекистана, членом Сената Олий Мажлиса Лолой Муротовой и сердечно поздравил ее с приближающимся праздником.
В ходе теплой беседы глава государства, особо отметив достойный вклад Лолы Муротовой в развитие сельского хозяйства и фермерского движения, решение социальных проблем на местах, ее многолетний самоотверженный и честный труд, огромные заслуги в деле прогресса родной страны.
С уважением подчеркнуто, что Лола Муротова в течение более чем сорокалетней деятельности прилагает свой богатый опыт, все знания и силы к тому, чтобы наша государство развивалось и народ жил благополучно, а также в качестве активной, скромной и образованной узбекской женщины является образцом и примером для представительниц прекрасного пола нашей страны.
Президент пожелал известной женщине-фермеру, которая в настоящее время находится на лечении, крепкого здоровья и бодрости духа, всегда быть окруженной теплом и заботой родных и близких.
В свою очередь, Лола Муротова выразила искреннюю благодарность главе нашего государства за проявленную заботу и слова поддержки, несмотря на плотный рабочий график. Она отметила, что воспринимает этот жест любезности и внимание как очередное яркое воплощение высокого уважения, оказываемого всем женщинам нашей страны.
Наряду с этим, по поручению главы государства, чтобы поздравить с радостным событием и навестить Героя Узбекистана Лолу Муротову Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева лично прибыла в Ферганскую область и вручила праздничные подарки Президента.