Анқара, 19 февраль. ЎзА махсус мухбири Матназар ЭЛМУРОДОВ хабар қилади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғоннинг таклифига биноан 2020 йил 19 февраль куни ушбу мамлакатга ташриф буюрди.
“Эсонбуға” халқаро аэропортида давлатимиз раҳбарини Туркия ҳукумати аъзолари, Анқара музофоти ва шаҳри раҳбарияти ҳамда бошқа расмий кишилар кутиб олди.
Шавкат Мирзиёев хорижий ташрифлари чоғида албатта ўша мамлакатнинг табаррук зиёратгоҳларида бўлиб, улуғ сиймолари хотирасига ҳурмат бажо келтиради. Туркияга бу галги ташриф ҳам ана шу эзгу анъана билан бошланди. Давлатимиз раҳбари Анқара шаҳрида Аниткабир ёдгорлик мажмуасига ташриф буюриб, Туркия Республикасининг биринчи Президенти Мустафо Камол Отатурк қабрига гулчамбар қўйди.
Турк халқининг ардоқли фарзанди, буюк давлат арбоби Мустафо Камол Отатурк мангу ором топган маскан халқ учун жуда қадрли. Йил давомида бу ердан зиёратчиларнинг қадами узилмайди.
Ушбу мажмуадаги музейда ўз мамлакати озодлиги учун курашган сиёсатчининг ҳаёти ва фаолиятига оид кўплаб ашёлар сақланади, музей заллари узра Мустафо Камол нутқлари янграйди, тарихий кадрлар намойиш этилади. Бу зиёратчиларга ўша даврлар руҳини ҳис қилишига имкон беради.
Мустафо Камол Биринчи жаҳон урушидан кейин парчаланиб, қарамликда қолган мамлакатни озод этган. 1923 йили мустақиллик эълон қилиб, ҳозирги Туркия Республикасига асос солган. Мамлакатнинг бугунги тараққиётини белгилаб берган сиёсий, ижтимоий ва маданий ислоҳотларни амалга оширган. 1934 йилда мамлакат парламентида уни Отатурк деб аташ қонунийлаштирилган.
Давлатимиз раҳбари музей билан ҳам танишди, мажмуанинг фахрий меҳмонлар китобига дастхат ёзиб қолдирди.
Ташрифнинг асосий тадбирлари Туркия Республикаси Президенти саройида бўлиб ўтди. Расмий кутиб олиш маросимидан сўнг Шавкат Мирзиёев ва Режеп Таййип Эрдўғон тор доирада учрашув ўтказди. Унда Ўзбекистон билан Туркия ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ҳамкорликни ривожлантириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Ўзбекистон билан Туркияни муштарак тил ва тарих, ўхшаш маданият ва анъаналарга асосланган яқин дўстлик ва қардошлик муносабатлари бирлаштириб туради. Туркия Ўзбекистон мустақиллигини биринчи бўлиб тан олгани ҳам ана шу қардошликнинг юксак ифодаси бўлган эди. 1996 йилда мамлакатларимиз ўртасида Абадий дўстлик ва ҳамкорлик тўғрисидаги шартнома имзоланган. 2017 йил октябрь ойида Президент Шавкат Мирзиёевнинг Туркияга илк давлат ташрифи чоғида мамлакатларимиз ҳамкорлигини стратегик шериклик даражасига кўтарадиган Қўшма баёнот имзоланди.
Ўтган уч йилда алоқалар стратегик шериклик даражасига чиқди. Президентлар 7 марта учрашди. Олий даражадаги учрашув ва музокараларда мамлакатларимиз ўртасидаги кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Бу икки мамлакат ишбилармон доиралари учун қулай шароит яратиш, инвестиция муҳитини яхшилаш, қўшма кооперация лойиҳалари ва маданий-гуманитар алмашинув дастурларини амалга ошириш каби кўплаб йўналишларда ўз аксини топмоқда.
