Туризм ва спортни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 январь куни туризмни ривожлантириш, жисмоний тарбия ва спортни янада оммалаштириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Бугунги кунда жаҳон туризм бозори ҳажми қарийб 9 триллион долларни ташкил этмоқда. Дунёда иш билан банд аҳолининг ҳар ўнинчиси ушбу соҳада фаолият юритмоқда.
Таҳлилларга кўра, туристлар ҳаво транспортида учиш вақти 5 соатгача бўлган ўлкаларга энг кўп саёҳат қилади. Мамлакатимиз атрофида бундай масофада 60 га яқин давлат, 3 миллиард аҳоли бор. Йилига уларнинг қарийб 360 миллиони хорижга саёҳат қилади. Бу улкан туризм бозори дегани.
Ўтган йили юртимизга 6,7 миллион нафар сайёҳ келган. Диёримиз 10 дан ортиқ нуфузли халқаро нашрларда энг жозибали туристик маскан сифатида эътироф этилди.
Президент Шавкат Мирзиёев ўтган ҳафтада ўзининг Олий Мажлисга Мурожаатномасида туризмни иқтисодиётнинг стратегик тармоғига айлантириш устувор вазифа эканини таъкидлади.
Жорий йилда хориждан келадиган сайёҳлар сонини 7,5 миллионга, 2022 йилда 10 миллионга ва 2025 йилда 12 миллионга етказиш режалаштирилган. Бу орқали туризм хизматлари экспорти жорий йилда 1,5 миллиард доллар, кейинги 5 йилда 3 миллиард долларгача оширилади.
Давлатимиз раҳбарининг саъй-ҳаракатлари, хусусан, 2018 йил 7 февралдаги “Ички туризмни жадал ривожлантиришни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори туфайли ва юртимиз аҳолисининг фаровонлиги ошгани сайин ички туризм ҳам кенгайиб бормоқда. Бироқ, йиғилишда таъкидланганидек, жаҳон стандартларига мос меҳмонхоналар, малакали гидлар етишмайди.
Шу боис меҳмонхоналарни жорий йилда 1 минг 700 тага, келгуси 5 йилда 3 мингтагача кўпайтириш керак. Оилавий меҳмон уйларини ҳам 2 мингтага етказиш зарур.
Булар орқали туризм соҳасида йилига камида 30 мингта янги иш ўрни яратиш мақсад қилинган.
Танқидий таҳлил руҳида ўтган йиғилишда ушбу натижаларга эришиш учун амалга оширилиши зарур бўлган чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Сайёҳликнинг анъанавий турлари қамровини кенгайтириш билан бирга янги кўринишларини кўпайтириш зарурлиги таъкидланди.
Кардиология, урология, стоматология, офтальмология каби юртимиз юқори салоҳиятга эга бўлган тиббиёт йўналишларида туризмни ривожлантириш, соғломлаштириш ва дам олиш масканларига стратегик инвесторларни жалб қилиш бўйича топшириқлар берилди. МДҲ давлатлари касаба уюшмалари билан яқин алоқаларни йўлга қўйиб, сайёҳлар сонини кескин ошириш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди.
Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ва Маданият вазирлигига туризм маршрутига киритилган объектлар сонини жорий йилда 800 тага, 2025 йилда эса 2,5 мингтага етказиш вазифаси қўйилди.
Қишки туризмни ривожлантириш бўйича 2020-2025 йилларга мўлжалланган инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиб, амалга ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Самолёт ва поездларимизда хизмат кўрсатиш сифати пастлиги, чипталар нархи эса қимматлиги йўловчиларнинг асосли эътирозларига сабаб бўлмоқда. Оқибатда кўпчилик хорижий ташувчилар хизматини танламоқда. Темир йўл ва авиа йўналишларимиз кенг қамровли ва рақобатбардош эмаслиги кўрсатиб ўтилди.
Транспорт вазирлиги ва Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасига Ўзбекистоннинг 4 аэропортида жорий этилган “очиқ осмон” режимидан тўлиқ фойдаланиш, янги авиа йўналишлар очиш, тезюрар поездлар сонини кўпайтириш, чипталар нархини арзонлаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йўлбўйи туризм инфратузилмасини ривожлантириш, “туризм қишлоғи”, “туризм овули” ва “туризм маҳалласи” лойиҳаларини амалга ошириш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Ўтган йили хорижий кинокомпаниялар томонидан мамлакатимизда 1,6 миллион долларлик 6 та бадиий фильм суратга олинди. Шунда харажатларнинг бир қисмини Ўзбекистон томонидан қоплаш тизими йўлга қўйилса, бу маданият туризми ривожига катта туртки бериши билан бирга ўлкамизнинг халқаро майдонда тарғиботига ҳам ҳисса қўшади.
