Муҳтарам халқаро конференция қатнашчилари!
Сизларни табаррук Ўзбекистон заминида қутлаш ва ўзимнинг чуқур ҳурмат-эҳтиромим ва эзгу тилакларимни изҳор этишдан ғоят хурсандман.
Бугунги анжуман Озарбайжон Республикаси Президенти, муҳтарам Илҳом Гейдарович Алиевнинг 2017 йилни Озарбайжонда Ислом бирдамлиги йили, деб эълон қилиш тўғрисидаги ташаббусига ҳамоҳанг экани билан эътиборга сазовордир.
Шу муносабат билан биз Ўзбекистонда дўст Озарбайжон Президентининг ташаббусини юксак баҳолашимизни таъкидлашни истардим.
Маълумки, бизнинг Ватанимиз минг йиллар давомида турли цивилизациялар мулоқотга киришган ва бир-бирини тўлдирган Буюк ипак йўлининг муҳим чорраҳасида жойлашган. Бу заминда турли маданият ва дин вакиллари тинч-тотув ва ҳамжиҳатликда яшаган. Мусулмон дунёси тараққиётида улкан роль ўйнаган халқимиз менталитетининг асосини том маънодаги бағрикенглик, олижаноблик ва эзгулик каби фазилатлар ташкил этади.
Мовароуннаҳрнинг гўзал ва бетакрор шаҳарлари, аввало, Самарқанд, Бухоро, Тошкент, Хива кўп асрлар давомида ислом илм-фани, маданияти ва бутун мусулмон цивилизациясининг марказлари сифатида шуҳрат қозонган. Бу саховатли заминдан Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридий, Абу Мўъин Насафий, Бурҳониддин Марғиноний, Баҳоуддин Нақшбанд каби кўплаб буюк аллома ва азиз-авлиёлар етишиб чиқди.
Инсоният тарихидаги ноёб ҳодиса бўлган мусулмон Ренессанси ана шу буюк аждодларимизнинг диний бағрикенглик ва инсонпарварлик борасидаги эзгу ғоялари билан йўғрилган эди. Бу ғоялар бизнинг давримизда, Ўзбекистон мустақиллиги йилларида алоҳида, янада теран маъно-мазмун касб этиб бормоқда.
Мамлакатимизда бағрикенглик маданиятини юксалтириш, миллатлар ва конфессиялараро ўзаро бир-бирини тушуниш ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш, ёш авлодни шу асосда тарбиялаш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири сифатида белгиланди ва бундай ёндашув ижобий натижа бермоқда.
Бугунги кунда юртимизда 130 дан зиёд миллат ва элат, 16 та конфессия вакиллари тинч-тотув, дўст-иноқ бўлиб яшамоқда. Уларнинг тўлақонли маънавий ҳаёт кечириши, ўз анъана ва урф-одатларини ривожлантириши, миллий ва диний байрамларини нишонлаши учун барча шароитлар яратилган.
Маълумки, Ўзбекистон аҳолисининг 94 фоизи асосан сунний мазҳабга мансуб мусулмонлардир. Уларнинг орасида шиа мазҳабига мансуб юртдошларимиз ҳам бор, лекин бу икки мазҳаб вакиллари ўртасида ҳеч қачон низо ва зиддиятлар юзага келмагани эътиборга моликдир. Бизнинг кўп миллатли ва кўп конфессияли жамиятимизда ҳамкорлик, ўзаро ҳурмат ва бирдамлик муҳитини мустаҳкамлаш бугунги кунда Ўзбекистонни янада ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган Ҳаракатлар стратегиясининг асосий йўналишларидан бири ҳисобланади.
Ўйлайманки, бу масала айнан бугунги кунда, дунёнинг турли минтақаларида кескинлик ва радикализм кучайиб, диний экстремизм ва терроризм тобора авж олиб бораётган ҳозирги вақтда айниқса муҳим ва долзарб аҳамиятга эга.
