Oʻzbekiston Prezidenti YUNESKO Bosh direktorini qabul qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun Samarqand shahrida BMTning taʼlim, fan va madaniyat masalalari boʻyicha tashkiloti (YUNESKO) Bosh direktori Odri Azuleni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari oliy martabali mehmonni qutlar ekan, Oʻzbekiston va YUNESKO oʻrtasidagi konstruktiv muloqot izchil rivojlanib, sheriklik munosabatlari mustahkamlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Odri Azulening ushbu nufuzli xalqaro institut bosh direktori sifatidagi mazkur ilk tashrifi oʻtgan yili Parij shahrida boʻlib oʻtgan uchrashuvning mantiqiy davomi ekani, shuningdek, ustuvor yoʻnalishlarda oʻzaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash borasida tomonlarning intilishi qatʼiy ekanidan dalolat berishi taʼkidlandi.
Bugungi kunda YUNESKO tomonidan Oʻzbekiston uchun birinchi marta qabul qilingan Mamlakat dasturi doirasida ustuvor yoʻnalishlar boʻyicha qoʻshma chora-tadbirlar samarali amalga oshirilmoqda.
Xalqimizning noyob madaniy-tarixiy merosini asrash sohasida hamkorlik qilish va bu boradagi almashinuvlarni faollashtirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Jahonning ilgʻor tajribasini chuqur oʻrganish va jalb etish maqsadida yurtimizda YUNESKO kafedralari tarmogʻi kengaymoqda. Oʻzbekistonning yetakchi oliy taʼlim muassasalarida “Dunyo dinlarini qiyoslama tadqiq etish”, “Suv diplomatiyasi, suv resurslarini boshqarish va atrof-muhit muhofazasi”, “Madaniyat turizmi” kabi kafedralar ochilmoqda.
YUNESKO koʻmagida mamlakatimizda “Sharq taronalari”, baxshichilik sanʼati, hunarmandchilik festivallari, Maqom sanʼati anjumani kabi qator yirik xalqaro tadbirlar tashkil etilmoqda.
Uchrashuvda keng koʻlamli sheriklikni yanada rivojlantirish, jumladan, Jahon merosi qoʻmitasining navbatdagi sessiyasi yakunida erishilgan kelishuvlarni soʻzsiz amalga oshirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Oʻzbekistonda madaniy meros obyektlarini rivojlantirish va asrash sohasidagi faol saʼy-harakatlarni davom ettirish muhimligi qayd etildi. Bugun Samarqandda shu mavzuga bagʻishlab muvaffaqiyatli oʻtkazilgan qoʻshma xalqaro konferensiya natijalari yuksak baholandi.
Madaniyat, taʼlim va fan, gender siyosat yoʻnalishlarida hamda ekologiya, jumladan, Orol fojiasi oqibatlarini bartaraf etish yoʻnalishida amaliy hamkorlik imkoniyatlari koʻrib chiqildi.
YUNESKO Bosh direktori samimiy qabul uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.
Yurtimizda boy madaniy merosni asrab-avaylash, turizm salohiyatini roʻyobga chiqarish, taʼlim va fan, atrof-muhit muhofazasi sohalarida muhim oʻzgarishlarni amalga oshirish borasidagi islohotlar ijobiy natijalar berayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
YUNESKO Oʻzbekiston bilan keng koʻlamli sheriklikni bundan buyon ham rivojlantirish va mustahkamlashda qatʼiy ekani tasdiqlandi.

Президент Узбекистана встретился с Генеральным директором ЮНЕСКО
Сегодня в Самарканде Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Генерального директора Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) Одри Азуле.
Глава нашего государства, тепло приветствуя высокую гостью, с глубоким удовлетворением отметил динамичное развитие конструктивного диалога и укрепление продуктивных партнерских отношений между Узбекистаном и ЮНЕСКО.
Подчеркнуто, что первый визит Одри Азуле в качестве главы этой авторитетной международной организации является логическим продолжением встречи, проведенной в прошлом году в Париже, а также свидетельствует о взаимном стремлении углублять взаимовыгодное сотрудничество.
В настоящее время эффективно реализуются совместные мероприятия по приоритетным направлениям в рамках «Страновой программы», впервые принятой ЮНЕСКО.
Особое внимание уделяется взаимодействию и активизации обменов в области защиты и сохранения уникального материального и нематериального культурно-исторического наследия нашего народа.
В целях глубокого изучения и привлечения передового мирового опыта расширяется сеть кафедр ЮНЕСКО в Узбекистане. Речь идет о создании в ведущих вузах страны таких кафедр, как «Сравнительное исследование мировых религий», «Водная дипломатия, управление водными ресурсами и охрана окружающей среды», «Культурный туризм».
При поддержке ЮНЕСКО также проводится ряд крупных международных мероприятий – фестивали «Шарк тароналари», искусства бахши, народно-прикладного искусства, Форум искусства маком.
В ходе беседы были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития партнерства и безусловной реализации договоренностей, в том числе достигнутых по итогам очередной сессии Комитета Всемирного наследия.
Была подчеркнута важность продолжения активных усилий в области развития и сохранения объектов культурного наследия в Узбекистане. Высоко оценены результаты совместной Международной конференции в этой сфере, успешно проведенной сегодня в Самарканде.
Рассмотрены перспективы практического сотрудничества в сфере культуры, образования и науки, гендерной политики, а также экологии, включая преодоление последствий Аральской катастрофы.
Генеральный директор ЮНЕСКО выразила искреннюю признательность главе нашего государства за теплый прием.
С глубоким удовлетворением отмечен прогресс проводимых в стране реформ в деле сохранения богатейшего культурного наследия, раскрытия туристического потенциала, продвижения важных преобразований в области образования и науки, защиты окружающей среды.
Подтверждена приверженность и далее развивать и укреплять полномасштабное партнерство ЮНЕСКО с Узбекистаном.