“Ўзбеккино” миллий агентлигига хорижий кинокомпаниялар билан ҳамкорликни ривожлантириш, юртимизда суратга олиш механизмларини жорий этиш юзасидан топшириқлар берилди.
Туризм соҳасида кадрлар масаласига эътибор қаратилар экан, 20 та олий таълим муассасасида ҳамда Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасига бириктирилган 3 та техникум ва 9 та коллежда ишчи касблар тайёрлаш тизимини жорий этиш бўйича ҳали кўп муаммолар ўз ечимини топмагани кўрсатиб ўтилди. Ўқув жараёнида илғор тажрибаларни жорий этиш бўйича вазифалар белгиланди.
Йиғилишда жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 24 январда қабул қилинган “Ўзбекистон Республикасида жисмоний тарбия ва спортни янада такомиллаштириш ва оммалаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони соҳанинг келгуси ривожига асос яратди.
Фармонда барча туман ва шаҳарларни камида 3 та спорт турига ихтисослаштириш орқали катта спортга сифатли захира шакллантириш тизимини йўлга қўйиш чора-тадбирлари белгиланди.
Бу йил 269 та футбол, волейбол, баскетбол ва бадминтон майдонлари, 178 та бокс, кураш, фитнес ва гимнастика спорт заллари, 32 та теннис корти қуриш вазифаси қўйилиб, унинг молиявий манбалари ҳал қилиб берилди.
Йиғилишда мазкур фармонда белгиланган вазифалар ижроси билан боғлиқ масалалар кўриб чиқилди.
Жисмоний тарбия ва спорт вазирлигига ҳар бир туман кесимида ташаббускорларни аниқлаб, Қурилиш вазирлиги билан биргаликда арзон ва энергия тежамкор спорт иншоотлари қуриш бўйича намунали лойиҳаларни тайёрлаш топширилди.
Спорт ва жисмоний тарбия билан мунтазам шуғулланадиган аҳолининг умумий сонини жорий йилда 18 фоизга, 2025 йилда эса 30 фоизга етказиш, шунингдек, 7 ёшдан 30 ёшгача бўлган ёшларнинг камида 30 фоизини оммавий спортга жалб қилиш кераклиги таъкидланди.
Мамлакатимизда жаҳон ҳамда қитъа чемпионатлари ва бошқа нуфузли халқаро спорт мусобақаларини ўтказиш орқали спорт туризмини ривожлантириш лозимлиги кўрсатиб ўтилди.
Миллий спорт турлари, хусусан, курашни янада ривожлантириш, уни Олимпия ўйинлари дастурларига киритиш муҳимлиги қайд этилди.
Йиғилишда жорий йилда Токиода бўлиб ўтадиган Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёргарлик масаласига алоҳида эътибор қаратилди.

Обсуждены вопросы развития туризма и спорта
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 января провел совещание по вопросам развития туризма, дальнейшей популяризации физической культуры и спорта.
Сегодня объем мирового туристического рынка составляет почти 9 триллионов долларов. В этой сфере работает каждый десятый занятый трудом в мире.
Согласно исследованиям, туристы предпочитают посещать те страны, время полета до которых не превышает 5 часов. Вокруг нашей страны в этом радиусе расположены около 60 государств и население в 3 миллиарда человек. Из них ежегодно путешествуют почти 360 миллионов человек. Это – огромный рынок туризма.
В прошлом году Узбекистан посетили 6,7 миллиона туристов. Более 10 авторитетных зарубежных изданий признали нашу страну одним из самых привлекательных туристических направлений.
В своем недавнем Послании Олий Мажлису глава нашего государства отметил, что превращение туризма в стратегическую отрасль экономики является приоритетной задачей.
Намечено обеспечить рост потока иностранных туристов до 7,5 миллиона в текущем году, до 10 миллионов в 2022 году и до 12 миллионов – в 2025-м. За счет этого экспорт туристических услуг будет доведен до 1,5 миллиарда долларов в текущем году и до 3 миллиардов долларов в течение следующих пяти лет.
Благодаря усилиям главы нашего государства, в частности в результате последовательного выполнения задач, обозначенных в постановлении Президента «О мерах по обеспечению ускоренного развития внутреннего туризма» от 7 февраля 2018 года, а также по мере роста благосостояния населения широко развивается и внутренний туризм. Однако ощущается острая нехватка соответствующих международным стандартам гостиниц, квалифицированных кадров-гидов.
