Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining majlisi toʻgʻrisida AXBOROT
2020-yil 19-oktyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining majlisi boʻlib oʻtdi. Uni parlament yuqori palatasi Raisi Tanzila Narbayeva olib bordi.
Majlisda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining sakkizinchi yalpi majlisini 2020-yil 21-oktyabr kuni chaqirish toʻgʻrisida qaror qabul qilindi.
Videokonferensaloqa tarzida oʻtkaziladigan yalpi majlisda bir qator masalalar koʻrib chiqilishi rejalashtirilgan.
“Qimmatbaho metallar va qimmatbaho toshlar toʻgʻrisida”gi, “Oʻzbekiston Respublikasining Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksiga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish haqida”gi, “Jamoat xavfsizligini taʼminlashga doir qonun hujjatlari yana-da takomillashtirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi, “Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi qonunlari shular jumlasidandir.
Bundan tashqari, Jizzax viloyati hokimining hududlarni rivojlantirish hamda xalq deputatlari mahalliy Kengashlari faoliyati haqidagi hisobotini eshitish ham nazarda tutilgan.
Qolaversa, aholini ichimlik suvi bilan taʼminlashdagi muammolar yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga parlament soʻrovi yuborish toʻgʻrisidagi masala ham koʻrib chiqilishi rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, gʻayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qoʻllash bilan bogʻliq jinoyatlar sodir etilishi holati yuzasidan Ichki ishlar vazirligi va Bosh prokuraturaga yuborilgan parlament soʻrovi natijalari muhokama qilinishi koʻzda tutilgan.
Shuningdek, yoʻl harakati xavfsizligini taʼminlash va sohaga oid qonun hujjatlarining ijro etilishi holati, qolaversa, tibbiy-mehnat ekspert komissiyalari tomonidan fuqarolarni tibbiy koʻrikdan oʻtkazish va nogironlikni aniqlash masalalari borasida Vazirlar Mahkamasiga yuborilgan parlament soʻrovlari natijalari koʻrib chiqilishi nazarda tutilgan.

19 октября 2020 года состоялось заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан. Заседание вела Председатель верхней палаты парламента Танзила Нарбаева.
На заседании принято постановление о созыве восьмого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 21 октября 2020 года.
На пленарном заседании, которое пройдет в форме видеоконференцсвязи, планируется обсудить ряд вопросов.
В их числе законы Республики Узбекистан «О драгоценных металлах и драгоценных камнях», «О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием законодательства по обеспечению общественной безопасности», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Помимо этого, предусмотрено заслушивание отчета хокима Джизакской области о развитии территорий и деятельности местных Кенгашей народных депутатов.
Планируется также рассмотреть вопрос о направлении в Кабинет Министров Республики Узбекистан парламентского запроса о проблемах в обеспечении населения питьевой водой.
Вместе с тем, предусмотрено обсуждение результатов парламентского запроса, направленного в Министерство внутренних дел и Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан о состоянии совершения преступлений, связанных с применением пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Предусматривается рассмотрение результатов парламентских запросов, направленных в Кабинет Министров Республики Узбекистан о состоянии обеспечения безопасности дорожного движения и исполнения законодательства данной сферы, состоянии проведения врачебно-трудовыми экспертными комиссиями медосмотра граждан и установления инвалидности.