O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n uchinchi yalpi majlisi to‘g‘risida axborot
2017-yil 21-dekabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n uchinchi yalpi majlisi o‘z ishini davom ettirdi.
Senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 9-oktabrdagi “Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, qishloq xo‘jaligi ekin maydonlaridan samarali foydalanish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoniga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan Oliy Majlis Senatiga kiritilgan 2018-yilda fermer xo‘jaliklarini bosqichma-bosqich ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklariga aylantirish bo‘yicha Dastur to‘g‘risidagi masalani ko‘rib chiqdilar.
Ta’kidlanganidek, ushbu dastur O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi, Markaziy bank, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va tumanlar hokimliklari bilan hamkorlikda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining yuqorida qayd etilgan farmonida hamda 2017-yil 10-oktabrdagi “Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari faoliyatini yanada rivojlantirish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorida qo‘yilgan vazifalardan kelib chiqqan holda ishlab chiqilgan. Hududiy dasturlar Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi hamda xalq deputatlari viloyat Kengashlari tomonidan tasdiqlangan.
Ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklarini tashkil etish va rivojlantirish bo‘yicha 2018-yilga mo‘ljallangan hududiy dasturlarga muvofiq mamlakatning 21 634 ta fermer xo‘jaligida ko‘p tarmoqli faoliyatni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha 22 986 ta loyiha amalga oshiriladi. Xususan, ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklari tomonidan 7,4 ming gektar maydonda intensiv bog‘lar, 4,3 ming gektar maydonda yangi uzumzorlar va 844 gektar maydonda issiqxonalar yaratiladi.
Shuningdek, 520 ta fermer xo‘jaligida meva-sabzavot, go‘sht-sut mahsulotlarini qayta ishlashni yo‘lga qo‘yish, 785 ta fermer xo‘jaligida un mahsulotlari ishlab chiqarishni boshlash, 370 ta fermer xo‘jaligida refrijerator omborlar qurish, 3,9 ming fermer xo‘jaligida chorvachilik va parrandachilikni, 2,3 ming fermer xo‘jaligida baliqchilik va asalarichilikni, 2,1 ming fermer xo‘jaligida qo‘ychilik, echkichilik va quyonchilikni, 171 ta fermer xo‘jaligida yilqichilikni va kurkachilikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha loyihalarni, shuningdek, 6732 ta fermer xo‘jaligida servis xizmatlarini tashkil etish bo‘yicha 8 mingta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan.
29.JPG
2018-yil uchun tasdiqlangan loyihalarni amalga oshirish uchun respublika bo‘yicha 1 603 milliard so‘m mablag‘ sarflanishi belgilangan. Shundan 608,8 milliard so‘mi tijorat banklari kreditlari hisobiga amalga oshiriladi. Eng asosiysi, qishloq joylarda 83 567 ta yangi ish o‘rni yaratilishi kutilmoqda.
Senatorlar 2018-yilda fermer xo‘jaliklarini bosqichma-bosqich ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklariga aylantirish bo‘yicha dasturni ma’qulladilar va bu sohadagi ustuvor vazifalarni o‘z vaqtida sifatli bajarish bo‘yicha tizimli ishlarni yanada kuchaytirish muhimligini ta’kidladilar.
Shundan so‘ng senatorlar yalpi majlis kun tartibidagi navbatdagi masalani ko‘rib chiqishga kirishdilar. Senatorlar O‘zbekiston Respublikasi ichki ishlar vazirining ichki ishlar organlarining jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklar profilaktikasi sohasidagi faoliyati to‘g‘risidagi axborotini eshitdilar.
Bugungi kunda mamlakatimizda aholi tinch va osoyishta hayot kechirishini ta’minlash, huquqbuzarliklarning oldini olish, jinoyatchilikka qarshi kurashishga doir qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Ichki ishlar organlari faoliyatining huquqiy asoslarini mustahkamlash, ichki ishlar organlari xodimlarining ijtimoiy himoyasini yanada kuchaytirish maqsadida o‘tgan davr mobaynida 2 ta qonun, Prezidentning 22 ta qarori, Vazirlar Mahkamasining 30 ta qarori va boshqa qator hujjatlar qabul qilindi. Shuningdek, ichki ishlar organlarining aholiga yaqinligini ta’minlash va ichki ishlar organlari (bo‘limlari) boshqarmalaridan uzoqda joylashgan aholi punktlarida fuqarolarga qulayliklar yaratib berish maqsadida ichki ishlarning qo‘shimcha ravishda 175 ta shahar bo‘limi (bo‘linmasi) va 824 ta militsiya tayanch punkti tashkil etildi.
