Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трампнинг Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга йўллаган мактубига доир
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга Америка Қўшма Штатлари Президентидан жорий йил 26-27 март кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган Афғонистон бўйича халқаро конференцияга оид мактуб келди.
АҚШ Президенти Ўзбекистон Президентининг Тошкентда бўлиб ўтадиган Афғонистон бўйича халқаро конференция таърифи баён этилган мактубини олганидан мамнун бўлганини қайд этди.
Мактубда АҚШнинг Жанубий Осиёдаги стратегияси минтақа мамлакатларини Афғонистондаги низони тартибга солиш ва вазиятни барқарорлаштириш учун бирдек масъулият ҳис қилишга ундаши таъкидланган.
Дональд Трамп Ўзбекистон Президентининг минтақавий ёндашувга доир ташаббусини қўллаб-қувватлаши, бу эса ўз навбатида вазиятни тинч музокаралар йўли билан ҳал қилиш учун шароит яратиши, иқтисодиёт, жумладан, Афғонистон билан савдо алоқаларини ривожлантиришини қайд этди.
Шунингдек, мактубда бундай дейилган:
«Минтақавий ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган саъй-ҳаракатларингиз катта муваффақиятлар келтирди. Ўтган йили ноябрь ойида Самарқандда бўлиб ўтган конференция бутун Марказий Осиё бўйлаб истиқболли ҳамкорлик муҳитини яратди, декабрь ойидаги Президент Ашраф Ғани билан учрашувингиз эса мустаҳкам ҳамкорлик ва тараққиётга замин ҳозирлаб берди.
Сизнинг Афғонистон бўйича халқаро конференция ўтказишга доир ташаббусингизни тўлиқ қўллаб-қувватлайман, шундай экан, ушбу формат афғонистонликлар бошчилик қилаётган Кобул жараёни билан мувофиқлаштирилишини таъминлаш учун биз ҳамкорликда астойдил ишлашимиз зарур. Оқ уй маъмурияти Тошкентдаги конференцияда иштирок этувчи АҚШ делегацияси таркибини кўриб чиқмоқда.
Самимий ва илиқ сўзларингиз, шунингдек, Афғонистондаги биргаликдаги саъй-ҳаракатларга қўшаётган улкан ҳиссангиз учун миннатдорлик изҳор этишга ижозат бергайсиз. Ўзбекистон халқига саломим ва эзгу тилакларимни етказишингизни сўрайман.

О послании Президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа Президенту Республики Узбекистан Шавкату Миромановичу Мирзиёеву
На имя Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева поступило послание от Президента Соединенных Штатов Америки по вопросу предстоящей Международной конференции по Афганистану в г.Ташкенте 26-27 марта с.г.
Президент США отметил, что был рад получить письмо Президента Узбекистана с описанием Ташкентской международной конференции по Афганистану.
В послании сказано, что стратегия США в Южной Азии призывает страны региона разделять ответственность за урегулирование конфликта и стабилизацию в Афганистане.
Дональд Трамп подчеркнул, что он поддерживает инициативу Президента Узбекистана относительно регионального подхода, который создаст условия для мирного урегулирования путём переговоров, улучшит экономику и торговлю с Афганистаном.
Далее в послании говорится:
«Ваши усилия по расширению регионального сотрудничества уже привели к большим успехам. Самаркандская конференция в ноябре прошлого года привнесла многообещающую атмосферу сотрудничества во всей Центральной Азии, а Ваша встреча с Президентом Гани в декабре создала основу для большей взаимосвязи и процветания.
В то время как я полностью поддерживаю Вашу инициативу по проведению Международной конференции по Афганистану, мы должны тщательно работать вместе для обеспечения того, чтобы этот формат тесно согласовывался с возглавляемым афганцами Кабульским процессом. Моя администрация рассматривает состав соответствующей делегации Соединенных Штатов для участия в Ташкентской конференции.
Благодарю Вас за добрые слова и за весомый вклад вашей страны в совместные усилия в Афганистане. Прошу передать мои приветствия и наилучшие пожелания народу Узбекистана.