Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 14-15 октябрь кунлари Хоразм вилоятида бўлди.
Ташрифнинг биринчи куни Президентимиз қурилиш ва ободонлаштириш борасида олиб борилаётган кенг кўламли ишлар, эл-юртимиз равнақига хизмат қиладиган улкан лойиҳалар, туризм инфратузилмасини ривожлантиришга қаратилган режалар билан танишди.
Хоразм замини азалдан улуғ аллома ва мутафаккирлари билан машҳур. Уларнинг бугунги издошлари ўз фидойи меҳнати билан мамлакатимиз ривожига улкан ҳисса қўшмоқда.
Вилоят тобора замонавий қиёфа касб этиб, янги уй-жойлар, саноат корхоналари, муҳташам саройлар, равон йўллар, кенг майдон ва хиёбонлар, боғ-роғлар, таълим-тарбия, тиббиёт, маданият ва спорт масканлари барпо этилмоқда, барча соҳаларда улкан ютуқлар қўлга киритилмоқда.
Президентимизнинг жорий йил январь ойида вилоятга ташрифи давомида берилган топшириқлар ижроси юзасидан янги лойиҳалар устида иш олиб борилмоқда. Натижада 2018-2019 йилларда Хоразм вилоятида умумий қиймати 716 миллион доллар бўлган 1 минг 500 га яқин лойиҳани амалга ошириш ва 16 минг иш ўрни яратишга мўлжалланган дастур лойиҳаси ишлаб чиқилди. Ушбу лойиҳаларнинг қиймати 450 миллион доллар бўлган 478 таси ташаббускорларнинг ўз маблағлари ва тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳисобидан амалга оширилади.
Давлатимиз раҳбарининг бу лойиҳаларни янада такомиллаштириш ва янги босқичга кўтариш мақсадида 2018 йилни Хоразм вилоятида “Тадбиркорликни тубдан ривожлантириш ва инвестициялар йили”, деб эълон қилиш таклифи ҳам тадбиркорликни ривожлантириш ва инвестицияларни жалб этишда муҳим қадам бўлади.
Ташрифнинг иккинчи куни давлатимиз раҳбари Хоразм вилояти мусиқали драма театрини бориб кўрди.
Президентимизнинг жорий йил 31 майдаги “Маданият ва санъат соҳасини янада ривожлантириш ва такомиллаштиришга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, соҳани ривожлантириш, театрларнинг моддий-техник базасини замон талаблари асосида мустаҳкамлаш ишлари изчил давом эттирилмоқда.
Хоразм вилояти мусиқали драма театри биноси 1975 йилда қурилган. Шу кунларда театр биноси, жумладан, 572 томошабинга мўлжалланган зал капитал таъмирланмоқда. Ёритиш, иситиш ва совутиш тизимлари хорижий технологиялар асосида янгиланмоқда. Театр саҳна декорациялари ва конструкциялари, либослар, грим ва постижёр маҳсулотлари, парда ва бошқа буюмлар билан таъминланади.
Давлатимиз раҳбари театр мутасаддилари билан мулоқотда театрнинг репертуари, ходимлар малакаси ва меҳнат шароити билан қизиқди. Ижодий жамоа фаолиятини кенгайтириш, мазмун-моҳиятини янада бойитиш бўйича ўз фикр-мулоҳазаларини билдирди.
Театрни ҳақиқий маънавият ўчоғига айлантириш учун, аввало, яхши асарлар керак, деди давлатимиз раҳбари. Хоразмнинг буюк тарихи бор. Улуғ алломаларимиз, шу билан бирга, замонамиз қаҳрамонлари ҳақида саҳна асарлари яратиш зарур. Театр жамоаси томошабинлар билан мунтазам мулоқотни йўлга қўйиши, туманларга чиқиб, спектакллар намойиш қилиши, ёшларни санъатга, маданиятга ўргатиши керак.
Ижодкорлар учун замонавий уй-жой қуриб бериш, театрнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича кўрсатмалар берилди. Драматургларни қўллаб-қувватлаш, актёр ва режиссёрлар малакасини ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Урганч шаҳридаги Ёшлар марказида ҳам бўлди.
Мамлакатимизда ёшларни ватанпарварлик ва миллий қадриятларимизга ҳурмат руҳида тарбиялаш, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш борасида изчил ишлар амалга оширилмоқда.
Ёшларнинг ҳаётда ўз ўрнини топиши учун муносиб шароит яратиш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, касбга йўналтириш ва бандлигини таъминлаш, ташаббусларини рағбатлантириш борасидаги ислоҳотлар юксак самаралар бермоқда.
