Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 19-20 февраль кунлари ташриф билан Туркияда бўлди.
Давлатимиз раҳбари Туркияга амалга оширилган самарали ва сермаҳсул ташрифнинг эртасигаёқ ўз иш кунини ҳар доимгидек қизғин фаолият билан бошлади. Бугун, 21 февраль куни Шавкат Мирзиёев жорий йил Тошкент шаҳрида амалга ошириладиган қурилиш ва ижтимоий лойиҳалар билан танишди.
Президентимиз ташаббуси билан аҳолига муносиб турмуш шароити яратиш, одамларнинг ҳаётдан розилигига эришиш, тиббий хизмат ва таълим сифатини ошириш борасида изчил ишлар амалга оширилмоқда.
2020 йилда Тошкентда кенг кўламли бунёдкорлик лойиҳалари амалга оширилиши режалаштирилган.
Хусусан, Бектемир туманининг “Мажнунтол”, “Бектемир”, “Олтин топган”, “Бинокор” маҳаллалари, Ҳусайн Бойқаро, Зироат кўчалари бўйлаб умумий узунлиги қарийб 18 минг погон метр янги ичимлик суви қувурлари ўрнатилиши мўлжалланган. Бунинг натижасида 6,8 мингдан ортиқ аҳоли марказлашган ичимлик суви билан таъминланади, пойтахт бўйлаб марказлашган ичимлик суви билан таъминланганлик даражаси 100 фоизга етказилади.
Тошкент шаҳридаги “Бўзсу” ва “Салар” сув тозалаш иншоотларини қувватини суткасига 200 минг метр кубга ошириш режалаштирилган.
Тошкент шаҳрида бугунги кунда 1564 кўп қаватли уйларда аҳолига 5001 та лифт хизмат кўрсатмоқда. Мавжуд лифтларнинг 3343 таси муддатини ўтаб бўлган. Охирги 4 йилда 572 та лифт янгиланди.
Президентимизнинг Учтепа туманига ташрифи давомида берган топшириқларига мувофиқ 697 та лифтни янгилаш кўзда тутилган. Йилига 700 тадан лифт янгиланса, яқин 5 йилда пойтахтдаги муддатини ўтаб бўлган лифтларнинг барчасини алмаштиришга эришилади.
Жорий йилда Бектемир, Олмазор, Шайхонтоҳур, Яшнобод туманларида янги мактабгача таълим муассасалари қуриш кўзда тутилган. Шунингдек, Бектемир ва Яшнобод туманларида мактаб, Сергели туманида кўп тармоқли шифохона, Чилонзор ва Яшнобод туманларида оилавий поликлиника, Сергели ва Олмазор туманларида янги маданият марказлари қурилиши белгиланган. Умумий ҳисобда 1,047 минг квадрат метр йўл таъмирланади.
Президент Шавкат Мирзиёевга ана шу лойиҳалар ҳақида батафсил маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари лойиҳаларнинг самарадорлиги ва ижтимоий аҳамиятига алоҳида эътибор қаратди. Уларнинг белгиланган муддатларда амалга оширилишини таъминлаш бўйича кўрсатмалар берди.

Как известно, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19-20 февраля посетил с визитом Турецкую Республику.
Сегодня, 21 февраля, после завершения плодотворного и насыщенного на события визита глава нашего государства, как и прежде, активно приступил к дальнейшей работе. Шавкат Мирзиёев ознакомился со строительными и социальными проектами, которые намечено осуществить в нынешнем году в городе Ташкенте.
По инициативе Президента проводится последовательная работа по созданию достойных условий для населения, достижению удовлетворенности людей своей жизнью, повышению качества медицинского обслуживания и образования.
На 2020 год для реализации в городе Ташкенте запланированы масштабные созидательные проекты.
В частности, на территории махаллей «Мажнунтол», «Бектемир», «Олтин топган», «Бинокор», по улицам Хусайна Бойкаро и Зироат Бектемирского района намечено проложить почти 18 тысяч погонных метров водопроводов. В результате доступ к централизованному водоснабжению получат свыше 6800 жителей, а уровень обеспеченности населения столицы питьевой водой достигнет 100 процентов.
Планируется также увеличение мощностей водоочистных сооружений «Бозсу» и Салар на 200 тысяч кубометров в сутки.
В настоящее время в 1564 многоквартирных домах столицы действует 5001 лифт. Из них 3343 лифта отработали свой срок. За последние четыре года была произведена замена 572 лифтов.
В соответствии с поручением, данным Президентом в ходе посещения Учтепинского района, в 2020 году намечено обновить 697 лифтов. При таком темпе работы, то есть обновляя ежегодно по 700 лифтов, в ближайшие пять лет будут заменены на новые все лифты в многоэтажных домах столицы.
Вместе с тем в ходе благоустройства территорий при многоквартирных домах планируется построить 100 детских площадок, 2 автостоянки, выполнить бетонирование 100 тысяч кубометров тротуаров, отремонтировать 10 тысяч погонных метров ирригационных систем. На это из местного бюджета будет выделено 20,8 миллиарда сумов.
Будут также реализованы программы развития системы уличного освещения и обновления хозяйственной автотехники Ташкента. Будут отремонтированы 1,047 тысяч квадратных метров дорог.
В текущем году планируется строительство новых детских садов в Бектемирском, Алмазарском, Шайхантахурском и Яшнабадском районах. Также в планах – возведение новых школ в Бектемирском и Яшнабадском районах, многопрофильной клиники в Сергелийском, семейных поликлиник в Чиланзарском и Яшнабадском, а также центров культуры в Сергелийском и Алмазарском районах.
Президенту представлена подробная информация об этих проектах.
Глава государства уделил особое внимание эффективности и социальной значимости проектов. Дал указания по обеспечению выполнения запланированных работ в срок.