Мамлакатимиз қишлоқ хўжалиги оғир жудоликка учради.
Машҳур фермер, Фарғона вилоятининг Олтиариқ туманидаги “Нурли обод” фермер хўжалиги раҳбари, Ўзбекистон Қаҳрамони, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзоси, таниқли жамоат арбоби Лола Муродова оғир касалликдан сўнг шу йил
30 май куни 64 ёшида вафот этди.
Бутун мамлакатимизнинг ғурур ва ифтихори бўлган Лолахон Муродова 1958 йил 9 мартда Фарғона вилоятининг Олтиариқ туманида туғилди. Ўрта мактабни тугатганидан сўнг меҳнат фаолиятини Олтиариқ туманидаги “Нуробод” жамоа хўжалигида механизатор сифатида бошлади, ўз ҳаётини мамлакатимиз иқтисодиётининг етакчи тармоғи бўлган қишлоқ хўжалиги билан боғлади.
Ёшлик йилларидан бошлаб деҳқончилик илмини пухта ўрганган Л. Муродова жамоа хўжалигида бош пудратчи, бўлим бошлиғи, хўжалик раиси каби лавозимларда фидокорона меҳнат қилиб, ишни ташкил этиш, мўл ҳосил етиштириш, хўжаликни самарали бошқариш соҳасида катта тажриба орттирди.
Фермерлик ҳаракатига кенг йўл очилиши билан моҳир ва миришкор деҳқон мамлакатимизда биринчилардан бўлиб “Нурли обод” фермер хўжалигига асос солди ҳамда ернинг ҳақиқий эгаси сифатида юртимизда фермерлик ҳаракатини ривожлантириш ва уни янги босқичга кўтаришга катта ҳисса қўшди.
Ўз фаолиятида доимо янгиликка интилиб, эзгу ташаббуслари билан барча фермерларга, айниқса, ёшларга ибрат бўлиб яшаган Л.Муродова Янги Ўзбекистон шароитида алоҳида жонбозлик ва ғайрат-шижоат кўрсатиб ишлади. Қишлоқ хўжалиги соҳасида илғор агротехнологияларни, бошқарувнинг замонавий усуллари ва самарали воситаларини қўллаш, ер ва сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, ёш фермерлар авлодини тарбиялашда ўзига хос тажриба мактабини яратди.
У ўз фолияти билан Ватанга муҳаббат ва садоқатнинг, касбига фидоийликнинг ҳақиқий намунасини намоён этди. Айнан ана шундай олижаноб фазилатлари билан Лолахон опа бутун халқимиз учун ўзбек аёлининг ҳақиқий тимсолига айланди.
Эл-юрт ишига умрини бағишлаган қаҳрамон фермер жамоат ишларида ҳам фаол иштирок этди. Унинг бу борадаги серқирра фаолияти ёшларни, хотин-қизларни замонавий касб-ҳунарларга ўргатиш, уларни иш билан таъминлаш, ҳаётда ўз ўрнини топишида яқиндан кўмак бериш, эҳтиёжманд оилаларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, қишлоқ ва маҳаллаларни обод этиш, аҳоли турмуш шароитини яхшилашга қаратилган эзгу ишларида яққол намоён бўлди.
Л.Муродова Халқ депутатлари Фарғона вилояти кенгаши депутати, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзоси сифатида ҳам самарали иш олиб бориб, мамлакатимиз ҳудудларини ривожлантириш, амалга оширилаётган ислоҳотларни жадаллаштириш бўйича муҳим қарорлар қабул қилишда ҳам фаоллик кўрсатди.
Лолахон Муродованинг мамлакатимиз ва халқимиз олдидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган қишлоқ хўжалиги ходими” фахрий унвони, “Эл-юрт ҳурмати”, “Фидокорона хизматлари учун” орденлари ҳамда “Ўзбекистон Қаҳрамони” олий унвони билан мукофотланган эди.
Атоқли фермер, қишлоқ хўжалиги илмининг етук намояндаси, таниқли жамоат арбоби, ёшларнинг меҳрибон устози, камтарин ва самимий инсон, халқимизнинг фидойи фарзанди Лолахон Муродованинг ёрқин хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Сельское хозяйство нашей страны понесло тяжелую утрату.
30 мая нынешнего года после тяжелой, продолжительной болезни скончалась известный фермер, руководитель фермерского хозяйства «Нурли обод» Алтыарыкского района Ферганской области, Герой Узбекистана, член Сената Олий Мажлиса, видный общественный деятель Лола Муротова.
Лолахон Муротова родилась 9 марта 1958 года в Алтыарыкском районе Ферганской области. По окончании средней школы начала трудовую деятельность механизатором в коллективном хозяйстве «Нуробод» Алтыарыкского района и связала всю свою жизнь с сельским хозяйством – ведущей отраслью экономики страны.
С юных лет изучавшая науку земледелия Л.Муротова добросовестно трудилась в коллективном хозяйстве главным подрядчиком, начальником отдела, председателем хозяйства и приобрела большой опыт организации работ, выращивания богатых урожаев, эффективного управления в сфере.
С формированием в стране фермерского движения умелый земледелец Л.Муротова в числе первых основала фермерское хозяйство – «Нурли обод» и как истинный хозяин земли внесла большой вклад в развитие и выведение на качественно новый уровень реформ в этом направлении.
Л.Муротова всегда стремилась к освоению новшеств в работе, своей инициативностью стала образцом для всех фермеров, особенно молодежи, в условиях Нового Узбекистана трудилась еще более самоотверженно, отдавая любимому делу все свои силы и энергию. Она сформировала собственную сельскохозяйственную школу передовых агротехнологий, современных методов и эффективных средств управления, рационального использования земельных и водных ресурсов, воспитания нового поколения молодых фермеров.
Деятельность Л.Муротовой является настоящим примером любви и преданности Родине, полной самоотдачи избранной профессии. Благодаря таким своим благородным качествам Лолахон-опа стала для всего нашего народа олицетворением узбекской женщины.
Всю свою жизнь она посвятила народу и стране и активно также занималась общественной деятельностью. Это ярко проявилось в обучении молодежи и женщин современным профессиям, трудоустройстве, содействии им в поиске достойного места в обществе, всесторонней поддержке нуждающихся семей, благоустройстве сел и махаллей, улучшении условий жизни населения.
Л.Муротова эффективно работала и как депутат Ферганского областного Кенгаша народных депутатов, член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, активно участвовала в принятии важных решений по развитию регионов страны и ускорению проводимых реформ.
Заслуги Лолахон Муротовой перед страной и народом высоко оценены государством. Ей было присвоено почетное звание «Заслуженный работник сельского хозяйства Республики Узбекистан», она награждена орденами «Эл-юрт хурмати» и «Фидокорона хизматлари учун», удостоена высшей награды Родины – звания «Герой Узбекистана».
Светлая память об известном фермере, выдающемся представителе сельского хозяйства страны, активном общественном деятеле, заботливом наставнике молодежи, самоотверженной дочери народа Узбекистана Лолахон Муротовой навсегда сохранится в наших сердцах.