Ўтган йили сентябрь ойида Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан Ўзбекистон Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашига тўла ҳуқуқли аъзо бўлди. Ўзбекистоннинг мазкур ташкилотга қўшилишини барча туркий мамлакатлар, аввало, Туркия Республикаси қизғин қўллаб-қувватлади. Шу тариқа мамлакатларимиз учун яна бир халқаро тузилма доирасида икки ва кўп томонлама ҳамкорлик учун янги имкониятлар пайдо бўлди.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Туркий кенгашнинг Бокуда ўтган еттинчи саммити олдидан Тошкентда Туркий тилли давлатлар ишбилармонлар кенгаши мажлиси ва Инвестиция форуми ташкил этилди.
Мамлакатларимиз ўртасида ўзаро манфаатли дўстона муносабатлар изчил ривожланмоқда. Барча даражадаги мулоқотлар кескин фаоллашди. Ўзбекистон ва Туркия халқаро ташкилотлар доирасида бир-бирини доимий қўллаб-қувватлаб келмоқда.
Ҳудудлараро алоқалар жадал тус олди. Тошкент ва Анқара, Самарқанд ва Истанбул ўртасида амалий ҳамкорлик олиб борилмоқда.
Туркия Ўзбекистоннинг муҳим савдо шерикларидан биридир. Кейинги йилларда қулай инвестициявий ва ишбилармонлик муҳити самарасида турк бизнеси вакиллари юртимиздаги фаолиятини кенгайтирди. 2019 йилда ўзаро савдо ҳажми 2,5 миллиард АҚШ долларидан ошди.
Айни пайтда Туркия билан 500 миллион долларлик инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда. Бундан уч йил олдин 20 миллион доллар ҳам бўлмаган. Ўтган йилнинг ўзида қўшма ширкатлар салкам 500 тага кўпайиб, қарийб 1 минг 300 тани ташкил этмоқда.
Транспорт соҳасидаги ҳамкорлик кенгаймоқда. Жумладан, 2019 йилда автомобилда юк ташиш 33 фоизга, темир йўлда 17 фоизга, ҳаво қатновлари орқали 42 фоизга ошди. Бугунги кунда Истанбулдан Тошкент ва Самарқандга парвозлар амалга оширилмоқда. Келгусида Бухоро шаҳрига ҳам парвозлар режалаштирилган.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Туркия ҳукуматлараро комиссияси иқтисодий алоқаларни кенгайтириш, ҳудудлар ва тармоқлар ўртасида ҳамкорликни мустаҳкамлашга кўмаклашмоқда. Айни пайтда икки мамлакатда харидоргир бўлган юқори қўшимча қийматли маҳсулотларни етказиб бериш ва узоқ муддатли инвестициявий ҳамкорликни ривожлантириш орқали ўзаро савдо ҳажмини муттасил ошириб бориш ва диверсификация қилиш бўйича изчил чоралар кўрилмоқда.
Музокарада ўзаро манфаатли имкониятларни ишга солиш, янги лойиҳа ва дастурларни амалга ошириш учун Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия йиғилишларини мунтазам ўтказиш зарурлиги таъкидланди.
Туркия ривожланган тўқимачилик саноати билан ҳам машҳур. Мамлакатимизда Туркиянинг етакчи компаниялари билан тўқимачилик корхоналари ташкил этиш ва етиштирилаётган пахтани тўлиқ қайта ишлаб, тайёр маҳсулот учун сертификатлашни жорий этиш ва жаҳон бозорига йўналтириш мўлжалланмоқда. Бунинг учун Эге, Окан ва Истанбул техника университетлари билан музокаралар олиб борилмоқда.
Учрашувда транспорт алоқаларини кенгайтириш, Туркия орқали Европага мультимодал халқаро ташувларни йўлга қўйиш муҳимлиги қайд этилди. Интенсив боғдорчилик, балиқчилик, чорвачилик, наслчилик йўналишларида Туркиянинг илғор тажрибасини ўзлаштириш, университетлар ва илмий марказлар билан қўшма тадқиқотлар олиб бориш масалаларига тўхталиб ўтилди.
