Хабар берилганидек, 28 октябрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг қирқ олтинчи ялпи мажлиси ўз ишини давом эттирди.
Унда Сенат, ҳукумат аъзолари, вазирлик ва идораларнинг вакиллари, Сенат ҳузуридаги Ёшлар парламенти аъзолари ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари қатнашди.
Сенатнинг қирқ олтинчи ялпи мажлисида “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, мамлакатимизда тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ва иқтисодиётда соғлом рақобат муҳитини ривожлантириш, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва аҳоли саломатлигини сақлаш бўйича тизимли ишлар олиб борилмоқда. Шу билан бирга, «Инсоннинг шаъни ва қадр-қиммати учун» тамойили асосида аҳоли саломатлигини таъминлаш мақсадида контрафакт ва сифатсиз товарларни ишлаб чиқариш ҳамда уларнинг муомалага киритилишига барҳам бериш, ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш зарурияти юзага келмоқда.
Ушбу қонун билан Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодексига истеъмолчиларнинг ҳаёти ёки соғлиғи хавфсизлиги талабларига жавоб бермайдиган товарларни ўтказиш мақсадини кўзлаб ишлаб чиқарганлик, сақлаганлик, ташиганлик, ўтказганлик, ишлар бажарганлик ёки хизматлар кўрсатганлик учун жавобгарликни кучайтиришга, этил спирти, алкоголли маҳсулот ва тамаки маҳсулотини қонунга хилоф равишда ишлаб чиқарганлик учун жиноий жавобгарликни белгилашга тааллуқли ўзгартиришлар киритилмоқда.
Шу билан бирга, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекси санитария тўғрисидаги қонунчиликни ва ветеринария қоидаларини бузганлик, ўзганинг товар белгисидан қонунга хилоф равишда фойдаланганлик учун жавобгарлик кучайтирилишига, шунингдек, ҳайвонларнинг юқумли касалликлари ўчоқлари аниқланганда карантин қоидаларини, ветеринария дори воситалари ва озуқабоп қўшимчаларнинг хавфсизлиги нормаларини бузганлик учун маъмурий жавобгарлик белгиланишига қаратилган ўзгартиришлар билан тўлдирилди.
Бундан ташқари, “Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида”ги қонунга ҳам бир қатор ўзгартиришлар киритилмоқда. Хусусан, шахснинг муайян фаолият тури билан шуғулланиши учун суднинг тақиқи мавжуд бўлганда лицензияни ёки рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжат беришни рад этиш учун асослар кенгайтирилмоқда.
Лицензияни ва рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжатни бекор қилиш ёки хабардор қилиш тартибида амалга ошириладиган фаолиятни (ҳаракатларни) суд томонидан тугатиш учун асос бўладиган бир марталик қўпол қоидабузарлик аниқлаштирилмоқда.
Қолаверса, ваколатли органларга лицензия, рухсат бериш ва хабардор қилиш талаблари ҳамда шартларига риоя этилишига оид текширувларни Президент ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакилни хабардор қилган ҳолда, қонунчиликда белгиланган тартибда ўтказиш ҳуқуқи берилишини назарда тутувчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда.
Шунингдек, интеллектуал мулкка бўлган ҳуқуқларни ҳимоя қилиш мақсадида Фуқаролик кодексига географик кўрсаткичлар ҳам интеллектуал мулк объектлари ҳисобланиши тўғрисидаги норма қўшилмоқда.
Сенаторларнинг фикрича, ушбу қонуннинг қабул қилиниши фуқаролар соғлиғини сақлашга, ишлаб чиқарувчиларнинг манфаатларини, истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳамда интеллектуал мулкни ишончли ҳимоя қилишга хизмат қилади.
Шундан сўнг сенаторлар томонидан “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига деҳқон хўжалигини юритиш учун ажратиладиган ер участкаларининг ўлчамини оширишга қаратилган ўзгартиришлар ва қўшимча киритиш тўғрисида”ги қонун кўриб чиқилди.
