Бугунги бунёдкорлик ишларимиз эл-юртимиз улкан салоҳиятининг ёрқин ифодасидир
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 октябрь куни Тошкент шаҳрида амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари ва йирик лойиҳалар билан танишди.
Давлатимиз раҳбари Тошкент метрополитенининг Юнусобод йўналиши иккинчи босқичида олиб борилаётган қурилиш ишларини кўздан кечирди.
Кейинги йилларда Тошкент метрополитенини ривожлантириш, унинг янги йўналишларини ишга тушириш ва йўловчиларга янада қулайликлар яратиш борасида улкан ишлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, шаҳар транспорт тизимини ривожлантириш стратегиясига мувофиқ, метрополитен аҳолига пойтахтнинг исталган ҳудудига тез ва хавфсиз етиб олиш имконини беради. Бундан ташқари, барча метро йўналишларида бепул Wi-Fi ишламоқда, келаси йилдан Тошкент метрополитенида уяли алоқа тизимини йўлга қўйиш режалаштирилган. Буларнинг барчаси метрода йўловчи ташиш кўламини бир неча баробар оширишга хизмат қилади. Айни пайтда ушбу жамоат транспорти хизматидан кунига 240 минг йўловчи фойдаланса, жами 21 километрдан иборат учта янги – Юнусобод, Сергели ва Қўйлиқ йўналишлари қурилиши натижасида яна 150 мингдан зиёд киши қамраб олинади. Бу аҳолига катта қулайлик яратиш баробарида, кўчалардаги тирбандликни бартараф этиш ва йўловчилар хавфсизлигини таъминлашда муҳим омил бўлади.
Президентимизнинг 2016 йил 7 ноябрдаги қарорига мувофиқ, барпо этилаётган метрополитеннинг Юнусобод йўналиши иккинчи босқичи бу борадаги ишлар кўламини кенгайтиради.
Иншоотнинг умумий қиймати 103,8 миллион доллар бўлиб, қурилиш бошланганидан буён 67,5 миллион долларлик иш бажарилган. «Шаҳристон» бекатидан қарийб 3 километр йўл тортилиб, иккита янги – «Юнусобод» ва «Туркистон» станциялари қурилган. Туннелнинг ўнг қисми тўлиқ бурғиланиб, темир-бетон билан мустаҳкамланган. Чап туннелни бурғилаш, ташқи муҳандислик-коммуникация тизимларини кўчириш тез кунларда якунланади. Янги метро бекатларида қурилиш-монтаж ишлари жадал олиб борилмоқда.
Давлатимиз раҳбари «Туркистон» бекатида амалга оширилаётган ишларни кўздан кечириб, қурилиш сифати ва йўловчилар учун қулайлигига алоҳида эътибор қаратди.
– Бу бунёдкорлик ишлари халқимизга бўлган юксак эҳтиромимиз ифодасидир. Шу боис, энг муҳими, сифатга эътибор қаратиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Қурилиш ишларига Германия технологияси ва мутахассислари жалб этилган. Сифат ва хавфсизлик ҳам Германия стандартларига мувофиқ бўлади.
Давлатимиз раҳбари бу ерга ўтган йилги ташрифи чоғида метрополитен ва автобус қатновларини оптималлаштириш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Ҳисоб-китобларга кўра, мазкур босқичнинг ишга туширилиши натижасида Юнусобод туманида қатнайдиган автобуслар сони ва масофаси анча қисқариб, кунига 5,5 тонна ёқилғи иқтисод қилинади. Йўловчиларнинг манзилига етиб олиши 20 дақиқага тезлашади.
Шу ерда “Буюк ипак йўли” метро бекатидан “Тошкент трактор заводи” автошоҳбекатигача бўлган янги йўналиш, Самарқанд халқаро аэропортининг янги терминали лойиҳалари тақдимоти ўтказилди.
Президент Чилонзор туманидаги “Ориент керамик” масъулияти чекланган жамияти фаолияти билан танишди.
Мамлакатимизда маҳаллий хомашёни чуқур қайта ишлаш бўйича комплекс чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Бу жараёнда экспортга йўналтирилган янги турдаги рақобатбардош қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш ва ушбу маҳсулотларга бўлган ички эҳтиёжни қондиришга алоҳида эътибор қаратилаётир. Бу эса маҳаллий ва хорижий тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш борасида кенг имкониятлар яратмоқда.
