Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, олиб борилаётган ислоҳотлар жараёни, йирик лойиҳалар билан танишиш ва халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 2 март куни Навоий вилоятида бўлди.
Навоий вилояти ўзининг меҳнаткаш халқи, ерости ва ерусти бойликлари, улкан иқтисодий салоҳияти билан мамлакатимизда алоҳида ўринга эга. Вилоятда кончилик, металлургия, кимё, энергетика, қурилиш материаллари, озиқ-овқат саноати изчил ривожланган.
Бугун вилоятда йирик саноат корхоналари фаолият кўрсатмоқда. Навоий кон-металлургия комбинати, “Навоийазот”, “Қизилқумцемент”, “Навоий иссиқлик электр станцияси” акциядорлик жамиятлари ва “Электркимёзаводи” қўшма корхонаси шулар жумласидандир.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ўтган йил 28 март куни вилоятга ташриф буюриб, ижтимоий-иқтисодий ривожланиш жараёнига доир ишлар билан танишган эди. Орадан ўтган бир йил давомида вилоятда улкан ишлар амалга оширилди. Ижро жараёни давлат раҳбарининг шахсий назоратида. Президентимизнинг бу сафарги ташрифи ҳам ана шу мақсадларга қаратилгани билан аҳамиятлидир.
Давлат раҳбари дастлаб Кармана туманидаги «Karmana golden eggs» масъулияти чекланган жамиятида бўлди. Уни ташкил қилиш бўйича лойиҳа ўтган йил март ойида Президентга тақдим қилинган эди. Орадан ўтган вақт давомида биринчи босқичдаги ишлар бошланди. 90 кунда товуқ етиштиришга мўлжалланган паррандачилик комплексида эллик иш ўрни яратилди. Мажмуада жўжа уч ой давомида парваришланиб, тухум берадиган товуқ ҳолида сотувга чиқарилади.
Президент Шавкат Мирзиёев лойиҳа ташаббускорлари билан келажак режалари ҳақида суҳбатлашди. Маълум қилинганидек, 2019 йилда инкубация, тухум етиштириш комплексларини ишга тушириш мўлжалланган. Олинадиган маҳсулотнинг 30 фоизи экспортга чиқарилади, яна 100 кишининг бандлиги таъминланади.
– Паррандачилик бўйича тизим яратилибди, – деди Президент. – Энди бу ерда тухум етиштириш ва уни экспортга чиқаришни йўлга қўйиш лозим.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг Навоий вилоятига ташрифи доирасида «Навоий» эркин иқтисодий зонасида истиқболдаги режалар тақдимоти бўлиб ўтди. Маълумки, 2010-2016 йилларда иқтисодий зонада 22 та лойиҳа амалга оширилган бўлиб, 904 иш ўрни яратилган. Тақдим қилинган режага кўра, 2017-2019 йилларда 32 та лойиҳа амалга оширилиб, 1659 та иш ўрни яратилади. Бунда электротехника, фармацевтика ва тиббий буюмлар, машинасозлик ва автомобилсозлик, қурилиш материаллари, кимё ва нефть кимёси маҳсулотлари ишлаб чиқариш кўзда тутилган.
Лойиҳаларда мармар ва гранит тошлар, композит тош маҳсулотлари ишлаб чиқариш режаси ҳам ўрин олган. Тош каръерларидан мармар қазиб олиш, қайта ишлаш, композит ва архитектура қурилмалари яратиш ишлари бажарилади.
Давлат раҳбарига тақдим қилинган яна бир режа бўйича 2018-2019 йилларда умумий қиймати 84,5 миллион АҚШ долларига тенг бўлган алюмин профиллар, аксессуар ва бутловчи қисмлар ишлаб чиқарувчи 4 та лойиҳа амалга оширилади.
– Навоий вилоятида иқтисодий лойиҳаларни амалга ошириш учун барча имкониятлар мавжуд, – деди Президент. – Бу имкониятлардан унумли фойдаланиш учун ташаббускор тадбиркорларни топиш керак. Бунинг учун яқин вақтда вилоятда бизнес-форум ташкил қилиш лозим. Унга чет эллик инвесторларни ҳам жалб қилиш мақсадга мувофиқ бўлади. Ана шунда Навоийга энг сара инвесторлар келади.