Мазкур қонун билан “Деҳқон хўжалиги тўғрисида”ги қонунга ҳамда Ер кодексига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда.
Хусусан, қонунда Қорақалпоғистон Республикасида чорва озуқаси экинларини етиштириш мақсадида деҳқон хўжалигини юритиш учун 0,06 гектардан 5 гектаргача ер ажратиб берилиши белгиланмоқда.
Сенаторлар томонидан ушбу қонун муҳокамаси жараёнида Қорақалпоғистон Республикасида чорвачилик маҳсулотлари етиштирувчиларни қўллаб-қувватлашга ва мазкур соҳада маҳсулот ишлаб чиқаришнинг барқарор ўсишини таъминлашга хизмат қилиши қайд этилди.
Шунингдек, ялпи мажлисда “Қўриқлаш фаолияти тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни қабул қилиниши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартишлар киритиш ҳақида”ги қонун муҳокама қилинди.
Мазкур ҳужжат “Қўриқлаш фаолияти тўғрисида”ги қонунга мувофиқ, қўриқлаш фаолияти соҳасига тегишли айрим қонун ҳужжатларини мувофиқлаштириш мақсадида Миллий гвардия томонидан ишлаб чиқилган.
Таъкидланганидек, Сенатнинг йигирма бешинчи ялпи мажлисида “Қўриқлаш фаолияти тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни сенаторлар томонидан маъқулланиб, 2022 йил июнь ойида давлатимиз раҳбари томонидан имзоланган эди.
“Қўриқлаш фаолияти тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунидан келиб чиққан ҳолда “Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси тўғрисида”ги, “Фуқароларнинг давлат пенсия таъминоти тўғрисида”ги қонунларда ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексда акс этган “ҳарбийлаштирилган соқчилик” тушунчаси “ҳарбийлаштирилган қўриқлаш” тушунчаси билан ўзгартирилмоқда.
Сенаторлар муҳокама жараёнида ушбу қонуннинг қўриқлаш фаолияти соҳасидаги тушунчаларнинг аниқ ва бир хил қўлланилишига хизмат қилишини айтиб ўтдилар.
Олий Мажлис Сенатининг ялпи мажлисида “Туркий инвестиция жамғармасини таъсис этиш тўғрисидаги Битимни (Анқара, 2023 йил 16 март) ратификация қилиш ҳақида”ги қонун кўриб чиқилди.
Ҳужжатга кўра, Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармасининг маблағлари Ўзбекистон Республикасининг Туркий инвестиция жамғармасидаги улушини Туркий инвестиция жамғармасини таъсис этиш тўғрисидаги Битимда (Анқара, 2023 йил 16 март) назарда тутилган муддатларда шакллантириш, шу жумладан, унинг бошланғич капиталидаги 2000 та акцияга обуна бўлиш билан боғлиқ харажатларни молиялаштириш манбаи эканлиги белгиланмоқда.
Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги Туркий инвестиция жамғармасини таъсис этиш тўғрисидаги Битимнинг бажарилиши учун масъул бўлган ваколатли орган этиб белгиланиб, Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармасига тегишли маблағларни ўтказиш бўйича буюртманомалар тақдим этиб боради. Ўзбекистон Республикаси Марказий банки Туркий инвестиция жамғармасини таъсис этиш тўғрисидаги Битим бўйича депозитарий функциясини бажаради.
Туркий инвестиция жамғармаси доирасида ҳамкор давлатлар, жумладан, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон ва Туркия билан инвестициявий лойиҳаларни, хусусан, электротехника, енгил саноат, автосаноат, чарм саноати, қурилиш материаллари соҳаларида қўшма саноат кооперацияси каби лойиҳаларни биргаликда амалга оширишга хизмат қилади.
Жамғарманинг маблағлари минтақалараро савдо, қўшма лойиҳалар, яшил иқтисодиёт, ахборот технологиялари, транспорт, логистика ва бошқа соҳаларни ривожлантиришга қаратилади.
Сенаторлар Битимни ратификация қилиш Ўзбекистонга янги муҳим молиявий механизмнинг тенг ҳуқуқли иштирокчисига айланиш имконини беришини, ундан эса ўзаро савдо айланмаси ҳажмини ошириш, иқтисодиётнинг устувор тармоқларида инвестиция лойиҳаларини илгари суриш, шунингдек, туркий давлатлар билан инфратузилма ва транспорт-логистика алоқаларини ривожлантириш учун фойдаланилишини таъкидладилар.
Сенаторлар қонунни маъқулладилар.
Шу билан бирга, Сенатнинг қирқ олтинчи ялпи мажлисида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Бола ҳуқуқлари бўйича вакилини (Болалар омбудсманини) сайлаш тўғрисидаги масаласи кўриб чиқилди.
Сенат томонидан Рахмонова Сурайё Махмудовнани Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили (Болалар омбудсмани) лавозимига сайлаш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Эслатиб ўтамиз, С.Рахмонова узоқ йиллар мобайнида юридик олий таълим ташкилотларида, шунингдек, суд ва прокуратура органлари тизимида самарали фолият кўрсатиб келган. 1-даражали адлия маслаҳатчиси, юридик фанлар доктори, профессор.
Ялпи мажлисда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг қарорларини тасдиқлаш тўғрисидаги масала ҳам кўриб чиқилди.
Мажлисда сенаторлар томонидан жамият ҳаётининг барча соҳалари ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлашга ва мамлакатда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар самарадорлигини оширишга, халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган 12 та масала, шу жумладан, 10 та қонун муҳокама қилинди.

Как сообщалось ранее, 28 октября в Ташкенте продолжило свою работу сорок шестое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В его работе приняли участие члены Сената, правительства, представители министерств и ведомств, члены Молодежного парламента при Сенате и работники средств массовой информации.
На сорок шестом пленарном заседании Сената обсужден Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Отмечалось, что в стране проводится системная работа по поддержке предпринимательства и развитию здоровой конкурентной среды в экономике, защите прав потребителей и охране здоровья населения. Вместе с тем на основе принципа «Во имя чести и достоинства человека» возникает необходимость пресечения производства и оборота контрафактных и некачественных товаров в целях обеспечения здоровья населения, раннего предупреждения правонарушений.
Настоящим законом в Уголовный кодекс Республики Узбекистан вносятся изменения касательно усиления ответственности за производство, хранение, перевозку в целях сбыта, сбыт товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности жизни или здоровья потребителей, установления уголовной ответственности за незаконное производство этилового спирта, алкогольной и табачной продукции.
Наряду с этим вносятся изменения в Кодекс об административной ответственности, направленные на усиление ответственности за нарушение санитарного законодательства и ветеринарных правил, незаконное использование чужого товарного знака, а также установление административной ответственности за нарушение правил карантина при выявлении очагов заразных болезней животных, норм безопасности ветеринарных препаратов и кормовых добавок.
Кроме того, в Закон «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах» также вносится ряд изменений. В частности, расширяются основания для отказа в выдаче лицензии или документа разрешительного характера при наличии запрета суда на занятие лицом определенным видом деятельности.
Конкретизируется однократное грубое нарушение, являющееся основанием для аннулирования лицензии и документа разрешительного характера или прекращения судом деятельности (действий), осуществляемой в уведомительном порядке.
Вносятся также изменения и дополнения, предусматривающие предоставление права уполномоченным органам проводить проверки соблюдения лицензионных, разрешительных и уведомительных требований и условий с уведомлением Уполномоченного при Президенте по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства в порядке, установленном законодательством.
В целях защиты прав на интеллектуальную собственность в Гражданский кодекс вносится норма о том, что географические указания также считаются объектами интеллектуальной собственности.
По мнению сенаторов, данный закон служит сокращению «теневого оборота» в экономике, надежной защите интересов производителей, прав потребителей и интеллектуальной собственности, а также охране здоровья граждан.
После этого рассмотрен Закон «О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на увеличение размера земельных участков, выделяемых для ведения дехканского хозяйства».
