2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirish, ularning ijtimoiy va siyosiy faolligini oshirish davlat va jamiyat qurilishini takomillashtirishning asosiy yo‘nalishi sifatida belgilangan.
bugungi kunda nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari demokratik huquqiy davlat
barpo etish, jamiyatda qonun ustuvorligini ta’minlash hamda mamlakatning ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy salohiyatini oshirish yo‘lida muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Respublikamizda amalga oshirilayotgan islohotlarda faol ishtirokchi va hamkor sifatida nodavlat notijorat tashkilotlarining rolini yanada oshirish, ularning huquqlari va qonuniy manfaatlari himoyasini mustahkamlash, davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash ko‘lamini kengaytirish hamda ularga qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida:
1.Belgilansinki, 2021 yil 1 martdan boshlab:
nodavlat notijorat tashkilotlari tomonidan ro‘yxatdan o‘tkazuvchi organni xabardor qilgan (ma’lumot uchun) holda xorijiy manbalardan olinadigan pul mablag‘lari va mol-mulkning bir kalendar yilidagi jami summasi bazaviy hisoblash miqdorining yigirma baravaridan yuz baravarigacha oshiriladi;
nodavlat notijorat tashkilotini qayta ro‘yxatdan hamda uning ramzini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish muddati bir oydan o‘n besh kungacha qisqartiriladi;
nogironligi bo‘lgan shaxslar, faxriylar, nuroniylar, xotin-qizlar, bolalar jamoat birlashmalari ramzlarini davlat ro‘yxatidan (qayta ro‘yxatdan) o‘tkazish uchundavlat boji undirilmaydi;
nodavlat notijorat tashkilotining alohida bo‘linmasi yuridik shaxs hisoblanadi, bunda alohida bo‘linmalarni hisobga qo‘yish tartibi bekor qilinadi.
2. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi (keyingi o‘rinlarda – Jamoat fondi) mablag‘larini boshqarish bo‘yicha parlament komissiyasi hamda O‘zbekiston nodavlat notijorat tashkilotlari milliy assotsiatsiyasining (keyingi o‘rinlarda – Assotsiatsiya) quyidagi takliflari ma’qullansin:
mahalliy nodavlat notijorat tashkilotlarini rivojlantirishga qaratilgan dastur va loyihalarni moliyalashtirish uchun O‘zbekiston nodavlat notijorat tashkilotlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondiga davlat subsidiyasini ajratib borish;
Assotsiatsiya va uning hududiy bo‘linmalari boshqaruv xodimlarining umumiy cheklangan sonini 44nafar etib belgilash hamda ularning mehnatiga haq to‘lash miqdorlarini ikki baravarga oshirish;
Assotsiatsiya markaziy apparati va hududiy bo‘linmalarini zarur texnika, avtotransport vositasi, ofis anjomlari, mebel jihozlari bilan ta’minlash hamda boshqa moddiy-texnika bazasini mustahkamlash.
Assotsiatsiyaga ikki hafta muddatda Assotsiatsiyaning yangilangan tuzilmasini ishlab chiqish va tasdiqlash tavsiya etilsin.
Mazkur bandda nazarda tutilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash uchun Jamoat fondiga “2021 yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi Qonunida zarur mablag‘lar ko‘zda tutilganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Moliya vazirligi mazkur bandning ikkinchi va uchinchi xatboshilarida belgilangan chora-tadbirlarni amalga oshirish bilan bog‘liq xarajatlarni 2022 yildan boshlab Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutishni ta’minlasin.
