Mahalliylashtirish dasturi va importni qisqartirish rejasi tahlil qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21-fevral kuni import hajmini qisqartirish va mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqarishni ko‘paytirish ishlarini tahlil qilish, bu boradagi eng muhim vazifalarni belgilab olishga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar qildi.
Ma’lumki, 2017-yil 19-aprel kuni shu masalada videoselektor o‘tkazilgan, mahalliylashtirishni kengaytirish hisobidan import hajmi va turlarini maqbullashtirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar belgilab berilgan edi. Shunga muvofiq o‘tgan yili muayyan ishlar amalga oshirildi. Xususan, Mahalliylashtirish dasturi doirasida 9,9 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan. 512 million dollarlik yoki 2016-yilga nisbatan 20 foiz ko‘p mahalliylashtirilgan mahsulot eksport qilingan. 100 turdagi yangi mahsulot ishlab chiqarish o‘zlashtirilgani, bazaviy tarmoqlarda import 353 million dollarga qisqartirilgani ham bu boradagi ishlarning natijalari bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari Mahalliylashtirish dasturi va importni qisqartirish rejasi ijrosini chuqur tahlil qilib, yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarni tanqidiy baholadi. 2017-yilda 948 ta mahalliylashtirish loyihasidan 176 tasi bo‘yicha ishlab chiqarish boshlanmagani, 218 tasi bo‘yicha esa ishlab chiqarish prognozi bajarilmagani ko‘rsatib o‘tildi.
Masalan, Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligining 77 ta loyihasi bo‘yicha 206 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilmagan. “O‘zbekoziqovqatxolding”da 12 ta, “O‘zavtosanoat”da 17 ta, Toshkent shahrida 65 ta, Toshkent viloyatida 65 ta loyiha yetarli darajada bajarilmagan.
Importni qisqartirish rejasi 88 foizga bajarilgani tanqidiy tahlil qilindi.
Yig‘ilishda bir qator xo‘jalik birlashmalari tomonidan o‘z faoliyatiga mos bo‘lmagan yoki mamlakatimizda ishlab chiqarish o‘zlashtirilgan tovarlarni import qilish holatlari kamayish o‘rniga ko‘payayotgani qayd etildi. 2017-yilda 185 million dollarlik, joriy yil yanvar oyida esa 65 million dollarlik shunday mahsulotlar import qilingan.
cf056da3-de76-a0c9-07ea-5ff35591d410.jpg
Masalan, o‘tgan yili “O‘zto‘qimachiliksanoat” uyushmasi tomonidan 9 million dollarlik svetodiod chiroqlar, projektorlar va boshqa tovarlar, “O‘zbekneftegaz” tizimiga 2 million dollarlik po‘lat quvur, kabel, isitish qozoni, elektrodlar, “O‘zbekenergo” tomonidan 800 ming dollarga po‘lat sim va yengil avtomobil olib kelingan.
Yig‘ilishda shu va boshqa sanoat tarmoqlarida uskuna va butlovchi qismlarni mahalliylashtirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar muhokama etildi.
Tarmoqlar uchun zarur uskunalar va tez ishdan chiquvchi butlovchi qismlarni mamlakatimizda ishlab chiqarishni tashkil qilish to‘g‘risida 10-15 yildan buyon gapiramiz. Lekin, tashabbus va amaliy harakat yo‘q. Bir qator soha rahbarlari mahalliylashtirishni o‘ylamayapti, zarur mahsulotni osongina chetdan olib kelib qo‘yayapti. Bunga hozirgi raqobat sharoitida mashaqqat bilan topilayotgan, iqtisodiyotning asosi bo‘lgan valyuta mablag‘lari sarf bo‘lib ketmoqda, dedi davlatimiz rahbari.
Mahalliylashtirishni rag‘batlantirish uchun berilgan soliq va bojxona imtiyozlarining natijadorligi ham tahlil qilindi.
