Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Эрон Ислом Республикаси Президенти Иброҳим Раисийнинг музокаралари икки мамлакат расмий делегациялари иштирокида кенгайтирилган таркибда давом этди.
Халқларимиз ўртасидаги азалий маданий-тарихий алоқалар Ўзбекистон-Эрон муносабатларини ривожлантириш учун мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилаётгани алоҳида қайд этилди.
Шу муносабат билан Ўзбекистон раҳбарининг Эронга ташрифи икки томонлама алоқаларни кенг қамровли ҳамкорлик даражасига кўтаришга қаратилган.
Президентлар тор доирадаги учрашув якунларини юқори баҳоладилар ҳамда куни кеча Ўзбекистон ва Эрондан 200 нафардан зиёд тадбиркорлар иштирокида ўтган бизнес-форум натижаларини олқишладилар.
Икки мамлакат ташқи ишлар вазирликлари ўртасида конструктив мулоқот ва парламентларимиз ўртасида яқин ҳамкорлик олиб борилаётгани таъкидланди.
Савдо-иқтисодий соҳада ўзаро товар айирбошлаш ҳажми барқарор ошиб бораётгани кузатилмоқда. Мамлакатларимизнинг транспорт-транзит коммуникацияларидан фойдаланишни кенгайтириш ишбилармонлик алоқаларининг фаоллашиши ва юк ташишларнинг ортишига хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Инновациялар, сунъий интеллект, нанотехнологиялар, кибернетика, технологиялар трансфери каби соҳаларда тажриба алмашиш муҳимлиги қайд этилди.
Ҳудудлараро ҳамкорлик ривожланаётгани, жумладан, Бухоро вилояти ва Ҳамадон устони, Самарқанд ва Исфахон шаҳарлари ўртасида тўғридан-тўғри алоқалар ўрнатилаётгани қўллаб-қувватланди.
Икки мамлакат пойтахтлари ўртасидаги мунтазам авиақатновларнинг кўпайиши ишбилармонлик алоқалари ва ўзаро сайёҳлар оқимининг кўпайишига хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Маданий-гуманитар ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш мақсадида Ўзбекистон Фанлар академияси фондларида сақланаётган қадимги қўлёзмаларни чуқур ўрганиш учун қўшма илмий гуруҳ тузишга келишиб олинди.
Музокаралар якунида давлат раҳбарлари бир қатор қўшма “йўл харита”ларини тайёрлаш ва эришилган келишувларни самарали амалга ошириш механизмларини жорий қилиш бўйича топшириқ бердилар.

Переговоры Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента Ирана Ибрахима Раиси продолжились в расширенном составе с участием официальных делегаций двух стран.
Особо подчеркивалось, что основой развития узбекско-иранских отношений выступают древние культурно-исторические связи между нашими народами.
В этой связи визит главы Узбекистана в Иран призван поднять взаимодействие сторон на новый уровень всеобъемлющего сотрудничества.
Президенты высоко оценили итоги встречи в узком формате, а также прошедшего накануне бизнес-форума с участием свыше 200 предпринимателей Узбекистана и Ирана.
Отмечено поддержание конструктивного диалога между министерствами иностранных дел и тесного взаимодействия парламентов двух стран.
В торгово-экономической сфере наблюдается устойчивый рост взаимного товарооборота. Выражена уверенность, что расширение использования транспортно-транзитных коммуникаций сторон будет способствовать активизации деловых контактов и увеличению грузопотока.
Подчеркнута важность обмена опытом в таких сферах, как инновации, искусственный интеллект, нанотехнологии, кибернетика, трансфер технологий.
Выражена поддержка развитию межрегионального сотрудничества, в частности, установлению прямых контактов между Бухарской областью и провинцией Хамадан, а также городами Самарканд и Исфахан.
Выражена уверенность, что увеличение регулярных авиарейсов между столицами двух стран будет способствовать росту деловых контактов и взаимного туристического потока.
В целях дальнейшего углубления культурно-гуманитарного сотрудничества принято решение о создании совместной научной группы для глубокого изучения древних рукописей, хранящихся в фондах Академии наук Узбекистана.
По итогам переговоров главы государств поручили подготовить ряд совместных «дорожных карт» и учредить механизмы эффективной реализации достигнутых договоренностей.