O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 11 aprel kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan o‘tkazgan telefon orqali muloqotida tovar ayirboshlash sur’atlarini ta’minlash va qo‘shma kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishga qaratilgan birinchi galdagi chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Ikki mamlakat ishbilarmonlari va hududlari darajasidagi amaliy hamkorlikni ilgari surishda aprel oyining oxirida Toshkent shahrida o‘tkaziladigan “Innoprom” xalqaro sanoat ko‘rgazmasi imkoniyatlaridan samarali foydalanish masalasiga alohida e’tiborqaratildi.
Madaniy-gumanitar almashinuv dasturi doirasidagi hamkorlik sermahsul bo‘layotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekiston va Rossiya rahbarlari bo‘lajak ikki va ko‘p tomonlama tadbirlar rejasini ham ko‘rib chiqdilar.

Первоочередные меры, направленные на обеспечение динамики товарооборота и реализацию совместных проектов кооперации, были обсуждены в ходе телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным, состоявшегося 11 апреля.
Особое внимание было уделено вопросу эффективного использования площадки Международной промышленной выставки «Иннопром», которая пройдет в конце апреля этого года в городе Ташкенте, для продвижения практического взаимодействия на уровне бизнеса и регионов двух стран.
С удовлетворением отмечено плодотворное сотрудничество в рамках программы культурно-гуманитарного обмена.
Главы Узбекистана и России также рассмотрели график предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий.