Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 3 октябрь куни электр энергетика соҳасидаги ишлар аҳволини чуқур таҳлил қилиш, тармоқни янада ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар белгилашга бағишланган йиғилиш ўтказди.
– Электр энергетикаси иқтисодиётнинг “мотори” бўлиб, ижтимоий-иқтисодий тараққиётни, умуман ҳаётни бу соҳасиз тасаввур қилиб бўлмайди, – деди Шавкат Мирзиёев. – Мамлакатимизда жами 14 минг мегаватт электр энергияси ишлаб чиқариш қувватлари мавжуд бўлиб, унинг 86 фоизи иссиқлик электр станциялари ҳиссасига тўғри келади.
Бироқ, иссиқлик электр станциялари қувватларининг 84 фоизи қарийб ярим аср аввал ишга туширилган бўлиб, улар ҳам 83 фоизга ишламоқда, холос.
Ривожланган давлатларда 1 киловатт электр энергияси ишлаб чиқариш учун 240-260 грамм ёқилғи сарфланса, мамлакатимиздаги айрим станцияларда 2 баробар кўп ёқилғи сарфланади.
Мамлакатимиз иқтисодиёти ривожланиши натижасида электр энергиясига бўлган талаб 2030 йилга бориб 20 минг мегаваттга етади.
Мамлакатимизда электр энергияси асосан табиий газни ёқиш эвазига ишлаб чиқарилади. Газ ресурслари чекланган бугунги шароитда 2030 йилга бориб уни янада кўпроқ сарфлаш – тикланмайдиган табиий ресурсларнинг жуда катта миқдорини увол қилиш деганидир.
– Атом электр станциясининг ишга туширилиши ёқилғи сарфини қисқартириш бўйича мутлақо янги ечимлардан бири бўлади, бироқ бунинг учун ҳали 8-10 йил керак. Шунинг учун мавжуд муаммоларни тезроқ бартараф этиш ва тармоқни тубдан ривожлантириш, энг муҳими, қисқа вақтда тизимда сезиларли ижобий ўзгаришларга эришиш лозим, – деди Президентимиз.
Йиғилишда 2030 йилга бориб қўшимча талаб этиладиган 12,5 минг мегаватт қувватларни яратиш чорасини кўриш, жумладан, буғ-газ қурилмалари, атом электр станцияси, гидроэлектрстанциялар барпо этиш ва мавжудларини модернизация қилиш, Сирдарё, Тошкент, Навоий, Тахиатош иссиқлик электр станцияларидаги энергоблокларни янгилаш, шунингдек, давлат-хусусий шерикликни электр энергияси тизимига ҳам жорий қилиш орқали зарур бўладиган қувватларни қоплаш бўйича вазифалар белгиланди.
Шунингдек, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, “Ўзбекэнерго” акциядорлик жамиятига 3,9 минг мегаваттли буғ-газ ва газ-турбина қурилмалари ҳамда Ангрен шаҳрида ва Сурхондарё вилоятида кўмирда ишлайдиган иссиқлик электр станциялари, қуёш ва шамол электр станциялари қуриш чораларини кўриш бўйича тегишли топшириқлар берилди.
Йиғилишда электр энергияси ишлаб чиқарувчи янги объектлар қуришни жадаллаштириш бўйича ҳам вазифалар белгилаб олинди.
Шу муносабат билан келгуси йилдан электр энергияси сотишдан тушадиган маблағларнинг 15 фоизини инвестиция лойиҳаларини молиялаштириш ва кредитларни қайтариш учун йўналтириш лозимлиги таъкидланди.
Молия вазирлиги, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси ва «Ўзбекэнерго» акциядорлик жамиятига лойиҳаларни молиялаштириш манбаларини аниқлаш вазифаси топширилди.
– Тизимда амалга ошириладиган модернизация ва реконструкция ишлари ушбу соҳага давлат-хусусий шериклик асосида хусусий секторни жалб қилишни тақозо қилмоқда. Лекин, на норматив-ҳуқуқий база ва на техник инфратузилма бунга тайёр эмас. Масалан, хусусий корхоналар томонидан ишлаб чиқарилган электр энергиясини энерготизимга қабул қилиш масаласи ҳанузгача ҳал этилмаган. Оддий мисол, Туркияда 60 фоиз, Жанубий Кореяда 20 фоиз электр энергияси хусусий корхоналар томонидан ишлаб чиқарилади, – деди Президентимиз.
Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат рақобат қўмитаси ва «Ўзбекэнерго» акциядорлик жамиятига халқаро экспертлар хулосалари асосида соҳага хусусий секторни жалб қилиш, шунингдек, давлат-хусусий шериклик механизмининг ҳуқуқий, институционал, технологик асослари ишлаб чиқилишини таъминлаш бўйича топшириқ берилди.
