Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бугун Афғонистон Ислом Республикаси, Ҳиндистон Республикаси, Буюк Британия ва Шимолия Ирландия Бирлашган Қироллиги, Япония ҳамда Франция Республикасининг мамлакатимиздаги фавқулодда ва мухтор элчилари этиб тайинланган Аҳмад Ҳолид Элмий, Сантош Жа, Тимоти Торлот, Ёшинори Фужияма ва Изабель Сервоз-Галлуччидан ишонч ёрлиқларини қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари элчиларни Ўзбекистондаги дипломатик миссиясини бошлагани билан самимий табриклаб, уларга ушбу шарафли ва масъулиятли вазифада муваффақиятлар тилади.
Мамлакатимиз тараққиётининг янги босқичида давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларини қамраб қолган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилаётгани алоҳида таъкидланди.
Беш йиллик Ҳаракатлар стратегияси изчил амалга оширилмоқда, унга мувофиқ жорий йил юртимизда Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили деб эълон қилинган.
Инновацион технологиялар ва ёндашувлар асосида замонавий саноат корхоналари ва инфратузилма яратилмоқда, банк, молия ва солиқ соҳаларида туб ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон очиқлик, яхши қўшничилик, ўзаро ҳурмат, тенг ҳуқуқлилик ва ўзаро манфаатларни ҳисобга қолиш тамойилларига асосланган фаол ва конструктив ташқи сиёсатни юритмоқда.
Натижада бугунги кунда мамлакатимизнинг масъулиятли ва ишончли халқаро шерик сифатидаги мутлақо янги имижи шаклланди.
Энг аввало яқин қўшнилар билан дўстлик муносабатларини, биродарлик ришталарини, стратегик шерикликни мустаҳкамлаш Марказий Осиёда принципиал жиҳатдан янги сиёсий муҳит яратишга хизмат қилди.
БМТ, МДҲ, ШҲТ, ИҲТ каби етакчи халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик фаоллашди. Мамлакатимизнинг Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашига аъзо бўлишига қарор қилинди.
Ўзбекистон Президенти ўз сўзида янги элчилар вакиллик қилаётган давлатлар билан кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболларига тўхталиб ўтди.
Афғонистон билан дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатлари кенгайиб, мустаҳкамланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Икки мамлакат ўртасида олий даражадаги мулоқот фаоллашгани ўзаро товар айирбошлашни кўпайтириш, энергетика, транспорт, логистика ва коммуникациялар, таълим соҳаларида йирик лойиҳаларни амалга оширишда катта салоҳиятга эга бўлган ўзаро муносабатларни изчил ривожлантиришга кучли суръат бағишлади.
Давлатимиз раҳбари 2018 йил октябрда Ҳиндистонга амалга оширилган давлат ташрифи ва жорий йил январь ойида “Жўшқин Гужарат-2019” саммити доирасида бўлиб ўтган олий даражадаги музокаралар натижасида янги амалий мазмун билан бойиган Ўзбекистон-Ҳиндистон стратегик шериклигида юксак даражага эришилганини юқори баҳолади.
Бугунги кунда фармацевтика, инновация ва ахборот технологиялари, тадбиркорликни ривожлантириш соҳаларида қўшма лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Жорий ўқув йилидан бошлаб мамлакатимизда Ҳиндистоннинг етакчи олий таълим муассасалари – Амити ва Шарда университетлари филиаллари ўз эшикларини очди.
Президентимиз Ўзбекистон ва Буюк Британия ўртасидаги ҳамкорлик турли даражаларда салмоқли фаоллашганини мамнуният билан қайд этди.
Нефть-газ ва кимё саноати, геология-қидирув, молия, ахборот технологиялари ва соғлиқни сақлаш соҳалари бўйича эришилган келишувлар ҳаётга татбиқ этилмоқда. Таълим соҳасида, жумладан, диёримиз пойтахти ва ҳудудларида Кембриж университети иштирокида Президент мактабларини ташкил этиш бўйича ҳамкорлик юксак баҳоланди.
Ўзбекистон Япония билан стратегик шерикликни янада мустаҳкамлаш ва кенгайтиришга муҳим аҳамият қаратмоқда.
Энергетика, геология-қидирув, автомобиль саноати, транспорт, телекоммуникациялар, инфратузилмани модернизация қилиш, фан, таълим, туризм ва бошқа соҳаларда Япония компания ва банклари билан кооперация суръати ортиб бораётгани таъкидланди.
Жорий йил декабрь ойида Японияда бўлиб ўтадиган олий даражадаги учрашув ва музокаралар кенг кўламли ўзаро манфаатли ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги даражага олиб чиқишга хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Давлатимиз раҳбари 2018 йил октябрь ойида Францияга амалга оширилган расмий ташриф кўп қиррали Ўзбекистон-Франция шериклигига сифат жиҳатидан янги мазмун бағишлаганини мамнуният билан қайд этди.
Геология-қидирув, қуёш энергетикаси, коммунал хўжалик, туризм ва бошқа тармоқларда истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш бошланди. Маданият ва санъат, фан ва техника, соғлиқни сақлаш соҳаларидаги ҳамкорликни янада кенгайтиришдан манфаатдорлик билдирилди.
Маросим сўнгида Президент Шавкат Мирзиёев янги тайинланган элчилар фаол дипломатик саъй-ҳаракатлари билан давлатларимиз ўртасидаги дўстона муносабатлар, кўп қиррали ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга муносиб ҳисса қўшишларига ишонч билдирди.