3. Assotsiatsiya faoliyatining asosiy yo‘nalishlari etib quyidagilar belgilanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin:
nodavlat notijorat tashkilotlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini davlat organlarida, sudlarda, xalqaro, xorijiy, shuningdek, boshqa tashkilotlarda ifoda etish hamda himoya qilish;
nodavlat notijorat tashkilotlarini Assotsiatsiyaga birlashtirish, ularning faoliyatini yo‘naltirish, rivojlantirish, shuningdek, samaradorligi va sifatini oshirishga ko‘maklashish;
nodavlat notijorat tashkilotlari, tadbirkorlik sub’ektlari, xalqaro va xorijiy tuzilmalar hamda davlat organlari o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishda ishtirok etish;
nodavlat notijorat tashkilotlari tashabbuslarini amalga oshirish uchun ularga qulay huquqiy, iqtisodiy va ijtimoiy sharoitlar yaratishga ko‘maklashish;
mamlakatda demokratik jarayonlarni barqaror rivojlantirish  va ilgari surishda a’zolar hamda hamkorlarning sa’y-harakatlarini birlashtirish;
nodavlat notijorat tashkilotlarining huquqlari va qonuniy manfaatlariga daxldor bo‘lgan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqishda ishtirok etish hamda sohani tartibga soluvchi qonunchilikni takomillashtirish yuzasidan takliflar tayyorlash;
nodavlat notijorat tashkilotlari rahbarlari va xodimlarining tashkilotni samarali boshqarish, moliyaviy barqarorlikka erishish, ijtimoiy muhim loyihalarni ishlab chiqish, ijtimoiy sheriklik va ta’sirchan jamoatchilik nazoratini amalga oshirish, volontyorlarni, xayriya va boshqa resurslarni jalb qilish, ijtimoiy menejment, ijtimoiy tadbirkorlik yo‘nalishlarida salohiyatini oshirish;
nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari uchun qo‘llanmalar, o‘quv dasturlari, kitoblar, mamlakatimizga mos nazariy yondashuvlarni ishlab chiqish.
1.Belgilab qo‘yilsinki:
Assotsiatsiya rahbari bir vaqtning o‘zida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Jamoatchilik palatasi raisining, Assotsiatsiya hududiy bo‘linmalari rahbarlari esa – hududiy jamoatchilik palatalari raislarining nodavlat notijorat tashkilotlari masalalari bo‘yicha jamoatchilik asosida faoliyat yuritadigan maslahatchilari hisoblanadi;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar markazlari va Toshkent shahridagi “Nodavlat notijorat tashkilotlari uylari”ga ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lgan sohalarda o‘z faoliyatini amalga oshirayotgan nodavlat notijorat tashkilotlarini joylashtirish Assotsiatsiyaning tavsiyanomasi asosida amalga oshiriladi.
Assotsiatsiyaga bir oy muddatda keng jamoatchilik takliflari asosida nodavlat notijorat tashkilotlarini “Nodavlat notijorat tashkilotlari uylari”ga joylashtirish uchun tavsiyanomaberish tartibiниishlab chiqish tavsiya etilsin.
5. “Yuksalish” umummilliy harakati, “Taraqqiyot strategiyasi” markazi va Assotsiatsiyaning xalqaro grant mablag‘lari hisobidan ilovaga muvofiq 2021–2022 yilларда Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar markazlari va Toshkent shahrida fuqarolik jamiyati institutlari faollari o‘rtasida samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, yangi fuqarolik tashabbuslarini amalga oshirish, mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalarini muhokama qilish, mavjud muammolarning yechimi yuzasidan takliflar tayyorlash hamda shaxsiy bilim va ko‘nikmalarini oshirishga xizmat qiluvchi kovorking-markazlarini tashkil etish tashabbusi qo‘llab-quvvatlansin.
va Toshkent shahar hokimliklari kovorking-markazlarini tashkil etish, shuningdek, ushbu tashabbusning samarali va to‘liq amalga oshirilishida har tomonlama ko‘maklashsin.
faoliyatini ustav maqsadlariga muvofiq O‘zbekiston Respublikasining barcha hududida olib boradigan hamda ikki yoki undan ortiq ma’muriy-hududiy birlikda alohida bo‘linmalariga ega bo‘lgan nodavlat notijorat tashkilotlari respublika nodavlat notijorat tashkilotlari etib e’tirof etiladi;
faoliyatini ustav maqsadlariga muvofiq viloyat, tuman, shahar, shaharcha, qishloq va ovul hududida olib boradigan nodavlat notijorat tashkilotlari hududiy nodavlat notijorat tashkilotlari hisoblanadi;
hududiy nodavlat notijorat tashkilotlarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun bazaviy hisoblash miqdorining 50 фоизи miqdorida davlat boji undiriladi.