Шу маънода, Ўзбекистон БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида «Маърифат ва диний бағрикенглик» деб номланган махсус резолюцияни қабул қилиш ташаббуси билан чиққани чуқур мантиқий асосга эгадир. Зеро, муқаддас динимиз бағрикенгликка, эзгу амаллар ва бахту саодатга олиб борадиган йўл айнан маърифат эканини алоҳида уқтиради.
Ислом динининг тинч-осойишта ҳаётга, бошқа халқларга ҳурмат, меҳр-оқибат кўрсатиб яшашга даъват этадиган асл инсонпарварлик моҳиятини ҳар томонлама ўрганиш ва тарғиб этишга Ўзбекистонда катта аҳамият берилмоқда. Мамлакатимизда Тошкент ислом университети, Тошкент ислом институти, Бухоро шаҳрида Мир Араб ислом институти, 9 та мадраса фаолият кўрсатмоқда, пойтахтимизда Ислом цивилизацияси маркази, Самарқандда эса Имом Бухорий номидаги халқаро илмий-тадқиқот маркази ташкил этилмоқда.
Бугунги кунда бутун дунё, айниқса, ислом ҳамжамияти даврнинг таҳликали таҳдидлари билан юзма-юз турибди. Ислом динини сиёсийлаштириш ва мусулмон ёшларни радикаллаштириш борасидаги уринишлар бундай хатарларни ўта жиддий таҳлил қилиш, баҳолаш ва уларга муносиб жавоб беришни тақозо этмоқда.
Дунёдаги айрим доиралар исломга қарши кайфиятни кучайтирган ҳолда, ислом динини терроризм мафкураси билан боғлашга уринаётганини минг афсус билан қайд этишга тўғри келади. Бу омил ислом оламини янада жипслашишга чорламоқда. Ислом ҳамжиҳатлиги жаҳондаги кескинликни юмшатишда муҳим роль ўйнаши мумкин.
Биз муқаддас динимизни азалий қадриятларимизнинг мужассам манбаи сифатида беҳад қадрлаймиз. Биз буюк динимизни зўравонлик ва қон тўкиш билан бир қаторга қўядиганларни қатъий қоралаймиз ва улар билан ҳеч қачон муроса қила олмаймиз. Ислом дини бизни эзгулик ва тинчликка, ҳаётда асл инсоний фазилатларни қарор топтиришга даъват этади.
Шу муносабат билан, фақат барча мусулмон мамлакатлари билан биргаликда энг муҳим вазифани, яъни, улуғ аждодларимиз диний-маънавий меросининг ажралмас қисми бўлган мусулмон ахлоқ-одоб қоидаларини, жумладан, мўътадиллик, муроса қилиш, тинчлик-хотиржамлик ва бир-бирини ўзаро тушуниб яшашга интилиш каби олижаноб фазилатларни асраб-авайлаш ва бугунги реал вазиятни ҳисобга олган ҳолда бутун жаҳон ҳамжамиятига етказишдек ғоят муҳим вазифани ҳал қилишимиз мумкин, деб таъкидлаш ўринлидир.
«Ислом ҳамжиҳатлиги: Ўзбекистон ва Озарбайжон мисолида» халқаро конференцияси ислом динининг асл қадриятларини асраб-авайлаш, мусулмон давлатлари ўртасида дўстлик ва ҳамкорлик ришталарини мустаҳкамлаш, уларнинг равнақ топиши ва фаровонликка эришишдек эзгу мақсад йўлида хизмат қилишига ишонаман.
Анжуман иштирокчиларига мустаҳкам соғлик, тинчлик ва омонлик ҳамда конференция ишининг самарали бўлишини тилайман.

Уважаемые участники международной конференции!
Искренне рад приветствовать вас на благословенной земле Узбекистана и выразить вам свое самое глубокое уважение и наилучшие пожелания.
Примечательно, что нынешняя конференция созвучна с инициативой Президента Азербайджанской Республики уважаемого Ильхама Гейдаровича Алиева об объявлении 2017 года в Азербайджане Годом исламской солидарности.
В связи с этим хотел бы отметить, что мы в Узбекистане высоко оцениваем инициативу Президента дружественного нам Азербайджана.
