24 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин телефон орқали мулоқот қилдилар.
Суҳбат аввалида Россия етакчиси Президентимизни таваллуд куни билан самимий табриклаб, унга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ҳамда Ўзбекистоннинг барқарор тараққиёти ва равнақи йўлидаги давлатчилик фаолиятига муваффақиятлар тилади.
Шунингдек, Владимир Путин куни кеча Шавкат Мирзиёевни дўстлик ва икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлашдаги катта хизматлари учун Александр Невский ордени билан мукофотлаш тўғрисида фармон имзолангани ҳақида хабар берди. Давлатимиз раҳбари Россия Президентига Ўзбекистон-Россия стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларининг бугунги даражасига юксак баҳо бергани ва уларни янада мустаҳкамлаш масалаларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётгани учун миннатдорлик билдирди.
Олий даражадаги учрашувларда эришилган келишувларнинг амалга оширилиши кўриб чиқилди. Ҳукуматлараро даражада йўлга қўйилган самарали ҳамкорлик механизмлари доирасида, шу жумладан савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг юқори суръатини таъминлаш ва устувор кооперация лойиҳаларини илгари суриш мақсадида биргаликдаги фаол ишларни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистон ва Россия етакчилари ҳудудлар ўртасидаги самарали алоқалар ва алмашинувларни ҳам мамнуният билан қайд этиб, уларни янада кенгайтириш лозимлигини таъкидладилар.
Минтақавий кун тартибига алоҳида эътибор қаратилди. Жорий йил сентябрь ойида Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилишига тайёргарлик масалалари юзасидан фикр алмашилди.

24 июля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Российской Федерации Владимир Путин провели телефонный разговор.
В начале беседы лидер России сердечно поздравил Президента нашей страны с днем рождения, искренне пожелав крепкого здоровья, благополучия и успехов в государственной деятельности во имя устойчивого развития и процветания Узбекистана.
Владимир Путин также сообщил о подписанном накануне указе о награждении Шавката Мирзиёева орденом Александра Невского за большие заслуги в укреплении дружбы и двустороннего сотрудничества. Глава нашего государства выразил признательность Президенту России за высокую оценку современного уровня и всемерную поддержку вопросов дальнейшего укрепления узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества.
Был рассмотрен ход реализации договоренностей встреч на высшем уровне. Подчеркнута важность продолжения активной совместной работы в рамках налаженных эффективных механизмов сотрудничества на межправительственном уровне, в частности для поддержания высокой динамики торгово-экономического сотрудничества и продвижения приоритетных проектов кооперации.
Лидеры Узбекистана и России также с удовлетворением отметили плодотворные контакты и обмены на межрегиональном уровне, и выступили за их дальнейшее расширение.
Особое внимание уделено региональной повестке. Состоялся обмен мнения по вопросам подготовки очередного заседания Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в городе Самарканде в сентябре этого года.