O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan telefon orqali muloqotida ko‘p qirrali munosabatlarni yanada kengaytirish va qo‘shma loyihalarni ilgari surish masalalari muhokama qilindi.
Ozarbayjon rahbari mamlakatimiz yetakchisini Prezident saylovidagi ishonchli g‘alabasi bilan samimiy tabriklab, do‘st O‘zbekiston xalqiga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladi.
Bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvga tayyorgarlik ko‘rishga alohida e’tibor qaratildi. Iqtisodiy kun tartibidagi masalalarni ikki mamlakat hukumatlari darajasida puxta ishlab chiqish muhimligi ta’kidlandi.
Xalqaro tashkilotlar, shu jumladan Qo‘shilmaslik harakati va Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi hamkorlik yuzasidan ham fikr almashildi.

Вопросы дальнейшего расширения многоплановых отношений и продвижения совместных проектов были обсуждены в ходе телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
Глава Азербайджана сердечно поздравил лидера нашей страны с убедительной победой на президентских выборах, пожелав мира, благополучия и процветания дружественному узбекскому народу.
Особое внимание было уделено подготовке предстоящей встречи на высшем уровне. Отмечена важность тщательной проработки экономической повестки на уровне правительств двух стран.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам взаимодействия в рамках международных организаций, в том числе Движения неприсоединения и Организации тюркских государств.