Oʻzbekiston Prezidenti Tojikiston Oliy Majlisi Vakillar palatasi raisini qabul qildi
Davlatimiz rahbari mehmonlarni qutlar ekan, oʻzaro ishonchga asoslangan oliy darajadagi muntazam muloqotlar ikki tomonlama hamkorlikni misli koʻrilmagan yuksak darajaga koʻtarishga xizmat qilganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Shu munosabat bilan Tojikiston parlamenti delegatsiyasining Oʻzbekistonga tashrifi qardosh mamlakatlarimiz oʻrtasidagi doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlari mustahkamlanib borayotganining yorqin dalilidir.
Yuksak martabali mehmon, oʻz navbatida, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi hamda Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda oʻzaro aloqalar barcha darajalarda faollashgani qayd etildi.
Oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi ortmoqda, sanoat, energetika, transport, qishloq xoʻjaligi va boshqa yoʻnalishlarda kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Chegaradosh hududlar oʻrtasida, madaniy-gumanitar sohada almashinuvlar kengaymoqda.
Parlamentlararo aloqalarni mustahkamlashga muhim ahamiyat qaratilmoqda.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish maqsadida qoʻmitalar va parlamentlararo guruhlar darajasida yaqindan hamkorlikni yoʻlga qoʻyish muhimligi taʼkidlandi.
Uchrashuv soʻngida Shukurjon Zuhurov Tojikiston parlamenti qardosh mamlakatlarimiz va xalqlarimiz manfaatlari yoʻlida doʻstlik va strategik sheriklikni yanada mustahkamlashga har tomonlama koʻmaklashishga tayyor ekanini taʼkidladi.

Президент Узбекистана принял председателя Маджлиси Намояндагон Маджлиси Оли Таджикистана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 октября принял делегацию Республики Таджикистан во главе с председателем Маджлиси Намояндагон Маджлиси Оли этой страны Шукурджоном Зухуровым.
Приветствуя гостей, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил, что установившийся регулярный и доверительный диалог на высшем уровне позволил вывести двустороннее сотрудничество на беспрецедентно высокий уровень. В этой связи прибытие в Узбекистан парламентской делегации Таджикистана является еще одним ярким свидетельством укрепляющихся отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства двух братских стран.
Высокий гость, в свою очередь, выразил глубокую благодарность Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву за радушный прием и передал приветствия и добрые пожелания Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона.
На встрече подчеркнута активизация контактов на всех уровнях.
Увеличиваются объемы товарооборота, реализуются проекты кооперации в промышленности, энергетике, транспорте, сельском хозяйстве и других направлениях.
Расширяются обмены между приграничными регионами, а также в культурно-гуманитарной сфере.
Важное значение придается укреплению межпарламентских связей.
В целях реализации достигнутых договоренностей на высшем уровне отмечена важность налаживания тесной совместной работы комитетов и межпарламентских групп.
В завершение встречи Шукурджон Зухуров заверил, что парламент Таджикистана будет всемерно содействовать дальнейшему укреплению отношений дружбы и стратегического партнерства в интересах двух братских стран и народов.
Председатель Маджлиси Намояндагон Маджлиси Оли Таджикистана пожелал успешного проведения предстоящих в декабре этого года парламентских выборов.