Президент янги корхоналарнинг иқтисодий самарадорлиги ва экологик тозалигига алоҳида эътибор қаратди
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев “Навоийазот” акциядорлик жамиятида барпо этилаётган янги корхоналар қурилишини бориб кўрди.
“Навоийазот” АЖ қарийб 9 минг ишчи-муҳандис меҳнат қиладиган, 70 дан ортиқ ноёб маҳсулот ишлаб чиқарадиган улкан корхонадир. Уни модернизация қилиш, қувватини кенгайтириш мақсадида учта йирик инвестицион лойиҳа режалаштирилган эди.
Давлатимиз раҳбари шулардан иккитаси – аммиак ва карбамид ҳамда азот кислотаси ишлаб чиқариш корхоналари қурилишини кўздан кечирди.
Биринчи лойиҳанинг умумий қиймати қарийб 1 миллиард доллар бўлиб, унинг самарасида йилига 660 минг тонна аммиак ва 580 минг тоннадан зиёд карбамид олиш имконияти яратилади. 500 га яқин иш ўрни пайдо бўлади. Корхонани келгуси йили ишга тушириш, йилига 136 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш режалаштирилган.
Япониянинг «Mitsubishi Heavy Industries» ва «Mitsubishi Corporation» компаниялари консорциуми билан ҳамкорликда қурилаётган янги корхонада замонавий технологиялар қўлланиши эвазига йилига 735 миллион киловатт-соат электр энергияси тежалади, атмосферага чиқадиган карбонат ангидрид газлари миқдори ҳам камаяди.
Президентимиз корхонанинг ишчи ва муҳандислари билан суҳбатлашди. Бундай ишлаб чиқариш қувватлари мамлакатимиз иқтисодиёти учун муҳимлигини, юқори самарадорлиги билан кўплаб тармоқларга, халқимизга катта манфаат келтиришини таъкидлади.
«Навоийазот»да қурилаётган яна бир йирик корхона – Азот кислотаси ишлаб чиқариш мажмуасидир. Умумий қиймати 217 миллион долларга тенг ушбу объект Швейцариянинг “CASALE SA” компанияси билан ҳамкорликда бунёд этилмоқда.
Бу корхона йилига 500 минг тонна маҳсулот тайёрлаш қувватига эга бўлади. Ҳозирги кунда ускуна ва жиҳозлар ўрнатилиб, қурилиш-монтаж ишлари якунланмоқда. Уни 2020 йил февраль ойида ишга тушириб, март ойида биринчи маҳсулот чиқарилиши режалаштирилган.
Шу тариқа 55 йил олдин қурилган, ҳар томонлама эскирган азот кислотаси цехлари фойдаланишдан чиқарилади. Энг муҳими, 1 тонна маҳсулот ишлаб чиқариш учун электр энергияси сарфи 18 баробар камаяди, ҳавони ифлослантирадиган 150 минг тонна миқдоридаги газлар тутиб қолинади.
Давлатимиз раҳбари бу омил Навоий вилояти экологияси, ҳаво мусаффолиги, аҳоли саломатлиги учун ғоят муҳимлигини алоҳида таъкидлади.
Айтиш жоиз, дунёда бу турдаги заводлар фақат икки давлатда – Франция ва Чехияда мавжуд, “Навоийазот”да барпо этилаётгани учинчиси ҳисобланади.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства новых предприятий акционерного общества «Навоиазот».
«Навоиазот» — крупное объединение, на предприятиях которого выпускается более чем 70 видов уникальной химической продукции и трудятся 9 тысяч человек.
Для модернизации и наращивания производственных мощностей в системе акционерного общества была запланирована реализация трех крупных инвестиционных проектов.
Глава государства ознакомился со строительством двух из них – заводов по производству аммиака и карбамида, а также азотной кислоты.
Общая стоимость первого проекта составляет 1 миллиард долларов. Его реализация позволит выпускать в год 660 тысяч тонн аммиака и свыше 580 тысяч тонн карбамида. Будет создано около 500 рабочих мест.
Ввод предприятия запланирован на следующий год. Ожидается экспорт продукции на сумму более 136 миллионов долларов в год.
Благодаря современным технологиям новое предприятие, строящееся совместно с консорциумом японских компаний «Mitsubishi Heavy Industries» и «Mitsubishi Corporation», будет потреблять за год на 735 миллионов киловатт-часов меньше электроэнергии, сократится выброс углекислого газа в атмосферу.
Президент побеседовал с рабочими и инженерами завода. Отметил, что новые предприятия имеют важное значение для нашей экономики, их деятельность окажет огромный эффект на развитие множества отраслей и улучшение жизни народа.
Очередное крупное предприятие «Навоиазот» – завод по производству азотной кислоты. Проект общей стоимостью 217 миллионов долларов реализуется совместно со швейцарской компанией “CASALE SA”.
Производственная мощность строящегося завода – 500 тысяч тонн продукции в год. В данный момент продолжается установка оборудования, строительно-монтажные работы подходят к концу. Предприятие намечено ввести в строй в феврале 2020 года, первая партия продукции будет произведена в марте.
Новый завод придет на смену технически и морально устаревших цехов азотной кислоты, сданных в эксплуатацию более 55 лет назад. Самое важное, расход электроэнергии на получение 1 тонны продукции сократится в 18 раз, выбросов вредных газов в атмосферу будет на 150 тысяч тонн меньше.
Глава государства особо отметил, что эти факторы сыграют важную роль в защите экологии, поддержании чистоты воздуха, охране здоровья жителей региона.
Следует отметить, что предприятий, подобных строящемуся в «Навоиазот», в мире насчитывается всего два – во Франции и Чехии. Завод в Узбекистане станет третьим.