Мамлакатларимиз ўртасида дўстлик ришталарини янада мустаҳкамлашда маданий-гуманитар тадбирлар, турли фестиваллар муҳим ўрин тутади. Туркия маданияти ва санъати вакиллари Самарқандда ўтадиган “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивалида мунтазам иштирок этади. Шунингдек, турк амалий санъати ва фольклори намояндалари юртимизда илк бор ўтказилган Халқаро мақом санъати анжумани, Ҳунармандчилик фестивалида ҳам ўз санъати ва маданияти намуналарини тақдим этди.
Соғлиқни сақлаш ва тиббий таълим соҳаларида, етакчи тадқиқот марказлари ўртасида тажриба алмашиш ҳамда профессионал кадрлар тайёрлаш борасидаги ҳамкорлик ҳам муҳим аҳамиятга эга. Бу борада ўтган йили Бухоро давлат тиббиёт институтида халқаро факультет ташкил этилиб, 131 талаба ўқишга қабул қилинганини қайд этиш ўринли. Туркия билан ҳамкорликда бундай қўшма таълим даргоҳларини кўпайтириш, ҳудудларда тиббиёт даражасини ошириш ва аҳолини сифатли тиббий хизмат билан қамраб олиш, тиббий туризмни ривожлантириш режалаштирилмоқда.
Президентлар Ўзбекистонда онкогематология, кардиожарроҳлик, офтальмология йўналишларида замонавий қўшма клиникалар ва диагностика марказлари ташкил этиш, кичик бизнес, тўқимачилик каби йўналишларда қўшма таълим дастурларини амалга ошириш, кластерлар учун мутахассислар тайёрлаш таклифи юзасидан фикр алмашдилар.
Сўнгги йилларда Туркиядан сайёҳлар оқими икки баробар ошди. Жумладан, ўтган йили 64 минг туркиялик сайёҳ мамлакатимизга ташриф буюрди.
Самимий руҳда ўтган учрашувда икки томонлама сиёсий мулоқот ва кўп қиррали ҳамкорликни мустаҳкамлашга интилиш қатъий экани яна бир бор тасдиқланди. Томонларни қизиқтирган минтақавий ва халқаро масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Давлатимиз раҳбарининг Туркияга ташрифи доирасида шу куни Анқара шаҳрида Олий даражадаги Ўзбекистон – Туркия стратегик ҳамкорлик кенгашининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Бу кенгаш икки томонлама муносабатлар тарихида янги мулоқот форматидир. У 2018 йили давлат раҳбарларининг Қўшма баёнотига мувофиқ тузилган.
Кенгаш ўз фаолиятини Ўзбекистон ва Туркия Президентлари ҳамраислигида олиб боради. Сиёсат, хавфсизлик ва мудофаа, савдо ва иқтисодиёт, инвестиция, туризм, энергетика, транспорт ва транзит, қишлоқ ва ўрмон хўжалиги, маданият, таълим, фан ва техника, инновациялар, соғлиқни сақлаш ва бошқа ўзаро манфаатли соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш стратегиясини белгилайди.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Туркия ҳукуматлараро комиссияси ҳамраислари эришилган натижалар тўғрисида мазкур кенгашга доимий ахборот киритиб боради. Ўзбекистон ташқи ишлар вазирлиги ва Туркия ташқи ишлар вазирлиги кенгашнинг мувофиқлаштирувчи органлари ҳисобланади.
Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон давлатимиз раҳбарини ташриф билан қутлаб, мамлакатларимиз парламентлари, давлат идоралари ва ишбилармон доиралари ўртасидаги алоқалар мустаҳкамланиб бораётганидан мамнунлигини билдирди. Туркия ва Ўзбекистоннинг қўшма лойиҳаларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашини таъкидлади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимиз делегациясига кўрсатилаётган меҳмондўстлик ва чексиз ҳурмат учун Туркия раҳбари ва халқига ташаккур изҳор этди.
