Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Islom taraqqiyot banki prezidentini qabul qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20-sentyabr kuni mamlakatimizda boʻlib turgan Muvofiqlashtiruvchi guruhning yetakchi arab jamgʻarmalari delegatsiyasiga boshchilik qilayotgan Islom taraqqiyot banki prezidenti Bandar Hajarni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, Islom taraqqiyot banki bilan mamlakatimizda ustuvor ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy-gumanitar loyihalarni amalga oshirishda koʻp yillik sheriklik qaror topganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bugungi kunda Oʻzbekistonning ITB guruhi bilan oʻzaro manfaatli hamkorligi doirasida yurtimizga 1,9 milliard dollarlik imtiyozli kredit mablagʻlari jalb etilgan boʻlib, ular iqtisodiyotning turli tarmoqlariga oid loyihalarni oʻz ichiga oladi.
4-rasmiy_5245_2.jpg
Ushbu loyihalar yoʻl-transport, energetika va kommunal infratuzilmani modernizatsiya qilish, qishloq joylarda uy-joy qurilishi, ichimlik suvi bilan taʼminlash tizimini, sogʻliqni saqlash va taʼlimni rivojlantirish, tadbirkorlik subyektlarini qoʻllab-quvvatlash kabi sohalarni qamrab olgan.
Suhbat chogʻida ushbu bank bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish istiqbollari koʻrib chiqildi.
Qishloq aholisining hayot sifatini yaxshilash, infratuzilmani modernizatsiya qilish, mamlakatimiz hududlaridagi tibbiyot va taʼlim muassasalarini zamonaviy uskunalar bilan jihozlash, tadbirkorlarning tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash, ularning eksport salohiyatini, jumladan, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlaridan foydalangan holda roʻyobga chiqarish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Hamkorlik uchun ulkan salohiyat, eng muhimi, uni yanada mustahkamlashga oʻzaro intilish mavjudligi taʼkidlandi. Kuni kecha Toshkent shahrida boʻlib oʻtgan “ITB guruhi kuni” doirasida Oʻzbekiston Respublikasi va Islom taraqqiyot banki oʻrtasida 2018-2021 yillarga moʻljallangan 1,3 milliard dollarlik sheriklik strategiyasi imzolangani buning dalilidir.
Prezidentimiz Islom taraqqiyot banki rahbariga jahon sivilizatsiyasi rivojiga ulkan hissa qoʻshgan buyuk ajdodlarimizning boy maʼnaviy merosini oʻrganish maqsadida Samarqandda tashkil etilgan Imom Buxoriy nomidagi xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi faoliyatiga koʻrsatilayotgan koʻmak uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Bandar Hajar, oʻz navbatida, Oʻzbekiston Islom taraqqiyot banki guruhi uchun mintaqadagi asosiy sheriklardan biri ekanini taʼkidladi.
Mehmon Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli yangilanishlarga yuksak baho berib, ITB mamlakatimizdagi islohotlarga har tomonlama koʻmakni kengaytirish va oʻzaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga tayyor ekanini qayd etdi.

Президент Республики Узбекистан принял президента Исламского банка развития
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 сентября принял президента Исламского банка развития Бандара Хаджара, прибывшего в нашу страну во главе делегации ведущих арабских фондов Координационной группы.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, с глубоким удовлетворением отметил многолетнее плодотворное партнерство с Исламским банком развития в реализации приоритетных социально-экономических и культурно-гуманитарных программ в стране.
На сегодняшний день портфель взаимовыгодного сотрудничества Узбекистана с группой ИБР включает проекты в различных отраслях экономики с привлечением льготного финансирования на сумму 1,9 миллиарда долларов.
Они охватывают такие сферы, как модернизация дорожно-транспортной, энергетической и коммунальной инфраструктур, жилищное строительство в сельской местности, развитие системы питьевого водоснабжения, здравоохранение и образование, поддержка субъектов предпринимательства и другие.
4-rasmiy_5245_2.jpg
В ходе беседы рассмотрены перспективы расширения практического сотрудничества с этим банком.
Особое внимание уделено реализации важнейших программ и проектов, направленных на улучшение качества жизни населения в сельской местности, модернизацию инфраструктуры, оснащение современным оборудованием медицинских и образовательных учреждений в регионах, поддержку бизнес-инициатив предпринимателей и раскрытие их экспортного потенциала, в том числе с использованием механизма государственно-частного партнерства.
Подчеркнуты огромный потенциал и, главное, взаимное стремление и далее укреплять сотрудничество, о чем свидетельствует Стратегия партнерства между Республикой Узбекистан и Исламским банком развития на 2018-2021 годы объемом 1,3 миллиарда долларов, подписанная накануне в рамках проведения «Дня группы ИБР» в городе Ташкенте.
Президент нашей страны выразил искреннюю благодарность главе Исламского банка развития за поддержку деятельности Международного научно-исследовательского центра имени Имама Бухари в Самарканде, созданного в целях изучения богатого духовного наследия наших великих предков, внесших неоценимый вклад в развитие всей мировой цивилизации.
В свою очередь Бандар Хаджар отметил, что для группы Исламского банка развития Узбекистан является ключевым партнером в регионе.
Он дал высокую оценку проводимым в Узбекистане масштабным преобразованиям, подчеркнув, что ИБР готов расширять всемерную поддержку реформ в нашей стране и углублять взаимовыгодное сотрудничество.