Ayrim tovarlar bo‘yicha bojxona to‘lovlari asossiz tayinlangani natijasida yurtimizda ishlab chiqarilgan ba’zi tovarlar narxi import qilinganiga nisbatan yuqori bo‘lmoqda. Masalan, to‘qimachilik sanoati uchun import qilinadigan tayyor uskunalar barcha bojxona to‘lovlaridan ozod etilgan. Ammo, shu uskunani ishlab chiqarish uchun butlovchi qism import qilinadigan bo‘lsa, 20 foizlik qo‘shilgan qiymat solig‘i to‘lanadi.
Soliq imtiyozlarida ham shu kabi bo‘shliqlar bor. Shu bois 2018-yil 1-apreldan boshlab, mahalliylashtirish loyihalari bo‘yicha imtiyozlar to‘xtatiladi. Har xil nopok korxonalarning Mahalliylashtirish dasturiga kirib olib, soliq to‘lashdan qochishi uchun endi imkoniyat bo‘lmaydi. Mahalliylashtirish dasturiga iqtisodiyot uchun haqiqatda zarur bo‘lgan loyihalar kiritilib, qat’iy nazoratga olinadi.
Yig‘ilishda Prezident sohadagi kamchiliklarni bartaraf etish, mahalliylashtirishni rivojlantirish bo‘yicha dolzarb vazifalarni belgilab berdi.
Iqtisodiyot va Tashqi savdo vazirliklariga pishiq-puxta ishlangan, yangi Mahalliylashtirish dasturini shakllanitirish bo‘yicha topshiriq berildi. Mahsulot ishlab chiqarish uchun olib kelinadigan, raqobatbardosh narxda mahalliylashtirish imkoni bo‘lmagan ayrim butlovchi qismlarni import qilishda bojxona to‘lovlarini bekor qilish yuzasidan aniq takliflar kiritish zarurligi ta’kidlandi.
Yirik korxonalar va kichik biznes uchun uskunalar, tez ishdan chiquvchi qismlar, shtamplangan mahsulotlar, kichik gidrogeneratorlar ishlab chiqarishni tashkil etish yuzasidan ko‘rsatma berildi.
Tashqi savdo vazirligi, Davlat bojxona qo‘mitasi, Moliya vazirligi, Markaziy bank va xo‘jalik birlashmalari rahbar va mas’ul xodimlaridan iborat tarkibda Import hajmi va tarkibini tizimli ravishda tahlil qilish asosida yangi mahalliylashtirish quvvatlari tashkil etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish bo‘yicha idoralararo ishchi guruhi tuzish vazifasi qo‘yildi.
Mahalliy korxonalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida ayrim tovarlar bo‘yicha bojxona to‘lovlari stavkalarini optimallashtirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Asosiy maqsadimiz mamlakatimiz taraqqiyoti, xalqimiz farovonligini ta’minlash, dedi Shavkat Mirziyoyev. Buning uchun, avvalo, iqtisodiyotimiz raqobatbardosh bo‘lishi, mahsulotlar yurtimizda ishlab chiqarilishi zarur. Barcha rahbarlar shundan qat’iy xulosa qilib, zimmasidagi vazifalarga munosabatini tubdan o‘zgartirishi va mas’uliyatni oshirishi kerak.

Проанализировано исполнение Программы локализации и плана сокращения импорта
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 21 февраля провел совещание, посвященное анализу проводимой работы по сокращению объемов импорта и расширению производства локализованной продукции, определению важнейших задач в этом направлении.
Ранее, 19 апреля 2017 года, состоялось видеоселекторное совещание по данным вопросам, на нем были определены конкретные меры по оптимизации объема и номенклатуры импорта за счет расширения локализации. В соответствии с ними в прошлом году проведен ряд работ. В частности, в рамках Программы локализации была произведена продукция на 9,9 триллиона сумов. Экспортирована продукция на 512 миллионов долларов или на 20 процентов больше по сравнению с 2016 годом. Освоен выпуск 100 новых видов продукции, импорт в базовых отраслях сократился на 353 миллиона долларов.
