Davlatimiz rahbari oʻtgan yili Namangan viloyatiga tashrifi chogʻida ijtimoiy himoyaga muhtoj, ishsiz, kam taʼminlangan, kambagʻal oilalar bandligini taʼminlash maqsadida doimiy daromad manbaiga koʻmaklashish yuzasidan topshiriqlar bergan edi. Bugun viloyat hokimligi hamda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamkorligida “Bir joyda – ming oila issiqxonasi” loyihasi amalga oshirilmoqda.
Bu boradagi ishlar jadal boshlab yuborilgan. Jumladan, “Golden Nats Namangan” agro tomorqa xizmati” MCHJ Baland adir dashtliklarida uzoq yillar davomida foydalanilmagan 36 gektar maydonda har biri 2 sotixli 1000 ta issiqxona qurmoqda.
Umumiy qiymati 13 milliard soʻm boʻlgan loyihaga Bandlikka koʻmaklashish jamgʻarmasi hisobidan 6,7 milliard soʻm subsidiya mablagʻi va tijorat banklarining 6,3 milliard soʻmlik imtiyozli krediti yoʻnaltirilishi koʻzda tutilgan.
Hozirga qadar 800 issiqxona foydalanishga topshirildi. Ularda yiliga 7 ming tonna sabzavot mahsulotlari yetishtirish mumkin. Yana bir oydan soʻng qolgan 200 issiqxona ham tayyor boʻladi.
Prezidentga bu issiqxonalarning afzallik jihatlari, mavjud sharoitlar haqida maʼlumot berildi.
Mutaxassislar fikricha, issiqxonalarda “Bir mahalla – bir mahsulot” tamoyili asosida sifatli, eksportbop mahsulotlar yetishtiriladi, kambagʻal oilalar doimiy daromad manbaiga ega boʻladi. Yana bir qulayligi, mahsulotni yetishtirishda koʻchat, suv, mineral oʻgʻit hamda bozor taʼminoti yetakchi tadbirkor tomonidan kafolatlanadi.
Issiqxonalarda yiliga 3-marta hosil yetishtirish imkoni bor. Bitta issiqxonada 700 tup pomidor koʻchati ekilgan. Har bir tup koʻchatdan 4-5 kilogrammdan hosil olish mumkin. Demak, 1 kilogramm pomidorning oʻrtacha narxi 3 ming soʻm boʻlib turgan shu kunlarda, birinchi hosilning oʻzidan 7-8 million soʻm daromad qilsa boʻladi.
Loyiha asosida Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi ushbu hududdagi ijtimoiy himoyaga muhtoj, ishsiz, kam taʼminlangan, kambagʻal oilalar aʼzolarini qishloq xoʻjaligi kasblariga oʻqitish uchun Agrobiznes oʻquv mono markazini tashkil etdi. Markazda limonchilik, quyonchilik, asalarichilik, baliqchilik, chorvachilik kabi yoʻnalishlarda yiliga 2000 dan ortiq ishsiz fuqaro kasbga oʻqitiladi.
Shavkat Mirziyoyev aholi bandligini taʼminlashdagi ishlarni tizimli davom ettirish zarurligini taʼkidladi. Kamida 10 mingta ish oʻrni yaratish lozimligi qayd etildi.
– Odamlarimiz islohotlar samarasini sezishi kerak, – dedi davlatimiz rahbari. – Ularni rozi qiladigan tizim yaratishimiz zarur.
Shu yerda viloyatda kambagʻallikni qisqartirish, bandlikni taʼminlash, “Golden Nats Namangan” agro tomorqa xizmati” MCHJ tomonidan intensiv bogʻdorchilikni (yongʻoq, bodom, olma va olcha) tashkil qilish, chorvachilik va sutni qayta ishlash loyihalari taqdimoti oʻtkazildi.

В отдаленных селах обеспечивается занятость членов бедных семей
В ходе поездки в Наманганскую область глава государства ознакомился с проектом строительства комплекса теплиц на территории массива «Баланд адир» в Чартакском районе.
В условиях пандемии в нашей стране основное внимание уделяется социальной поддержке населения и созданию рабочих мест.
Во время прошлогоднего визита в Наманганскую область Президент дал поручения по трудоустройству безработных, нуждающихся в социальной защите семей и обеспечению их стабильным источником дохода. Во исполнение этих задач хокимият области совместно с Министерством занятости и трудовых отношений реализует проект «В одном месте — тысяча теплиц».
Проект создания тысячи теплиц — каждая на 2 сотки — на 36 гектарах неосвоенных холмистых земель осуществляется в партнерстве с обществом с ограниченной ответственностью «Голден натс Наманган».
На реализацию проекта общей стоимостью 13 миллиардов сумов выделяется 6,7 миллиарда сумов субсидий из Фонда содействия занятости и 6,3 миллиарда сумов льготных кредитов коммерческих банков.
В настоящее время построены и переданы владельцам 800 теплиц мощностью 7000 тонн овощей в год. Ожидается, что остальные 200 теплиц будут сданы в эксплуатацию к концу июля.
Преимущество этого проекта заключается в том, что на основе принципа «один район — один продукт» в одном месте будет выращиваться качественная экспортоориентированная продукция, а малоимущие семьи получат стабильный источник дохода и занятости. Они будут гарантированно обеспечиваться саженцами, водой, удобрениями.
Таким образом, в настоящее время в Чартакском районе обеспечена занятость членов 800 малоимущий семей.
Президент был подробно проинформирован о преимуществах и возможностях этого проекта.
Так, в теплице на 2 сотки можно выращивать до трех урожаев. В частности, в одной из теплиц было посажено 700 кустов помидора. Каждый куст даст в среднем 4-5 килограммов продукта. Сегодня, когда средняя цена 1 килограмма помидоров составляет 3000 сумов, с одного только первого урожая можно выручить 7-8 миллионов сумов.
В рамках проекта Министерством занятости и трудовых отношений также организован моноцентр по обучению аграрным профессиям членов социально уязвимых семей. Ежегодно в центре более 2000 безработных будут обучаться по таким сферам, как лимоноводство (в теплицах), кролиководство, пчеловодство, рыбоводство, животноводство.
Сегодня в Чартакском районе проживает около 200 тысяч человек. Число безработных составляет более 7 тысяч.
Президент Шавкат Мирзиёв подчеркнул необходимость продолжения системной работы по обеспечению занятости населения. Было отмечено, что необходимо создать не менее десяти тысяч рабочих мест.
Состоялась презентация проектов по сокращению бедности, обеспечению занятости в области, организации ООО «Голден натс Наманган» интенсивного садоводства (выращивание грецкого ореха, миндаля, яблоки и вишни), животноводства и переработки молока. Реализация этих проектов позволит создать сотни новых рабочих мест.