Tibbiy yordam sifati va koʻlamini oshirish boʻyicha topshiriqlar berildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-fevral kuni sogʻliqni saqlash tizimini rivojlantirish, tibbiy xizmat sifatini oshirish boʻyicha galdagi muhim vazifalar muhokamasiga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Davlatimiz rahbari faoliyatining ilk kunlaridan tinchlik va sogʻlikni taʼminlashni ijtimoiy hayotimizning eng muhim yoʻnalishlari etib belgilagan edi. Oʻtgan yillarda bu borada ulkan islohotlar amalga oshirildi.
2018-yil 7-dekabrdagi Prezident farmoniga muvofiq, 2019-2025-yillarda Sogʻliqni saqlash tizimini rivojlantirish konsepsiyasi hamda tegishli dastur tasdiqlandi. Barcha hududlarda shifoxonalar bunyod etilib, zamonaviy jihozlanmoqda. Davlat muassasalari bilan bir qatorda xususiy tibbiyot yoʻnalishi ham jadal rivojlanmoqda. Davolash faoliyati turlari 50 tadan 126 taga koʻpaytirilib, qator imtiyozlar berilgani tufayli oʻtgan yili 634 ta xususiy tibbiyot muassasasi tashkil etildi.
Odamlar eng koʻp murojaat qiladigan shoshilinch va tez yordam yoʻnalishida markazlashgan yaxlit tizim yaratildi. Tez yordam brigadalarining soni 818 tadan qariyb 2 mingtaga yetkazildi va aholiga yana-da yaqinlashtirildi. Ixtisoslashgan avtomashinalar parki yangilandi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev shu yil yanvar oyida Oliy Majlisga yoʻllagan Murojaatnomasida sohadagi islohotlarni davom ettirib, tibbiy xizmat sifatini oshirish, xususiy tibbiyotni rivojlantirish, adolat va raqobatni taʼminlash boʻyicha oʻz mulohazalarini bayon etgan edi.
Bugungi yigʻilishda ushbu vazifalarni amalga oshirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Avvalo, ixtisoslashgan tibbiy yordam sifati va koʻlamini oshirish lozimligi taʼkidlandi.
Qayd etilganidek, mamlakatimizda har 10 ming aholiga 23 nafar shifokor toʻgʻri kelmoqda. Mahalliy tibbiyot xodimlari koʻnikmasini oshirishga eʼtibor qaratilmayapti. Ixtisoslashgan markaz va hududiy muassasa oʻrtasida vertikal tizim shakllanmagan.
Davolanish uchun order berish tizimida ijtimoiy adolat taʼminlanmayotgani, bu jarayonda faqat davlat muassasalari ishtirok etishi raqobatni cheklayotgani koʻrsatib oʻtildi. Shu bois order berish tizimini takomillashtirish va ochiqligini taʼminlash boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Sogʻliqni saqlash sohasini moliyalashtirish tizimi tanqidiy tahlil etildi. 20-30 foiz mablagʻ samarasiz sarflanayotgani koʻrsatib oʻtildi. Yurtimizda birlamchi tibbiy-sanitariya uchun ajratilayotgan mablagʻ ulushi 35-40 foizni tashkil etadi. Xorijda esa bu koʻrsatkich 60 foizdan oshadi.
Davlat va xususiy tibbiyot uchun teng shart-sharoit, raqobat muhiti yaratilmagan. Moliyalashtirishda elektron tizimning yoʻqligi mablagʻlar unumdorligini tahlil qilish imkonini bermayapti.
Sohani moliyalashtirishni takomillashtirish, majburiy tibbiy sugʻurtaga oid qonunlar qabul qilib, uni bosqichma-bosqich joriy etish muhimligi aytildi.
Kadrlar tayyorlash va malakasini oshirish borasida ham kamchiliklar mavjud. Masalan, faqat 12 ta oliy taʼlim muassasasi uzluksiz kasbiy malaka oshirish huquqiga ega. Hozirda 50 foiz shifokor malaka oshirish bilan qamrab olinmagan.
Shu bois mazkur tizimni qayta koʻrib chiqib, bu boradagi qamrovni kengaytirish, malaka oshirish kurslarini Qoraqalpogʻiston va viloyatlar markazlarida tashkil etib, mutaxassislarga qulaylik yaratish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Eskicha uslubda qolib ketgan tibbiyot kollejlari oʻrnida Ibn Sino maktablari tashkil etib, dars va amaliyotni zamon talablari asosida oʻtish zarurligi taʼkidlandi.