Законом вносятся изменения и дополнения в Закон «О дехканском хозяйстве» и Земельный кодекс. В частности, устанавливается выделение земли для ведения дехканского хозяйства с целью выращивания кормовых культур в Республике Каракалпакстан от 0,06 гектара до 5 гектаров.
В ходе обсуждения сенаторы отметили, что данный закон призван поддержать производителей животноводческой продукции в Республике Каракалпакстан и обеспечить устойчивый рост производства продукции в данной сфере.
По завершении обсуждения закон был одобрен сенаторами.
На пленарном заседании также обсуждался Закон «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием Закона Республики Узбекистан «Об охранной деятельности».
Данный документ разработан Национальной гвардией в соответствии с Законом «Об охранной деятельности» с целью гармонизации некоторых нормативно-правовых актов, касающихся сферы охранной деятельности.
Отмечалось, что на двадцать пятом пленарном заседании Сената Закон Республики Узбекистан «Об охранной деятельности» был одобрен сенаторами и подписан главой нашего государства в июне 2022 года.
Исходя из Закона Республики Узбекистан «Об охранной деятельности» в законах «О Национальной гвардии Республики Узбекистан», «О государственном пенсионном обеспечении граждан» и Кодексе об административной ответственности на узбекском языке понятие «ҳарбийлаштирилган соқчилик» заменяется понятием «ҳарбийлаштирилган қўриқлаш».
В ходе обсуждения сенаторы отметили, что данный закон служит четкому и единообразному применению понятий в сфере охранной деятельности.
На пленарном заседании Сената рассмотрен Закон «О ратификации Соглашения об учреждении Тюркского инвестиционного фонда (Анкара, 16 марта 2023 года)».
Согласно документу, средства Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан являются источником финансирования расходов, связанных с формированием доли Республики Узбекистан в Тюркском инвестиционном фонде в сроки, предусмотренные Соглашением об учреждении Тюркского инвестиционного фонда (Анкара, 16 марта 2023 года), включая подписку на 2000 акций в его стартовом капитале.
Министерство инвестиций, промышленности и торговли  определяется уполномоченным органом, ответственным за исполнение Соглашения об учреждении Тюркского инвестиционного фонда с предоставлением Фонду реконструкции и развития Республики Узбекистан заявок по переводу соответствующих средств. Центральный банк Республики Узбекистан  выполняет функцию депозитария по Соглашению об учреждении Тюркского инвестиционного фонда.
В рамках Тюркского инвестиционного фонда он служит совместной реализации инвестиционных проектов со странами-партнерами, включая Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан и Турцию, в частности, таких проектов, как совместная промышленная кооперация в сферах электротехники, легкой, автомобильной, кожевенной промышленности, производства строительных материалов.
Средства фонда будут направлены на развитие межрегиональной торговли, совместных проектов, «зеленой» экономики, информационных технологий, транспорта, логистики и других сфер.
Сенаторы отметили, что ратификация соглашения позволит Узбекистану стать равноправным участником нового важного финансового механизма, который будет использован для увеличения объемов взаимной торговли, продвижения инвестиционных проектов в приоритетных отраслях экономики, а также развития инфраструктурных и транспортно-логистических связей с тюркскими странами.
Наряду с этим на сорок шестом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса рассмотрен вопрос об избрании Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам ребенка (Детского омбудсмана).
Сенат принял постановление об избрании Рахмоновой Сурайё Махмудовны на должность Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам ребенка (Детского омбудсмана).
Напомним, что С. Рахмонова – советник юстиции 1-го класса, доктор юридических наук, профессор – на протяжении многих лет осуществляла плодотворную деятельность в высших юридических образовательных организациях, а также системе судебных органов и органов прокуратуры.
В ходе пленарного заседания сенаторами обсуждено 12 вопросов, в том числе 10 законов, направленных на укрепление правовых основ всех сфер жизни общества и повышение эффективности осуществляемых в стране масштабных преобразований, развитие международного сотрудничества.