Известно, что на протяжении тысячелетий наш край являлся важным перекрестком дорог Великого шелкового пути, где соприкасались и дополняли друг друга разные цивилизации. Здесь в мире и согласии жили представители разных культур и религий. Подлинная толерантность, великодушие и доброта стали основой менталитета нашего народа, который сыграл большую роль в развитии мусульманского мира.
Многие века прекрасные города Маверауннахра, прежде всего Самарканд, Бухара, Ташкент, Хива, славились как центры исламской науки, культуры и цивилизации в целом. Эта щедрая земля дала миру великих ученых и мыслителей, в числе которых выдающиеся богословы Имам Бухари, Имам Термизи, Имам Матуриди, Абу Муин Насафи, Бурханиддин Маргинани, Бахоуддин Накшбанд и многие другие.
Мусульманский Ренессанс – уникальное явление в истории человечества – был проникнут их благородными идеями веротерпимости и гуманизма, получившими особый, еще более глубокий смысл в наше время, в годы независимости Узбекистана.
Одним из важнейших приоритетов государственной политики в стране было определено развитие культуры толерантности, укрепление межнационального и межконфессионального взаимопонимания и согласия, воспитание на этой основе молодого поколения. И такой подход дает свои позитивные результаты.
Сегодня в нашей стране в мире и дружбе живут представители более 130 наций и народностей, 16 конфессий. Им созданы все условия для полноценной духовной жизни, развития своих традиций и обычаев, проведения национальных и религиозных праздников. К примеру, 94 процента населения Узбекистана – мусульмане, в основном сунниты, но есть и шииты, и примечательно, что между ними никогда не было конфликтов и противоречий. Укрепление в нашем многонациональном и многоконфессиональном обществе атмосферы сотрудничества, взаимоуважения и солидарности входит в число главных направлений реализуемой нами в настоящее время Стратегии действий по дальнейшему развитию Узбекистана.
Думаю, это особенно важно и актуально именно сейчас, когда в разных регионах мира усиливаются напряжение и радикализация, все с большей силой проявляют себя религиозный экстремизм и терроризм.
Вполне закономерно, что на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Узбекистан стал инициатором принятия специальной резолюции «Просвещение и религиозная толерантность». Ведь наша священная религия учит нас, что именно просвещение является ключом к терпимости, благим деяниям и процветанию.
В Узбекистане большое значение придается всестороннему изучению и популяризации гуманистической сути ислама, который призывает к миру, проявлению уважения и милосердия к другим народам. Действуют Ташкентский исламский университет, Ташкентский исламский институт, Исламский институт Мир Араб в Бухаре, 9 медресе, в столице создается Центр исламской цивилизации, в Самарканде – Международный научно-исследовательский центр Имама Бухари.
Сегодня весь мир, особенно исламское сообщество, стоит перед лицом тревожных вызовов времени. Попытки политизации ислама и радикализации мусульманской молодежи требуют самого серьезного анализа, оценки и подготовки адекватных ответов.
С огромным сожалением приходится констатировать, что отдельные круги, подогревая исламофобские настроения, пытаются увязать ислам с идеологией терроризма. Этот фактор побуждает исламский мир к еще более тесному сплочению. Исламская солидарность может сыграть значительную роль в ослаблении напряженности в мире.
Мы чтим нашу священную религию как средоточие исконных ценностей. Мы решительно осуждаем и никогда не примиримся с теми, кто ставит нашу великую веру в один ряд с насилием и кровопролитием. Ислам призывает нас к добру и миру, утверждению в жизни высокого гуманистического начала.
В этой связи хотел бы отметить, что лишь совместно, всеми мусульманскими странами, мы можем решить важнейшую задачу – сохранить и с учетом современных реалий донести до всей международной общественности такую важную часть духовного наследия наших великих предков, как мусульманские этические нормы, в том числе умеренность, стремление к компромиссу, миру и взаимопониманию.
Надеюсь, что международная конференция «Исламская солидарность: на примере Узбекистана и Азербайджана» будет способствовать достижению таких благородных целей, как сохранение истинных исламских ценностей, укрепление уз дружбы