Prezident Shavkat Mirziyoyev 25 sentyabr kuni temir yo‘l sohasini isloh qilish bo‘yicha ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
So‘nggi yetti yilda mamlakatimizda sanoat korxonalari ko‘payib, 110 mingtaga yetdi. 2 mingdan ziyod yangi mahsulot ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Eksport hajmi 1,6 barobar oshib, o‘tgan yili 19 milliard dollarga yetdi. Bularning natijasida mamlakatimizda yuk aylanmasi 30 foizga oshgan.
Ma’lumki, O‘zbekiston kabi dunyo okeanlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqish imkoni yo‘q mamlakatlar uchun eng qulay va arzon transport bu – temir yo‘l hisoblanadi. Lekin hozir ichki bozorda mahsulotning atigi 5 foizi, eksportda esa 45 foizi poyezdda tashilayapti. Ya’ni, “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati avtomobilda yuk tashishga raqobat qila olmayapti.
Chunki soha uzoq yillar isloh qilinmadi, zamonaviy boshqaruv tizimi joriy etilmadi. Shu bilan birga, halqaro maydondagi vaziyat hisobiga transport-logistika xarajatlari ham oshgan. Oqibatda jamiyatning daromadi ham, xizmatlar sifati ham past bo‘lib qolmoqda.
Jumladan, vagonlar yetishmovchiligi va ularni ko‘plari eskirganligi aytib o‘tildi. Hozirgi tariflar va boshqaruv tizimi bilan sohaga xususiy sektor kirishi qiyin. Aksariyat stansiyalarning daromadi o‘z xarajatini qoplamaydi. Raqamlashtirish darajasi pastligicha qolayapti. Vokzallarda savdo va servis lozim darajada yo‘lga qo‘yilmagan. Xavfsizlik vaji bilan markaziy vokzallarga kirib-chiqish imkoniyati cheklangan. Avtoturargohlar uzoq joylashgani, chipta sotishdagi korrupsiya, vagonlardagi sharoit va xizmatdan aholi norozi.
Shular qayd etilar ekan, yig‘ilishda sohani isloh qilish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.
Unga ko‘ra, “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatini xoldingga aylantirib, zamonaviy boshqaruvni joriy qilish, infratuzilma, yuk vagonlari va logistika, yo‘lovchi tashish xizmatlari hamda vokzallar boshqaruvini bir-biridan ajratib, alohida korxonalar tashkil qilish mo‘ljallanmoqda.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, sohadagi samaradorlikni oshirish bo‘yicha qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi. Buxgalteriyani shaffof qilib, korxonalarga davlat kafolatisiz investitsiyalar va xorijiy ekspertlarni jalb etish zarurligi ta’kidlandi.
Sohada xususiy sektor uchun jozibador tariflar shakllantirilishi, tadbirkorlarning vagon sotib olishi uchun kreditlar ajratilishi belgilandi. Shuningdek, markaziy vokzallar atrofida zamonaviy savdo majmualari qurish mumkin bo‘ladi, vokzallardagi joylar ijara uchun auksionga chiqariladi. Temir yo‘l stansiyalari atrofida bo‘sh joylar aniqlanib, logistika xizmatlari va ishlab chiqarish loyihalari joylashtiriladi.
Raqamli texnologiyalar vazirligi bilan birgalikda “yagona darcha” tamoyili orqali yuk hujjatlarini elektron rasmiylashtirish, vagonlarga GPS o‘rnatish va onlayn ombor axborot tizimini ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
“O‘zbekiston temir yo‘llari”ning nosohaviy aktivlarini qayta ko‘rib chiqish, ularni sotishdan tushgan mablag‘lar temir yo‘l infratuzilmasini yaxshilashga yo‘naltirish muhimligi ta’kidlandi.
