Prezidentlar Oʻzbekiston mahsulotlari koʻrgazmasiga tashrif buyurdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Belarus Prezidenti Aleksandr Lukashenko hamrohligida Minskda tashkil etilgan Oʻzbekiston milliy sanoat koʻrgazmasiga tashrif buyurdi.
Mamlakatimizning keng turdagi mahsulot va xizmatlari uchun “BelEkspo” milliy koʻrgazmalar markazida alohida majmua ajratilgan.
Maydoni 3 ming kvadrat metr boʻlgan usti yopiq manejda 25 ta eksklyuziv stendlar qurilib, “Oʻzeltexsanoat”, “Oʻztoʻqimachiliksanoat”, “Oʻzcharmsanoat”, “Oʻzbekoziqovqatxolding”, “Oʻzkimyosanoat”, “Oʻzbekneftgaz”, “Oʻzsanoatqurilishmateriallari”, “Oʻztreyd”, Navoiy va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatlari kabi yetakchi kompaniya va uyushmalar, Farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish, Uzumchilik va vinochilikni rivojlantirish agentliklari mahsulotlari koʻrgazmaga qoʻyilgan. 500 kvadrat metr ochiq maydonda esa avtomobillar, qishloq xoʻjaligi texnikalari, yuk mashinalari, avtobuslar va boshqa tovarlar namoyish etilmoqda.
Koʻrgazmada oʻnta viloyatimizdan yuzdan ziyod korxona va tadbirkorlik subyektlari oʻz mahsulot va xizmatlari bilan ishtirok etmoqda. Yurtimizning turizm salohiyati targʻibotiga ham alohida eʼtibor qaratilgan.
29-iyul kuni ochilgan ushbu koʻrgazmaga Belarusning barcha hududlaridan ishbilarmon doiralar, savdo va sanoat tashkilotlari hamda keng jamoatchilik vakillari kelmoqda.
Aleksandr Lukashenkoga mamlakatimiz kompaniyalarining quvvati va salohiyati, mahsulotlarning sifati haqida soʻzlab berildi.
Davlatimiz rahbari Oʻzbekiston kompaniya va agentliklarining mutasaddilariga Belarusdagi manfaatdor korxonalar bilan kooperatsion aloqalarni oʻrnatish, qoʻshma savdo va investitsiya loyihalarini amalga oshirish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев в сопровождении Президента Александра Лукашенко посетил открывшуюся в Минске Национальную промышленную выставку Узбекистана.
Для демонстрации широкого ассортимента продукции и услуг нашей страны отведен целый комплекс в Национальном выставочном центре “БелЭкспо”.
В крытом манеже общей площадью более 3 тысяч квадратных метров сооружены 25 эксклюзивных стендов, на которых представлены товары таких ведущих компаний и ассоциаций предприятий, как “Узэлтехсаноат”, “Узтукимачиликсаноат”, “Узчармсаноат”, “Узбекозиковкатхолдинг”, “Узкимёсаноат”, “Узбекнефтегаз”, “Узсаноаткурилишматериаллари”, «Узтрейд», Навоийский и Алмалыкский горно-металлургические комбинаты, Агентство по развитию фармацевтической отрасли, Агентство по развитию виноградарства и виноделия, а также экспозиции наших регионов. На территории в 500 квадратных метров под открытым небом выставлены автомобили, сельскохозяйственная техника, грузовые машины, автобусы и другая продукция.
Свою продукцию и услуги предлагают свыше 100 предприятий и субъектов предпринимательства из десяти областей Узбекистана. Особое внимание уделено продвижению туристического потенциала нашей страны.
Выставку, открывшуюся 29 июля, посещают многочисленные делегации деловых кругов, представители администраций и предприятий, широкой общественности со всей Беларуси.
Александр Лукашенко был проинформирован о производственных мощностях и потенциале узбекских компаний, качестве продукции.
Глава нашего государства дал ответственным лицам компаний и агентств Узбекистана указания по установлению партнерских связей с заинтересованными предприятиями Беларуси, реализации совместных торговых и инвестиционных проектов.