O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev islohotlarning joylardagi ijrosi, aholi hayoti bilan yaqindan tanishish maqsadida 12 may kuni Farg‘ona viloyatiga keldi.
“Inson qadri uchun” degan ezgu tamoyil bugun hayotning har bir jabhasida o‘z tasdig‘ini topmoqda. Asosiysi keng qamrovli islohotlar o‘z samarasini bera boshladi. Buni Farg‘ona viloyatidagi yangilanishlardan, bunyodkorlik ishlaridan ham bilish mumkin. Birgina o‘tgan yilda yalpi hududiy mahsulot hajmi 45 trillion so‘mdan oshib, o‘sish ko‘rsatkichi 8 foizni tashkil etdi. Aholi bandligini ta’minlash, ishsizlik darajasini qisqartirish borasidagi ishlar natijasida 150 ming nafardan ziyod fuqaroning doimiy bandligi ta’minlandi.
Jumladan, Investitsiya dasturiga muvofiq qiymati 4,2 trillion so‘m bo‘lgan 809 ta loyihani amalga oshirish hisobiga 16 mingdan ortiq yangi ish o‘rni yaratildi.
Davlatimiz rahbari Farg‘ona viloyatiga tashrifini Oltiariq tumanidan boshladi.
Ma’lumki, Prezidentimiz hududlarni rivojlantirishda ularning o‘ziga xos xususiyatidan va aholi ko‘nikmalaridan kelib chiqib ish tutish zarurligini ta’kidlaydi. Oltiariqning shunday ustuvorligi dehqonchilikda, odamlarining omilkorligida. Ayniqsa, Oltiariq uzumi chet ellarda ham taniqli “brend”ga aylangan.
Bunday mahsulotlarni ko‘paytirish maqsadida tuman chekkasidagi ming gektar adirlikda uzumchilik va bog‘dorchilik plantatsiyasi tashkil etildi.
Prezidentimiz ushbu bog‘ni kelib ko‘rdi.
Ilgari bu joy hech narsa ekilmaydigan quruq yer edi. Qishloq xo‘jaligini innovatsion rivojlantirish borasidagi ishlar natijasida xalqimiz rizq-ro‘zi uchun ming gektar yangi manba paydo bo‘ldi. Buning uchun quduqlar va hovuzlar qazilib, tomchilatib sug‘orish yo‘lga qo‘yildi. Bunda foydalanilgan uskuna va quvurlar ham to‘liq mahalliy mahsulot.
O‘zlashtirilgan maydonlarning 560 gektarida tokzor barpo etilib, “husayni”, “kelinbarmoq”, “rizamat”, “kishmish” kabi xaridorgir uzum navlari ekilmoqda. 300 gektarlik intensiv bog‘da olma, gilos, o‘rik ko‘chatlari o‘tqazilmoqda.
Qator oralariga tarvuz ekilgan. Bozor talabiga qarab, qalampir, bulg‘or qalampiri, bodring, ko‘katlar va boshqa poliz mahsulotlari yetishtiriladi. Bular aholi daromadi, yurtimiz eksportini oshirish uchun qo‘shimcha manba bo‘ladi.
– Farg‘ona qishloq xo‘jaligida katta natijalarga erishayapti, odamlarning dunyoqarashi o‘zgarayapti, dehqonlar eksportga chiqayapti. Lekin kechagi natija bugunga to‘g‘ri kelmaydi. Doim izlanishda, harakatda bo‘lishimiz kerak. Mana, salgina sharoit yaratilgani uchun shuncha joy bog‘ bo‘ldi. Hali ichki imkoniyatlarimiz juda ko‘p. Bu imkoniyatlarni “inson qadri” tamoyili asosida xalqimiz manfaatiga yo‘naltirish kerak. Vodiy gavhari Farg‘ona bunda namuna bo‘lishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu yer zamonaviy agrosanoat majmui bo‘ladi – 1 ming 500 tonna sig‘imli muzlatkichli ombor, maishiy xizmat shoxobchalari barpo etiladi. 6 ta minitraktor, 10 ta yuk mashinasi sotib olinadi. Bog‘ va tokzorlar aholiga bo‘lib beriladi. Bu mirishkor oltiariqliklar uchun katta imkoniyatlar yaratadi.
Davlatimiz rahbari shu yerda farg‘onalik dehqonlar va klaster rahbarlari bilan suhbatlashdi.