В связи с этим требуется увеличить число гостиниц до 1,7 тысячи в нынешнем году и до 3 тысяч в течение ближайших 5 лет. Необходимо довести число семейных гостевых домов до 2 тысяч.
За счет этого планируется создавать ежегодно не менее 30 тысяч новых рабочих мест в сфере туризма.
На совещании, прошедшем в критическом духе, обсуждены меры, которые необходимо принять для достижения указанных показателей.
Наряду с расширением традиционных видов туризма отмечена необходимость развития новых его направлений.
Даны поручения по развитию лечебно-профилактического туризма по таким областям медицины, где наша страна обладает высоким потенциалом, как кардиология, урология, стоматология, офтальмология, а также привлечению стратегических инвесторов в санаторно-курортные учреждения Узбекистана. Указано на возможность установления тесного сотрудничества с профсоюзами стран СНГ и резкого увеличения числа туристов.
Государственному комитету по развитию туризма и Министерству культуры поручено довести число объектов, включенных в туристические маршруты, до 800 в нынешнем и до 2,5 тысячи к 2025 году.
Подчеркнута важность реализации в 2020-2025 годах инвестиционных проектов по развитию зимнего туризма.
Обоснованные нарекания у пассажиров вызывают низкое качество сервиса в самолетах и поездах, дорогие билеты. Вследствие этого многие выбирают услуги иностранных перевозчиков. На совещании указано, что отечественные железнодорожные и воздушные маршруты не выдерживают конкуренции.
Министерству транспорта и Госкомтуризма даны указания по эффективному использованию режима “открытое небо”, внедренного в 4 аэропортах страны, открытию новых авиарейсов, увеличению числа скоростных поездов, снижению цен на билеты.
Затронуты также вопросы развития придорожной туристской инфраструктуры, реализации проектов “Туристическое село”, “Туристический аул” и “Туристическая махалля”.
В прошлом году зарубежные кинокомпании осуществили в нашей стране съемки 6 художественных фильмов стоимостью 1,6 миллиона долларов. На совещании отмечалось, что налаживание системы компенсации Узбекистаном части съемочных расходов иностранных компаний придаст большой импульс развитию культурного туризма, а также послужит продвижению имиджа нашей страны на международной арене.
Национальном агентству “Узбеккино” даны поручения по развитию сотрудничества с зарубежными кинокомпаниями, внедрению механизмов организации съемок на территории нашей страны.
В ходе рассмотрения вопроса подготовки кадров для сферы туризма отмечено наличие множества нерешенных вопросов в налаживании системы подготовки кадров рабочих специальностей в 20 вузах, а также в 3 техникумах и 9 колледжах, закрепленных за Госкомтуризма. Определены задачи по внедрению передового опыта в процесс обучения.
На совещании обсуждены также вопросы развития сферы физической культуры и спорта.
Прочной основой для дальнейшего развития сферы стал принятый 24 января текущего года Указ Президента “О мерах по дальнейшему совершенствованию и популяризации физической культуры и спорта в Республике Узбекистан”.
Указом определены меры по организации системы формирования качественного спортивного резерва путем специализации всех районов и городов минимум на 3 вида спорта.
Поставлена задача построить в нынешнем году 269 футбольных полей, волейбольных, баскетбольных и бадминтонных площадок, 178 залов для бокса, кураша, фитнеса и гимнастики, 32 теннисных корта, определены конкретные источники финансирования.
На совещании рассмотрены вопросы, связанные с исполнением данного указа.
Министерству физической культуры и спорта поручено выявить желающих и совместно с Министерством строительства подготовить типовые проекты по строительству в районах спортивных сооружений с применением недорогих и энергосберегающих материалов.
Отмечалась необходимость доведения общего числа регулярно занимающегося физической культурой и спортом населения до 18 процентов в текущем году, до 30 процентов – к 2025 году, а также привлечения к массовому спорту не менее 30 процентов детей и молодежи от 7 до 30 лет.
Указано на важность развития спортивного туризма через проведение в стране мировых и континентальных чемпионатов и других престижных спортивных соревнований.
Подчеркнута важность дальнейшего развития национальных видов спорта, в том числе кураша, включения его в программу Олимпийских игр.
На совещании особое внимание уделено вопросу подготовки спортсменов к Олимпийским и Паралимпийским играм 2020 года в Токио.