BAA Bosh vaziri oʻrinbosari bilan telefon orqali muloqot
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-iyul kuni Birlashgan Arab Amirliklari Bosh vazirining oʻrinbosari, Prezident ishlari boʻyicha vazir Shayx Mansur bin Zoid Ol Nahayon bilan telefon orqali muloqot qildi.
BAA Bosh vaziri oʻrinbosari birodar Amirliklar xalqi va mamlakat rahbariyati nomidan Oʻzbekiston Prezidentini tugʻilgan kuni bilan samimiy qutladi.
Jumladan, BAA Prezidenti Shayx Xalifa bin Zoid Ol Nahayon, Abu-Dabi Amirligi valiahdi, BAA Qurolli kuchlari Oliy bosh qoʻmondoni oʻrinbosari Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayon va BAA Vitse-prezidenti, Bosh vaziri, Dubay Amirligi hokimi Shayx Muhammad bin Roshid Ol Maktumning dildan tabriklari va ezgu tilaklari yetkazildi.
Suhbatda joriy yil mart oyida BAAga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrif yakunlari yuksak baholanib, ushbu tashrif ikki tomonlama munosabatlarga kuchli surʼat bagʻishlagani, ularni sifat jihatidan yangi mazmun bilan boyitgani taʼkidlandi.
Telefon orqali muloqot chogʻida moliya va innovatsiyalar sohalarida, energetika, neft-gaz va kimyo sanoatida, transport, turizm va ishbilarmonlik infratuzilmasini modernizatsiya qilish, sogʻliqni saqlash va boshqa yoʻnalishlarda investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari BAA yetakchi kompaniya va tashkilotlarining ilgʻor tajribasi va bilimlaridan foydalangan holda oʻzaro manfaatli hamkorlikka doir qoʻshma dastur va loyihalarni faol ilgari surish muhim ekanini taʼkidladi.

24 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с заместителем Премьер-министра Объединенных Арабских Эмиратов, министром по делам Президента Шейхом Мансуром бин Заидом Аль Нахаяном.
Вице-премьер ОАЭ от имени дружественного народа Эмиратов и руководства страны сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения.
В частности, переданы искренние поздравления и добрые пожелания Президента ОАЭ Шейха Халифы бин Заида Аль Нахаяна, Наследного принца Абу-Даби, заместителя Верховного главнокомандующего Вооруженными силами страны Шейха Мухаммеда бин Заида Аль Нахаяна и Вице-президента, Премьер-министра ОАЭ, Правителя эмирата Дубай Шейха Мухаммеда бин Рашида Аль Мактума.
В ходе беседы высоко оценены плодотворные итоги визита на высшем уровне в ОАЭ, который состоялся в марте этого года и придал мощный импульс двусторонним отношениям, наполнив их новым качественным содержанием.
Особое внимание уделено практической реализации инвестиционных проектов в сфере финансов и инноваций, энергетики, нефтегазовой и химической отрасли, модернизации транспортной, туристической и деловой инфраструктуры, здравоохранения и других направлениях.
Глава нашего государства подчеркнул важность активного продвижения совместных программ и проектов взаимовыгодного сотрудничества на основе привлечения передового опыта и знаний ведущих компаний и организаций ОАЭ.