Вилоятда шиша маҳсулотлари ишлаб чиқариш лойиҳаси Зарафшон шаҳри ҳудудида амалга оширилади. 350 кишининг бандлиги таъминланадиган корхонада силлиқ лист ойна, шиша идишлар ишлаб чиқарилади.
Президентга замонавий иссиқхоналар ташкил қилиш, паррандачилик, балиқчиликни ривожлантириш бўйича амалга ошириладиган ишлар ҳақида маълумот берилди.
Балиқчиликка оид режа давлат раҳбарига манзур бўлди. Унда Кармана туманидаги хонадонларда кичик сув ҳавзалари барпо этиб, интенсив усулда балиқ етиштириш мўлжалланган. Лойиҳага кўра, икки сотих ерда интенсив усулда балиқ етиштирилади. Давлат раҳбарига етиштириладиган балиқ турлари, озуқаси, даромадлар ҳақида маълумот берилди.
– Балиқ парҳез маҳсулот ҳисобланади, гўшт ўрнини босади. Шундай экан, бу тармоқни ривожлантиришга катта эътибор бериш зарур, – деди Президент. – Хонадонларда етиштирилган балиқ аҳолига фақат қўшимча даромад манбаи эмас. У соғлиқ учун ҳам фойдалидир.
Маълум қилинганидек, Навоий вилоятидаги «Тўдакўл» сув ҳавзасида очиладиган балиқчилик мажмуасига 1200 гектар ер ажратилади. Эронлик инвесторлар томонидан амалга оширилаётган лойиҳа йилига 5000 тонна балиқ, 4000 тонна қайта ишланган балиқ маҳсулотлари (балиқ филеси, фарши, дудланган балиқ) тайёрлашни кўзда тутади.
Мамлакатимиз иқлим шароитига мос, тоғ ва тоғолди ҳудудларда етиштириладиган писта меваси хуштаъмлиги билан алоҳида ажралиб туради. Олимлар фикрича, писта дарахти минг йилгача ҳосил беради.
Президент Шавкат Мирзиёев Навоий вилоятига ташрифи доирасида Нурота туманида 10 минг гектар лалми ерда ташкил этиладиган интенсив писта плантациялари лойиҳаси билан танишди. Давлатимиз раҳбарига унинг афзалликлари ҳақида батафсил маълумот берилди. Қиймати 21 миллиард сўмлик ушбу лойиҳанинг амалга оширилиши натижасида 850 киши доимий иш билан таъминланади.
Маълумки, бизда мавжуд технологиялар асосида экилган писта 11-12 йилда ҳосилга киради. Бир туп дарахтдан 200-300 грамм ҳосил олиш мумкин. Янги плантацияларни такомиллашган технология асосида барпо этиш кўзда тутилган. Яъни кўчатхонада ўстирилган ниҳолга иккинчи йил навдор писталардан олинган куртак пайванд қилинади. Учинчи йилдан уни очиқ майдонда экиш мумкин. Ушбу технологияда экилган писта 7-8 йилда ҳосилга киради. Унинг бир тупидан 1,5-2 килограмм писта олиш мумкин.
– Қишлоқ хўжалигига илмий ёндашмай қўйганимиз боис кўплаб экинлардан кутилган даражада ҳосил ололмаяпмиз, – деди Президент. –Бундан буён соҳага илм-фан ютуқларини кенг жорий этиш, экинни экишдан бошлаб уни йиғиб-териб олишгача олимлар билан ҳамкорликда иш олиб бориш керак. Ҳосилдорлик қанча юқори, экспортбоп бўлса, деҳқон бойийди. Бизнинг асосий мақсадимиз ҳам шу.
Писта плантациялари 2018-2021 йиллар давомида барпо этилади.