Ўз навбатида, дипломатик миссиялар раҳбарлари Ўзбекистон Президентига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, мамлакатларимиз ва халқларимиз фаровонлиги йўлида давлатлараро муносабатларни изчил ва самарали ривожлантиришга бор куч-ғайратини сафарбар қилишини қайд этдилар.

Президент принял верительные грамоты послов иностранных государств
Сегодня Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты вновь назначенных в нашу страну чрезвычайных и полномочных послов Исламской Республики Афганистан Ахмада Халида Элми, Республики Индия Сантоша Джа, Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Тимоти Торлота, Японии Ёшинори Фуджияма и Французской Республики Изабель Сервоз-Галлуччи.
6c4e5b7d-ca3e-2a34-bb3d-f8c7ba6f8bfb.jpg
Глава нашего государства искренне поздравил послов с началом дипломатической деятельности в Узбекистане и пожелал больших успехов в осуществлении этой почетной и отвественной миссии.
Было особо отмечено, что на новом этапе развития Узбекистана осуществляются масштабные реформы, охватившие все сферы государственной и общественной жизни.
Последовательно реализуется пятилетняя Стратегия действий, в соответствии с которой нынешний год объявлен в нашей стране Годом активных инвестиций и социального развития. На основе инновационных технологий и подходов создаются современные промышленные предприятия и инфраструктура, проводятся кардинальные реформы в банковской, финансовой, налоговой сферах.
Узбекистан реализует активную и конструктивную внешнюю политику, основанную на принципах открытости, добрососедства, взаимного уважения, равноправия и учета интересов друг друга.
В результате сегодня сформировался совершенно новый имидж нашей страны как ответственного и надежного международного партнера.
Укрепление отношений дружбы, тесных уз братства и стратегического партнерства прежде всего с ближайшими соседями позволило создать в Центральной Азии принципиально новую политическую атмосферу.
Активизировалось взаимодействие с такими ведущими международными организациями, как ООН, СНГ, ШОС, ОИС. Принято решение о вступлении нашей страны в Совет сотрудничества тюркоязычных государств.
Президент Узбекистана в своем выступлении остановился на перспективах дальнейшего развития многопланового сотрудничества со странами, которые представляют вновь назначенные послы.
Выражено глубокое удовлетворение расширением и укреплением отношений дружбы и добрососедства с Афганистаном.
40818bb1-5cba-c66c-884f-34b78e31f643.jpg
Активизация диалога на высшем уровне между двумя странами придала мощный импульс динамичному развитию узбекско-афганских отношений, которые имеют большой потенциал для наращивания взаимного товарооборота, реализации крупных проектов в области энергетики, транспорта, логистики и коммуникаций, образования.
Глава нашего государства высоко оценил достигнутый уровень узбекско-индийского стратегического партнерства, которое наполнилось новым практическим содержанием по итогам государственного визита в Индию в октябре 2018 года и состоявшихся переговоров на высшем уровне в рамках Саммита «Динамичный Гуджарат-2019» в январе этого года.
b3e50f8c-d552-9faf-1208-cbc9c04246a5.jpg
Сегодня успешно осуществляются совместные проекты в сфере фармацевтики, инноваций и информационных технологий, развития предпринимательства. С этого учебного года в нашей стране открыли свои двери филиалы ведущих вузов Индии – университетов «Амити» и «Шарда».
Президент Узбекистана с удовлетворением отметил значительную активизацию сотрудничества между Узбекистаном и Великобританией на разных уровнях.
ef9887ce-fb7c-147e-2723-60c62785ae83.jpg
Реализуются договоренности в области нефтегазовой и химической промышленности, геологоразведки, финансов, инновационных технологий, здравоохранения. Высокая оценка дана достигнутому партнерству в сфере образования, в частности, по созданию в столице и регионах нашей страны Президентских школ при участии Кембриджского университета.
Узбекистан придает важное значение дальнейшему укреплению и углублению стратегического партнерства с Японией.
e656ba01-8914-1c34-9ad4-d6c528496dee.jpg
Подчеркнута растущая динамика кооперации с японскими компаниями и банками в различных сферах, включая энергетику, геологоразведку, автомобильную промышленность, транспорт, телекоммуникации, инфраструктурное развитие, науку, образование, туризм.
Выражена уверенность, что предстоящие в Японии в декабре этого года встречи и переговоры на высшем уровне позволят поднять всестороннее взаимовыгодное сотрудничество на качественно новый уровень развития.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил, что официальный визит во Францию в октябре 2018 года придал качественно новое содержание многоплановому узбекско-французскому партнерству.
95ffeca0-b156-fbea-4414-ec9f8bbd483a.jpg
Начата практическая реализация перспективных проектов в области геологоразведки, солнечной энергетики, коммунального хозяйства, туризма и других отраслях. Подчеркнута заинтересованность в дальнейшем расширении сотрудничества в сферах культуры и искусства, науки и техники, здравоохранения.
В завершение Президент Шавкат Мирзиёев выразил уверенность в том, что вновь назначенные послы своей активной дипломатической деятельностью внесут достойный вклад в дальнейшее укрепление дружественных связей, многогранного и взаимовыгодного сотрудничества с Узбекистаном.
В свою очередь руководители дипломатических миссий выразили глубокую признательность главе нашего государства за теплый прием и заверили, что приложат все усилия для динамичного и плодотворного развития межгосударственных отношений на благо наших стран и народов.