Давлат чегараларини қўриқлаш ва ҳимоя қилиш тизимини такомиллаштириш масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 27 август куни Ўзбекистон Республикаси Давлат чегараларини қўриқлаш ва ҳимоя қилиш тизимини такомиллаштириш масалаларига бағишланган ишчи йиғилиш бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси, Президент ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши аппарати, Давлат хавфсизлик хизмати (ДХХ) раҳбарияти, шунингдек, ДХХ Чегара қўшинлари қўмондонлиги иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Чегара қўшинлари фаолиятининг амалий натижалари кўриб чиқилди, давлат чегараларини қўриқлаш ва ҳимоя қилиш тизимини халқаро ва минтақавий хавфсизликка таҳдид солаётган замонавий хатарларни ҳисобга олган ҳолда янада такомиллаштиришнинг устувор вазифалари белгиланди.
Чегараларимиз хавфсизлиги ва дахлсизлигини ишончли ва кафолатли таъминлаш халқимиз тинч-осойишта ҳаёти, мамлакатимиз тараққиётининг гарови экани таъкидланди.
Минтақа мамлакатларининг чегара идоралари йўналишидаги халқаро ҳамкорлик изчил мустаҳкамланиб бораётгани, турли халқаро ташкилотлар билан биргаликда қўшма тадбирлар муваффақиятли ўтказилаётгани мамнуният билан қайд этилди. Қўшни давлатлар билан ўтказиш пунктлари очилгани, янги ҳаво, темир йўл ва автобус қатновлари йўлга қўйилгани фуқароларнинг ўзаро борди-келдисининг ортишига хизмат қилмоқда.
Чегараолди ҳамкорликни фаоллаштириш юзасидан хорижий шерикларимиз билан эришилган келишувларнинг ўз вақтида ва сифатли амалга оширилиши устидан қатъий назоратни таъминлаш зарурлиги таъкидланди.
Йиғилишда бажарилган ишлар танқидий баҳоланиб, Ўзбекистон Республикаси Давлат чегараларини қўриқлаш ва ҳимоя қилиш тизимининг самарадорлигини янада ошириш юзасидан мутасадди тузилмалар раҳбарларига аниқ топшириқлар берилди.

Обсуждены вопросы совершенствования системы охраны и защиты государственной границы
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 27 августа состоялось рабочее совещание, посвященное вопросам совершенствования системы охраны и защиты Государственной границы Республики Узбекистан.
В совещании приняли участие руководители Администрации Президента, аппарата Совета безопасности при Президенте, Службы государственной безопасности, а также командование Пограничных войск СГБ Республики Узбекистан.
Рассмотрены практические результаты деятельности Пограничных войск, определены приоритетные задачи по дальнейшему совершенствованию системы охраны и защиты Государственной границы Республики Узбекистан в контексте современных вызовов и угроз международной и региональной безопасности.
Отмечено, что надежное и гарантированное обеспечение безопасности и неприкосновенности наших границ – залог мира и спокойствия народа, процветания нашей страны.
Отмечены поступательная динамика международного сотрудничества по линии пограничных ведомств стран региона, успешное проведение совместных мероприятий с различными международными организациями. Открытие пунктов пропуска, новых авиационных, железнодорожных и автотранспортных путей сообщения с соседними государствами способствует росту взаимных поездок граждан.
Подчеркнута необходимость обеспечения жесткого контроля за своевременной и качественной реализацией договоренностей, достигнутых с нашими зарубежными партнерами по активизации приграничного сотрудничества.
В ходе заседания с критической точки зрения оценена проделанная работа и даны конкретные поручения руководителям ответственных структур по дальнейшему повышению эффективности системы охраны и защиты Государственной границы Республики Узбекистан.