Давлатимиз раҳбарига Тошкент кимё технологиялари илмий-тадқиқот институти олимлари ишлаб чиққан гидрогель моддаси ҳақида ҳам маълумот берилди. Ушбу модда ўсимлик ўсиши ва ривожланишини жадаллаштиришга хизмат қилади. Гидрогель ёмғир сувини ва ўсимликка берилган ўғитни сақлайди. Сувни 50 фоизгача тежашга ёрдам беради.
Президент Шавкат Мирзиёев Навоий вилоятида чўл ўрмончилигини ривожлантириш илмий марказини ташкил этиш, Хатирчи туманида боғ ва замонавий иссиқхона барпо этиш, мева-сабзавотни қайта ишлаш, Навбаҳор туманида томчилатиб суғориш усулида бодом ва писта плантациялари очиш, қоракўлчилик, тивит жунли эчкиларни кўпайтириш, 2018-2019 йилларда вилоятда озиқ-овқат таъминотини равнақ топтириш ва қатор бошқа йўналишларга оид истиқболли лойиҳалар билан танишди. Уларни ўз вақтида сифатли бажариш юзасидан топшириқ ва кўрсатмалар берди.
Давлат раҳбари Навоийга ташрифи давомида вилоятнинг энг олис ҳудудларидан бири – Томди туманида ҳам бўлди. Тумандаги 12-болалар мусиқа ва санъат мактабида Навоий вилоятида амалга оширилаётган лойиҳалар ва истиқболдаги режалар билан танишди.
Президентга дастлаб Томди, Учқудуқ, Конимех туманлари ва Зарафшон шаҳрини комплекс ривожлантириш чора-тадбирлари ҳақида маълумот берилди. Вилоятнинг ушбу чекка туманлари ва Зарафшон шаҳрида саноат, халқ истеъмоли моллари, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқариш, хизмат кўрсатиш тармоқларида амалга ошириладиган лойиҳалар аҳоли фаровонлигини яхшилашга хизмат қилади.
Хусусан, Учқудуқ тумани жунни қайта ишлаш ва тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришга ихтисослаштирилади. Шунингдек, “Учқудуқ текстиль” МЧЖ томонидан жорий йилда тайёр кийим-кечак ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Натижада 320 киши иш билан таъминланади.
“Қизилқум марвариди” корхонаси томонидан гидропоника усулида иссиқхона барпо этилади. Зарафшон шаҳрида йилига 4,5 минг тонна арматура, 10 миллион квадрат метр ойна, 250 миллион дона шиша идиш ишлаб чиқариш, қарийб 2 минг бошга мўлжалланган қорамолчилик комплекси, сиғими 500 ва 200 тонна бўлган музлаткичли омборхоналар барпо этиш, 100 минг бошдан зиёд парранда боқиш, балиқчилик хўжалиги, иссиқхоналар ташкил этиш лойиҳалари амалга оширилади.
Томди, Конимех туманларида ҳам шу каби истиқболли лойиҳалар ҳаётга татбиқ этилади. Натижада икки йил ичида 4 минг иш ўрни яратиш кўзда тутилган. Маълумотларга кўра, Конимех туманида катта йўл бўйида ташкил этилган туячилик мажмуасига ўтган йили 61 давлатдан 3 минг сайёҳ келган. Бу ердаги шароитлар талабга жавоб бермас эди. Тармоқнинг самарадорлигини эътиборга олиб, бу ерда минг бош туя ва 500 бош наслли эчки боқишга мўлжалланган чорвачилик комплекси барпо этиш режалаштириляпти. Умумий қиймати 15,7 миллиард сўм бўлган ушбу замонавий чорвачилик мажмуаси учун хориждан наслли эчкилар сотиб олинади. Бу ерда йилига минг тонна туя, 300 тонна эчки сути қайта ишланади. Бу жой нафақат туя ва эчкичилик мажмуаси, балки йилига 10 минг сайёҳни қабул қиладиган замонавий экотуризм марказига айланади.