– Бу учрашув стратегик шериклигимиз юксак босқичга кўтарилганининг яққол ифодасидир. Мамлакатларимиз ўртасида ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини яқин йилларда беш миллиард долларга етказишга қаратилган устувор вазифаларни бажаришда ҳам ушбу кенгаш, албатта, муҳим замин бўлади. Биз бугунги йиғилиш натижаларини мустаҳкамлаб, келгуси йили бўлиб ўтадиган учрашувнинг кун тартиби ва ҳамкорлигимизнинг асосий йўналишлари ҳақида ҳозирдан ўйлашимиз мақсадга мувофиқ, – деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбекистон билан Туркия ҳамкорлиги, айниқса, охирги уч йилда анча фаоллашди. Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил октябрь ойида Туркияга ҳамда Режеп Таййип Эрдўғоннинг 2018 йил апрелда Ўзбекистонга давлат ташрифлари ўзаро сиёсий ишончни мустаҳкамлаб, самарали ҳамкорликка кенг йўл очди.
Изчил мулоқотлар ва муштарак интилишлар самараси ҳамкорлик ривожида яққол намоён бўлмоқда.
Икки давлат раҳбарларининг қўллаб-қувватлаши ва яратилаётган шароитлар натижасида ҳамкорлик кўламини янада кенгайтириш мумкинлиги таъкидланди.
Йиғилишда Ўзбекистон ва Туркия савдо вазирлари сўзга чиқиб, икки томонлама ҳамкорлик ривожи тўғрисида батафсил ахборот берди.
Музокараларда мамлакатларимиз ҳамкорлигига оид барча масалалар ва уларнинг ечимлари, истиқболдаги асосий вазифалар ҳамда қўшма лойиҳалар келишиб олинди.
Шавкат Мирзиёев Стратегик ҳамкорлик кенгашининг навбатдаги йиғилишини ўтказиш учун Режеп Таййип Эрдўғонни Ўзбекистонга таклиф қилди.
Музокаралар якунида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдўғон Стратегик ҳамкорлик кенгашининг биринчи йиғилиши натижалари тўғрисида Қўшма баёнотни имзоладилар. Шунингдек, иқтисодиёт, савдо, технологиялар соҳасига оид ҳужжатлар имзоланди.
Оммавий ахборот воситалари вакиллари учун ўтказилган брифингда Режеп Таййип Эрдўғон Ўзбекистон Президенти ташрифидан мамнун эканини билдирди.
– Илми, ижоди билан дунёга эзгулик улашган Имом Бухорий, Имом Мотуридий, Али Қушчи, Алишер Навоий каби буюкларимиз тупроқларидан салом келтирган бу инсонларнинг ташрифи биз учун жуда азиз ва қадрлидир. Ўзбекистон билан муносабатларимиз мустаҳкам қардошлик ришталарига таянган ҳолда, стратегик шериклик даражасига кўтарилганини қадрлаймиз, – деди Туркия Президенти.
Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон – Туркия стратегик ҳамкорлик кенгашининг биринчи йиғилиши дўстона алоқалар тарихида янги саҳифа очгани, сиёсий, савдо-иқтисодий, сармоявий, транспорт, маданий-гуманитар соҳаларга оид кўплаб масалалар атрофлича муҳокама қилинганини таъкидлади.
– Қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масаласи мулоқотимизнинг марказий мавзуларидан бири бўлди. Туркиянинг етакчи компаниялари билан қиймати бир миллиард доллардан ортиқ бўлган янги лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда. Бу жараённи ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга келишиб олдик, – деди давлатимиз раҳбари.
Аксарият минтақавий ва халқаро муаммолар борасида, шунингдек, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва Туркий тилли давлатлар кенгаши доирасидаги ҳамкорликка оид ёндашувлар муштарак экани таъкидланди. Замонавий таҳдид ва хавф-хатарларга қарши курашишда ҳам мулоқотни кучайтириш лозимлиги қайд этилди.
Маърифий исломни тарғиб этиш, маданият, фан, таълим, соғлиқни сақлаш ва спорт соҳаларида биргаликда тадбирлар ўтказиш муҳимлиги таъкидланди.