Давлатимиз раҳбари 2017 йил Чилонзор туманига ташрифи доирасида “Ориент керамик” корхонаси лойиҳаси билан танишган, уни ўз вақтида ва сифатли якунлаш бўйича кўрсатмалар берган эди. Шундан сўнг корхонага Чилонзор тумани ҳудудидан 3,6 гектар жой ажратилди. Ўтган вақт мобайнида замонавий корхона биноси қад ростлаб, хориждан керамика маҳсулотлари ва кафель ишлаб чиқарадиган ускуналар келтириб ўрнатилди.
Шавкат Мирзиёев мазкур корхонанинг ишлаб чиқариш жараёни билан танишди, ишчилар билан мулоқот қилди.
Жорий йил июль ойида фаолият бошлаган корхонанинг умумий қиймати қарийб 14 миллион доллар бўлиб, йилига 3,6 миллион квадрат метр керамик маҳсулотлар ишлаб чиқариш қувватига эга. Айни пайтда бу ерда 270 ишчи ва мутахассис меҳнат қилмоқда.
Аҳамиятли жиҳати, корхона маҳсулотлари деярли 100 фоиз маҳаллий хомашёдан тайёрланмоқда. Шу боис бу ерда тайёрланаётган кафеллар хорижникидан бир неча баробар арзон нархларда ички бозорга чиқарилмоқда.
Айни пайтда корхона маҳсулотларининг 30 фоизи Қозоғистон, Тожикистон, Қирғизистон ва Афғонистонга экспорт қилинмоқда. Ўтган ойларда 500 минг долларлик маҳсулот экспорти амалга оширилган.
Президентимизга “Ориент керамик” МЧЖ томонидан 2020-2021 йилларда амалга оширилиши белгиланган лойиҳа ҳақида ҳам маълумот берилди. Умумий қиймати 25 миллион доллар бўлган лойиҳа доирасида йилига 7,3 миллион квадрат метр импорт ўрнини босувчи керамогранит кафеллар ишлаб чиқариш кўзда тутилган. Ушбу маҳсулотлардан асосан бино ва иншоотларнинг ташқи қисмини безашда фойдаланилади. Корхона ишга туширилгач, яна 700 та янги иш ўрни яратилади.
Ўзбекистонда илк бор амалга оширилаётган ушбу лойиҳа натижасида 120х60, 90х30, 80х40, 80х80 ўлчамдаги замонавий кафеллар ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Ҳозирда ана шундай маҳсулотлар мамлакатимизга тўлиқ импорт қилинмоқда.
Давлатимиз раҳбари ушбу жамият негизида барча вилоятларда кичик корхоналар ташкил этиш, логистикага қулай жойлар ажратиб, уларни керамик маҳсулотлар ишлаб чиқарувчи кластер тизимида ишлатиш, маҳсулот турини кўпайтириб, нархини тушириш эвазига экспорт ҳажмини ошириш зарурлигини таъкидлади.
Шу ерда Тошкент шаҳрида саноат ва хизмат кўрсатиш соҳаларида амалга оширилиши режалаштирилган лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
Давлатимиз раҳбарига Чилонзор тумани жануби-ғарбий саноат ҳудудида амалга оширилган лойиҳалар ҳақида маълумот берилди. Унга кўра, 313 гектар майдонда ташкил қилинган 256 корхонада 9600 дан зиёд иш ўрни яратилган.
Шавкат Мирзиёев ҳар бир лойиҳани ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш бўйича аниқ вазифаларни белгилаб берди.
“Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти буюртмаси ва “Боштранслойиҳа” акциядорлик жамияти лойиҳаси асосида “Кўприк қурилиш трести” унитар корхонаси томонидан барпо этилаётган Тошкент метрополитенининг Сергели метро йўналишида қурилиш ишлари авжида.
Давлатимиз раҳбари мазкур йўналишда олиб борилаётган қурилиш ишлари билан танишди.
Лойиҳа доирасида узунлиги 7,1 километр бўлган метрополитен линияси ва 6 та бекат қурилиши белгиланган. Объект қурилишига 82,6 миллион доллар маблағ сарфланади.