Шу ўринда туя сутининг шифобахш хусусияти ҳақида тўхталиш жоиз. Унинг таркибида А, В1, В2, С ва D витаминлари сигир сутига қараганда 3 баробар кўп. Кальций, калий, магний, темир, мис, марганец, рух, фосфор каби микроэлементларга бой. Бундан ташқари, туя сутида эластин, ланолин, лактоферрин каби фойдали моддалар мавжуд. У қандли диабет, камқонлик, гепатит, нафас ва ошқозон-ичак йўллари, буйрак, юрак, асаб касалликларига даво бўлиб, иммун тизимини мустаҳкамлайди.
Бу ерга келган сайёҳлар ана шу шифобахш сутдан татиб кўриши, чўл бўйлаб туя ва квадроциклларда сайр қилиши мумкин бўлади. Давлат раҳбари мутасаддиларга мажмуани Мустақиллик байрамигача қуриб битказиш ва сайёҳларга зарур шароит яратиш юзасидан топшириқлар берди.
Томди туманидаги Навоий кон-металлургия комбинатига қарашли 4 минг бош қўй боқишга мўлжалланган чорвачилик комплекси ҳам шундай истиқболли лойиҳалардан бўлиб, вилоятда қоракўлчиликни ривожлантириш ва янги иш ўринлари яратишга хизмат қилади.
Ижтимоий лойиҳалар тақдимоти ҳам ўтказилди. Хусусан, Томди туманида “Шодлик” меҳрибонлик уйи тарбияланувчилари учун болалар шаҳарчаси қурилади. Майдони 4,3 гектар бўлган шаҳарчада болалар учун барча қулайлик яратилади. Қурилиш ишлари март ойида бошланиб, йил охиригача якунланади.
Зарафшон шаҳрида фавворалар хиёбони барпо этиш, Учқудуқ туманидаги “Кончи” санаторийсини таъмирлаш ва жиҳозлаш лойиҳалари шаҳарлар ободлиги ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Президент Зарафшон ва Учқудуқ шаҳарларидаги кўп қаватли уй-жой фондини таъмирлаш ишлари билан танишди.
– Олисда жойлашган бу шаҳарлар аҳолиси яхши яшашга ҳақли, – деди давлат раҳбари. – Ўтган йили 150 уй таъмирлаб берилган эди, 2018-2019 йилларда қолган 723 турар жойнинг томидан ертўласигача мукаммал таъмирдан чиқарилади.
Айни пайтда 2026 йилгача қимматбаҳо металлар қазиб олишни кўпайтириш, “Ауминзо-Амантой” конини ўзлаштириш, Мурунтов конини ўзлаштиришнинг 5-босқичи, Томди туманидаги 2-гидрометаллургия заводи қувватларини кенгайтириш каби лойиҳалар тақдимотлари ўтказилди.
Давлат раҳбари барча лойиҳаларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш, маҳсулот ишлаб чиқаришни янада кенгайтириш бўйича зарур кўрсатмалар берди.
Шавкат Мирзиёев шу ерда Томди, Учқудуқ, Конимех туманлари ва Зарафшон шаҳри жамоатчилиги вакиллари, оқсоқоллар, ёшлар, тадбиркорлар билан мулоқот қилди. Суҳбатда мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар, яратилаётган улкан имкониятлар, ён қўшниларимиз билан дўстона алоқалар фаоллашаётгани, одамларни иш билан таъминлаш, энг чекка Томди туманида сув манбаларини топиш ҳисобига аҳоли фаровонлигини ошириш, ёшлар таълим-тарбияси каби масалалар ҳақида сўз юритилди.
Шу куни Хатирчи тумани ҳокимлигида вилоят фаоллари иштирокида йиғилиш бўлиб ўтди. Унда вилоят иқтисодиётини юксалтириш, одамлар турмуш шароитини яхшилаш, янги иш ўринлари яратишга эътиборни кучайтириш, таълим, тиббиёт ва бошқа соҳаларда бошланган ислоҳотларни изчил давом эттириш, аёллар ўртасида жиноятчиликни камайтириш каби қатор долзарб масалалар муҳокама қилинди. Президент одамларнинг муаммо ва таклифларини эшитиб, мутасаддиларга уларни қисқа фурсатларда бартараф этиш бўйича тегишли топшириқлар берди.