Урганч шаҳридаги Амир Темур номидаги истироҳат боғи ҳудудида ташкил этилган марказда ёшлар бўш вақтини мазмунли ўтказиши учун барча шароит яратилган. “Ёш чеварлар”, “Ёш рассомлар”, “Ёш шахматчилар”, “Ёш ижодкорлар”, “Ёш сартарошлар” каби ўндан ортиқ тўгарак фаолияти йўлга қўйилган.
Президентимизнинг 2017 йил 5 июлдаги “Ёшларга оид давлат сиёсати самарадорлигини ошириш ва Ўзбекистон ёшлар иттифоқи фаолиятини қўллаб-қувватлаш тўғрисида”ги фармонида вилоятлар ва Тошкент шаҳрида Ёшлар марказлари қуриш кўзда тутилган. Шунингдек, 11 йиллик ўрта таълим тизими жорий этилиши муносабати билан бўшайдиган коллежлар биноларини Ўзбекистон ёшлар иттифоқининг тегишли кенгашлари ихтиёрига ўтказиш, уларнинг негизида барча қулайликларга, жумладан, кутубхона ва китоб дўконига эга Ёшлар марказлари ва замонавий ёшлар кинотеатрлари, шунингдек, ёшларни, айниқса, уларнинг уюшмаган қисмини касб-ҳунарга тўловсиз ўқитиш марказлари ташкил этиш кўзда тутилган.
Давлатимиз раҳбари Ёшлар марказида яратилган шароитлар билан танишди.
Биз бу каби замонавий иншоотларни кўплаб қуришимиз мумкин. Лекин уларда қандай таълим-тарбия олиш, ҳунар ўрганиш сиз ёшларнинг интилиш ва ташаббусларингизга ҳам боғлиқ, деди Шавкат Мирзиёев. Хоразмлик ёшлар бу борада бошқаларга ўрнак бўлиши керак.
Президентимиз турли сабабларга кўра тўғри йўлдан адашиб қолган ёшларни соғлом ҳаётга қайтаришда уларнинг тенгдошлари ёрдам бериши кераклигини қайд этди.
Шавкат Мирзиёев вилоятнинг бир гуруҳ фаол ёшлари билан учрашиб, улар билан суҳбатлашди.
Замонавий, мустақил фикрлайдиган, хориждаги тенгдошлари билан бемалол беллаша оладиган, жисмоний ва маънавий жиҳатдан баркамол ёшлар биз бошлаган ишларни муносиб давом эттириш ва янги босқичга кўтаришга қодир бўлади, деди давлатимиз раҳбари.
Учрашувда сўзга чиққанлар Президентимизга ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш борасида амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар, навқирон авлод камолоти йўлида яратилаётган шароит ва имкониятлар учун миннатдорлик билдирди.
Президентимиз хоразмлик ёшларнинг шижоати, эришаётган ютуқларини янада рағбатлантириш мақсадида Урганч давлат университети қошидаги 2-академик лицей ўқувчиси Озода Исмоиловага Ўзбекистоннинг Германиядаги элчихонасида малака ошириш учун йўлланма, Гурлан маиший хизмат касб-ҳунар коллежи ўқувчиси Шириной Раҳимовага «Spark» автомобили совға қилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14-15 октября посетил Хорезмскую область.
В первый день поездки Президент нашей страны ознакомился с проводимой в сфере строительства и благоустройства широкомасштабной работой, перспективными проектами, направленными на дальнейшее развитие региона, планами по развитию инфраструктуры туризма.
Хорезмская земля издревле славилась своими великими учеными и мыслителями. Их потомки сегодня своим самоотверженным трудом и инициативностью вносят огромный вклад в развитие нашей страны.
Преображается облик области, возводятся новые жилые дома, современные здания, промышленные предприятия, величественные дворцы, широкие площади и скверы, сады и парки, учреждения образования, медицины, культуры и спорта, в целом во всех сферах осуществляется колоссальная работа.
Ведется работа над новыми проектами в целях исполнения поручений, данных Президентом нашей страны в ходе посещения области в январе текущего года. В результате этого разработан проект программы на 2018-2019 годы по реализации в Хорезмской области около 1500 проектов общей стоимостью 716 миллионов долларов и созданию 16 тысяч новых рабочих мест. Из них 478 проектов стоимостью 450 миллионов долларов будут реализованы за счет собственных средств разработчиков проектов и прямых иностранных инвестиций.
