2019 йил 29 ноябрь куни Тошкент шаҳрида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг иккинчи Маслаҳат учрашуви бўлиб ўтади.
Саммит кун тартибидан сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда минтақавий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари ўрин олган.
Томонлар, шунингдек, халқаро сиёсат ва минтақавий хавфсизликни таъминлашга оид долзарб масалалар юзасидан фикр алмашадилар.
Учрашув сўнгида якуний ҳужжат қабул қилиниши кутилмоқда.
Маълумки, Марказий Осиё давлат раҳбарларининг маслаҳат учрашувларини мунтазам ўтказиш ташаббуси Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2017 йил сентябрь ойида БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида илгари сурилган эди. Биринчи саммит ўтган йилнинг март ойида Нур-Султон шаҳрида бўлиб ўтди.

В Ташкенте состоится вторая консультативная встреча глав государств Центральной Азии
29 ноября 2019 года в   Ташкенте состоится вторая консультативная встреча глав государств Центральной Азии.
В повестку дня саммита включены вопросы расширения регионального сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других областях.
Стороны также обменяются мнениями по актуальным вопросам международной политики и обеспечения региональной безопасности.
По результатам встречи ожидается принятие итогового документа.
Известно, что инициатива о проведении регулярных консультативных встреч глав государств нашего региона была выдвинута Президентом Республики Узбекистан в ходе
72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 2017 года. Первый саммит был проведен в марте прошлого года в городе Нур-Султане.