Йиғилишда 30 йилдан кўпроқ вақтдан буён фойдаланиб келинаётган тармоқлар улуши 62 фоизни ташкил этиши, тақсимловчи тармоқларда линияларнинг 57 фоизи ва 39,6 мингта трансформатор пункти янгиланиши зарурлигига алоҳида эътибор қаратилди.
2017-2021 йилларга мўлжалланган дастурга асосан жорий йилда 34 минг километрлик электр узатиш тармоғи ва 7 минг трансформатор пунктида, 2019 йилда 7 минг километр электр узатиш тармоғи ва 2 минг трансформатор модернизация қилиниши лозим.
Ўзбекистон тикланиш ва тараққиёт жамғармаси, Молия вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги ва «Ўзбекэнерго» акциядорлик жамиятига дастурда белгиланган тадбирларни барқарор молиялаштириш манбалари билан таъминлаш юзасидан топшириқ берилди.
“Ўзбекэнерго” акциядорлик жамиятига инвестиция мажбуриятларини бажариши учун уни молиявий мустаҳкамлаш бўйича чоралар кўриш вазифаси юклатилди. Шу жумладан, «Ўзбекэнерго» акциядорлик жамиятига унинг 2019-2021 йилларда Тикланиш ва тараққиёт жамғармасига асосий қарзини қайтариш муддатини 3 йилга узайтириш бўйича енгилликлар бериш масаласи ҳам кўриб чиқилди.
Етказилган электр энергияси бўйича қарздорликларни ундириш самарадорлигини янада ошириш зарурлиги таъкидланди. Мажбурий ижро бюроси электр энергияси бўйича қарздорликни камайтириш юзасидан кўрилаётган чоралар натижадорлигини янада ошириши кераклиги қайд этилди.
Энергия ресурсларининг автоматлаштирилган ҳисобини юритиш тизимини жорий этиш пайсалга солиб келинаётгани танқид қилинди.
Масалан, мазкур тизимни Бухоро, Жиззах ва Самарқанд вилоятларида жорий этиш бўйича чет эл компанияси билан имзоланган шартнома қиймати қайта кўриб чиқилиши сабабли уни амалга ошириш тасдиқланган режа-жадвалдан 15 ойга кечикмоқда.
«Ўзбекэнерго» АЖ, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси Бухоро, Жиззах ва Самарқанд вилоятларидаги 1,4 миллион истеъмолчини автоматлаштирилган тизимга улаш ишларини жадаллаштириши зарурлиги таъкидланди.
Бошқа ҳудудларда 2019-2021 йилларда Осиё тараққиёт банки кредити ҳисобидан автоматлаштирилган тизимни жорий қилиш, автоматик бошқарув тизимининг ягона марказини ташкил этиш, келгуси 3 йилда 5,6 миллион дона замонавий электр ҳисоблагич ўрнатиш вазифаси юклатилди.
Президентимиз қўшни давлатлар энергия тизимларига транзит хизмати кўрсатиш, бунинг учун улар билан музокараларни йўлга қўйиш, юртимизнинг транзит ва экспорт салоҳиятидан унумли фойдаланиш бўйича «Йўл харитаси» ишлаб чиқилиши юзасидан тегишли мутасаддиларга топшириқ берди.
Энергия ишлаб чиқарувчи янги қувватлар барпо этиш учун замонавий технологиялардан фойдаланиш, қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг жорий қилиш “Ўзбекэнерго” акциядорлик жамиятининг асосий вазифаси бўлиши зарурлиги таъкидланди.
Йиғилишда электр энергетика соҳаси фаолиятини тубдан такомиллаштириш зарурлиги қайд этилиб, соҳани жадал ривожлантириш бўйича муҳим вазифалар белгилаб берилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 октября провел совещание, посвященное глубокому анализу состояния дел в электроэнергетике, определению дополнительных мер по дальнейшему развитию сферы.
– Электроэнергетика является “мотором” экономики, невозможно представить без нее социально-экономические развитие, нашу жизнь в целом, – сказал Шавкат Мирзиёев. – В нашей стране имеются мощности для выработки в общей сложности 14 тысяч мегаватт энергии, 86 процентов которых приходятся на тепловые электростанции.
Однако 84 процента мощностей тепловых электростанций были введены в строй почти полвека назад, действующие мощности загружены на 83 процента.
Если в развитых государствах на выработку 1 киловатта электроэнергии расходуется 240-260 граммов топлива, то на некоторых станциях нашей страны топлива расходуется вдвое больше.
В результате развития отраслей экономики нашей страны потребность в электричестве к 2030 году достигнет 20 тысяч мегаватт.
В Узбекистане электроэнергия производится в основном за счет сжигания природного газа. К 2030 году объемы сжигания газа еще более вырастут, что в условиях ограниченности данного ресурса будет означать пустую трату огромного количества этого невозобновляемого источника энергии.