– Қардош халқларимиз тараққиёти, тинч ва фаровон ҳаёти йўлида ривожланиб бораётган анъанавий дўстлик, кенг қамровли ҳамда истиқболга мўлжалланган ҳамкорликни янги босқичга кўтариш учун барча имкониятларимизни сафарбар этишга тайёрмиз. Айнан шу тамойиллар мулоқотимиз якунида имзоланган Қўшма баёнотда ўз ифодасини топди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари ташриф доирасида 20 февраль куни Туркиянинг етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашиши, Туркия Республикаси Президенти кутубхона мажмуасининг очилиш маросимида қатнашиши режалаштирилган. Мазкур тадбирлар Туркия билан иқтисодий ҳамкорликда янги саҳифа очади, зиё масканига ташриф халқларимизнинг ўз келажагини юксак маънавият, ўлмас ахлоқий қадриятлар, билим ва маърифат орқали кўраётганининг намоёни бўлади.

Узбекистан – Турция: новый этап стратегического партнерства на высшем уровне
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана 19 февраля 2020 года прибыл в эту страну.
В международном аэропорту «Эсенбога» главу нашего государства встретили члены правительства Турции, руководители провинции и города Анкары и другие официальные лица.
Шавкат Мирзиёев во время своих зарубежных визитов обязательно посещает святые места поклонения этой страны, оказывает почести памяти великих людей. Нынешний визит в Турцию также начался с этой доброй традиции. В городе Анкара глава нашего государства посетил мемориальный комплекс Аныткабир, где возложил венок на могилу Первого Президента Турецкой Республики Мустафы Кемала Ататурка.
Этот мемориальный комплекс, где покоится любимый сын турецкого народа, выдающийся государственный деятель Мустафа Кемал Ататурк, очень дорог народу. Круглый год здесь всегда много людей, отдающих дань уважения его памяти.
В музее, расположенном в данном комплексе, хранятся многочисленные предметы, касающиеся жизни и деятельности борца за свободу своей Родины. В залах музея звучат его речи, демонстрируются исторические кадры. Это позволяет паломникам ощутить дух того времени.
Мустафа Кемал освободил свою страну, распавшуюся и оставшуюся в оккупации после Первой мировой войны. В 1923 году была объявлена независимость и заложена основа нынешней Турецкой Республики. Реализованы политические, социальные и культурные реформы, определившие путь развития страны. Начиная с 1934 года согласно закону он стал именоваться Ататурком.
Глава нашего государства ознакомился с музеем, оставил запись в книге почетных гостей.
Основные мероприятия визита состоялись во дворце Президента Турецкой Республики. После церемонии официальной встречи Шавкат Мирзиёев и Реджеп Тайип Эрдоган провели встречу в узком формате. На ней всесторонне обсуждались вопросы развития сотрудничества между Узбекистаном и Турцией в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной сферах.
Узбекистан и Турцию объединяют узы дружбы и братства, основанные на общности языка и истории, схожих культурах и традициях. Признание независимости Узбекистана Турцией первой среди государств также является высоким выражением этого братства. В 1996 году между нашими странами подписан Договор о вечной дружбе и сотрудничестве. В октябре 2017 года во время первого государственного визита Президента Шавката Мирзиёева в Турцию было подписано Совместное заявление, выводящее сотрудничество наших стран на уровень стратегического партнерства.
За прошедшие три года связи укрепились. Президенты встречались 7 раз. В ходе встреч и переговоров на высшем уровне обсуждаются перспективы развития многопланового сотрудничества между нашими странами. Это находит свое отражение во многих направлениях, таких как создание благоприятных условий для деловых кругов обеих стран, улучшение инвестиционного климата, реализация совместных кооперационных проектов и культурно-гуманитарных обменов.
В сентябре прошлого года по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Узбекистан стал полноправным членом Совета сотрудничества тюркоязычных государств. Присоединение Узбекистана к данной организации активно поддержали все тюркоязычные страны, прежде всего Турецкая Республика. Так, в рамках еще одной международной структуры у наших стран появились новые возможности для двустороннего и многостороннего сотрудничества.