2017-2020 йилларда қуриб битказилиши режалаштирилган лойиҳа бошлангандан буён 42,44 миллион долларлик иш бажарилган. Айни пайтда “Чоштепа”, “Тошкент халқа йўли”, “Сергели”, “Афросиёб”, “Қипчоқ” ва “Чинор” каби 6 та бекатда қурилиш-монтаж ишлари давом этмоқда.
Жумладан, “Тошкент халқа йўли” бекатида ташқи фасадни мармар билан қоплаш, электр ёритиш ва ташқи безак ишлари якунланган. Платформа тўсинларини монтаж қилиш ишлари тугалланган. Бекатнинг йўловчи платформаси металл конструкцияларини ўрнатиш ишлари бошланган.
“Сергели” бекатида пойдевор қуйиш, котлован қазиш, ғишт териш ва эскалатор пойдеворини қуйиш ишлари тўлиқ якунига етказилган. Қолган бекатларда ҳам бундай ишлар сифатли амалга оширилган.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, мазкур метро линиясининг аҳамиятли жиҳати шундаки, у нафақат мамлакатимиз, балки Марказий Осиёда ҳам бугунги кунгача қўлланилмаган бутунлай янгича эстакада усулида бунёд этилмоқда. Бекатларда йўловчиларга қулайлик яратиш мақсадида махсус лифт ва эскалаторлар ўрнатилади.
Президентимизга метро йўналишида олиб борилаётган қурилиш ишлари ҳақида батафсил маълумот берилди.
Сергели йўналиши Чилонзор линиясининг «Олмазор» бекатига уланади. Шу тариқа аҳоли кўп яшайдиган Сергели тумани шаҳар маркази ва бошқа туманлар билан яна бир восита орқали боғланади. Жумладан, Сергелидан метрога ўтирган йўловчи «Буюк ипак йўли» бекатигача бошқа линияга ўтмасдан етиб олиши мумкин.
Давлатимиз раҳбари Сергели йўналишининг Чилонзор йўналишидаги «Олмазор» бекатига боғланадиган қисмида амалга оширилган қурилиш ишларини кўздан кечирди.
Сергели туманининг ривожланиб бораётгани, кўп қаватли янги уйлар қурилаётгани нуқтаи назаридан бу метро йўналиши улкан аҳамиятга эга эканини таъкидлади. Йўловчиларнинг метрополитенгача етиб олиши ва метрода ҳаракатланиши учун яратиладиган шароитлар билан қизиқди.
Шавкат Мирзиёев Яшнобод туманига ташриф буюриб, ерусти ҳалқа метросининг қурилиши билан ҳам танишди.
Давлатимиз раҳбари ушбу йирик қурилиш жараёни билан бир неча бор танишган, бунёдкорлик ишларини янада жадаллаштириш ва сифатли якунлаш бўйича топшириқлар берган эди.
Узунлиги қарийб 55 километр бўлган ва 35 бекатдан иборат ушбу транспорт тармоғи метро лойиҳасининг қиймати 422,3 миллион долларга тенг. Лойиҳа беш босқичда амалга оширилади. Дастлаб метронинг “Дўстлик“ бекатидан «Қўйлиқ» бозоригача бўлган қисми қурилади. 11 километрлик масофада 7 бекат бунёд этиш мўлжалланган. Иккинчи босқичда «Қўйлиқ» бозори билан “Олмазор“ бекати боғланади. Сўнг “Беруний“ бекатигача, ундан кейин “Бодомзор“ бекатигача бўлган қисмлар қурилади. Сўнгги босқичда эса ҳалқа метро линияси яна “Дўстлик“ бекатига уланади.
Давлатимиз раҳбари янги келтирилган поездга чиқиб, қурилиши якунланган «Дўстлик-2» ва «Оҳангарон» бекатлари оралиғида юриб кўрди, станцияларда яратилган шароитларни кўздан кечирди.
Айни пайтда “Дўстлик-2“ – “Қўйлиқ” йўналишида қурилиш ишлари жадал давом эттирилмоқда. Бунёдкорлик ишларига 2 мингдан ортиқ муҳандис ва ишчи, 300 га яқин техника жалб қилинган.
