Халқаро гроссмейстер Нодирбек Абдусатторовга Президентимиз совғаси топширилдиШахмат бўйича жаҳон чемпиони, ёш халқаро гроссмейстер Нодирбек Абдусатторовга Президентимиз совғаси топширилди.
Шу муносабат билан Шахмат бўйича республика ихтисослаштирилган болалар-ўсмирлар спорт мактабида тадбир бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси раиси Р.Қурбонов ва бошқалар болалар спортини ривожлантириш, ўсиб келаётган ёш авлоднинг жисмоний тарбия ва спорт билан шуғулланишига кенг имконият яратиш, уларнинг иқтидор ва салоҳиятини юзага чиқаришга қаратилаётган доимий эътибор ва ғамхўрлик самарасида юртимиз ёшлари жаҳон спорт ареналарида юксак натижаларга эришаётганини алоҳида таъкидлади.
Ёш шахматчимиз Нодирбек Абдусатторов эришаётган натижалар бунинг яққол тасдиғидир. Нодирбек 2011 йили икки йирик мусобақа – Ҳиндистонда мактаб ўқувчиларининг Осиё чемпионатида олтин ва Филиппинда ўсмирлар ўртасидаги қитъа биринчилигида бронза медални қўлга киритган. 2012 йил Словениянинг Марибор шаҳрида ўтказилган жаҳон чемпионатида олтин медалга сазовор бўлган, Ҳиндистоннинг Деҳли шаҳрида мактаб ўқувчилари ўртасидаги VIII Осиё чемпионатининг рапид – тезкор шахмат баҳсларида кумуш медаль билан тақдирланган.
2014 йили пойтахтимизда ўтказилган шахмат бўйича Осиё чемпионатида Нодирбек Абдусатторов ўн ёшгача бўлган шахматчилар баҳсида шоҳсупанинг энг юқори поғонасига кўтарилган, блиц турнирда эса кумуш медални қўлга киритган. Жанубий Африка Республикасининг Дурбан шаҳрида бўлиб ўтган шахмат бўйича 8-18 ёшли ўғил-қизлар ўртасидаги жаҳон чемпионатида иккинчи ўринни эгаллаган.
2016 йили Россиянинг Сочи шаҳри мезбонлик қилган мактаб ўқувчилари ўртасидаги жаҳон чемпионатида иккита олтин медалга сазовор бўлган. 2016-2017 йилларда Россия ва Бирлашган Араб Амирликларида ўтказилган нуфузли мусобақаларда муносиб иштирок этиб, халқаро гроссмейстер талабини бажарган.
– Фарзандимнинг бундай улкан ютуқларга эришаётгани мамлакатимизда ёшларга қаратилаётган улкан эътибор туфайлидир, – дейди Нодирбекнинг отаси Фазлиддин Очилов. – Унинг халқаро майдондаги нуфузли мусобақаларда Ватанимиз шарафини муносиб ҳимоя қилиб, юртимиз ёшлари истеъдод ва салоҳият бобида ҳеч кимдан кам эмаслигини ва ҳеч қачон кам бўлмаслигини исботлаётганидан фахрланаман.
Жаҳон чемпиони, халқаро гроссмейстер Нодирбек Абдусатторов Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан энг сўнгги русумдаги замонавий ноутбук билан тақдирланди.
– Президентимизнинг биз, ёшларга билдираётган юксак ишончини оқлашга ҳаракат қиламиз, – дейди Нодирбек Абдусатторов. – Бу ишонч бизга келажакда янада юксак марраларни эгаллашга куч-ғайрат бағишлайди.

Международному гроссмейстеру Нодирбеку Абдусатторову вручен подарок Президента
Чемпиону мира по шахматам, молодому международному гроссмейстеру Нодирбеку Абдусатторову вручен подарок Президента нашей страны.
На состоявшемся в связи с этим мероприятии в Республиканской специализированной детско-юношеской спортивной школе по шахматам председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по физической культуре и спорту Р.Курбонов и другие особо отметили, что в результате проявления внимания и заботы о развитии детского спорта, создания молодому поколению широких возможностей для занятий физической культурой и спортом, проявления его дарований и способностей молодежь нашей страны достигает высоких результатов на мировых спортивных аренах.
Ярким подтверждением этого являются достижения молодого шахматиста Нодирбека Абдусатторова. В 2011 году Нодирбек стал победителем двух крупных соревнований — в Индии на чемпионате Азии среди школьников он завоевал золотую медаль, на первенстве континента среди подростков на Филиппинах — бронзовую. В 2012 году он стал победителем чемпионата мира в Мариборе (Словения), в Дели на VIII чемпионате Азии по рапиду — скоростным шахматам среди школьников был награжден серебряной медалью.
В 2014 году на прошедшем в нашей столице чемпионате Азии по шахматам в возрастной категории до 10 лет Нодирбек Абдусатторов поднялся на высшую ступень пьедестала почета, в блиц-турнире завоевал серебряную медаль. На чемпионате мира по шахматам среди спортсменов 8-18 лет, прошедшем в Дурбане (ЮАР), он занял второе место.
В 2016 году в Сочи на чемпионате мира среди школьников он был удостоен двух золотых медалей. В 2016-2017 годах успешно выступал на престижных соревнованиях в России и Объединенных Арабских Эмиратах и выполнил нормативы на звание международного гроссмейстера.
– Наш сын достигает успехов благодаря вниманию, уделяемому молодежи страны, — говорит отец Нодирбека Фазлиддин Очилов. – Горжусь тем, что он достойно защищает честь Родины на престижных международных соревнованиях и доказывает, что наша молодежь, обладающая большим талантом и потенциалом, никому и ни в чем не уступает.
Чемпион мира, международный гроссмейстер Нодирбек Абдусатторов награжден Президентом Шавкатом Мирзиёевым ноутбуком новейшей модели.
– Мы стараемся оправдать доверие Президента страны, — говорит Нодирбек Абдусатторов. – Большая забота и внимание придают сил и вдохновляют на достижение более высоких рубежей.