O‘tgan davrda ichki ishlar organlarida hokimliklar, prokuratura va keng jamoatchilik vakillari bilan birgalikda har bir mahalladagi ishlar huquqbuzarliklar va jinoyatlarning erta oldini olish, salbiy xatti-harakatlarni sodir etish uchun sharoit yaratadigan omillarni bartaraf etish bo‘yicha ilmiy asoslangan “harakatlar formulasi” asosida tashkil etildi.
Ichki ishlar organlarining quyi bo‘g‘inlarini kuchaytirishga, ma’muriy-hududiy birliklar doirasida tuzilib, faoliyat yuritayotgan sektorlarda ishlarni samarali tashkil etishga, odamlarni tashvishlantirayotgan muammolarni hal qilish va huquq-tartibotni mustahkamlashga jamoatchilikni keng jalb etish orqali aholining ishonchini oqlashga qaratilgan chora-tadbirlar natijasida respublika hududida jinoyatlarning sezilarli darajada kamayishiga erishildi.
Ichki ishlar organlari tizimini tubdan isloh qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarga qaramay, ayrim rahbar kadrlar o‘tkazilayotgan islohotlarning mazmun-mohiyatini to‘liq anglab yetmay, ishlarni eskicha olib bormoqda. Natijada bir qancha mintaqalarda og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar, shuningdek, qidiruvda bo‘lgan shaxslar soni ortmoqda.
Muhokama chog‘ida senatorlar sababsiz dars qoldirayotgan o‘quvchilarni va tarbiyasi og‘ir voyaga yetmaganlarni aniqlash, ularga nisbatan bevosita maktab, kollej, litsey va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarida ta’lim muassasalari o‘qituvchilari, ota-onalar ishtirokida ta’sirchan tarbiyaviy va profilaktika ishlarini uyushtirish uchun profilaktika inspektorlarining shaxsiy mas’uliyatini oshirish zarurligiga alohida e’tibor qaratdilar.
Shuningdek, fuqarolar tomonidan joylardagi ichki ishlar organlariga murojaatlarda ko‘tarilayotgan muammolarni o‘z vaqtida hal qilishga e’tibor qaratish ham zarur.
Muhokama davomida senatorlar tomonidan ichki ishlar organlari faoliyatining samaradorligini yanada oshirishga qaratilgan aniq takliflar va tavsiyalar bildirildi. Xususan, profilaktika inspektorlariga yaratilgan qulay moddiy-maishiy shart-sharoitlarni saqlab qolish, xizmatni samarali amalga oshirish uchun ularga keng imkoniyatlar va shart-sharoitlar yaratib berish, shu jumladan, ularga xizmatni o‘tash hududlarida xizmat uylari ajratish hamda imtiyozli kredit asosida avtomashina xarid qilish imkoniyatini berish borasida hukumat tomonidan ko‘rilayotgan ishlarni yanada kuchaytirish muhimligi qayd etildi. Sohada amalga oshirilayotgan shu va boshqa bir qator chora-tadbirlar profilaktika inspektorlari samarali xizmat ko‘rsatishi uchun muhim omildir.
Muhokama yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining tegishli qarori qabul qilindi.
So‘ngra senatorlar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining milliy qonun hujjatlari talablarini hamda 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasidan kelib chiqadigan vazifalarni bajarish borasidagi faoliyati to‘g‘risidagi axboroti eshitildi va muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, qisqa vaqt ichida O‘zbekiston tashqi siyosiy faoliyatida katta ishlar amalga oshirildi. O‘zbekiston tomonidan xorijiy davlatlar bilan, birinchi navbatda, qo‘shni mamlakatlar bilan olib borilayotgan ochiq, amaliy, o‘zaro manfaatli tashqi siyosat butun Markaziy Osiyo mintaqasi uchun muhim ahamiyatga ega ekanligi qayd etildi. Qo‘shni mamlakatlar bilan munosabatlarda tamomila yangi siyosiy muhit qaror toptirishga, siyosiy ishonch darajasini yanada oshirishga hamda hamkorlikning ko‘pgina sohalarida yuqori natijalarga erishildi.
