Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoyev muzokaralar samarali va sermazmun bo‘lganini, davlat rahbarlari ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishning barcha yo‘nalishlarini muhokama qilganlarini ta’kidladi.
O‘zbekiston va Turkmaniston eng yaqin qo‘shni, birodar mamlakatlar, vaqt bilan sinalgan ishonchli do‘st vahamkorlardir.
– Turkmaniston bilan hamkorlikda xalqlarimizning ko‘p asrlik do‘stligi, tarixiy va madaniy o‘xshashligi, dini, ma’naviy qadriyat va an’analari mushtarakligiga asoslangan strategik sheriklik darajasiga erishilganini yuksak qadrlaymiz. bugungi muzokaralar natijalari hamkorlikni yanada mustahkamlashga intilishimiz samimiyligi va qat’iyligini yana bir bor yaqqol ko‘rsatdi. Birodar Turkmaniston bilan yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini yanada mustahkamlash O‘zbekiston tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishi ekanini alohida ta’kidlamoqchiman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston-Turkmaniston munosabatlari, ayniqsa savdo-iqtisodiy sohada ijobiy sur’at bilan rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Keyingi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash uch barobar ortdi. Pandemiya oqibatlariga qaramay, 2021 yilning o‘tgan davrida o‘zaro savdo hajmi yigirma besh foizga oshdi.
Bundan tashqari, tashrif doirasida o‘tgan O‘zbekiston-Turkmaniston iqtisodiy forumida kelishuvlar va qat’iy shartnomalarning salmoqli to‘plami imzolandi.
Prezidentimiz bugun imzolangan Chegaraoldi savdo zonasini tashkil etish to‘g‘risidagi bitim, shuningdek, uchinchi mamlakatlarda kelayotgan importning o‘rnini O‘zbekiston va Turkmanistonda ishlab chiqarilayotgan va ikki mamlakat bozorlarida talab yuqori bo‘lgan raqobatbardosh mahsulotlar bilan bosishga doir kelishuv o‘zaro savdoni ko‘paytirishga xizmat qilishini ta’kidladi.
Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar energetika, qishloq xo‘jaligi, sanoat, kimyo, transport va logistika sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish va aniq loyihalarni amalga oshirishga kelishib oldilar.
Hududlararo sheriklikni faollashtirish masalalari ham muhokama qilindi. Chegaradosh viloyatlar o‘rtasidagi muntazam bevosita muloqot hamda har yili O‘zbekiston va Turkmaniston hududlari forumini o‘tkazish iqtisodiy hamkorlikni o‘stirishning yangi drayveri bo‘lib xizmat qilishi borasida yakdil fikr bildirildi. Bunday formatdagi ilk uchrashuv kelgusi yilda Xivada o‘tkaziladi.
Davlat rahbarlari transport sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash zarurligini ta’kidladilar. O‘zaro yuk tashish hajmi ortganini qayd etib, tomonlar transport yo‘laklaridan samarali foydalanish uchun bundan buyon ham qulay sharoitlar yaratishga, shuningdek, Shimol-Janub va G‘arb-Sharq yo‘nalishlaridagi o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlashga xizmat qiladigan infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirishga kelishib oldilar.
Suv resurslari va ekologiya mavzusi, iqlim o‘zgarishi masalalari mamlakatlarimiz iqtisodiyotlari uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega. Shu munosabat bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev Suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha O‘zbekiston-Turkmaniston qo‘shma komissiyasi o‘z ishini boshlaganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Muzokaralar kun tartibidan mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash masalalari muhim o‘rin egalladi.
O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlari butun Markaziy Osiyo mintaqasining barqaror rivojlanishiga ta’sir ko‘rsatayotgan Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan fikr almashdilar.
Shu ma’noda davlat rahbarlari Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlarini muntazam asosda o‘tkazib borish hamda joriy yil 5-6 avgust kunlari Avazada o‘tgan uchrashuvda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish muhim ekanini ta’kidladilar.
Yetakchilar mintaqaviy va xalqaro tuzilmalar doirasidagi yaqin muloqotni davom ettirishga kelishib oldilar.
Ikki mamlakat madaniy, ilmiy va sport doiralari o‘rtasidagi almashinuvlarni davom ettirish, yoshlar uchrashuvlari va forumlarini o‘tkazish, yoshlar tashkilotlari o‘rtasida yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish muhimligi qayd etildi. Bularning barchasi birodar xalqlarimizni yanada yaqinlashtirishga xizmat qiladi.
Tomonlar tibbiy diplomatiyaning maqsad va vazifalarini birgalikda ilgari surishga, mamlakatlarimiz xalqlari va butun mintaqaning xavfsizligini ta’minlash uchun o‘zaro muvofiqlashga yondashuvni ishlab chiqishga kelishdilar.
Prezident Gurbanguli Berdimuhamedov muzokaralar natijalaridan mamnun ekanini bildirdi, ikki tomonlama hamkorlik masalalarining keng doirasi yuzasidan ishonchli va konstruktiv fikr almashilganini ta’kidladi.