Глава нашего государства, глубоко проанализировав исполнение Программы локализации и плана сокращения импорта, подверг критике допущенные недостатки. Указано, что в 2017 году по 176 из 948 проектов локализации не было начато производство, не были выполнены производственные прогнозы по 218 проектам.
Так, по 77 проектам Агентства по развитию фармацевтической отрасли не было обеспечено производство продукции на 206 миллиардов сумов. Не выполнены также на должном уровне 12 проектов АО “Узбекозиковкатхолдинг”, 17 проектов АК “Узавтосаноат”, 65 проектов в городе Ташкенте и столько же в Ташкентской области.
Раскритикован тот факт, что план сокращения импорта выполнен на 88 процентов.
На совещании отмечался рост случаев импорта рядом хозяйствующих объединений товаров, производство которых уже освоено в нашей страны. В 2017 году такой продукции было импортировано на 185 миллионов долларов, в январе текущего года – на 65 миллионов долларов.
Так, в прошлом году ассоциацией “Узтукимачиликсаноат” ввезены светодиодные лампы, прожекторы и другие товары на 9 миллионов долларов, НХК “Узбекнефтегаз” – стальные трубы, кабели, отопительные котлы, электроды на 2 миллиона долларов, АО “Узбекэнерго” – стальные провода и легковые автомобили на 800 тысяч долларов.
На совещании обсуждена проводимая работа по локализации оборудования и комплектующих частей в этих и других отраслях промышленности.
cf056da3-de76-a0c9-07ea-5ff35591d410.jpg
На протяжении 10-15 лет мы говорим об организации в нашей стране производства необходимого для отраслей оборудования и быстроизнашивающихся комплектующих частей. Но инициативы и практических действий не наблюдаются. Руководители ряда сфер не думают о локализации, выбирают легкий путь и ввозят необходимую продукцию из-за рубежа. На это уходят валютные средства, которые непросто добыть в нынешних условиях конкуренции, сказал глава нашего государства.
Также проанализирована результативность налоговых и таможенных льгот, предоставляемых для стимулирования локализации.
В результате необоснованного взимания таможенных платежей по некоторым видам товаров цена производимой в нашей стране продукции выше импортных аналогов. Например, оборудование, импортируемое для текстильной промышленности, освобождено от всех таможенных пошлин. Однако ввоз комплектующих для производства такого оборудования облагается 20-процентным налогом на добавленную стоимость.
Такие же несоответствия наблюдаются и по налоговым льготам. В связи с этим с 1 апреля 2018 года действие льгот по проектам локализации будет прекращено. Различные недобросовестные предприятия будут лишены возможности ухода от налогов через участие в Программе локализации. В программу будут включаться только по-настоящему необходимые экономике проекты, их реализация будет взята под строгий контроль.
Президент определил актуальные задачи по устранению имеющихся в сфере недостатков, развитию локализации.
Министерствам экономики и внешней торговли поручено сформировать новую, всесторонне продуманную Программу локализацию. Указано на необходимость внесения конкретных предложений по отмене таможенных платежей при импорте некоторых комплектующих частей, локализацию которых невозможно наладить по конкурентоспособной цене.
Даны указания по организации производства оборудования для крупных предприятий и малого бизнеса, быстроизнашивающихся комплектующих, штампованной продукции и малых гидрогенераторов.
Постановлена задача образовать Межведомственную рабочую группу по организации новых мощностей локализации на основе системного анализа объемов и структуры импорта в составе из руководителей и ответственных работников Министерства внешней торговли, Государственного таможенного комитета, Министерства финансов, Центрального банка и хозяйственных объединений.
Поручено оптимизировать ставки таможенных платежей по некоторым товарам для поддержки отечественных предприятий.
Наша главная цель – обеспечить развитие страны, благосостояние народа, сказал Шавкат Мирзиёев. Для этого, прежде всего, наша экономика должна быть конкурентоспособной, а продукция производиться у нас в стране. Все руководители должны сделать соответствующие выводы и коренным образом изменить свое отношение к выполнению возложенных задач.