Бекатлар йўловчиларга қулайлик яратувчи замонавий технологиялар, йўлкирани электрон тўлаш имконини берувчи турникетлар, эскалатор билан жиҳозланган.

Нынешняя созидательная работа - яркое воплощение потенциала нашей страны и народа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 октября ознакомился с ходом созидательной работы и крупными проектами, осуществляемыми в городе Ташкенте.
Глава государства ознакомился со строительством второго этапа Юнусабадской линии Ташкентского метрополитена.
В последние годы осуществляется колоссальная работа по развитию Ташкентского метрополитена, введению в эксплуатацию новых линий и созданию дополнительных удобств для пассажиров.
В частности, согласно Стратегии развития транспортной системы метрополитен должен предоставить пассажирам возможность для быстрого и безопасного передвижения по городу. Кроме того, на всех станциях метро запущен бесплатный Wi-Fi, со следующего года в Ташкентском метрополитене планируется налаживание сети мобильной связи. Все это послужит дальнейшему повышению объема пассажирских перевозок в метро. Если Ташкентским метрополитеном пользуются в среднем 240 тысяч человек в день, то дальнейшее расширение сети метро за счет продолжения Юнусабадской линии, строительства Сергелийской и Куйлюкской линий общей протяженностью 21 километр позволит охватить услугами метро еще 150 тысяч человек. Это не только создаст большие удобства населению, но и будет способствовать устранению «пробок» на дорогах и обеспечению безопасности пассажиров.
Второй этап Юнусабадской линии метрополитена, строящейся в соответствии с постановлением главы государства от 7 ноября 2016 года, еще более расширит масштаб работ в данном направлении.
Общая стоимость проекта составляет 103,8 миллиона долларов, уже выполнены работы на 67,5 миллиона долларов. От станции «Шахристон» проложены пути протяженностью почти 3 километра, построены две новые станции — «Юнусобод» и «Туркистон». Завершено бурение и укрепление железобетонными конструкциями правой части тоннеля, в скором времени завершатся бурение левого тоннеля и прокладка инженерно-коммуникационных систем. Ускоренными темпами ведутся строительно-монтажные работы на новых станциях метро.
Президент ознакомился с проводимой работой на станции «Туркистон», уделил особое внимание качеству строительства и удобству станции для пассажиров.
– Эта созидательная работа осуществляется во благо народа. Поэтому качество — самый важный фактор, — сказал Шавкат Мирзиёев.
К строительным работам привлечены немецкие специалисты и технологии. Соответственно, качество и безопасность будут на уровне немецких стандартов.
Президент ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью “Ориент керамик” Чиланзарского района.
В нашей стране осуществляется комплекс мероприятий по глубокой переработке местного сырья. В данном процессе особое внимание уделяется повышению объема производства новых видов конкурентоспособных, экспортоориентированных строительных материалов и удовлетворению внутреннего спроса на эту продукцию. Это создает широкие возможности для поддержки отечественных и зарубежных предпринимателей.
В ходе посещения Чиланзарского района столицы в 2017 году глава нашего государства ознакомился с проектом предприятия «Ориент керамик» и дал указания по его своевременному и качественному завершению. После этого для предприятия на территории Чиланзарского района было выделено 3,6 гектара площади. За прошедший период построено здание современного предприятия по производству керамических изделий и кафеля, оснащенного ввезенным из-за рубежа оборудованием.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с производственным процессом, побеседовал с рабочими предприятия.
Общая стоимость предприятия, начавшего деятельность в июле текущего года, составляет почти 14 миллионов долларов, оно способно производить 3,6 миллиона квадратных метров керамических изделий в год. В настоящее время здесь трудятся 270 человек.
Заслуживает внимания тот факт, что продукция предприятия почти полностью изготавливается из местного сырья, в связи с чем она намного дешевле зарубежных аналогов. 30 процентов продукции поставляется в Казахстан, Таджикистан, Кыргызстан и Афганистан. Объем экспорта за прошедший период нынешнего года составил 500 тысяч долларов.
