Ўзбекистон Президенти Қозоғистон Бош вазирини қабул қилди
Бугун, 25 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иккинчи Ўзбекистон-Қозоғистон ҳудудлараро ҳамкорлик форуми доирасида мамлакатимизга келган Қозоғистон Республикаси Бош вазири Асқар Маминни қабул қилди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари кейинги йилларда икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали муносабатларнинг ривожланиш суръати тобора ортиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Мунтазамлик касб этган олий даражадаги мулоқотлар дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шерикликни мустаҳкамлашга, икки томонлама ҳамкорликни аниқ мазмун билан бойитишга хизмат қилаётгани таъкидланди.
Асқар Мамин Ўзбекистон Президентига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Қозоғистоннинг Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Назарбоев ва Президент Қасим-Жомарт Тоқаевнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда, аввало, савдо-иқтисодиёт, инвестиция, транспорт-коммуникация, энергетика, аграр тармоқларда, таълим, маданият соҳалари ва бошқа устувор йўналишларда амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Товар айирбошлашдаги юқори ўсиш суръатларини сақлаб қолиш учун қулай шароитлар яратиш, шунингдек, мамлакатларимиз етакчи компаниялари иштирокида кооперация ва инфратузилмани ривожлантириш лойиҳаларини илгари суриш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Қўшма дастурлар асосида гуманитар ва туризм соҳаларида фаол алмашинувларни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Учрашув сўнгида кенг кўламли Ўзбекистон-Қозоғистон шериклиги доирасида янги иқтисодий кун тартибини шакллантириш бўйича “йўл харитаси”ни тайёрлашга келишиб олинди.

Президент Узбекистана принял Премьер-министра Казахстана
Сегодня, 25 февраля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Премьер-министра Республики Казахстан Аскара Мамина, прибывшего в нашу страну в рамках проведения второго узбекско-казахстанского Форума межрегионального сотрудничества.
Открывая встречу, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил нарастающую динамику в развитии многоплановых отношений между Узбекистаном и Казахстаном в последние годы.
Подчеркнуто, что регулярные контакты на высшем уровне способствуют укреплению дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, наполнению двустороннего сотрудничества конкретным содержанием.
Аскар Мамин, выразив Президенту Республики Узбекистан искреннюю признательность за радушный прием, передал приветствия и наилучшие пожелания первого Президента Республики Казахстан – Елбасы Нурсултана Назарбаева и Президента Касым-Жомарта Токаева.
В ходе беседы рассмотрены перспективы дальнейшего расширения практического взаимодействия, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, энергетической, аграрной отраслях, сфере образования, культуры и других приоритетных направлениях.
Особое внимание уделено вопросам формирования благоприятных условий для сохранения высоких темпов роста взаимной торговли, а также продвижения проектов кооперации и развития инфраструктуры с участием ведущих компаний двух стран.
Отмечена важность продолжения активных гуманитарных и туристических обменов на основе совместных программ.
По итогам встречи достигнута договоренность о подготовке «дорожной карты» по формированию новой экономической повестки узбекско-казахстанского полномасштабного партнерства.