– O‘zbekiston Turkmanistonning muhim savdo hamkorlaridan biridir. O‘zbekistonga bu galgi rasmiy tashrifning asosiy maqsadi – hurmatli Prezident, mening do‘stim Shavkat Mirziyoyevni, uning rahbarligida mamlakatning davlat tizimida, ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy hayotining barcha sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlarni men qat’iy qo‘llab-quvvatlashimni namoyish etish, – dedi Turkmaniston Prezidenti.
Gurbanguli Berdimuhamedov Shavkat Mirziyoyevga Turkmaniston delegatsiyasiga ko‘rsatilayotgan samimiy mehmondo‘stlik va do‘stona qabul uchun minnatdorlik bildirdi.

На встрече с представителями средств массовой информации Президент Шавкат Мирзиёев охарактеризовал состоявшиеся переговоры, в ходе которых главы государств затронули весь спектр развития двустороннего сотрудничества, как плодотворные и обстоятельные.
Узбекистан и Туркменистан являются ближайшими соседями, братскими странами, надежными, проверенными временем друзьями ипартнерами.
— Особо подчеркну, что мы высоко ценим достигнутый уровень стратегического партнерства с Туркменистаном, основанного на многовековой дружбе, общности истории и культуры, религии, духовных ценностей и традиций наших народов. Результаты сегодняшних переговоров еще раз наглядно продемонстрировали наше искреннее стремление и неизменную приверженность дальнейшему углублению взаимодействия. Хочу особо отметить, что дальнейшее укрепление добрососедских отношений с братским Туркменистаном является приоритетным направлением внешней политики Узбекистана, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава Узбекистана с удовлетворением отметил положительную динамику развития узбекско-туркменских отношений, особенно в торгово-экономической сфере. За последние годы товарооборот между нашими странами вырос в три раза. Несмотря на последствия пандемии, за истекший период 2021 года объем взаимной торговли вырос на двадцать пять процентов.
Кроме того, по итогам проведенного в рамках визита узбекско-туркменского Экономического форума подписан солидный пакет соглашений и твердых контрактов.
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что увеличению взаимной торговли будет способствовать подписанное сегодня Соглашение о создании зоны приграничной торговли, а также договоренность замещать импорт из третьих стран конкурентоспособной продукцией, производимой в Узбекистане и Туркменистане и востребованной на рынках обеих стран.
Отдельное внимание было уделено развитию промышленной кооперации. Стороны договорились расширять взаимовыгодное сотрудничество и конкретные проекты в области энергетики, сельского хозяйства, промышленности, химии, транспорта и логистики.
Также обсуждены вопросы активизации межрегионального взаимодействия. Стороны сошлись во мнении, что регулярный прямой диалог между приграничными областями, а также проведение на ежегодной основе форума регионов Узбекистана
и Туркменистана станут новым драйвером роста экономического сотрудничества. Первая встреча в таком формате пройдет в следующем году в Хиве.
Главы государств подтвердили необходимость укрепления сотрудничества в сфере транспорта. Констатировав рост объемов взаимных грузоперевозок, стороны договорились и далее создавать благоприятные условия для эффективного использования транспортных коридоров, в том числе путем реализации инфраструктурных проектов, которые послужат укреплению взаимосвязанности по линии Север-Юг и Запад-Восток.
Решающее значение для экономик наших стран имеют водная и экологическая тематика, вопросы изменения климата. В этой связи Президент Шавкат Мирзиёев с удовлетворением отметил начало работы совместной узбекско-туркменской комиссии по водохозяйственным вопросам.
Важной темой двусторонних переговоров стали вопросы обеспечения региональной безопасности.
Президенты Узбекистана и Туркменистана обменялись мнениями по ситуации в Афганистане, от которой во многом зависит устойчивое развитие обширного региона Центральной Азии.
В этом контексте главы государств подчеркнули важность проведения на регулярной основе Консультативных встреч глав государств Центральной Азии, а также реализации договоренностей, достигнутых на последней встрече в Авазе 5-6 августа этого года.
Лидеры государств также условились продолжить тесный диалог в рамках региональных и международных структур.
Отмечена важность продолжения обменов между культурными, научными и спортивными кругами двух стран, а также проведения встреч и форумов молодежи наших стран, тесного сотрудничества между молодежными организациями. Это позволит ещё больше сблизить два братских народа.
Стороны договорились совместно продвигать цели и задачи врачебной дипломатии, выработав скоординированный подход для обеспечения безопасности народов наших стран и всего региона.
Президент Гурбангулы Бердымухамедов выразил удовлетворение результатами переговоров, в ходе которых состоялся доверительный и конструктивный обмен мнениями по широкому спектру двустороннего взаимодействия.
— Узбекистан – один из ключевых торговых партнеров Туркменистана. Основная цель нынешнего официального визита в Узбекистан – продемонстрировать твёрдую поддержку уважаемому Президенту, моему другу Шавкату Мирзиёеву, а также проводимым под его руководством реформам во всех сферах государственной, общественно-политической и социально-экономической жизни страны, – сказал Президент Туркменистана.
Гурбангулы Бердымухамедов выразил Шавкату Мирзиёеву благодарность за оказываемую туркменской делегации тёплое гостеприимство и дружественный прием.