– Bu bog‘ va tokzorlar aholiga xususiylashtirib beriladi. Mulkdor qancha ko‘p bo‘lsa, mas’uliyat ko‘p bo‘ladi, xaridorlarning, chet ellik hamkorlarning tadbirkorga ishonchi bo‘ladi, odamlar ko‘proq daromad oladi, – dedi Prezident.
Hududda 3 mingdan ortiq ish o‘rni ochilishi aytildi. Ularga ishsiz yoshlar va ehtiyojmand oilalar, jumladan, xorijdan qaytib kelgan mehnat muhojirlari ishga olinadi.
Prezidentimiz shunday ishchilar bilan suhbatlashdi.
Shu yerda Farg‘ona viloyatida meva-sabzavotchilik va gulchilikni rivojlantirish bo‘yicha loyihalar taqdimot qilindi.
Shundan so‘ng davlatimiz rahbari Farg‘ona viloyati Furqat tumanidagi “Usta Yusufjon naqqosh” oilaviy korxonasida bo‘ldi.
Korxona rahbari Muhammadali Yunusov milliy yog‘och o‘ymakorligi maktabining munosib davomchisi. Uning ishlari yurtimizdagi ko‘plab maqbara va yangi majmualarga ko‘rk bag‘ishlagan. Qo‘ligul hunarmand O‘zbekiston xalq ustasi unvoniga sazovor bo‘lgan.
Muhammadali Yunusov ijodida “pargori”, “sharafa”, “muqarnas” va “islimiy” uslublar ustuvor. Naqshinkor ustunlar, kursi, lavh, quticha va boshqa oilaviy buyumlar hamisha xaridorgir.
Ustaning shogirdlari ko‘p. Shu bois korxonaga keng sharoit yaratish maqsadida yangi bino qurilmoqda.
– Ota-bobolarimizdan meros hunarni asrab-avaylab, yosh avlodga yetkazayotganingiz, yoshlarni ishli qilayotganingiz uchun rahmat, – dedi Prezident. – Bunday hunarmandchilik turlarini yanada ommalashtirish kerak. Bu ham madaniyat, ham ma’rifat, ham iqtisodiyot.
Davlatimiz rahbari mazkur oilaviy korxona yonida maktab tashkil etish, unda hunarlar bilan birga matematika, geometriya, fizika, kimyo kabi fanlarni ham chuqurlashtirib o‘qitish muhimligini ta’kidladi. Toshkent, Samarqand, Xiva va Buxoroda ham shu kabi yog‘och o‘ymakorligi markazlari tashkil etish bo‘yicha topshiriq berdi.
Prezident Farg‘ona viloyati Buvayda tumanida qurilgan mebelsozlik majmuasini borib ko‘rdi.
Buvaydada ko‘pchilik usta duradgor. Oilalar o‘z uyida eshik-romlar tayyorlab sotadi. Ularning mahsulotlari Farg‘ona vodiysidan tashqari Toshkent shahri, uzoq viloyatlargacha yetkazib beriladi.
Lekin hovlida sharoitlar yetishmasdi. Ob-havo, shovqin noqulaylik tug‘dirardi. Buvaydalik hunarmandlarga qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida mahallada mebelsozlikka ixtisoslashgan majmua barpo etildi.
Davlatimiz rahbari bu yerdagi sharoitlarni ko‘zdan kechirdi. Bir qavatli binolarda ishlab chiqarish ustaxonalari, ikki qavatli binolarda savdo, ko‘rgazma va maishiy xizmat xonalari joylashgan.
Prezidentimiz yangi binoda ish boshlagan hunarmandlar bilan suhbatlashdi.
– Bular bu kunga mashaqqat bilan kelgan. Endi har kuni ishlashga ham tayyor. Faqat buning uchun barqaror xomashyo va bozor kerak. Davlat shu jihatdan yordam bersa, hunarmandlarning ishi yurishadi, shogirdlari ko‘payadi, daromadi oshadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois Qoraqalpog‘iston va viloyatlarda mebelbop daraxtlar yetishtirish, qayta ishlangan yog‘och mahsulotlar tayyorlashni kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Majmuada ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni ichki bozordan tashqari Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘izistonga eksport qilish rejalashtirilgan. Majmua to‘liq ishga tushgach, 3 ming 700 dan ziyod kishining bandligi ta’minlanishi mo‘ljallangan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyati Uchko‘prik tumanida bunyod etilayotgan Yengil sanoat va logistika markaziga bordi.