В преддверии седьмого саммита Тюркского совета в Баку по инициативе главы нашего государства в Ташкенте были организованы заседание Делового совета и Инвестиционный форум тюркоязычных стран.
Взаимовыгодные дружеские отношения между нашими странами динамично развиваются. Существенно активизировались диалоги на всех уровнях. Узбекистан и Турция постоянно поддерживают друг друга в рамках международных организаций.
Межрегиональные связи приобрели интенсивный характер. Между Ташкентом и Анкарой, Самаркандом и Стамбулом осуществляется практическое сотрудничество.
Турция является одним из важных торговых партнеров Узбекистана. За последние годы благодаря созданной в стране благоприятной инвестиционной и деловой среде представители турецкого бизнеса расширили свою деятельность в Узбекистане. В 2019 году объем взаимного торгового оборота превысил 2,5 миллиарда долларов США.
В настоящее время совместно с Турцией реализуются инвестиционные проекты на сумму свыше 500 миллионов долларов. Три года назад данный показатель не составлял и 20 миллионов долларов. Только в прошлом году количество совместных предприятий увеличилось почти на 500 и сейчас их число составляет 1600.
Расширяется сотрудничество и в транспортной сфере. В частности, в 2019 году объем автоперевозок вырос на 33 процента, железнодорожных перевозок – на 17 процентов, авиаперевозок – на 42 процента. На сегодняшний день из Стамбула осуществляются рейсы в Ташкент и Самарканд. В будущем планируется открыть рейсы и в Бухару.
Узбекско-Турецкая межправительственная комиссия по торгово-экономическому сотрудничеству содействует расширению экономических связей, укреплению сотрудничества между регионами и отраслями. В то же время предпринимаются последовательные меры по поступательному повышению и диверсификации объема взаимной торговли посредством поставок продукции с высокой добавленной стоимостью, которая пользуется большим спросом на рынках обеих стран, и развитию долгосрочного инвестиционного сотрудничества.
В ходе переговоров отмечалась необходимость задействования взаимовыгодных возможностей, регулярного проведения заседаний Узбекско-Турецкой межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству для реализации новых проектов и программ.
Турция известна и своей развитой текстильной промышленностью. В нашей стране совместно с ведущими турецкими компаниями планируется создать текстильные предприятия, полностью перерабатывать выращиваемый хлопок, внедрить сертификацию готовой продукции и экспортировать ее на мировой рынок. Для этого проводятся переговоры с Эгейским университетом, Университетом Окан и Стамбульским техническим университетом.
На встрече отмечалась важность расширения транспортных связей, налаживания мультимодальных международных перевозок в Европу через Турцию. Внимание акцентировалось на вопросах освоения передового опыта Турции в области интенсивного садоводства, рыбоводства, животноводства, племенного дела, проведения совместных исследований с университетами и научным центрами.
Культурно-гуманитарные мероприятия и различные фестивали играют важную роль в дальнейшем укреплении уз дружбы между нашими странами. Представители культуры и искусства Турции принимают участие в Международном музыкальном фестивале «Шарк тароналари», регулярно проводимом в Самарканде. Также представители турецкого прикладного искусства и фольклора представили образцы своего творчества на впервые проведенном Международном форуме искусства макома, фестивале ремесленничества.
Также большое значение имеет сотрудничество в сферах здравоохранения и медицинского образования, в деле обмена опытом между ведущими центрами исследований и подготовки профессиональных кадров. Уместно отметить, что в прошлом году в Бухарском государственном медицинском институте был создан международный факультет, на который принято более 130 студентов. В сотрудничестве с Турцией планируется увеличение количества подобных совместных образовательных учреждений, повышение уровня здравоохранения на местах и охват населения качественными медицинскими услугами, развитие медицинского туризма.
Президенты обменялись мнениями касательно предложения создать в Узбекистане современные совместные клиники и диагностические центры в области онкогематологии, кардиохирургии, офтальмологии, реализовать совместные образовательные программы в малом бизнесе, текстильной отрасли и других направлениях, подготовить специалистов для кластеров.