Шу билан Президент Шавкат Мирзиёевнинг Навоий вилоятига ташрифи якунига етди. Сафар асносида алоҳида таъкидланганидек, истиқболли лойиҳалар, берилган топшириқлар ижроси давлат раҳбарининг доимий назоратида бўлади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для ознакомления с ходом реформ и созидательной работы на местах, запланированными крупными проектами, а также диалога с народом 2 марта посетил Навоийскую область.
Благодаря своим трудолюбивым жителям, подземным и наземным ресурсам, огромному экономическому потенциалу Навоийская область играет особую роль в жизни страны. В регионе последовательно развиваются горная, металлургическая, химическая, пищевая промышленность, энергетика, производство строительных материалов.
В настоящее время в области функционируют крупные промышленные предприятия, в числе которых Навоийский горно-металлургический комбинат, акционерные общества “Навоиазот”, “Кызылкумцемент”, “Навоийская теплоэлектростанция», совместное предприятие «Электркимёзаводи”.
Глава государства в ходе поездки в область 28 марта 2017 года ознакомился с принимаемыми мерами по социально-экономическому развитию региона. За прошедший год здесь осуществлена колоссальная по масштабам работа. Этот процесс находится под личным контролем главы государства.
Нынешнюю поездку Президент начал с посещения общества с ограниченной ответственностью «Karmana golden eggs» в Карманинском районе. Проект по его организации был представлен главе государства в марте прошлого года. За прошедший период осуществлен его первый этап. В птицеводческом комплексе, рассчитанном на выращивание цыплят, создано 50 рабочих мест. После 90 дней цыплята отправляются на продажу в качестве несушек.
Президент Шавкат Мирзиёев побеседовал с инициаторами проекта об их дальнейших планах. Они сообщили, что в 2019 году предусмотрено введение в эксплуатацию инкубационного комплекса и цеха по заготовке яиц, 30 процентов продукции намечается отправлять на экспорт, будет обеспечена занятость еще 100 человек.
— Как видно, здесь создана целая система по птицеводству, — сказал Президент. — Теперь необходимо наладить заготовку яиц и организовать их экспорт.
В ходе поездки Президента в Навоийскую область состоялась презентация перспективных проектов, которые будут реализованы в свободной экономической зоне «Навои».
В период 2010-2016 годов в этой зоне было реализовано 22 проекта и создано 904 рабочих места. Представленный новый план предусматривает осуществление в 2018-2019 годах 32 проектов и создание 1659 рабочих мест с организацией производства электротехнических, фармацевтических товаров, изделий медицинского назначения, продукции машиностроения и автомобилестроения, химической и нефтехимической отрасли, строительных материалов.
В планах – налаживание выпуска мраморных и гранитных, композитных каменных материалов. В рамках проектов будут выполнены работы по разработке каменных карьеров, добыче, переработке мрамора, производству композитных плит и отделочных материалов.
Один из проектов, представленных главе государства, общей стоимостью 84,5 миллиона долларов США предусматривает организацию в 2018-2019 годах производства алюминиевых профилей, аксессуаров и комплектующих изделий.
— В Навоийской области имеются все возможности для реализации крупных экономических проектов, — сказал Президент. — Для эффективного использования этих возможностей необходимо найти инициативных предпринимателей. С этой целью в ближайшее время в области следует организовать бизнес-форум. Целесообразно пригласить на него и деловых людей из-за рубежа. Это позволит привлечь в Навои лучших инвесторов.
В Зарафшане будет реализован проект по выпуску продукции из стекла. Предприятие, которое обеспечит занятость 350 человек, будет производить листовое стекло, стеклянную тару.
Президенту рассказали о запланированной работе по организации современных теплиц, развитию птицеводства и рыбоводства.
Глава государства ознакомился с планом по рыбоводству, который предусматривает создание малых водоемов на приусадебных участках Карманинского района и выращивание в них рыбы интенсивным методом.
