Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлар экан, кейинги йилларда Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги дўстлик, шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатлари сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилганини мамнуният билан таъкидлади.2017 йилнинг кузида Туркияда ва 2018 йилнинг баҳорида Ўзбекистонда давлат ташрифлари доирасида бўлиб ўтган олий даражадаги самарали музокаралар конструктив сиёсий мулоқот ва амалий ҳамкорликни кенгайтириш учун мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилгани алоҳида қайд этилди.
Эришилган келишувлар ва имзоланган битимларни кенг кўламда амалга ошириш, савдо, инновациялар, энергетика, инфратузилмани ривожлантириш, транспорт, туризм, тўқимачилик ва озиқ-овқат саноати, бошқа тармоқларда қўшма лойиҳаларни фаол илгари суриш муҳимлиги таъкидланди.
Учрашувда Рифат Ҳисоржиқли ўғли самимий қабул учун Президентимиз Шавкат Мирзиёевга чуқур миннатдорлик билдирди ҳамда Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғаннинг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Кейинги йилларда 750 дан зиёд қўшма корхона ташкил этилгани, шунингдек, ўзаро савдо ҳажми икки баробар ортгани Туркия бизнесининг Ўзбекистон бозорига киришдан манфаатдорлиги ортиб, ишбилармонлик алоқалари мустаҳкамланиб бораётганидан далолат беради.
Рифат Ҳисоржиқли ўғли Туркия ишбилармон доиралари вакиллари – Савдо палаталари ва товар биржалари иттифоқи аъзолари устувор лойиҳаларни амалга оширишда фаол иштирок этишга тайёр экани ҳамда бу масалаларни ўзбекистонлик шериклар билан Тошкентда бўлиб ўтадиган Туркий тилли давлатларнинг Ишбилармонлар кенгаши мажлиси ва Инвестиция форумида муҳокама қилишни режалаштирганини таъкидлади.
Учрашув сўнггида меҳмон Ўзбекистон – Туркия дўстлик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш мақсадида узоқ муддатли ишбилармонлик алоқаларини йўлга қўйиш ва амалий ҳамкорликни ривожлантиришга кўмаклашиш борасида қатъий эканини таъкидлади.

Президент Узбекистана принял председателя Союза торговых палат и товарных бирж Турции
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 октября принял председателя Союза торговых палат и товарных бирж Турции Мустафу Рифата Хисарчикли оглу, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, с удовлетворением отметил, что в последние годы отношения дружбы, партнерства и многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Турцией поднялись на новый, более качественный уровень.
Особо отмечено, что плодотворные переговоры на высшем уровне, состоявшиеся в рамках государственных визитов осенью 2017 года в Турции и весной прошлого года в Узбекистане, заложили прочную основу для расширения конструктивного политического диалога и наращивания практического взаимодействия.
Подчеркнута важность полномасштабной реализации достигнутых договоренностей и принятых соглашений, активного продвижения совместных проектов в таких сферах, как торговля, инновации, энергетика, развитие инфраструктуры, транспорт, туризм, текстильная и пищевая промышленность, других отраслях.
На встрече Рифат Хисарчикли оглу выразил огромную благодарность Президенту Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и передал слова приветствия и наилучшие пожелания Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана.
Доказательством растущей заинтересованности турецкого бизнеса в выходе на рынок Узбекистана и укрепляющихся деловых связей является создание за последние годы свыше 750 совместных предприятий, а также рост взаимной торговли в два раза.
Рифат Хисарчикли оглу подчеркнул, что представители турецких деловых кругов – члены Союза торговых палат и товарных бирж Турции готовы активно участвовать в реализации приоритетных проектов и намерены обсудить эти вопросы с узбекскими партнерами в ходе предстоящих в Ташкенте заседания Делового совета и Инвестиционного форума тюркоязычных стран.
В завершение встречи гость подтвердил готовность содействовать налаживанию долгосрочных деловых связей и продвижению практического взаимодействия в целях дальнейшего укрепления узбекско-турецких отношений дружбы и стратегического партнерства.