Предложение главы нашего государства об объявлении 2018 года в Хорезмской области Годом динамичного развития предпринимательства и инвестиций в целях ускорения этой работы также выведет ее на новый уровень.
В этот же день состоялась внеочередная сессия Хорезмского областного Кенгаша народных депутатов. В ней принял участие и выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
На сессии был рассмотрен организационный вопрос. По представлению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева временно исполнявший обязанности хокима Хорезмской области Илгизар Сабиров утвержден в должности хокима Хорезмской области.
Во второй день глава нашего государства побывал в Хорезмском областном театре музыкальной драмы.
Здание Хорезмского областного театра музыкальной драмы было построено в 1975 году. В эти дни осуществляется капитальный ремонт здания, в том числе зала на 572 зрителя. На основе современных технологий обновляются системы освещения, отопления и кондиционирования.
Театр будет обеспечен сценическими декорациями и конструкциями, костюмами, гримерными материалами и постижерными изделиями, всем другим необходимым.
Президент нашей страны в беседе с ответственными работниками поинтересовался репертуаром театра, профессиональным мастерством актеров и созданными для них условиями, высказал свои мнения и предложения по дальнейшему улучшению деятельности творческого коллектива.
Для превращения театра в настоящий очаг духовности, прежде всего, нужны хорошие драматургические произведения, сказал глава нашего государства. У Хорезма богатая история. Необходимо ставить спектакли, рассказывающие о наших великих предках и героях современности. Театральный коллектив должен наладить диалог со зрителями, выезжать в районы, приобщать молодежь к искусству, культуре.
Были даны поручения по строительству современного жилья для работников театра, укреплению его материально-технической базы. Особое внимание было уделено вопросам поддержки драматургов, повышения профессионализма актеров и режиссеров.
Шавкат Мирзиёев посетил Центр молодежи в Ургенче.
В нашей стране осуществляется последовательная работа по воспитанию молодежи в духе патриотизма, уважения национальных традиций и ценностей, защите ее прав и интересов.
Реформы, направленные на создание современных условий для обретения молодежью достойного места в жизни, оказание ей всесторонней поддержки, профессиональную ориентацию и обеспечение занятости, стимулирование инициатив, дают свои высокие результаты.
В Центре молодежи, расположенном в парке культуры и отдыха имени Амира Темура, созданы все условия для содержательного досуга юношей и девушек. Работает более десяти кружков по таким направлениям, как швейное и парикмахерское дело, рисование, шахматы, литература, и другим.
Указом главы нашего государства “О мерах по повышению эффективности государственной молодежной политики и поддержке деятельности Союза молодежи Узбекистана” от 5 июля 2017 года определены меры по организации центров молодежи в областях и городе Ташкенте. Предусмотрены безвозмездная передача соответствующим советам Союза молодежи Узбекистана зданий профессиональных колледжей, освобождаемых во всех районах и городах страны в связи с переходом на систему 11-летнего общего среднего образования, организация на их базе центров молодежи со всеми удобствами, в том числе библиотеками и книжными магазинами, современных молодежных кинотеатров, а также центров бесплатного профессионального обучения и переобучения молодежи, особенно неорганизованной.
Президент нашей страны непосредственно ознакомился с условиями, созданными в Центре молодежи в Ургенче.
Мы можем построить множество таких современных сооружений, но то, какие знания и профессии в них приобретать, зависит от самих юношей и девушек, их устремлений и инициатив, сказал глава нашего государства. В этом плане молодежь Хорезма должна стать примером для других.
Шавкат Мирзиёев отметил, что молодым людям, по разным причинам сбившимся с верного пути, сверстники должны помогать в возвращении к здоровой жизни.
Президент нашей страны встретился с группой активных юношей и девушек области, побеседовал с ними.
Глава нашего государства отметил, что современная, мыслящая по-новому, физически и духовно зрелая молодежь, способная на равных состязаться со своими зарубежными сверстниками, будет способна достойно продолжать и повышать на новый уровень начатые нами дела.
Выступившие на встрече выразили благодарность главе нашего государства за осуществляемые реформы по всемерной поддержке молодежи, создаваемые для нее условия и возможности.
Президент нашей страны в целях дальнейшего стимулирования инициативной молодежи Хорезма подарил учащейся академического лицея №2 при Ургенчском государственном университете Озоде Исмоиловой направление на стажировку в посольстве Узбекистана в Германии, учащейся Гурленского профессионального колледжа бытовых услуг Шириной Рахимовой — автомобиль «Spark».