O‘zbekiston Respublikasining Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida qo‘shni mamlakatlar bilan davlat chegaralarini delimitatsiya va demarkatsiya qilish hamda suv-energetika muammolarini hal etish borasida muzokaralar jarayoni ancha jonlandi.
Bugungi kunda tashqi siyosat xorijiy davlatlar bilan savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy hamkorlik va turizmni rivojlantirish bo‘yicha aniq vazifalarni hal qilishga qaratilgan.
Ta’kidlash joizki, hisobot davrida mamlakatimiz tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faolligi sezilarli darajada oshdi. Jumladan, yil davomida oliy darajada 22 ta o‘zaro tashrif amalga oshirildi, 60 dan ortiq davlat va xalqaro tuzilmalar rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi. 400 ga yaqin hujjat, shu jumladan, 110 ta xalqaro shartnoma – 21 tasi davlatlararo, 48 tasi hukumatlararo va 41 tasi idoralararo hujjat, shuningdek, muassasa va mintaqalar o‘rtasida 61 ta hujjat imzolandi. Davlatimiz rahbarining XXR, RF, Turkiya, AQSh, Janubiy Koreyaga qilgan tashriflari tarixiy ahamiyat kasb etdi. Xo‘jalik yurituvchi subyektlar bilan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalarda 60 milliard AQSh dollarilik 200 dan ortiq shartnoma va bitimlar tuzildi.
Ikki tomonlama kelishuvlarni so‘zsiz amalga oshirish uchun savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, texnologik, moliya-texnik, transport-kommunikatsiya va madaniy gumanitar hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha 41 ta “yo‘l xaritasi” tasdiqlandi.
O‘zbekistonning xorijiy mamlakatlar bilan umumiy tovar aylanmasi joriy yilning o‘tgan 10 oyi mobaynida 16,6 foizga oshdi va 22 milliard AQSh dollaridan ziyodni tashkil etdi. Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan savdo-sotiq qilish bobida ijobiy o‘zgarishlar kuzatilmoqda.
Xalqaro tashkilotlar (BMT, ShHT, MDH, IHT) bilan muloqot yanada samarali kechmoqda. O‘zbekiston bir qator xalqaro tuzilmalar bilan aloqalarini tikladi. Ularning imkoniyatlaridan foydalanib, O‘zbekiston yangi tashabbuslarni ilgari surdi va ular jahon hamjamiyati tomonidan keng ma’qullanib, qo‘llab-quvvatlandi.
Shu bilan birga, vazirlik faoliyatida ayrim muammo va kamchiliklar qayd etilib, ularni hal qilish va faoliyatini yanada takomillashtirishga qaratilgan zarur choralar ko‘rilishi talab etilmoqda. Jumladan, o‘tkazilayotgan xalqaro tadbirlarni aniq mazmun bilan yanada boyitish, ularning samaradorligini oshirish va erishilgan kelishuvlarning ijro etilishi ustidan monitoringni kuchaytirish borasidagi ishlarni jonlantirish zarur.
Senatorlar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi faoliyatini yanada takomillashtirishga va hisobotni eshitish chog‘ida ko‘rsatilgan mavjud kamchiliklarni bartaraf etishga qaratilgan taklif va tavsiyalar bildirildi.
Muhokama yakuniga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining tegishli qarori qabul qilindi.