Bu majmua ham Prezident tashabbusining natijasi. Uchko‘prikda tikuvchi ayollar, oilaviy korxona tashkil etgan, mahalladoshlarini ishli qilgan tadbirkorlar ko‘p. Lekin ular moslashtirilgan sharoitlarda ishlar, bu biznesni kengaytirishga halal berar edi.
Davlatimiz rahbari viloyatga avvalgi tashrifi chog‘ida tadbirkor ayollar bilan suhbatlashib, ular uchun zamonaviy majmua qurilishiga va’da bergan edi. Shu asosida 2021 yil 27 may kuni “Farg‘ona viloyatining Uchko‘prik tumanida yengil sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarishni, logistika va savdo tarmoqlarini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori qabul qilindi.
bugungi kunda 15 gektar yer ajratilib, ko‘p qavatli bino barpo etilmoqda. Bu yerda 316 ta ishlab chiqarish sexi, 336 ta savdo do‘koni, 560 ta savdo rastasi bo‘ladi. Shuningdek, 2 ta logistika markazi tashkil etiladi. Natijada Boboshbek, Bekmurod, Zig‘ir, Paloxon va Yakkamulla kabi mahallalardagi yuzlab tadbirkorlarga zamonaviy qulaylik yaratiladi.
Masalan, birgina Boboshbek mahallasida 5 mingdan ziyod aholi yashaydi. Ular tayyorlayotgan mahsulotlar Qo‘qon bozori orqali yurtimiz hududlari, qo‘shni mamlakatlargacha yetib bormoqda. Endi zamonaviy sharoitlar samarasida bu ko‘lam yanada kengayadi.
Prezidentimiz bu yerda ish boshlagan tikuvchilik korxonalari faoliyati bilan tanishdi, tadbirkorlar va xaridorlarga yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
Majmuada yiliga 876 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilib, 18 million dollarlik eksport qilinishi mo‘ljallangan. Jami 7 ming 700 dan ortiq fuqaro doimiy ish o‘rniga ega bo‘lishi mumkin.
Qo‘shtepa tumanida ham yana bir to‘qimachilik korxonasi qurilmoqda. “Global textile infinity” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan tashkil etilayotgan bu fabrika yiliga 18 million metr yuqori sifatli mato hamda 2 ming tonna tayyor mahsulot ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari to‘qimachilikda qayta ishlash darajasini va mahsulotlar oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
– Bugun bozor beshafqat. Bu raqobatga munosib bo‘lish uchun tadbirkorning kamida besh yillik mo‘ljali, sifat kafolati, tannarxda o‘zining rezervi bo‘lishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz Marg‘ilon shahrida tashkil etilgan Yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonasida bo‘ldi.
Navro‘z mahallasi hududidagi bu joy ilgari toshloq, foydalanilmaydigan yer edi. Lekin kommunikatsiya va logistika jihatidan juda qulay.
Shu bois 7 gektar maydonda ushbu sanoat zonasi tashkil etildi. Bu yerda to‘qimachilik, charm-poyabzal, mebelsozlik, oziq-ovqat sanoati bo‘yicha 28 ta loyiha joylashtirilgan. bugungi kunda ularning 12 tasi ishlab chiqarish faoliyatini boshlagan. Barcha korxonalarda mingdan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari korxonalardan birida ishlayotgan ayollar bilan suhbatlashdi.
– Inson qadrini ulug‘lash bo‘yicha harakatlarimizda ayollarga alohida ahamiyat qaratayapmiz. Ayol bu – oila degani, barkamol farzandlar degani. Nima uchun “Ayollar daftari” tashkil qildik? Har bir ehtiyojmand xotin-qizga e’tibor qilish uchun. Sizning ham ba’zilaringiz “mening qo‘limdan kelmaydi” deb o‘ylagan bo‘lishingiz mumkin. Qila olar ekansiz-ku. Sizlarda mana shunday ishonch bo‘lishi uchun, qizlarimiz kasb-hunarli bo‘lishi uchun bundan keyin ham hamma imkoniyatlarni ishga solamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bunday sanoat zonalarini chekka tumanlarda ham ochib, unga yoshlarni jalb etish, kasbga o‘rgatish va tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha topshiriq berildi.
Prezidentimiz Toshloq tumanidagi “Agro impex valley” mas’uliyati cheklangan jamiyati faoliyati bilan ham tanishdi. Qiymati 100 milliard so‘mdan ziyod bo‘lgan ushbu korxona 2020 yilda ishga tushirilgan. Bu yerda “Amira tekstil” belgisi ostida tayyor kiyim-kechaklar ishlab chiqarilmoqda. Shuningdek, yozgi poyabzallarning ustki qismi ham tayyorlanadi.
