O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5 sentyabr kuni Pokiston Islom Respublikasi Qurolli kuchlari Quruqlik qo‘shinlari qo‘mondoni general Asim Munir boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
O‘zbekiston bilan Pokiston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida yuqori darajali mehmon davlatimiz rahbariga Pokiston Prezidenti Orif Alviy va Bosh vazir vazifasini bajaruvchi Anvar Kakarning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Suhbatda ilgari qabul qilingan “yo‘l xaritasi”ga muvofiq o‘zaro savdoning yuqori o‘sish sur’atini davom ettirish, infratuzilmaviy loyihalarni tezlashtirish hamda ikki mamlakat yetakchi korxonalarining kooperatsiya aloqalarini kuchaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash yuzasidan, shu jumladan Afg‘onistondagi vaziyatning rivojlanishi nuqtai nazaridan fikr almashildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 сентября принял делегацию Исламской Республики Пакистан во главе с командующим Сухопутными войсками Вооруженных сил этой страны генералом Асимом Муниром.
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития узбекско-пакистанского многопланового сотрудничества и укрепления отношений стратегического партнерства.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Пакистана Арифа Алви и исполняющего обязанности Премьер-министра Анвара Какара.
В ходе беседы особое внимание было уделено поддержанию высокой динамики роста взаимной торговли, ускорению реализации инфраструктурных проектов и усилению кооперационных связей ведущих предприятий двух стран в соответствии с принятой «дорожной картой».
Подчеркнута важность координации практических усилий в целях продвижения проекта строительства железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Пешавар».