7. O‘zbekiston Respublikasi “Ijtimoiy sheriklik to‘g‘risida”gi Qonunining 5-moddasida ijtimoiy sheriklikni amalga oshirish sohalari belgilanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Vazirlik va idoralar belgilangan ijtimoiy sheriklik sohalaridan kelib chiqib, bir oy muddatda ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalarni amalga oshirish uchun nodavlat notijorat tashkilotlariga byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan beriladigan davlat ijtimoiy buyurtmalarining 2021–2023 yillarga mo‘ljallangan режаларини ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
Adliya vazirligi (M.Ikramov) vazirlik va idoralarga davlat ijtimoiy buyurtmasini berish yuzasidan uslubiy hamda amaliy yordam ko‘rsatib borsin.
8. Adliya vazirligi (R.Davletov) Oliy sud (K.Kamilov)
va Bosh prokuratura (N.Yo‘ldoshev) bilan birgalikda ikki hafta muddatda davlat organlari hamda ular mansabdor shaxslarining nodavlat notijorat tashkilotlarining qonuniy faoliyatiga aralashganlik uchun ma’muriy javobgarlikni nazarda tutuvchi qonun loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
9. Assotsiatsiyaga “Yuksalish” umummilliy harakati bilan birgalikda davlat ijtimoiy buyurtmalari ro‘yxati, uning ijrochilari, ijro holati va erishilgan natijalarni nazarda tutuvchi ijtimoiy sheriklik loyihalarining yagona bazasini yaratish, yuritish hamda rasmiy veb-saytlariga joylashtirish tavsiya etilsin.
10. Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi (A.Toshqulov) 2021/2022 o‘quv yilidan boshlab Assotsiatsiyaning buyurtmanomalariga ko‘ra respublikadagi oliy ta’lim muassasalari talabalari tegishli ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha ishlab chiqarish amaliyotidan o‘tishi uchun Assotsiatsiyaga muntazam yuborilishini ta’minlasin.
11. Tashqi ishlar vazirligi (A.Kamilov) Assotsiatsiyaga turdosh xorijiy nodavlat notijorat tashkilotlari bilan yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda, soha bo‘yicha tajriba almashish uchun ularning malakali mutaxassislarini jalb etishda ko‘maklashsin.
12. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari:
bir oy muddatda tegishli moliya, bandlik va mehnat munosabatlari organlari bilan birgalikda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlari huzuridagi nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatiningboshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondlarining tuzilmalarиva ularning xodimlari mehnatiga haq to‘lash razryadlarini tasdiqlasin;
2021 yilda Qoraqalpog‘iston Respublikasi byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahri mahalliy byudjetlaridan mazkur jamoat fondlarini saqlash xarajatlariga hamda ularning asosiy faoliyat yo‘nalishlarini amalgaoshirishi uchun 1,1 milliard so‘mdan kam bo‘lmagan mablag‘larni yo‘naltirsin;
Assotsiatsiyaning Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlardagi hududiy bo‘linmalariga tekin foydalanish huquqi asosida zarur shart-sharoitlar yaratilgan alohida xizmat xonalarini ajratsin.
13. Assotsiatsiya markaziy apparati va Toshkent shahar hududiy bo‘linmasi Toshkent shahar, Shayxontohur tumani, Furqat ko‘chasi, 1A-uy manzilida tekin foydalanish huquqi asosida joylashtirilsin.
14. Adliya vazirligi manfaatdor idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
15. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul
va shaxsiy javobgar etib Bosh vazir o‘rinbosari B.A. Musayev, adliya vaziri R.Q. Davletov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi R.S. Qosimov zimmasiga yuklansin.

В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах развитие институтов гражданского общества, повышение их общественной и политической активности определены в качестве основного направления совершенствования государственного и общественного строительства.
В настоящее время негосударственные некоммерческие организации и другие институты гражданского общества имеют важное значение в построении демократического правового государства, обеспечении верховенства закона в обществе, а также повышении общественно-политического и социально-экономического потенциала страны.