Davlatimiz rahbari shu yerda Toshloq tumanida ishlab chiqarilayotgan sanoat va hunarmandchilik mahsulotlarini ko‘zdan kechirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Farg‘ona viloyatiga tashrifi davom etmoqda.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с осуществляемой созидательной работой, ходом реализации инвестиционных проектов на местах, а также для диалога с народом 12 мая прибыл в Ферганскую область.
Благородный принцип «Все ради человека» сегодня находит свое отражение во всех сферах жизни страны. Главное – широкомасштабные реформы начали давать свои плоды. Это можно увидеть на примере происходящих в Ферганской области обновлений, созидательной работы. Только за прошлый год объем валового регионального продукта превысил 45 триллионов сумов, и показатель роста составил 8 процентов. В результате работы по сокращению уровня безработицы обеспечена постоянная занятость более 150 тысяч граждан.
В частности, за счет реализации 809 проектов стоимостью 4,2 триллиона сумов было создано более 16 тысяч новых рабочих мест. Первым пунктом поездки главы государства в Ферганскую область стал Алтыарыкский район.
Президент неоднократно подчеркивал необходимость развивать регионы с учетом их специфики и навыков населения. Выгодное преимущество Алтыарыкского района – развитое сельское хозяйство, земледельческое мастерство жителей. В частности, за рубежом приобрел статус бренда алтыарыкский виноград.
Для увеличения производства продукции на холмистой местности окраины района площадью в тысячу гектаров заложены виноградник и сад.
Между рядами выращиваются арбузы и другие бахчевые культуры, в зависимости от спроса на рынке – жгучий и болгарский перец, огурцы, зелень. Это становится дополнительным источником дохода для населения, для увеличения экспорта.
— Фергана добивается больших результатов в сельском хозяйстве, меняется мировоззрение людей, фермеры организуют экспорт. Но вчерашний результат уже не соответствует сегодняшним требованиям. Нам нужно постоянно быть в поиске, в движении. Достаточно было приложить немного усилий, и появился такой большой сад. У нас еще много внутренних резервов. Эти возможности должны быть направлены на благо нашего народа на основе принципа «Во имя чести и достоинства человека». Примером в этом должна быть жемчужина долины – Фергана, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь появятся современный агропромышленный комплекс, холодильный склад вместимостью 1,5 тысячи тонн, пункты бытового обслуживания. Будут закуплены 6 мини-тракторов, 10 грузовиков. Населению будут предоставлены наделы на территории сада и виноградников. Это создаст большие возможности для алтыарыкцев.
В комплексе будет создано более 3 тысяч рабочих мест для безработной молодежи и малообеспеченных семей, в том числе трудовых мигрантов, вернувшихся из-за рубежа.
После этого глава государства посетил семейное предприятие «Уста Юсуфжон наккош» в Фуркатском районе Ферганской области.
Руководитель предприятия Мухаммадали Юнусов является достойным продолжателем традиций национальной школы резьбы по дереву. Его работы украсили многие мавзолеи и новые комплексы в нашей стране. Он удостоен звания «Народный мастер Узбекистана».
В творчестве Мухаммадали Юнусова преобладают стили паргори, шарафа, мукарнас и ислими. Резные колонны, стулья, тарелки, шкатулки и другие изделия мастера всегда пользуются спросом.
У мастера много учеников. Поэтому предприятие расширяется, строится новое здание.
— Спасибо вам за то, что сохраняете наследие наших предков, передаете его подрастающему поколению и обеспечиваете работой молодежь, — сказал Президент. — Необходимо и дальше продвигать эти виды ремесел. В них заключены и культура, и просвещение, и экономика.
Глава государства подчеркнул важность создания рядом с этим семейным предприятием школы, где наряду с народными промыслами будут углубленно преподаваться математика, геометрия, физика и химия. Поручено создать аналогичные центры резьбы по дереву в Ташкенте, Самарканде, Хиве и Бухаре.
Президент ознакомился с деятельностью комплекса по производству мебели в Бувайдинском районе Ферганской области.
Мебельное дело – семейное занятие многих жителей Бувайды. Здесь широко распространено изготовление дверей и рам в домашних мастерских. Их продукция поставляется не только в Ферганскую долину, но и в город Ташкент и далекие регионы.
Но небольшая площадь дворов, погода и фактор шума не дают возможности широко развернуть производство. С целью создания благоприятных условий для бувайдинских мастеров в махалле построен комплекс по изготовлению мебели.