So‘ngra senatorlar davlat ehtiyojlari uchun qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchi fermer xo‘jaliklarining ta’minotchi, xizmat ko‘rsatuvchi hamda boshqa tashkilotlar oldidagi qarzdorligini keltirib chiqaruvchi sabablar to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – qishloq va suv xo‘jaligi vaziri Z.T.Mirzayevga yuborilgan parlament so‘roviga javobni eshitdilar. Senatorlar ta’kidlaganidek, parlament so‘rovida ko‘tarilgan masalalarni hal qilish maqsadida Vazirlar Mahkamasida vazirlik va idoralar rahbarlaridan tarkib topgan ishchi guruh tuzildi. Muammoni o‘rganish va tahlil qilish natijalariga ko‘ra ishchi guruh tomonidan chora-tadbirlar dasturi tasdiqlanib, unga muvofiq tegishli ishlar amalga oshirildi. Xususan, 2017-yilgi paxta hosili xomashyosining xarid narxi 2016-yildagiga nisbatan 56 foizga oshirildi. Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining davlat xaridi va qishloq xo‘jaligini texnika bilan jihozlashni maqsadli moliyalashtirish jamg‘armasi tashkil etildi. Ushbu Jamg‘arma tomonidan 2017-yil hosili uchun fermer xo‘jaliklari xarajatlarini moliyalashtirish maqsadida 2 trillion 905 million so‘m yoki 2016-yilga nisbatan 132 foiz miqdorida imtiyozli kreditlar ajratildi.
So‘ngra senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi tarkibiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi, O‘zbekiston Respublikasining Gruziyadagi Favqulodda va muxtor elchisi lavozimiga tayinlash to‘g‘risidagi, O‘zbekiston Respublikasining Yaponiyadagi Favqulodda va muxtor elchisi lavozimiga tayinlash to‘g‘risidagi masalalarni hamda Senat vakolatiga kiradigan boshqa qator masalalarni ko‘rib chiqdilar.
O‘n uchinchi yalpi majlis davomida 26 ta masala, shu jumladan, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning samaradorligini oshirish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarni amalga oshirishga qaratilgan 15 ta qonun ko‘rib chiqildi. Ta’kidlanganidek, senatorlar tomonidan qabul qilingan qarorlar xalqaro hamkorlikni kengaytirishning, mamlakatimiz tevaragida xavfsizlik muhitini yaratish, fuqarolar huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari kafolatlarini yanada mustahkamlashning, mamlakatimizda barqarorlik va farovonlikni ta’minlashning muhim omili bo‘lib xizmat qiladi.
Shuning bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n uchinchi yalpi majlisi o‘z ishini yakunladi.

Информационное сообщение о тринадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
21 декабря 2017 года в Ташкенте продолжило свою работу тринадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Сенаторы рассмотрели вопрос «О Программе по поэтапному преобразованию фермерских хозяйств в многопрофильные фермерские хозяйства на 2018 год», внесенный в Сенат Олий Мажлиса Кабинетом Министров Республики Узбекистан в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 9 октября 2017 года «О мерах по коренному совершенствованию системы защиты прав и законных интересов фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, эффективного использования посевных площадей сельского хозяйства».
Отмечалось, что данная программа разработана Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана совместно с Министерством сельского и водного хозяйства, Центральным банком Республики Узбекистан, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и районов исходя из задач, поставленных вышеуказанным указом и постановлением Президента Республики Узбекистан от 10 октября 2017 года «Об организационных мерах по дальнейшему развитию деятельности фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель». Территориальные программы утверждены Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан и областными Кенгашами народных депутатов.
В соответствии с территориальными программами по организации и развитию многопрофильных фермерских хозяйств в 2018 году в 21 634 фермерских хозяйствах страны будет реализовано 22 986 проектов, направленных на налаживание многопрофильной деятельности.
В частности, многопрофильными фермерскими хозяйствами на 7,4 тысячи гектаров площадей будут организованы интенсивные сады, на 4,3 тысячи гектаров новые виноградники и на 844 гектарах – теплицы.
Также запланировано реализовать проекты по налаживанию переработки плодоовощной, мясо-молочной продукции в 520 фермерских хозяйствах, выпуска хлебобулочных изделий в 785 фермерских хозяйствах, строительству рефрижераторных складов в 370 фермерских хозяйствах, налаживанию животноводства и птицеводства в 3,9 тысячи фермерских хозяйствах, рыбоводства и пчеловодства в 2,3 тысячи фермерских хозяйствах, овцеводства, козоводства и кролиководства в 2,1 тысячи фермерских хозяйствах, коневодства и разведения индюков в 171 фермерском хозяйстве, а также реализация 8 тысяч проектов по налаживанию сервисных услуг в 6732 фермерских хозяйствах.