Poyezdlarning katta qismi poytaxt va viloyat markazlariga kirib kelishi oqibatida stansiyalarda tirbandlik yuqori bo‘layotgani ko‘rsatib o‘tildi. Shu bois yuk stansiyalarini shaharlardan tashqariga ko‘chirish imkoniyatini o‘rganish zarurligi qayd etildi. Bu shaharlarda yuk mashinalari harakati kamayishiga, tumanlarga qo‘shimcha investitsiya kirishiga xizmat qiladi.
Transport prokuroriga barcha temir yo‘l kesishmalarini tartibga olib, fuqarolar va harakat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatma berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 25 сентября провел совещание по приоритетным задачам реформирования железнодорожной сферы.
За последние семь лет количество промышленных предприятий в нашей стране выросло до 110 тысяч. Освоено производство более 2 тысяч новых видов продукции. В прошлом году объем экспорта увеличился в 1,6 раза и достиг 19 миллиардов долларов. В результате этого грузооборот в нашей стране вырос на 30 процентов.
Для таких стран, как Узбекистан, не имеющих прямого выхода к мировым океанам, наиболее удобным и дешевым транспортом является железнодорожный. Но сейчас железнодорожным транспортом перевозится лишь 5 процентов продукции на внутреннем рынке и 45 процентов экспортных грузов. То есть АО «Узбекистон темир йуллари» не может конкурировать с перевозкой грузов автомобильным транспортом.
В течение многих лет отрасль не реформировалась, не была внедрена современная система управления. При этом в силу внешних факторов возросли затраты на транспортировку и логистику. В результате как доходы акционерного общества, так и качество услуг остаются низкими.
В частности, указано на нехватку вагонов и устаревание их парка. При нынешних тарифах и модели управления затруднено участие частного сектора в отрасли. Доходы большинства станций не покрывают расходов. Остается недостаточным уровень цифровизации. Население недовольно уровнем сервиса на вокзалах, ограниченностью доступа к центральным вокзалам, неудобным расположением автостоянок, коррупцией при продаже билетов, условиями и обслуживанием в вагонах.
После анализа этих проблем на совещании были обсуждены предложения по реформированию отрасли.
Так, планируется преобразовать акционерное общество «Узбекистон темир йуллари» в холдинг и ввести в нем современный менеджмент, организовать отдельные предприятия, разделив функции по содержанию инфраструктуры, грузовым перевозкам и логистике, пассажирским перевозкам, управлению станциями.
Глава нашего государства одобрил эти предложения и дал дополнительные поручения по повышению эффективности в отрасли. Подчеркнута необходимость обеспечить прозрачный бухгалтерский учет, привлечь на предприятия иностранных специалистов и инвестиции без гарантий государства.
Принято решение создать привлекательные тарифы для частного сектора, выделить предпринимателям кредиты на покупку вагонов. Указано на возможность строительства современных торговых комплексов вокруг центральных вокзалов, выставления на аукцион площадей в самих вокзалах. Выявленные свободные площади вокруг железнодорожных станций могут быть выделены под проекты логистики и производства.
Поставлена задача совместно с Министерством цифровых технологий наладить электронное оформление грузовых документов, установить GPS на вагонах и запустить онлайн-склад по принципу «единого окна».
Подчеркнута важность инвентаризации непрофильных активов «Узбекистон темир йуллари» и направления средств от их продажи на улучшение железнодорожной инфраструктуры.
В связи с тем, что большая часть грузовых поездов заходит в столицу и областные центры, интенсивность движения на станциях увеличивается. В связи с этим указано на необходимость рассмотреть возможность переноса грузовых станций за пределы городов. Это позволит сократить движение грузового транспорта в городах и привлечь дополнительные инвестиции в районы.
Транспортному прокурору поручено обеспечить регулируемость всех железнодорожных переездов для безопасности граждан и дорожного движения.
Также были затронуты вопросы повышения квалификации кадров и качества обслуживания.
Глава государства подчеркнул, что результатом реформирования сферы должно стать создание такой железнодорожной системы, которая бы удовлетворяла население и предпринимателей.