В целях дальнейшего повышения роли негосударственных некоммерческих организаций как активных участников и партнеров
в осуществляемых в стране реформах, усиления защиты их прав и законных интересов, расширения масштаба государственной поддержки, а также создания им благоприятных условий:
1. Установить, что с 1 марта 2021 года:
общая сумма денежных средств и имущества, получаемых за один календарный год негосударственными некоммерческими организациями от иностранных источников, с уведомлением (для сведения) регистрирующего органа увеличивается с двадцати до ста базовых расчетных величин;
срок перерегистрации негосударственной некоммерческой организации, а также государственной регистрации ее символики сокращается с одного месяца до пятнадцати дней;
при государственной регистрации (перерегистрации) символик общественных объединений лиц с инвалидностью, ветеранов, пожилых граждан, женщин, детей государственная пошлина не взимается;
обособленное подразделение негосударственной некоммерческой организации является юридическим лицом, при этом порядок постановки на учет обособленного подразделения отменяется.
2. Одобрить следующие предложения Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при ОлийМажлисе Республики Узбекистан
(далее – Общественный фонд), а также Национальной ассоциации негосударственных некоммерческих организаций Узбекистана (далее – Ассоциация):
о выделении Общественному фонду по поддержке негосударственных некоммерческих организаций Узбекистана государственной субсидии для финансирования программ и проектов, направленных на развитие отечественных негосударственных некоммерческих организаций;
об установлении общей предельной численности управленческого персонала Ассоциации и ее территориальных отделений – 44 единицы,
а также увеличении вдва раза размеров оплаты их труда;
об обеспечении центрального аппарата и территориальных отделений Ассоциации необходимой техникой, автотранспортным средством, офисным оборудованием, мебелью, а также укреплении другой материально-технической базы.
Рекомендовать Ассоциации в двухнедельный срок разработать и утвердить обновленную структуру Ассоциации.
Принять к сведению, что в Законе Республики Узбекистан «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2021 год» Общественному фонду предусмотрены необходимые средства
для покрытия расходов, связанных с реализацией мер, определенных в настоящем пункте.
Министерству финансов начиная с 2022 года предусмотреть в параметрах Государственного бюджета расходы,связанные с реализацией мер, указанных в абзацах втором и третьем настоящего пункта.
3. Принять к сведению, что основными направлениями деятельности Ассоциации являются:
представление, а также защита прав и законных интересов негосударственных некоммерческих организаций в государственных органах, судах, международных, зарубежных, а также других организациях;
объединение в Ассоциацию негосударственных некоммерческих организаций, направление, развитие, а также содействие в повышении эффективности и качества их деятельности;
участие в развитии взаимовыгодного сотрудничества между негосударственными некоммерческими организациями, субъектами предпринимательства, международными и зарубежными структурами,
а также государственными органами;
содействие в создании благоприятных правовых, экономических и социальных условий для реализации инициатив негосударственных некоммерческих организаций;
объединение усилий членов, а также партнеров в устойчивом развитии и продвижении в стране демократических процессов;
участие в разработке проектов нормативно-правовых актов, затрагивающих права и законные интересы негосударственных некоммерческих организаций, а также подготовкапредложенийпо совершенствованию законодательства, регулирующего данную сферу;
повышение потенциала руководителей и работников негосударственных некоммерческих организаций в направлениях эффективного управления организацией, достижения финансовой устойчивости, разработки общественно значимых проектов, социального партнерства и осуществления действенного общественного контроля, привлечения волонтеров, благотворительных и других ресурсов, социального менеджмента, социального предпринимательства;
разработка пособий, учебных программ, учебников, свойственных стране теоретических подходов для представителей негосударственных некоммерческих организаций.
руководитель Ассоциации одновременно является советником председателя Общественной палаты при Президенте Республики Узбекистан, руководители территориальных отделений Ассоциации – советниками председателей региональных общественных палат
по вопросам негосударственных некоммерческих организаций, осуществляющими свою деятельность на общественных началах;
размещение негосударственных некоммерческих организаций, осуществляющих свою деятельность в общественно значимых сферах,
в «Домах негосударственных некоммерческих организаций» в Республике Каракалпакстан, областных центрах и городе Ташкенте, осуществляется на основе рекомендации Ассоциации.