Для осуществления проектов, утвержденных на 2018 год по республике намечено расходование 1 603 миллиардов сумов средств, из них 608,8 миллиарда сумов – за счет кредитов коммерческих банков. Главное, в сельской местности ожидается организация 83 567 новых рабочих мест.
Одобрив в целом программу по поэтапному преобразованию фермерских хозяйств в многопрофильные фермерские хозяйства на 2018 год, сенаторы отметили важность дальнейшего усиления системной работы по своевременному и качественному исполнению приоритетных задач в данной сфере.
Затем сенаторы приступили к рассмотрению очередного вопроса повестки дня пленарного заседания. Сенаторы заслушали информацию министра внутренних дел Республики Узбекистан о деятельности органов внутренних дел в сфере борьбы с преступностью и профилактики правонарушений.
На сегодняшний день в стране реализуется ряд мер по обеспечению мирной и спокойной жизни населения, профилактике правонарушений, борьбе с преступностью.
В целях укрепления правовых основ деятельности органов внутренних дел, дальнейшего усиления социальной защиты работников органов внутренних дел за прошедший период принято 2 закона, 22 постановления Президента, 30 постановлений Кабинета Министров и ряд других документов. Также в целях обеспечения приближения органов внутренних дел к населению и предоставления ряда удобств гражданам в населенных пунктах, расположенных вдали от управлений (отделов) внутренних дел, организовано дополнительно 175 городских отделов (подразделений) внутренних дел и 824 опорных пункта.
За прошедший период в органах внутренних дел совместно с хокимиятами, прокуратурой и представителями широкой общественности в масштабах каждой махалли работа организована на основе научно обоснованной «формулы движений» по раннему предупреждению правонарушений и преступлений, устранению условий, служащих почвой для совершения негативных поступков.
В результате реализации мер, направленных на усиление нижних звеньев органов внутренних дел и эффективной организации работы в секторах, образованных и функционирующих в рамках административных территориальных единиц, на оправдание доверия населения путем решения важнейших проблем людей и широкого вовлечения общественности в укрепление правопорядка, на территории республики достигнуто значительное уменьшение преступлений.
Несмотря на осуществляемые комплексные меры по коренному реформированию системы органов внутренних дел, некоторыми руководящими кадрами работа ведется по старинке, без полного осознания сути и значения проводимых реформ. В результате в ряде регионов растет количество тяжких и особо тяжких преступлений, а также число лиц, находящихся в розыске.
В ходе обсуждения сенаторы обратили особое внимание на необходимость кардинального повышения личной ответственности инспекторов профилактики по выявлению учащихся, не посещающих занятия без причины, и трудновоспитуемых несовершеннолетних, организацию действенной воспитательной и профилактической работы в их отношении с участием учителей образовательных учреждений, родителей непосредственно в школах, колледжах, лицеях и органах самоуправления граждан.
В ходе обсуждения информации сенаторами были высказаны конкретные предложения и рекомендации, направленные на дальнейшее повышение эффективности деятельности органов внутренних дел. В частности, была отмечена важность усиления проводимой правительством работы по созданию благоприятных материально-бытовых условий инспекторам профилактики, предоставлению им широких возможностей и условий для эффективной службы, в том числе выделению им служебного жилья на территории службы и предоставлению возможности приобрести автомашину на льготной кредитной основе. Эти и ряд других мер, осуществляемых в этой сфере, являются важнейшим фактором для эффективной службы инспекторов профилактики.
По итогам обсуждения было принято соответствующее постановление Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Далее сенаторы заслушали и обсудили информацию Министерства иностранных дел Республики Узбекистан по исполнению требований национального законодательства и задач, вытекающих из Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Было отмечено, что за короткий промежуток времени проделана большая работа во внешнеполитической деятельности Узбекистана. Подчеркнуто, что проводимая Узбекистаном открытая и конструктивная внешняя политика с зарубежными странами, прежде всего с соседними государствами, имеет важное значение для всего Центральноазиатского региона. В отношениях с соседними государствами удалось создать абсолютно новую политическую атмосферу, значительно повысить уровень политического доверия и выйти на новый уровень результатов во многих сферах сотрудничества.
Под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева существенно активизировался переговорный процесс по делимитации и демаркации государственных границ и урегулированию водно-энергетических проблем с соседними странами.
