Yangi zavodlar ishga tushirilib, qishloq xoʻjaligi mashinasozligi sanoati barpo etiladi
Agrar tarmoqda sifat va samaradorlikni texnika taʼminlaydi. Lekin oʻnlab yillar mobaynida turli qishloq xoʻjaligi texnikasini ishlab chiqarish va chuqur mahalliylashtirishga yetarli eʼtibor berilmagani oqibatida texnika parkining yillik yangilanish darajasi 2-3 foizdan oshmas edi. Toshkent qishloq xoʻjaligi texnikasi zavodi ham ishlamay, bino va liniyalari qarovsiz boʻlib qolgandi.
Prezident tashrifi bu zavodga katta oʻzgarishlar olib keladi. Uning negizida yangi zavodlar ishga tushirilib, tom maʼnoda qishloq xoʻjaligi mashinasozligi sanoati barpo etiladi.
Jumladan, lokalizatsiya darajasini oshirib, importni qisqartirish maqsadida bu yerda 5 ta korxona tashkil etish rejalashtirilgan.
Ulardan biri umumiy qiymati 42 million dollar boʻlgan metall quyish korxonasidir. Zavodning 3 gektarlik boʻsh turgan binosida tashkil etiladigan korxonada yiliga 47 ming tonna xalqaro talablarga javob beradigan, yuqori aniqlikdagi metall qismlar quyiladi.
Davlatimiz rahbari ushbu korxona uchun moʻljallangan binoni kirib koʻrdi.
– Mashinasozlik korxonalari uchun metall quyish quvvati – eng muhim masala. Usiz mahalliylashtirish, mahsulot turlarini koʻpaytirish va tannarxini pasaytirishga erishib boʻlmaydi. Bu korxonalarni ishga tushirsak, texnikalarimiz raqobatbardosh boʻladi, fermerlarimizga hamyonbop mahsulotlar yetkazib beriladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Umumiy qiymati 24 million dollar boʻlgan yana 4 ta loyiha transmissiya vallari, gʻildirak disklari, kabinalar va mahkamlovchi temir buyumlar ishlab chiqarishni oʻzlashtirishga qaratilgan.
Ushbu loyihalarni ishga tushirish natijasida sohada mahalliylashtirish darajasi 60 foizga yetkaziladi, mahsulot tannarxi 32 foizga va import yiliga 116 million dollarga kamayadi.
Shuningdek, bu yangi quvvatlar nafaqat “Oʻzagrotexsanoatxolding” korxonalari, balki “Oʻzavtosanoat” tizimida ishlab chiqarilayotgan avtomobillar, yuk transportlari va avtobuslar uchun ham butlovchi qismlarni kooperatsiya asosida yetkazib berishni taʼminlaydi.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga mazkur loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirib, kelgusi yil ishga tushirish zarurligini qayd etdi.
Shavkat Mirziyoyev traktor yigʻish va payvandlash sexlari, “OʻzKlaasAgro” Oʻzbekiston-Germaniya qoʻshma korxonasidagi ishlab chiqarish jarayonini koʻzdan kechirdi. Ularda lokalizatsiya darajasini oshirish, yangi qismlar va mahsulotlar ishlab chiqarishni oʻzlashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.

С введением в строй новых заводов будет положено начало сельскохозяйственному машиностроению
В аграрной отрасли техника играет решающую роль в обеспечении качества и эффективности. Вследствие недостаточного внимания производству широкого ассортимента сельхозтехники и глубокой локализации ежегодно обновлялось не более 2-3 процентов парка техники. Остановилось производство и на Ташкентском заводе сельскохозяйственной техники, его здания и линии оказались заброшены.
Прибытие сюда главы государства знаменует собой начало больших преобразований. Здесь будут введены в строй новые заводы, что станет толчком к становлению полноценного сельскохозяйственного машиностроения.
В частности, для повышения уровня локализации и замещения импорта предусмотрено создание пяти предприятий.
В их числе литейная производственная линия стоимостью 42 миллиона долларов. На этом предприятии, которое создается на базе одного из пустующих зданий площадью 3 гектара, будет налажено высокоточное литье отвечающих международным требованиям металлических изделий объемом 47 тысяч тонн в год.
Глава государства побывал в этом здании.
– Литейные мощности крайне необходимы предприятиям машиностроения. Без них невозможны ни локализация, ни расширение ассортимента продукции и снижение ее себестоимости. Введение в строй этих предприятий повысит конкурентоспособность нашей техники, а фермеры получат доступную продукцию, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Еще 4 проекта на общую сумму 24 миллиона долларов нацелены на освоение производства трансмиссионных валов, колесных дисков, кабин и крепежных деталей.
В результате реализации данных проектов уровень локализации в отрасли будет доведен до 60 процентов, ожидается снижение себестоимости продукции на 32 процента и импорта — на 116 миллионов долларов в год.
Вместе с тем новые мощности будут поставлять комплектующие не только предприятиям АО «Узагротехсаноатхолдинг», но и производителям автомобилей, грузового транспорта и автобусов, входящим в систему «Узавтосаноат», на основе кооперации.
Президент поручил ускорить реализацию проектов и указал, что мощности необходимо ввести в строй уже в следующем году.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с технологическим процессом в цехах по сборке тракторов и сварке узлов, осмотрел производство на узбекско-германском совместном предприятии “УзКлаасАгро”. Он дал указания по повышению уровня локализации, освоению выпуска новых видов продукции и комплектующих.