— Рыба – диетический продукт, который не уступает мясу по питательности. Поэтому необходимо уделять особое внимание развитию данной отрасли, — сказал Президент. — Выращиваемая на приусадебных участках населения рыба станет не только источником дополнительного дохода, но и фактором укрепления здоровья.
Также сообщалось, что рыбоводческому комплексу, который намечено организовать на водохранилище Тудакуль, будет выделено 1200 гектаров площадей. Проект, реализуемый иранскими инвесторами, предусматривает заготовку в год 5 тысяч тонн рыбы и производство 4 тысяч тонн продукции на основе ее переработки (рыбное филе, фарш, копченая рыба).
Плоды фисташки, произрастающей в горных и предгорных районах нашей страны, отличаются высокими вкусовыми качествами. По мнению ученых, фисташка может плодоносить до тысячи лет.
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Навоийскую область ознакомился с проектом создания интенсивных фисташковых плантаций на 10 тысячах гектаров богарных земель Нуратинского района. Главе государства представлена подробная информация об этой культуре. В результате реализации проекта стоимостью 21 миллиард сумов постоянной работой будут обеспечены 850 человек.
Как известно, фисташка, выращиваемая по традиционной технологии, начинает плодоносить после 11-12 лет, одно дерево дает по 200-300 граммов урожая. Новые плантации будут основаны на усовершенствованной технологии. Сперва к однолетним побегам, пророщенным в рассаднике, прививают ростки высокопродуктивных сортов фисташки. На третий год их можно сажать в открытое поле. Высаженные по такой технологии саженцы начинают плодоносить за 7-8 лет и давать по 1,5-2 килограмма урожая.
— Из-за отсутствия научного подхода к сельскому хозяйству мы не получаем ожидаемо высоких урожаев по многим культурам, — сказал Президент. — Впредь необходимо широко внедрять достижения науки в эту сферу, работать совместно с учеными на всех этапах – от посадки культуры до сбора урожая. Чем больше урожайность и ориентированность на экспорт, тем богаче будет дехканин. Именно в этом заключается наша основная цель.
Плантации фисташки будут созданы в течение 2018-2021 годов.
Главе государства рассказали также о гидрогеле – разработке ученых Ташкентского химико-технологического научно-исследовательского института. Данное вещество способствует ускорению роста и развития растений. Гидрогель впитывает дождевую воду и удобрения, помогает сэкономить до 50 процентов воды, используемой для орошения.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами по организации научного центра развития степного лесоразведения в Навоийской области, созданию садов и современных теплиц в Хатырчинском районе, закладке миндальных и фисташковых плантаций с системой капельного орошения, разведению коз пуховой породы в Навбахорском районе, развитию системы продовольственного снабжения области в 2018-2019 годах и другими. Глава государства дал поручения и указания по своевременной и качественной реализации проектов.
Глава государства побывал и в одном из самых отдаленных районов области – Тамдынском. В районной детской школе музыки и искусства №12 он ознакомился с осуществляемыми в регионе проектами и планами на перспективу.
Президенту рассказали о мерах комплексного развития Тамдынского, Учкудукского, Канимехского районов и города Зарафшан. Запланированные в этих отдаленных районах проекты в сфере промышленности, производства товаров народного потребления, сельхозпродукции, оказания услуг послужат повышению благосостояния населения.
Так, Учкудукский район будет ориентирован на переработку шерсти и производство готовой продукции из нее. ООО “Учкудук текстиль” планирует наладить в текущем году изготовление готовой одежды, что позволит трудоустроить 320 человек. Предприятием “Кизилкум марвариди” создается теплица на основе гидропоники.
В Зарафшане будут реализованы проекты по организации производств, способных выпускать в год 4,5 тысячи тонн арматуры, 10 миллионов квадратных метров стекла, 250 миллионов штук стеклянной тары, животноводческого комплекса почти на 2 тысячи голов скота, холодильных хранилищ вместимостью 500 и 200 тонн, птицеферм более чем на 100 тысяч птиц, рыбоводческого хозяйства и теплиц.
Такие же перспективные проекты будут осуществлены в Тамдынском, Канимехском районах. В результате за два года будет создано 4 тысячи рабочих мест.