Главе государства дана информация о проекте, который ООО «Ориент керамик» планирует реализовать в 2020-2021 годах. В рамках проекта общей стоимостью 25 миллионов долларов предусмотрено производство 7,3 миллиона квадратных метров импортозамещающего керамогранитного кафеля. Данная продукция в основном будет использоваться в декоре фасада зданий и сооружений. С вводом в эксплуатацию предприятия будет создано еще 700 новых рабочих мест.
В результате впервые реализуемого в Узбекистане данного проекта будет налажено производство современного кафеля размером 120х60, 90х30, 80х40, 80х80. В настоящее время подобная продукция полностью импортируется в нашу страну из-за рубежа.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость организации в каждом регионе малых предприятий на основе опыта данной компании, выделения логистически удобных площадок для производства, образования кластеров по производству керамической продукции, увеличения объемов экспорта за счет расширения ассортимента и снижения себестоимости.
Главе государства дана информация о проектах, реализованных в юго-западной промышленной зоне Чиланзарского района. На 256 предприятиях, организованных на 313 гектарах площади, создано свыше 9600 новых рабочих мест.
Шавкат Мирзиёев определил задачи по своевременной и качественной реализации каждого проекта.
Президент ознакомился со строительной работой, осуществляемой на Сергелийской линии Ташкентского метрополитена.
Данный проект разработан специалистами акционерного общества «Боштранслойиха». Строительство осуществляется унитарным предприятием «Куприк курилиш трести» акционерного общества «Узбекистон темир йуллари».
На новой линии протяженностью 7,1 километра будет шесть станций. На строительство объекта будет затрачено 82,6 миллиона долларов.
В рамках проекта, рассчитанного на 2017-2020 годы, уже выполнены работы на 42,44 миллиона долларов. В настоящее время продолжаются строительно-монтажные работы на 6 станциях — “Чоштепа”, “Тошкент халка йули”, “Сергели”, “Афросиёб”, “Кипчок” и “Чинор”.
В том числе, на станции “Тошкент халка йули” завершены фасадные работы, внешняя отделка и установка приборов освещения. Начата работа по установке металлических конструкций на пассажирской платформе.
По словам специалистов, особенность данной линии метро заключается в том, что она строится по новому не только для нашей страны, но и для Центральной Азии эстакадному методу. В целях создания удобств для пассажиров будут установлены специальные лифты и эскалаторы.
Президенту дана подробная информация о строительной работе, осуществляемой на новой линии метро.
Сергелийская ветка соединится со станцией «Олмазор» Чиланзарской ветки, что свяжет густонаселенный Сергелийский район с центром и другими районами города. Пассажир, отправляющийся из Сергели на метро, может доехать до станции «Буюк ипак йули» без пересадок.
Глава государства ознакомился со строительной работой, осуществляемой на месте соединения Сергелийской линии со станцией «Олмазор» Чиланзарской линии. Он отметил исключительную важность данной линии с учетом растущих темпов развития Сергелийского района и жилищного строительства. Президент поинтересовался тем, какие условия будут созданы для пассажиров метро.
Президент также ознакомился с ходом строительства Ташкентской надземной кольцевой линии метро в Яшнабадском районе.
Стоимость проекта этой транспортной сети протяженностью почти 55 километров и состоящей из 35 станций — 422,3 миллиона долларов.
Проект будет реализован в пять этапов. На первом этапе будет построен отрезок от станции «Дустлик» до рынка «Куйлюк». Протяженность линии составит 11 километров, намечается построить 7 станций. На втором этапе линия метро свяжет рынок «Куйлюк» и станцию «Олмазор». На третьем этапе будет построен участок между станциями «Олмазор» и «Беруни». На следующем этапе линия метро свяжет станции «Беруни» и «Бодомзор». На заключительной стадии линия метро будет соединена со станцией «Дустлик» и образует кольцо.
Глава государства совершил поездку между станциями «Дустлик-2» и «Охангарон» на новом подвижном составе, ознакомился с созданными на станциях условиями.
К строительным работам привлечены более 2 тысяч инженеров и рабочих, почти 300 единиц техники. Станции оснащены по последнему слову техники, турникетами с возможностью бесконтактной оплаты проезда, эскалаторами.
В настоящее время в рамках первого этапа прокладывается линия надземного метро от станции «Дустлик» до рынка «Куйлюк».