Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-sentyabr kuni mamlakatimizdagi diplomatik missiyasini yakunlayotgan Amerika Qoʻshma Shtatlarining Favqulodda va Muxtor elchisi Deniyel Rozenblyumni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari Deniyel Rozenblyumning Oʻzbekiston – AQSH strategik sheriklik munosabatlarini rivojlantirishdagi hissasini qayd etdi.
Keyingi yillarda konstruktiv siyosiy muloqot yoʻlga qoʻyildi. Birgalikdagi saʼy-harakatlar bilan oʻzaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlik kengayib bormoqda. Oʻzaro savdo hajmi oshmoqda, AQSHning yetakchi kompaniyalari ishtirokida qator investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Taʼlim va sogʻliqni saqlash sohalarida ikki tomonlama dasturlar joriy etilmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil avgust oyida qabul qilingan farmoniga muvofiq amerikalik diplomat mamlakatimizning yuksak davlat mukofoti – “Doʻstlik” ordeniga sazovor boʻldi.
AQSH elchisi uning faoliyatiga berilgan yuqori baho uchun samimiy minnatdorlik bildirib, mamlakatlarimiz oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlik mustahkamlanishini bundan buyon ham faol qoʻllab-quvvatlashda davom etishini taʼkidladi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 сентября принял Чрезвычайного и Полномочного посла Соединенных Штатов Америки Дэниела Розенблюма, завершающего свою дипломатическую миссию в нашей стране.
Главой нашего государства был отмечен вклад посла Дэниела Розенблюма в развитие узбекско-американских отношений стратегического партнёрства.
За последние годы налажен конструктивный политический диалог. Совместными усилиями расширяется взаимовыгодное торгово-экономическое сотрудничество. Растут объемы взаимной торговли, реализуется ряд инвестиционных проектов с участием ведущих американских компаний. Осуществляются двусторонние программы в области образования и здравоохранения.
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан, принятым в августе этого года, американский дипломат был удостоен почетной государственной награды нашей страны – ордена «Дустлик».
Посол США выразил искреннюю признательность за высокую оценку его деятельности и заверил, что будет и далее активно поддерживать укрепление многопланового сотрудничества между нашими странами.