Глава государства ознакомился с созданными в нем условиями. Здесь расположены производственные цеха, двухэтажные здания для торговых, выставочных и служебных помещений.
Президент поговорил с ремесленниками, приступившими к работе в новом здании.
— Они пришли сюда через упорный труд. Теперь готовы работать хоть каждый день. Просто нужны стабильные поставки сырья и рынок сбыта. Если государство поможет в этом плане, работа ремесленников пойдет в гору, у них будет больше учеников, а доходы увеличатся, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны поручения по расширению выращивания деревьев в качестве сырья для мебельной промышленности, а также производства продукции деревообработки в Каракалпакстане и регионах.
Помимо поставок на внутренний рынок, комплекс планирует экспортировать свою продукцию в Казахстан, Таджикистан и Кыргызстан. Ожидается, что с выходом на полную мощность в комплексе будут работать более 3,7 тысячи человек.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил центр легкой промышленности и логистики, строящийся в Учкуприкском районе Ферганской области.
Этот центр также является результатом инициативы Президента. В Учкуприке много предпринимателей, которые открыли семейное дело и обеспечили работой своих соседей. Но они работали в приспособленной среде, что мешало расширению бизнеса.
В ходе предыдущего визита в регион глава государства пообщался с предпринимательницами и пообещал, что для них будет построен современный комплекс. И 27 мая 2021 года Президент подписал постановление «О мерах по развитию производства продукции легкой промышленности, логистики и торговых сетей в Учкуприкском районе Ферганской области».
К настоящему времени под центр выделено 15 гектаров земли, ведется строительство многоэтажного здания. Здесь расположатся 316 производственных цехов, 336 магазинов, 560 точек торговли. Создаются 2 логистических центра. В результате появятся современные условия для сотен предпринимателей из таких махаллей, как «Бобошбек», «Бекмурод», «Зигир», «Палохон» и «Яккамулла».
Например, в одной только махалле «Бобошбек» проживает более 5 тысяч человек. Их продукция поступает в регионы страны и ближнее зарубежье через Кокандский рынок. Сейчас в результате созданных современных условий география поставок расширяется.
Президент ознакомился с деятельностью открывшихся здесь швейных предприятий, условиями, созданными для предпринимателей и покупателей.
Ожидается, что в комплексе в год будут производить продукцию на 876 миллиардов сумов, экспорт составит 18 миллионов долларов. Всего постоянную работу могут получить более 7,7 тысячи граждан.
Еще одно текстильное предприятие строится в Куштепинском районе. Создаваемая обществом с ограниченной ответственностью «Global textile infinity» фабрика будет иметь годовую мощность производства 18 миллионов метров высококачественной ткани и 2 тысячи тонн готовой продукции.
Глава государства поручил повысить уровень переработки и нарастить объем производства в текстильной отрасли.
— Сегодня рынок бескомпромиссен. Чтобы достойно конкурировать, предприниматель должен иметь план как минимум на пять лет, гарантию качества, собственный резерв по себестоимости, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент посетил молодежную промышленную и предпринимательскую зону в городе Маргилане.
Промзона организована в махалле «Навруз», в месте, не использовавшемся прежде, но удобном в плане коммуникаций и логистики.
На территории зоны площадью 7 гектаров размещены 28 проектов текстильной, кожевенно-обувной, мебельной и пищевой промышленности. Сегодня 12 из них запустили производство. На всех предприятиях будет создано более тысячи рабочих мест.
Глава государства побеседовал с женщинами, работающими на одном из предприятий.
— В наших усилиях по возвеличиванию чести и достоинства человека мы делаем акцент на заботу о женщинах. Женщина – это семья, гармонично развитые дети. Почему мы создали «женскую тетрадь»? Чтобы уделить внимание каждой женщине, которой необходима поддержка. Некоторые из вас, возможно, думали, что не справитесь. Но вы справились. Мы и дальше будем делать все возможное, чтобы у вас была такая уверенность, чтобы наши девушки приобретали профессии, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Поручено создать такие промышленные зоны и в отдаленных районах, привлечь туда молодежь, обучить и поддержать ее бизнес.
Президент ознакомился также с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «Agro impex valley» в Ташлакском районе. Предприятие стоимостью более 100 миллиардов сумов запущено в 2020 году. Выпускает готовую одежду под брендом «Amira textile». В числе продукции – верхняя часть летней обуви.
Глава государства осмотрел образцы промышленной и ремесленнической продукции, производимой в Ташлакском районе.