Joylardagi sogʻliqni saqlash boshqarmalari byurokratik tuzilma boʻlib qolgani, hududiy darajada kasalliklarni tahlil qilish boʻyicha tizimli ishlar yoʻqligi koʻrsatib oʻtildi. Tuman tibbiyot birlashmasi rahbari ayni paytda markaziy shifoxona bosh shifokori boʻlgani sababli vaqti va mablagʻning asosiy qismini kasalliklarni davolashga sarflamoqda.
Davlatimiz rahbari kasalliklar profilaktikasi masalasiga alohida eʼtibor qaratib, boshqaruv idoralari ishini aynan shunga yoʻnaltirish lozimligini taʼkidladi. Aholi oʻrtasida sogʻlom turmush tarzini keng qaror toptirish, toʻgʻri ovqatlanish va piyoda yurishning salomatlikka foydasini targʻib etish muhimligi qayd etildi.
Yigʻilishda soha mutasaddilari ushbu vazifalarni amalga oshirish chora-tadbirlari yuzasidan taqdimot oʻtkazdi.

Даны поручения по повышению качества и расширению охвата медицинской помощи
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 февраля провел совещание по очередным важным задачам в сфере развития системы здравоохранения, повышения качества медицинского обслуживания.
Глава государства с первых дней своей деятельности на этом посту определил обеспечение мирной жизни и укрепление здоровья народа важнейшими направлениями социальных реформ. За минувшие годы в этой сфере осуществлены масштабные преобразования.
Указом Президента от 7 декабря 2018 года были утверждены Концепция развития системы здравоохранения в 2019-2025 годах и соответствующая программа. Во всех регионах страны возводятся новые клиники, действующие получают современное оснащение. Наряду с государственными учреждениями активно развивается частный сектор здравоохранения. Благодаря расширению перечня видов лечебной деятельности с 50 до 126, предоставлению ряда льгот в прошлом году организовано 634 частных медицинских организаций.
Создана единая централизованная система экстренной и скорой медицинской помощи, наиболее востребованной среди населения. Число бригад скорой помощи увеличено с 818 до почти 2 тысяч. Обновлен парк специализированных автомобилей.
Президент Шавкат Мирзиёев в своем Послании Олий Мажлису в январе текущего года, отметив, что реформы в сфере будут продолжены, изложил свои идеи касательно повышения качества медицинского обслуживания, развития частного сектора здравоохранения, обеспечения справедливости и конкурентной среды.
На совещании обсуждены меры по реализации этих задач.
Указано на необходимость повышения качества и охвата специализированной медицинской помощи.
Отмечалось, что в нашей стране на каждые 10 тысяч человек приходится 23 врача. Не уделяется должного внимания повышению квалификации медицинского перонала на местах. Не сформирована вертикальная система между специализированными центрами и региональными учреждениями.
Указано на несоблюдение принципа социальной справедливости при выдаче ордеров на лечение, в этом процессе участвуют только государственные учреждения, что ограничивает конкуренцию. В связи с этим даны указания по совершенствованию и обеспечению открытости системы выдачи ордеров.
Критически проанализирована также система финансирования здравоохранения. Указано на тот факт, что 20-30 процентов средств используется неэффективно. Доля вложений в первичную медико-санитарную помощь составляет 35-40 процентов. За рубежом этот показатель превышает 60 процентов.
Не созданы равные для государственной и частной медицины условия, не сформирована конкурентная среда. Отсутствие электронной системы отчетности не позволяет анализировать эффективность расходования средств.
Подчеркнута важность совершенствования механизмов финансирования сферы, принятия соответствующих законов и поэтапного внедрения обязательного медицинского страхования.
Имеются недостатки и в деле подготовки и повышения квалификации кадров. Так, лишь 12 высших учебных заведений имеют право осуществлять непрерывное повышение квалификации. В настоящее время 50 процентов врачей не охвачены данной системой.
В связи с этим поручено пересмотреть данную систему, расширить доступ к ней, организовав курсы повышения квалификации в Нукусе и областных центрах, создать удобства для специалистов. Отмечена необходимость организации школ Ибн Сины взамен медицинских колледжей, методы работы которых устарели, организации учебного процесса и прохождения практики на основе современных требований.
Было подчеркнуто, что управления здравоохранения на местах превратились в бюрократические структуры, не ведут системной работы по анализу заболеваемости в своем регионе. Руководители районных медицинских объединений одновременно являются главными врачами центральных больниц, в связи с чем отдают приоритет лечебной работе.
Глава государства уделил особое внимание вопросам профилактики заболеваний и указал, что органы управления сферой необходимо ориентировать именно на этот аспект. Отмечена важность широкого утверждения здорового образа жизни среди населения, пропаганды правильного питания и пользы ходьбы для здоровья.
На совещании ответственные лица сферы представили информацию о запланированной работе по выполнению поставленных задач.