– Введение в строй атомной электростанции станет революционным решением в сокращении расхода топлива, однако на это понадобится еще 8-10 лет. Поэтому необходимо скорее устранить имеющиеся проблемы и кардинально развивать отрасль, самое важное, обеспечить заметные положительные изменения в этой системе за короткие сроки, – сказал Президент.
На совещании определены задачи по требуемым мерам создания дополнительных мощностей для выработки 12,5 тысячи мегаватт к 2030 году, в частности, строительству парогазовых установок, атомной электростанции, гидроэлектростанций, модернизации существующих мощностей, обновлению энергоблоков Сырдарьинской, Ташкентской, Навоийской, Тахиаташской теплоэлектростанций, а также внедрению механизмов государственно-частного партнерства в отрасль.
Государственному комитету по инвестициям, АО “Узбекэнерго” поручено принять меры по строительству парогазовых и газотурбинных установок мощностью 3,9 тысячи мегаватт, угольных ТЭС, солнечных и ветряных электростанций в городе Ангрене и Сурхандарьинской области.
На совещании определены соответствующие задачи по ускорению строительства новых объектов по выработке электроэнергии.
В связи с этим указано на необходимость направления, начиная со следующего года, 15 процентов поступающих от продажи электроэнергии средств на финансирование инвестиционных проектов и погашение кредитов.
Министерству финансов, Государственному комитету по инвестициям и акционерному обществу «Узбекэнерго» поручено выявить источники финансирования проектов.
– Реализация задач по модернизации и реконструкции в системе требует привлечения в сферу частного сектора на основе государственно-частного партнерства. Однако необходимые для этого нормативно-правовая база и техническая инфраструктура не готовы. К примеру, все еще не решен вопрос приема в энергосистему электроэнергии, произведенной частными предприятиями. Так, 60 процентов электроэнергии в Турции и 20 процентов в Южной Корее производятся частными предприятиями, – сказал Президент.
Министерствам экономики и финансов, Госкомконкуренции и акционерному обществу «Узбекэнерго» поручено привлечь в отрасль частный сектор на основе заключений международных экспертов, а также обеспечить разработку правовых, институциональных, технологических основ механизма государственно-частного партнерства.
Особое внимание на совещании уделено тому, что доля сетей со сроком эксплуатации более 30 лет составляет 62 процента, 57 процентов линий на распределительных сетях и 39,6 тысячи трансформаторных пунктов нуждаются в обновлении.
В соответствии с программой, рассчитанной на 2017-2021 годы, в текущем году требуется провести модернизацию 34 тысяч километров линий электропередачи и 7 тысяч трансформаторных пунктов, в 2019 году – 7 тысяч километров линий и 2 тысяч трансформаторов.
Фонду реконструкции и развития Узбекистана, министерствам финансов и экономики, АО «Узбекэнерго» даны поручения по обеспечению определенных в программе мероприятий источниками стабильного финансирования.
Поручено принять соответствующие меры по укреплению финансового потенциала АО “Узбекэнерго” для выполнения им своих инвестиционных обязательств. Также рассмотрен вопрос предоставления АО «Узбекэнерго» преференции в виде продления на три года срока погашения им основного долга перед Фондом реконструкции и развития в 2019-2021 годах.
Отмечалась необходимость дальнейшего повышения эффективности взыскания задолженности за поставленную электроэнергию. Указано, что Бюро принудительного исполнения должно еще более повысить результативность принимаемых мер по снижению задолженности за электроэнергию.
Подвергнуто критике затягивание внедрения системы автоматизированного учета энергоресурсов.
Так, в результате пересмотра стоимости договора, заключенного с иностранной компанией по внедрению данной системы в Бухарской, Джизакской и Самаркандской областях, выполнение соответствующих работ запаздывает на 15 месяцев от срока, указанного в утвержденном графике.
Отмечалось, что АО «Узбекэнерго» и Государственному комитету по инвестициям следует ускорить работы по подключению к автоматизированной системе 1,4 миллиона потребителей в Бухарской, Джизакской и Самаркандской областях.
Даны поручения по внедрению автоматизированной системы и в других регионах в 2019-2021 годах за счет кредитов Азиатского банка развития, созданию единого центра автоматизированного управления системой, установке в следующие три года 5,6 миллиона современных электросчетчиков.
Президент поручил ответственным лицам наладить оказание услуг по транзиту энергосистемам соседних государств, провести соответствующие переговоры, разработать «дорожную карту» по эффективному использованию транзитного и экспортного потенциала страны.
Отмечалось, что использование современных технологий при создании новых энергогенерирующих мощностей, широкое внедрение возобновляемых источников энергии должны стать основными задачами АО “Узбекэнерго”.
На совещании отмечалась необходимость кардинального совершенствования отечественной электроэнергетики. Определены важные задачи по ускоренному развитию отрасли.