Шавкат Мирзиёев Самарқандга ташрифини Ислом Каримов қабрини зиёрат қилишдан бошлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 август куни Самарқандга келди. Давлатимиз раҳбари вилоятга ташрифини Биринчи Президентимиз Ислом Каримов қабрини зиёрат қилишдан бошлади.
Шавкат Мирзиёев Ислом Каримов қабрига гул қўйди. Қуръон тиловат қилинди.
Президентимиз бу ерда амалга оширилаётган ишларни кўздан кечирди.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 25 январдаги “Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг хотирасини абадийлаштириш тўғрисида”ги қарорига мувофиқ Самарқанд шаҳрида Ислом Каримов дафн этилган ҳудудда ёдгорлик мажмуаси барпо этилмоқда.
Президентимиз 2017 йил 14 апрель куни Самарқанд вилоятига ташрифи чоғида ушбу мақбара лойиҳаси билан танишиб, уни такомиллаштириш бўйича кўрсатмалар берган эди. Шу асосда бу ерда улкан қурилиш ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилди. Мақбара мармар ва гранитдан бунёд этилган, Қуръон оятлари билан безатилган. Айвон пештоқларига Ислом Каримовнинг ҳикматли сўзлари ўзбек, инглиз ва араб тилларида битилган. Мажмуа атрофи кенгайтирилиб, зиёратчилар учун барча қулайликлар яратилган. Биринчи Президентимиз мақбараси Ҳазрати Хизр масжиди билан уйғунлик касб этган.
Шавкат Мирзиёев мажмуадаги қурилиш ва ободонлаштириш ишларини якунига етказиш, зиёратчилар учун шароитларни янада яхшилаш, қабристонни обод қилиш бўйича тавсиялар берди.

Шавкат Мирзиёев начал поездку в Самарканд с посещения места упокоения Ислама Каримова
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 августа прибыл в Самарканд. Глава нашего государства начал поездку в область с посещения места упокоения Первого Президента нашей страны Ислама Каримова.
Шавкат Мирзиёев возложил цветы к могиле Ислама Каримова.
Президент нашей страны осмотрел осуществленную в комплексе работу.
В соответствии с постановлением главы нашего государства «Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова» от 25 января 2017 года возводится мемориальный комплекс в городе Самарканде.
Президент нашей страны в ходе поездки в Самаркандскую область 14 апреля текущего года ознакомился с проектом данного комплекса и дал поручения по его совершенствованию. В соответствии с ними здесь осуществлена широкомасштабная созидательная и благоустроительная работа. Мавзолей возведен из мрамора и гранита, оформлен надписями аятов из священного Корана. На порталах под сводом на узбекском, английском и арабском языках написаны мудрые изречения Ислама Каримова. Примыкающая к комплексу территория расширена, созданы все удобства для посетителей. Мавзолей Первого Президента нашей страны гармонично сочетается с мечетью Хазрати Хизр.
Шавкат Мирзиёев дал рекомендации по завершению строительной и благоустроительной работы в комплексе, дальнейшему улучшению условий для посетителей, благоустройству кладбища.