В последние годы поток туристов из Турции увеличился в два раза. В частности, в прошлом году нашу страну посетили 64 тысячи турецких туристов.
На встрече, прошедшей в искренней обстановке, вновь подтверждена твердая приверженность к укреплению двустороннего политического диалога и многопланового сотрудничества. Состоялся обмен мнениями по вопросам региональной и международной повестки, представляющим взаимный интерес.
В этот же день в рамках визита главы нашего государства в Турцию в Анкаре состоялось первое заседание Узбекско-Турецкого совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
Сопредседатели Узбекско-Турецкой межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству будут регулярно вносить в данный совет информацию о достигнутых результатах. Министерство иностранных дел Узбекистана и Министерство иностранных дел Турции являются координирующими органами совета.
Узбекско-турецкое сотрудничество значительно активизировалось в последние три года. Государственные визиты Шавката Мирзиёева в Турцию в октябре 2017 года и Реджепа Тайипа Эрдогана в Узбекистан в апреле 2018 года укрепили взаимное политическое доверие и открыли широкие возможности для плодотворного партнерства.
Результаты интенсивных контактов и обоюдных стремлений находят свое отражение в экономическом сотрудничестве.
Отмечалось, что благодаря поддержке лидеров двух стран и создаваемым благоприятным условиям масштаб сотрудничества может быть значительно расширен.
После переговоров Президенты Шавкат Мирзиёев и Реджеп Тайип Эрдоган подписали Совместное заявление об итогах первого заседания Узбекско-Турецкого совета стратегического сотрудничества. Подписан также ряд документов по взаимодействию в сферах торговли, экономики, технологий.
На брифинге для представителей средств массовой информации Реджеп Тайип Эрдоган отметил, что рад визиту Президента Узбекистана.
– Мы очень ценим и дорожим визитом делегации из страны, взрастившей великих Имама Бухари, Имама Мотуриди, Али Кушчи, Алишера Навои, которые своими знаниями, своим творчеством подарили миру добро. Мы высоко ценим, что наши отношения с Узбекистаном, опирающиеся на крепкие братские узы, поднялись на уровень стратегического партнерства, – сказал Президент Турции.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что первое заседание Узбекско-Турецкого совета стратегического сотрудничества высшего уровня открыло новую страницу в истории дружественных отношений двух народов, состоялось обстоятельное обсуждение широкого ряда вопросов касательно взаимодействия в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортной, культурно-гуманитарной сферах.
– Одной из центральных тем нашего диалога стала реализация совместных проектов. Совместно с ведущими турецкими компаниями разрабатываются новые проекты на сумму более одного миллиарда долларов. Мы достигли соглашения всесторонне поддерживать данный процесс, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Стороны подтвердили схожесть взглядов по большинству региональных и международных проблем, в том числе в рамках Организации Объединенных Наций, Организации исламского сотрудничества и Совета сотрудничества тюркоязычных государств. Подчеркнута необходимость усиления взаимодействия в области противодействия современным угрозам и вызовам.
Отмечена важность проведения совместных мероприятий по продвижению просвещенного ислама, в сферах культуры, науки, образования, здравоохранения и спорта.
– Мы готовы задействовать все возможности для того, чтобы вывести на новый уровень нашу традиционную дружбу, полномасштабное и перспективное сотрудничество, которое сегодня развивается в интересах процветания, мира и благополучной жизни наших братских народов. Именно эти принципы нашли свое отражение в Совместном заявлении, подписанном по итогам наших переговоров, –подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В рамках визита глава нашего государства 20 февраля планирует встретиться с руководителями ведущих турецких компаний, принять участие в церемонии открытия комплекса Президентской библиотеки Турецкой Республики. Данные мероприятия откроют новую страницу в экономическом сотрудничестве с Турцией, а визит в обитель знаний станет отражением того, что наши народы видят свое будущее через призму высокой духовности, бессмертных нравственных ценностей, знаний и просвещения.