В прошлом году верблюжья ферма, организованная в Канимехском районе, приняла 3 тысячи туристов из 61 страны. С учетом возросшего в нашей стране внимания к развитию животноводческой отрасли, здесь намечено организовать комплекс на 1 тысячу голов верблюдов и 500 голов породистых коз. Для современного животноводческого комплекса общей стоимостью 15,7 миллиарда сумов намечено закупить за рубежом породистых коз. В год здесь будет перерабатываться тысяча тонн верблюжьего и 300 тонн козьего молока. Вместе с тем комплекс будет представлять современный экотуристический центр, способный принимать в год 10 тысяч туристов.
Верблюжье молоко обладает рядом полезных свойств. В нем содержится витаминов А, В1, В2, С и D втрое больше, чем в коровьем молоке. Оно богато кальцием, калием, магнием, железом, медью, цинком, марганцем, фосфором и другими микроэлементами. Кроме того, в верблюжьем молоке много эластина, ланолина, лактоферрина и других полезных веществ. Данный продукт полезен при профилактике и лечении сахарного диабета, анемии, заболеваний сердца, нервной, дыхательной и желудочно-кишечной системы, печени, а также укрепляет иммунитет.
Посетители комплекса смогут попробовать верблюжье молоко, покататься по пустыне на верблюдах и квадроциклах.
Глава государства дал ответственным лицам поручения по завершению строительства комплекса до Дня независимости Узбекистана и созданию необходимых условий для туристов.
В числе перспективных проектов – создание Навоийским горно-металлургическим комбинатом животноводческого комплекса на 4 тысячи голов овец в Тамдынском районе. Он послужит развитию каракулеводства и созданию новых рабочих мест в области.
Состоялась и презентация социальных проектов. В частности, в Тамдынском районе будет построен детский городок для воспитанников дома милосердия “Шодлик”. В городке площадью 4,3 гектара будут созданы все удобства для детей. Строительные работы стартуют в марте и завершатся к концу года.
Проекты строительства фонтанов в Зарафшане, ремонта и оснащения санатория «Кончи» в Учкудукском районе послужат благоустройству города и укреплению здоровья населения.
Президент ознакомился с запланированной работой по ремонту многоэтажного жилищного фонда в Зарафшане и Учкудуке.
— Жители этих отдаленных городов вправе жить хорошо, — сказал глава государства. — В прошлом году отремонтировано 150 домов, в 2018-2019 годах будут капитально отремонтированы оставшиеся 723 дома.
Продемонстрированы также проекты по увеличению добычи ценных металлов до 2026 года, освоению месторождения “Ауминзо-Амантой”, реализации пятого этапа освоения месторождения Мурунтау, расширению мощностей второго гидрометаллургического завода в Тамдынском районе и другие.
Глава государства дал необходимые указания по своевременной и качественной реализации всех проектов, дальнейшему расширению выпуска продукции.
Здесь же Шавкат Мирзиёев побеседовал с представителями общественности, аксакалами, молодежью и предпринимателями Тамдынского, Учкудукского, Канимехского районов и города Зарафшан. В ходе беседы говорилось об осуществляемых в нашей стране реформах, создаваемых огромных возможностях, активизации дружественных связей с соседними государствами, трудоустройстве людей, повышении благосостояния населения, улучшении водоснабжения Тамдынского района, воспитании молодого поколения.
В этот же день в хокимияте Хатырчинского района состоялось совещание с участием актива области. На нем обсуждены такие актуальные вопросы, как развитие экономики области, усиление внимания созданию новых рабочих мест, улучшение условий жизни людей, уменьшение преступности среди женщин, последовательное продолжение реформ, начатых в образовании, здравоохранении и других сферах. Президент, выслушав проблемы и предложения людей, дал ответственным лицам соответствующие поручения по скорейшему принятию мер.
На этом поездка Президента Шавката Мирзиёева в Навоийскую область завершилась. Как особо отмечалось в ходе поездки, реализация перспективных проектов, нацеленных на повышение благополучия населения, исполнение данных поручений будут находиться под постоянным контролем главы государства.