Внешняя политика сегодня нацелена на решение конкретных задач торгово-экономического, инвестиционного сотрудничества с зарубежными странами и развития туризма.
Следует отметить, что за отчетный период заметно выросла внешнеполитическая и внешнеэкономическая активность страны. Так, в течение года осуществлен обмен 22 визитами на высшем уровне, проведены встречи с руководителями более чем 60 государств и международных структур. Подписано около 400 документов, в том числе 110 международных договоров – 21 межгосударственный, 48 межправительственных и 41 межведомственный, а также 61 документ между учреждениями и регионами. Историческое значение имели визиты главы нашего государства в КНР, РФ, Турцию, США, Южную Корею. Заключено более 200 контрактов и сделок между хозяйствующими субъектами в торгово-экономической и инвестиционной сферах на сумму около 60 миллиардов долларов США.
В целях безусловной реализации двусторонних договоренностей утверждена 41 «дорожная карта» по развитию и дальнейшему расширению торгово-экономического, инвестиционного, технологического, финансово-технического, транспортно-коммуникационного и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Общий товарооборот Узбекистана с зарубежными странами за прошедшие 10 месяцев текущего года вырос на 16,6 процента, составив более 22 миллиардов долларов США. Позитивная динамика наблюдается в торговле со странами Центральной Азии.
Еще более продуктивным стал диалог с международными организациями (ООН, ШОС, СНГ, ОИС и другие). Узбекистан восстановил связи с рядом многосторонних структур. Используя их платформу, Узбекистан выступил с новыми инициативами, которые нашли широкое одобрение и поддержку в мировом сообществе.
Вместе с этим в деятельности министерства были отмечены некоторые проблемы и недостатки, требующие принятия необходимых мер, направленных на дальнейшее совершенствование деятельности министерства.
Так, необходимо повысить эффективность работы по дальнейшему насыщению проводимых международных мероприятий конкретным содержанием, усилению их результативности и мониторинга за ходом исполнения достигнутых договоренностей.
Сенаторами были высказаны пожелания и рекомендации, направленные на дальнейшее совершенствование деятельности Министерства иностранных дел Республики Узбекистан и принятие действенных мер по устранению имеющихся недостатков, отмеченных в ходе заслушивания отчета.
По итогам обсуждения принято соответствующее постановление Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Далее сенаторы рассмотрели ответ на парламентский запрос, направленный заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан – министру сельского и водного хозяйства Мирзаеву З. Т., о причинах возникновения задолженности фермерских хозяйств, выращивающих сельскохозяйственную продукцию для государственных нужд, перед обслуживающими и другими организациями. Как было отмечено сенаторами, в целях решения вопросов, поднятых в парламентском запросе, Кабинетом Министров была образована рабочая группа в составе руководителей министерства и ведомств. По результатам изучения и анализа проблемы, поднятой в парламентском запросе рабочей группой была утверждена программа мер, в соответствии с которой осуществлена соответствующая работа. В частности, закупочная цена хлопка-сырца урожая 2017 года была повышена на 56 процентов по отношению к 2016 году; при Кабинете Министров организован фонд целевого финансирования государственных закупок сельскохозяйственной продукции и оснащения техникой сельского хозяйства. Для урожая 2017 года данным фондом в целях финансирования расходов фермерских хозяйств всего выделено 2 триллиона 905 миллионов сумов льготных кредитов, или в размере 132 процентов по отношению к 2016 году.
Далее сенаторы рассмотрели вопросы о внесении изменений в состав Верховного суда Республики Узбекистан, о назначении на должность Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Узбекистан в Грузии и о назначении на должность Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Узбекистан в Японии и другие вопросы, отнесенные к компетенции Сената.
В ходе тринадцатого пленарного заседания рассмотрено 26 вопросов, в том числе 15 законов, направленных на коренное повышение эффективности осуществляемых преобразований в стране, развитие международного сотрудничества, последовательное исполнение задач, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Отмечалось, что решения, принятые сенаторами, станут важным фактором расширения международного сотрудничества, создания вокруг нашей страны пояса безопасности, дальнейшего укрепления гарантий прав, свобод и законных интересов граждан, обеспечения стабильности и благополучия в стране.
На этом тринадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершило свою работу.