Turkiya Prezidenti bilan telefon orqali muloqot toʻgʻrisida
24-iyul kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan telefon orqali muloqot qildilar.
Suhbat avvalida Turkiya yetakchisi davlatimiz rahbarini tugʻilgan kuni bilan samimiy muborakbod etib, Oʻzbekiston Prezidentining mamlakatlarimiz oʻrtasidagi koʻp qirrali munosabatlarda bugungi yuksak darajaga erishishga qoʻshgan shaxsiy hissasini alohida qayd etdi.
Muloqot chogʻida ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi. Kuni kecha Anqara shahrida boʻlib oʻtgan Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yigʻilishi va Oʻzbekiston-Turkiya biznes forumi natijalari samarali boʻlgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Turli yoʻnalishlarda, avvalo, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, innovatsion va madaniy-gumanitar sohalarda erishilgan kelishuvlar va imzolangan bitimlarni keng koʻlamda amalga oshirish borasida tomonlarning intilishi qatʼiy ekani taʼkidlandi.
Davlatlarimiz rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar, shuningdek, boʻlajak ikki tomonlama tadbirlar rejasini koʻrib chiqdilar.

О телефонном разговоре с Президентом Турции
24 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
В начале беседы руководитель Турции искренне поздравил лидера Узбекистана с днем рождения, особо отметив личный вклад главы нашего государства в достижение современного уровня узбекско-турецких многоплановых отношений.
Президенты обсудили текущее состояние и перспективы сотрудничества между двумя странами. Выражено глубокое удовлетворение плодотворными результатами очередного заседания Межправительственной комиссии и совместного бизнес-форума, которые прошли накануне в городе Анкаре.
Подчеркнута взаимная приверженность полномасштабной реализации достигнутых договоренностей и подписанных соглашений, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной и культурно-гуманитарной сферах.
Главы государств также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки, а также рассмотрели график предстоящих двусторонних мероприятий.