Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko 12 sentyabr kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizga keldi.
Tashrif doirasidagi asosiy tadbirlar 13-sentabr kuni Koʻksaroyda rasmiy kutib olish marosimi bilan boshlandi.
Shavkat Mirziyoyev va Aleksandr Lukashenko avval tor doirada muzokara oʻtkazdi.
Davlatimiz rahbari oliy martabali mehmonni yurtimizga tashrifi bilan qutlab, Oʻzbekiston bilan Belarus samimiy doʻst va ishonchli sherik ekanini taʼkidladi.
– 2016-yil Samarqanddagi uchrashuvimizda davlatlararo munosabatlarni har tomonlama mustahkamlashga kelishib olgandik. Oʻtgan ikki yilda mamlakatlarimiz oʻrtasidagi hamkorlik xalqlarimizni quvontiradigan darajaga yetdi. Oʻzaro tovar ayriboshlash hajmi 2017-yil yakunlari boʻyicha 60 foizdan ziyod oʻsdi. Joriy yilning yanvar-iyul oylarida esa qariyb 4 barobar oshdi. Bunday natijalar hech qachon boʻlmagan. Bu oʻzaro hamkorlik uchun ulkan salohiyat borligidan, odamlarimiz bir-birini sogʻinganidan dalolat beradi. Mamlakatlarimiz iqtisodiyoti bir-birini toʻldiradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
– Sizning rahbarligingizda Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan ishlar tahsinga sazovor, – dedi Aleksandr Lukashenko. – Ham ichki, ham tashqi siyosatda oqilona oʻzgarishlar qildingiz. 33 million aholiga ega gigant mamlakatni toʻgʻri yoʻldan olib boryapsiz. Qoʻshni davlatlar bilan munosabatlarni mustahkamladingiz. Ushbu muvaffaqiyatli siyosiy kurs bilan Sizni tabriklayman. Biz yaxshi bilgan va oʻzaro manfaatli boʻlgan barcha sohalarda hamkorlik qilishga, tajriba almashishga tayyormiz.
Muzokarada Oʻzbekiston bilan Belarus oʻrtasidagi ikki tomonlama hamkorlikka doir keng koʻlamli masalalar muhokama qilindi. Oʻzbekiston Respublikasi bilan Belarus Respublikasi oʻrtasidagi siyosiy muloqotni mustahkamlashga, oʻzaro manfaatli sohalardagi aloqalarni izchil rivojlantirishga kelishib olindi.
Xalqaro va mintaqaviy jarayonlar yuzasidan fikr almashilar ekan, bugungi kundagi dolzarb masalalar boʻyicha tomonlarning pozitsiyasi mos kelishi tasdiqlandi. Davlat rahbarlari Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida bir-birini qoʻllab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini bildirdi.
Aleksandr Lukashenko Shavkat Mirziyoyevni oʻzi uchun qulay vaqtda Belarusga tashrif bilan borishga taklif etdi.

Основные мероприятия визита начались 13 сентября с церемонии официальной встречи в резиденции Куксарой. Об этом сообщает Пресс-служба Президента \республики Узбекистан.
Шавкат Мирзиёев и Александр Лукашенко сначала провели переговоры в узком формате.
Глава нашего государства, поприветствовав высокого гостя на узбекской земле, отметил, что Узбекистан и Беларусь являются искренними друзьями и надежными партнерами.
– На нашей встрече в Самарканде в 2016 году мы договорились всесторонне укреплять межгосударственные отношения. За последние два года сотрудничество между нашими странами достигло такого уровня, который радует наши народы. Объем товарооборота по итогам 2017 года вырос на 60 процентов. А в январе-июле текущего года вырос почти в четыре раза. Это уникальный результат, свидетельствующий о наличии огромного потенциала сотрудничества, стремлении наших людей к сближению. Более того, экономики наших стран имеют взаимодополняющую структуру, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент Беларуси выразил главе нашего государства признательность за приглашение.
– Проводимая под Вашим руководством работа в Узбекистане заслуживает самой высокой оценки, – отметил Александр Лукашенко. – Вы осуществили мудрые преобразования как во внутренней, так и внешней политике. Вы ведете страну с 33-миллионным населением по правильному пути. Укрепили отношения с соседними странами. Я поздравляю Вас с этим успешным политическим курсом. Мы готовы сотрудничать и обмениваться опытом во взаимовыгодных сферах.
На переговорах обсужден широкий круг вопросов двустороннего сотрудничества. Стороны договорились укреплять политический диалог, последовательно развивать взаимовыгодные связи.
Обмениваясь мнениями по международной и региональной повестке, главы государств подтвердили совпадение позиций сторон по многим актуальным вопросам. Они выразили готовность поддерживать друг друга в рамках Организации Объединенных Наций, Содружества Независимый Государств и других международных структур.
Александр Лукашенко пригласил Шавката Мирзиёева посетить Беларусь с визитом в любое удобное для него время.