Рекомендовать Ассоциации в месячный срок разработать на основе предложений широкой общественности порядок выдачи рекомендаций для размещения негосударственных некоммерческихорганизацийв «Домах негосударственных некоммерческих организаций».
5. Поддержать инициативу Общенационального движения «Юксалиш», Центра «Стратегия развития» и Ассоциацииосозданиив 2021–2022 годах коворкинг-центров в Республике Каракалпакстан, областных центрах и городе Ташкенте, способствующих налаживанию эффективного сотрудничества между активистами институтов гражданского общества, реализации новых гражданских инициатив, обсуждению вопросов социально-экономического развития страны, подготовке предложений по решению имеющихся проблем, а также повышению индивидуальных знаний и навыков, за счет грантовых средств согласно приложению.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента оказывать всестороннеесодействие в создании коворкинг-центров, а также эффективной и полноценной реализации данной инициативы.
негосударственные некоммерческие организации, осуществляющие деятельность в соответствии с уставными целями на всей территории Республики Узбекистан, а также имеющие обособленные подразделения в двух или более административно-территориальных единицах, признаются республиканскиминегосударственныминекоммерческими организациями;
негосударственные некоммерческие организации, осуществляющие деятельность в соответствии с уставными целями на территории области, района, города, поселка, кишлака и аула, являются территориальными негосударственныминекоммерческими организациями;
для государственной регистрации территориальных негосударственных некоммерческих организаций государственнаяпошлинавзимаетсяв размере 50 процентов базовой расчетной величины.
7. Принять к сведению, что в статье 5 Закона Республики Узбекистан «О социальном партнерстве» определенысферы осуществления социального партнерства.
Министерствам и ведомствам в месячный срок, исходя
из определенных сфер социального партнерства, разработать и утвердить планы государственных социальных заказов на 2021–2023 годы, предоставляемых за счет внебюджетных средств негосударственным некоммерческим организациям для реализации общественно значимых проектов.
Министерству юстиции (Икрамов М.) оказывать министерствам и ведомствам методическую и практическую помощь по предоставлению государственного социального заказа.
8. Министерству юстиции (Давлетов Р.) совместно с Верховным судом (Камилов К.) и Генеральной прокуратурой (Йулдошев Н.) в двухнедельный срок внести в Кабинет Министров проект закона, предусматривающий административнуюответственностьза вмешательство государственных органов и их должностныхлицв законную деятельность негосударственных некоммерческих организаций.
9. Рекомендовать Ассоциации совместно с Общенациональным движением «Юксалиш» создание, ведение, а также размещение на своих официальных веб-сайтах единой базы проектов социального партнерства, предусматривающей перечень государственных социальных заказов, их исполнителей, состояние исполнения и достигнутые результаты.
10. Министерству высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.) по заявкам Ассоциации начиная с 2021/2022 учебного года обеспечить регулярное направление в Ассоциацию студентов высших образовательных учреждений республики для прохождения производственной практики по соответствующим направлениям образования.
11. Министерству иностранных дел (Камилов А.) оказывать содействие Ассоциации в налаживании тесного сотрудничества с профильными зарубежными негосударственными некоммерческими организациями, привлечении их квалифицированных специалистов
для обмена опытом в данной сфере.
совместно с соответствующими финансовыми органами, органами занятости и трудовых отношений в месячный срок утвердитьструктуры и разряды оплаты труда работников общественныхфондовпо поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при ЖокаргыКенесе Республики Каракалпакстан, Кенгашах народных депутатов областей и города Ташкента;
направить в 2021 году из бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента средства в размере
не менее 1,1 миллиарда сумов длясодержания данных общественных фондов, а также осуществления ими основных направлений деятельности;
выделить территориальным отделениям Ассоциации в Республике Каракалпакстан и областях отдельные служебные помещения с созданными необходимыми условиями на основе права безвозмездного пользования.
13. Разместить центральный аппарат и Ташкентское городское территориальное отделение Ассоциации по адресу: город Ташкент, Шайхантахурский район, улица Фурката, 1А на праве безвозмездного пользования.
14. Министерству юстиции совместно с заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
15. Возложить на заместителя Премьер-министра Мусаева Б.А., министра юстиции Давлетова Р.К., председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за организацию эффективного исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Касимова Р.С.