Президент Шавкат Мирзиёев 1 июль куни тармоқ ва ҳудудларда энергия самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари бўйича ҳисобот билан танишди.
Аҳоли ўсиб, корхона ва муассасалар кўпайгани сайин энергия ресурсларига талаб ошиб бориши табиий. Мамлакатимизда шунга мутаносиб энергия манбаларини ва генерация қувватларини кўпайтириш чоралари кўрилмоқда. Шу билан бирга, бу қувватлардан оқилона фойдаланиш, энергияни тежаш ҳам жуда зарур.
Шу мақсадда иқтисодиёт тармоқларидаги эски технологиялар энергия тежамкорига алмаштирилмоқда. Саноат корхоналарида “яшил энергия” манбалари жорий қилинмоқда. Биноларни қуришда иссиқликни сақловчи материаллардан фойдаланилмоқда. Хонадонлар ва ижтимоий муассасаларда ўрнатилган қуёш панеллари уларга қўшимча қувват бермоқда.
Жорий йил бошида ҳудудларда электр энергияси ва табиий газни тежаш бўйича мақсадли кўрсаткичлар шакллантирилган эди. У, ишлаб чиқаришга халал бермаган ҳолда, энергия истеъмолини самарали ташкил этиш орқали муайян ҳажмларни тежашга қаратилган.
Йиғилишда шу борадаги ишларнинг бажарилиш ҳолати кўриб чиқилди.
Энергия истеъмолида ўғирликлар кўплиги кўрсатиб ўтилди. Масалан, бу йил 15 мингта ҳолатда табиий газ ва 28 мингта ҳолатда электрдан ўғирлик аниқланган. Бунинг сабаби – ҳозирги тизимда ноқонуний уланишларнинг олдини олиш эмас, оқибати билан курашилаяпти.
Шу боис бундай ҳолатларга йўл қўймаслик, энергия сарфини қатъий назорат қилиш, масъулларнинг жавобгарлигини ошириш зарурлиги қайд этилди.
Хорижий компаниялар билан ҳамкорликда соҳада қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда, станциялар барпо этилмоқда. Бу йил барча манбалар ҳисобидан 4 гигаваттлик электр станцияларини ишга тушириш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари соҳадаги инвестициявий лойиҳаларни, чет эллик шериклар билан эришилган келишувларни юқори даражада амалга ошириш кераклигини таъкидлади.
Шунингдек, йиғилишда куз-қиш мавсумига тайёргарлик бўйича ҳам ахборот берилди.
Қайд этилганидек, 850 километр магистрал тармоқ ва 9 та подстанцияни таъмирлаш бўйича ишлар бошланган. Бунга қўшимча 595 километр электр тармоғи қурилиб, қатор янги подстанциялар ишга туширилади. Иссиқлик станциялари барқарор ишлаши учун зарур ёқилғи, бутловчи ва эҳтиёт қисмлар захиралари шакллантирилмоқда.
Мутасаддиларга энергия ишлаб чиқаришни кўпайтириш, инфратузилмани модернизация қилиб, энергия етказиб бериш узлуксизлигини таъминлаш юзасидан вазифалар қўйилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 1 июля ознакомился с отчетом о мерах по повышению энергоэффективности в отраслях и регионах.
По мере роста населения, количества предприятий и учреждений растет спрос на энергоресурсы. В нашей стране принимаются соответствующие меры по увеличению генерирующих мощностей и освоению альтернативных источников энергии. Вместе с тем очень важно рационально использовать эти мощности, экономить энергию.
С этой целью старые технологии в отраслях экономики заменяются энергосберегающими. На промышленных предприятиях внедряются источники «зеленой» энергии. При строительстве зданий используются теплоизоляционные материалы. Солнечные панели, установленные в домах и социальных учреждениях, дают им дополнительную мощность.
В начале текущего года были сформированы целевые показатели по экономии электроэнергии и природного газа в регионах. Они направлены на экономию определенных объемов за счет эффективной организации энергопотребления, не мешая при этом производству.
На совещании рассмотрена проводимая работа в этом направлении.
Указано на высокую долю хищений в энергопотреблении.  Например, в этом году в 15 тысячах случаев выявлены кражи природного газа и в 28 тысячах случаев — электроэнергии. Причина этого в том, что борьба ведется не с предотвращением, а с последствиями незаконных подключений.
В связи с этим отмечена необходимость недопущения подобных ситуаций, строгого контроля за потреблением энергии, повышения ответственности должностных лиц.
В сотрудничестве с зарубежными компаниями в отрасли реализуется ряд проектов, строятся электростанции. В этом году за счет всех источников планируется запустить электростанции мощностью 4 гигаватта.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость качественной реализации инвестиционных проектов и достигнутых с зарубежными партнерами договоренностей.
На совещании также представлена информация о подготовке к осенне-зимнему сезону.
Отмечалось, что начаты работы по ремонту 850 километров магистральных сетей и 9 подстанций. Кроме того, будет построено 595 километров линий электропередачи и введен ряд новых подстанций. Формируются запасы топлива, комплектующих и запасных частей, необходимых для стабильной работы тепловых станций.
Перед ответственными лицами поставлены задачи по увеличению производства энергии, модернизации инфраструктуры и обеспечению бесперебойной поставки энергии.